Справа № 946/7583/25
Провадження № 2-а/946/160/25
29 вересня 2025 року Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Адамов А.С., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про скасування рішення, -
25.09.2025 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просив скасувати рішення військово-лікарської комісії та виключити його з військового обліку військовозобов'язаних, внести зміни до Резерв+ та Оберіг.
В обґрунтування своїх позовних вимог, ОСОБА_1 зазначив, що 28.08.2025 він відправив до Києва до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України пакет документів для оскарження рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Одеської 18-та штатної регіональної військово-лікарської комісії (ВЛК), Київської Центральної військово-лікарської комісії за 09.09.2025 рішення №59814121700, яким залишено постанову ВЛК про повну придатність ОСОБА_1 . З даним рішенням позивач не згоден, так як напередодні від подавав заяву на виключення з військового обліку на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», має 3 групу інвалідності і має на утриманні матір з 1-Б групою інвалідності. Також, постанови 9321576 ВЛК були прийняті з порушенням Закону та його прав.
Дослідивши матеріали позовної заяви, проаналізувавши положення чинного законодавства, суддя дійшов наступного.
Відповідно до приписів пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Статтею 1 КАС України встановлено, що цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Положеннями ст. 20 КАС України визначено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів та наведено виключений перелік справ, які підсудні місцевим загальним судам, як адміністративним судам.
Так, відповідно до ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Предметом спору у даній справі є оскарження дій суб'єктів владних повноважень- Міністерства оборони України, Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, що є справою іншої категорії, ніж передбачено пунктами 1-5 ч. 1ст. 20 КАС України.
Таким чином, заявлений позов за своєю предметною підсудністю повинен розглядатися не місцевим загальним судом, а окружним адміністративним судом, тобто даний адміністративний позов до Міністерства оборони України, Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України підсудний Одеському окружному адміністративному суду.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, суд вважає за необхідне, матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 на дії Міністерства оборони України, Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 20, 29, 248, 295 КАС України, суд,-
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про скасування рішення до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: А.С. Адамов