cправа №947/32229/25
провадження №3/947/4361/25
29 вересня 2025 року м.Одеса
Суддя Київського районного суду міста Одеси Щербіна А.В., у присутності секретаря судового засідання Гнатів К.Р.,
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за участю ОСОБА_1 ,
На адресу суду з ОРУП №1 ГУНП в Одеській області надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ГП №755117 від 19 серпня 2025 року вбачається, що 07.08.2025 року о 21 годині ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , висловлювався на адресу неповнолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, чим вчинив правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано:
1) лист директора ВСП «ОФККТ ОНУ імені І.І. Мечникова», з якого вбачається, що на особистий номер телефону неповнолітньої ОСОБА_2 надходили повідомлення з номерів, які належать ОСОБА_1 з погрозами вчинення принизливих дій сексуального характеру та погрозами розповсюдження її інтимних фото та відео;
2) пояснення від ОСОБА_1 , який заперечував надсилання повідомлень ОСОБА_2 зі свого особистого номеру телефону.
У судовому засіданні ОСОБА_1 повідомив, що заперечує обставини, викладені у протоколі, оскільки ніяких листувань з ОСОБА_2 не вів, доступ до його акаунту мала його колишня дівчина, ОСОБА_3 , котра, можливо, і направляла відповідні повідомлення. Зі свого боку нецензурною лайкою у бік потерпілої він не висловлювався, погроз їй не висловлював.
Стаття 173 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинення, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.9 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, проте співробітниками поліції разом із протоколом про адміністративне правопорушення, не було надано будь-яких належних та допустимих доказів на підтвердження вчинення ОСОБА_1 саме дрібного хуліганства, тобто нецензурної лайки в громадських місцях, образливого чіпляння до громадян та інших подібних дій, що порушують громадський порядок і спокій громадян, а сам ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечував щодо погроз фізичною розправою та висловлювання нецензурною лайкою на адресу ОСОБА_2 .
Із врахуванням положень і тлумачень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу належного органу правосуддя.
Натомість, з матеріалів справи вбачаються, що дії ОСОБА_1 , підпадають під ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-7 КУпАП, а саме: сексуальне домагання, тобто умисне вчинення проти бажання особи образливих, принизливих дій сексуального характеру з використанням електронних комунікацій.
При цьому, суддя звертає увагу, що положення КУпАП не передбачають права судді самостійно визначати кваліфікацію адміністративного правопорушення, яке ставиться у провину особі.
Відповідно до ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши у сукупності надані докази, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, через недоведеність з боку особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, об'єктивних ознак вказаного адміністративного правопорушення, зокрема факту вчинення дрібного хуліганства, нецензурної лайки в громадських місцях, образливого чіпляння до громадян та інших подібних дій, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 173, 247, 283, 284, 288, 289, 291, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
1. Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.173 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
2. Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
3. Ця постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Щербіна