Справа № 712/12099/25
Провадження № 3/712/3511/25
25 вересня 2025 року, суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Кончина О.І., за участю прокурора Черкаської місцевої прокуратури Лисика М.А., розглянувши матеріали справи, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої головним спеціалістом у відділі обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів місцевих бюджетів управління обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області Державної казначейської служби України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 25.09.2025 адміністративні справи відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП об'єднані в одне провадження.
ОСОБА_1 , будучи головним спеціалістом відділу обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів місцевих бюджетів управління обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області Державної казначейської служби України та відповідно до підпункту «в» п.1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією в порушення вимог ч.1 ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, 2022 рік та 2023 рік оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларації фактично подана за 2021 рік - 30.06.2025, за 2022 - 2023 рік - 20.06.2025, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні підтримав складені адміністративні протоколи відносно ОСОБА_1 та просив суд притягнути останню до адміністративної відповідальності за вчинення нею правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала та пояснила, що про строки подачі декларації їй не було відомо. Крім того, додала, що умислу на не подачу декларацій не мала.
Заслухавши думку прокурора та особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши в сукупності матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає наступне.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього обвинувачення.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За змістом ст. 252-280 КпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
ОСОБА_1 відповідно до витягу із наказу Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області № 04/ОС від 09.12.2011 «Про призначення на посади спеціалістів Головного управління» призначено 09.12.2011 в порядку переведення з Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області без конкурсного відбору на посади слідуючих працівників: відділ обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів місцевих бюджетів: ОСОБА_1 - провідний казначей.
Відповідно до наказу Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області № 93/ОС від 30.06.2015 «про переведення» переведено ОСОБА_1 , провідного казначея відділу обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів місцевих бюджетів управління обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів, з 01.07.2015 на посаду головного спеціаліста цього ж відділу, як таку, що перебувала в кадровому резерві на вказану посаду.
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України (по стройовій частині) № 80 від 21.03.2025 звільнено та виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення старшого солдата ОСОБА_1 (Г-159986), яка проходила військову службу за призовом під час мобілізації, здала справи і обов'язки за посадою бухгалтера (2 категорії) фінансової служби та звільнена відповідно до пункту «б» пункту два частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з військової служби у Збройних силах України (відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 13 о/с від 21.03.2025) у відставку 21.03.2025 без права носіння військової форми одягу та направлена до ІНФОРМАЦІЯ_2 для знаття з військового обліку.
Відповідно до наказу Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області № 52-о від 24.03.2025 «про вихід на роботу ОСОБА_1 » допущено ОСОБА_1 з 24.03.2025 до виконання обов'язків за посадою головного спеціаліста відділу обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів місцевих бюджетів управління обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів, у зв'язку зі звільненням у відставку з військової служби за призовом під час мобілізації. Взяти до уваги, що ОСОБА_1 має 7 (сьомий) ранг державного службовця.
Відповідно до посадової інструкції державного службовця до основних посадових обов'язків ОСОБА_1 відноситься: здійснення на стадії реєстрації бюджетних зобов'язань та бюджетних фінансових зобов'язань, взятих розпорядниками коштів, контролю за достатністю документального підтвердження витрат, відповідністю напрямку видатків їх економічній сутності, дотриманням установами бюджетних повноважень та обмежень, які вводяться законодавчими та іншими нормативно-правовими актами. Проведення платежів за взятим на обліку зобов'язаннями на підставі платіжних інструкцій, наданих розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, здійснення розрахункових операцій за дорученнями інших клієнтів. Застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства розпорядниками бюджетних коштів, одержувачами бюджетних коштів; забезпечення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо оформлення індивідуальних кошторисів, планів асигнувань, планів надання кредитів із загального фонду, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів та змін до них; здійснення контролю за відповідністю напрямку витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню, паспорту бюджетної програми, їх економічній сутності.
ОСОБА_1 була ознайомлена з посадовою інструкцією та своїм підписом завірила ознайомлення із вказаним документом.
Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією-діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено
Відповідно до п.9 ч.1 ст.8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Пунктом 5 ч.2 ст. 32 Закону України «Про державну службу», передбачено, що на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці. Одночасно, зазначена категорія віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов'язки передбачені ст.45 Закону.
У розумінні до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язана подавати декларацію відповідно до встановленого Законом порядку.
Згідно із ч.1 ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункту 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 2-7 Перехідних положень Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року № 449/21, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 р. за № 987/36609 (далі - Порядок 449/21) передбачено три види декларацій, зокрема: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації. Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати: щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 роки звітні періоди; декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно); декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).
Особливості подання декларацій кандидата на посаду та декларацій при звільненні наведено у відповідях на запитання 2-1 та 2-2 цих Роз'яснень. З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Декларації, подані в період з 24.02.2022 до 11.10.2023 включно вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону (абз. 2 п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону). Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.
Відповідно до пункту 7 статті 45 Закону Суб'єкти декларування з числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Управління державної охорони України, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також поліцейських поліції особливого призначення, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій у порядку, визначеному частиною четвертою статті 24 Закону України "Про Національну поліцію" (крім суб'єктів декларування із числа військовослужбовців, зазначених у пунктах 1-5 цієї частини), зобов'язані подати визначені цією статтею декларації не пізніше 90 календарних днів з дня настання першої з таких обставин - припинення або скасування воєнного стану чи звільнення з військової служби (служби в поліції).
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 не припиняла свої повноваження, то повинна була подавати електронні декларації кожного звітного року, а тому граничним терміном подачі декларації щорічна за 2021, 2022 та 2023 рік є 31.01.2024.
Однак, декларації за 2021 рік фактично подана 30.06.2025, за 2022 - 2023 рік фактично подана 20.06.2025 фактично подана 01.03.2024 .
Вина ОСОБА_1 підтверджується її поясненнями наданими в судовому засіданні та матеріалами адміністративних справ, а саме: даними протоколів № 438/2025, 439/2025, 440/2025 від 01.09.2025 з додатками; документами відносно ОСОБА_1 (витяг з наказу № 04/ОС від 09.12.2011 «про призначення»; попередження про спеціальні обмеження, наказ № 93/ОС від 30.06.2015 «про переведення»); положенням; витяг з наказу командира в/ч НОМЕР_1 № 890 від 21.03.2025; наказ №52-о від 24.03.2025 «про вихід на роботу»; посадовою інструкцією; копією журнала реєстрації інструктажів з питань запобігання та виявлення корупції; фотокопіями сторінки публічної частини інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» сайту «public.nazk.gov.ua» відносно ОСОБА_1 .
Статтею 172-6 ч.1 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
При цьому діяння, передбачені ст. 172-6 КУпАП, є діяннями з формальним складом.
Крім того, згідно з п.2 роз'яснень спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ (надалі - ВССУ) «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вих. № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою, тощо.
Обставин, які об'єктивно могли завадити ОСОБА_1 своєчасно подати до Національного агентства з питань запобігання корупції декларації за 2021, 2022 та 2023 рік, в граничний термін, судом не встановлено та останньою не надано жодного належного та допустимого доказу.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП - якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи ОСОБА_1 , ступеня її вини та майнового стану, наявності обставин, що пом'якшують та відсутності обставин, які обтяжують відповідальність останньої, суддя вважає за необхідне накласти на останню адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.172-6 ч. 1 , 283, 284, 294 КУпАП
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КпАП України та застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
У разі несплати штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу, а саме 1700 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в сумі 605 грн. 60 коп., який зарахувати на рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікацій доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду Черкаської області через Соснівський районний суд м. Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси О.І.Кончина