Справа 556/1895/25
Номер провадження 2-о/556/243/2025
26.08.2025 року. сел.Володимирець
Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Іванків О.В.,
при секретарі Кньовець Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Володимирець в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Маневицька селищна рада Волинської області, про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ОСОБА_1 , звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту проживання.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що заявниця ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , в селі Нові Підцаревичі Маневицького (нині Камінь-Каширського) району Волинської області де проживала та була зареєстрована в певний період. Також певні періоди проживала в даному населеному пункті без реєстрації та є особою, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням.
Наразі коли виникла необхідність в оформлені різного роду документів для отримання різних компенсацій та пільг виявилося, що заявниці не враховується повний період проживання у селі Нові Підцаревичі Маневицького (нині Камінь-Каширського) району Волинської області у періоди з 11.02.1990 року по 31.12.1992 року та з 01.01.1993 року по 31.12.1994 року.
Про те що ОСОБА_1 , проживала у селі Нові Підцаревичі Маневицького (нині Камінь-Каширського) району Волинської області у спірні періоди підтверджується довідкою виданою старостою сіл Велика Ведмежка, Нові Підцаревичі Маневицької селищної ради Волинської області, від 07.03.2025, поясненнями свідків та посвідченням особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи.
Заявниці необхідно встановити факт проживання для підтвердження дійсного періоду проживання у зоні гарантованого добровільного відселення, отримання пільг, що з цього випливають передбачених ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У зв'язку з чим заявниця була змушена звернутися до суду з заявою про встановлення факту проживання.
Ухвалою суду від 01.07.2025 року було відкрито провадження по даній справі.
Заявниця ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явилася, клопотала про розгляд заяви у її відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Маневицька селищна рада Волинської області, в судове засідання не з'явився, однак надали суду заяву в якій просили розгляд справи проводити у відсутності їх представника, не заперечують проти заявлених вимог.
Суд, дослідивши та оцінивши докази, наявні в матеріалах справи приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення із наступних підстав.
Частиною 1 ст. 316 ЦПК України визначено, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання. Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Нові Підцаревичі Маневицького (нині Камінь-Каширського) району Волинської області, що підтверджується копією її паспорта серії НОМЕР_1 .
Відповідно до диплому серія НОМЕР_2 , який виданий 29 червня 1989 року, заявниця в 1986 року вступила на навчання до середнього професійного-технічного училища №58 м.Львова де навчалася з 01.09.1986 по 29.06.1989 рік.
Після закінчення навчального закладу заявниця повернулась на проживання до батьків в с. Нові Підцаревичі Маневицького (нині Камінь-Каширського) району Волинської області, де фактично проживала.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу, серія НОМЕР_3 , встановлено, що 29.07.1989 року ОСОБА_1 , уклала шлюб з ОСОБА_2 , який зареєстрований в сільській раді В.Ведмежка Маневицького району Волинської області.
Згідно довідки №109 від 07.03.2025 виданої старостою сіл сіл Велика Ведмежка, Нові Підцаревичі Маневицької селищної ради Волинської області вбачається, що ОСОБА_2 , дійсно в період з дня свого народження тобто з 27.05.1971 року по дату яка в довідці не зазначено та з 01.01.1986 року по 10.02.1990 року та з 14.03.2024 року по даний час була зареєстрована та постійно проживав в с. Нові Підцаревичі Маневицького (нині Камінь-Каширського) району Волинської області, яке згідно Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23 липня 1991 року віднесено до радіаційно забрудненої третьої зони (зони гарантованого добровільного відселення). Однак дана довідка в повній мірі не відображає повний період проживання заявниці в даному населеному пункті.
З копії трудової книжки серія НОМЕР_4 , а також довідкою №102 від 15.02.2024, яка видана начальником управління кадрами філії «ВП «Рівненської АЕС» вбачається, що ОСОБА_1 , дійсно працювала на Рівненській АЕС в м.Кузнецовськ (нині м.Вараш) однак продовжувала фактично проживати в с. Нові Підцаревичі, Маневицького (нині Камінь-Каширського) району Волинської області, оскільки відстань між населеними пунктами не значна.
В своїх письмових поясненнях ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , вказали, що підтверджують факт проживання заявниці ОСОБА_1 , в селі Нові Підцаревичі Маневицького (нині Камінь-Каширського) району Волинської області, в спірні періоди.
Також матеріалами справи встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , є потерпілою особою від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_5 , яке видане Рівненською облдержадміністрацією, що також підтверджує факт проживання заявника в зоні гарантованого добровільного відселення.
Отже з досліджених в судовому засіданні доказів в своїй сукупності та поєднанні вбачається, що ОСОБА_1 , хоча і не була зареєстрована у селі Нові Підцаревичі Маневицького району (нині Камінь-Каширського району) Волинської області, в спірні періоди, однак фактично проживав в даному населеному пункті.
У статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що місце перебування особи - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Таким чином, місце проживання необхідно відрізняти від місця перебування фізичної особи, тобто того місця, де вона не проживає, а тимчасово знаходиться.
Згідно статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
З аналізу наведених норм можна дійти висновку, що законодавець не пов'язує місце проживання особи з місцем реєстрації даної особи, а ототожнює його з місцем проживання особи, яке може знаходитися поза межами його реєстраційного обліку.
Відповідно до ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Враховуючи викладене, на підставі досліджених судом належних та допустимих доказів - довідок, свідоцтв та письмових пояснень - встановлено, що заявниця ОСОБА_1 , постійно проживала без реєстрації в селі Нові Підцаревичі Маневицького (нині Камінь-Каширського) району Волинської області в спірні періоди, вказаний факт ніким не оспорюється і не може бути встановлений в позасудовому порядку. Встановлення даного факту породжує юридичні наслідки для заявниці, оскільки надає право для оформлення соціальних компенсацій та пільг, встановлених законодавством для осіб, що постраждали від аварії на ЧАЕС та постійно проживали в зоні радіаційного забруднення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що юридичний факт, про встановлення якого просить заявник, знайшов повне підтвердження в судовому засіданні, його об'єктивність не викликає в суду сумніву, таким чином, заява про встановлення факту проживання є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 294 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи окремого провадження заявнику не відшкодовуються.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.4, 10, 12, 76, 200, 263-265, 315 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту проживання - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , постійно проживала без реєстрації в періоди з 11.02.1990 року по 31.12.1992 року та з 01.01.1993 року по 31.12.1994 року включно в с. Нові Підцаревичі Маневицького (нині Камінь-Каширського) району Волинської області, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду шляхом подачі апеляції в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, а в разі подання апеляції - після перегляду рішення апеляційним судом.
Суддя: О.В. Іванків
Учасники процесу:
Заявник: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ,
Заінтересована особа: Маневицька селищна рада Волинської області, юридична адреса: селище Маневичі, вул.Незалежності, 30, Камінь-Каширський район Волинська область, код ЄДРПОУ 04333193.