Провадження № 1-кп/742/628/25
Єдиний унікальний № 742/4626/25
30 вересня 2025 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
в складі: головуючого-судді - ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Прилуки матеріали кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 22025270000000163 від 26.08.2025 р., за обвинуваченням:
ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Прилуки, працюючої на посаді менеджера в ТОВ «ТІМ Україна», вдова, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої -
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1141 КК України
за участі сторін кримінального провадження:
прокурор - ОСОБА_4 ,
захисник - ОСОБА_5 ,
обвинувачена - ОСОБА_3 ,
І. Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним:
1.1 24 лютого 2022 р. указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.
Цього ж дня у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України Президентом України видано указ № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким зокрема зобов'язано місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_6) за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку своєчасне оповіщення громадян, які призиваються на військову службу.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі ст.3 Закону України «Про Збройні Сили України» до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Відповідно до п.1 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - Положення), затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 р. №154, ІНФОРМАЦІЯ_6 є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 9 Положення передбачено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
На виконання вказаних вище норм, вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 921 від 07.12.2016 р. (до 05.01.2023 р.), та Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України №1487 від 30.12.2022 р., Положення про ІНФОРМАЦІЯ_6, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 154 від 23.02.2022 р., представники ІНФОРМАЦІЯ_6 спільно із представниками Національної поліції здійснюють заходи щодо призову військовозобов'язаних та резервістів під час мобілізації.
У той же час, жителька м. Прилуки Чернігівської області ОСОБА_3 , знаючи, що діяльність ІНФОРМАЦІЯ_6 по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс в суспільстві, у тому числі і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання
бути призваними на військову службу, а у соціальних мережах виник посилений попит на поширення інформації про діяльність ІНФОРМАЦІЯ_6, умисно, вирішила перешкодити законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань під час здійснення ними призову на військову службу в особливий період.
З метою перешкоджання діяльності ІНФОРМАЦІЯ_6 зі здійснення мобілізаційних заходів ОСОБА_3 , за невстановлених у ході досудового розслідування обставин, але не пізніше 15.04.2024 р. використовуючи особисті акаунти в додатку «Viber» (багатоплатформовий зашифрований месенджер) під назвою « ОСОБА_6 » та « ІНФОРМАЦІЯ_2 », до яких прикріплені номери мобільних телефонів НОМЕР_1 та НОМЕР_2 , створила канал під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до якого станом на 02.05.2024 р. залучила 6 983 тисячі учасників. У вказаному каналі підписниками групи «ІНФОРМАЦІЯ_3» розміщувалась інформація загального характеру стосовно місцезнаходження працівників поліції.
Разом з цим, не пізніше травня 2024 р. у вказаному каналі почали публікуватись повідомлення про місцезнаходження ІНФОРМАЦІЯ_7.
Після чого, функціональним призначенням вказаного інформаційного ресурсу стало інформування мешканців м. Прилуки та Прилуцького району про дислокацію та переміщення військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_6, які здійснюють визначені законодавством заходи щодо оповіщення про хід мобілізаційних заходів, з тим, щоб уникнути вручення повісток та подальшої мобілізації.
При цьому, ОСОБА_3 , адміністрацією та окремими учасниками інформаційного ресурсу свідомо створюються умови для перешкоджання діяльності військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_6: інформації про детальні адреси із зазначенням назв населених пунктів Чернігівської області, блокпостів, за якими перебувають військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_6 під час виконання останніми заходів по призову громадян України (військовозобов'язаних та резервістів) під час мобілізації, тощо, з тим, щоб бажаючі могли уникнути зустрічі із представниками ІНФОРМАЦІЯ_6.
Про нові публікації на вказаному каналі автоматично повідомлялися підписники, а усі публікації вказаного каналу були доступними для усіх учасників групи «ІНФОРМАЦІЯ_3».
Для забезпечення постійного та безперебійного функціонування Viber-групи адміністратор каналу, ОСОБА_3 , виконувала функцію «власника» каналу, яка полягала у призначенні адміністраторів та самостійному адмініструванню каналу, яке, серед іншого, включало в себе: встановлення правил поведінки учасників з тим, щоб вони писали повідомлення виключно про місцезнаходження співробітників ІНФОРМАЦІЯ_6, видалення або блокування користувачів, які порушували вказані правила групи, налаштування конфіденційності каналу з тим, щоб сторонні особи, у т.ч. працівники правоохоронних органів не мали доступу до переліку учасників чи адміністраторів.
В подальшому, з метою реалізації свого злочинного плану, який полягав у забезпеченні постійного та безперебійного функціонування «Viber»-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_3 надала права адміністраторів невстановленим на даний час особам, які з належних їм акаунтів слідкували за повідомленнями користувачів у чаті, видаляли ті повідомлення, що не стосуються тематики групи (щодо видачі/не видачі повісток), блокували користувачів, які систематично порушували ці правила.
Таким чином, вказані дії акцентували увагу учасників каналу саме на діяльність ІНФОРМАЦІЯ_6, а не на інші аспекти інформаційного суспільства. При цьому, опубліковані відомості у каналі «ІНФОРМАЦІЯ_3» про місце здійснення у вказаний час мобілізаційних заходів представниками ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідали дійсності, що у свою чергу призвели до розкриття форм та методів виконання мобілізаційного плану на території Чернігівської області, зриву мобілізаційних заходів.
Відтак, у Viber-каналі «ІНФОРМАЦІЯ_3» упродовж часу його функціонування щоденно розміщувались повідомлення з інформацією про час та місце вручення повісток співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_6, що давало можливість особам призовного віку уникати отримання таких повісток у означених місцях, і як наслідок, створювало передумови для ухиляння від виконання ними військового обов'язку.
При цьому, ОСОБА_3 розроблено механізм перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших воєнізованих формувань і, незважаючи на те, що вказана інформація поширювалась іншими учасниками каналів, які не перебували у злочинній змові з ОСОБА_3 , вся діяльність каналів охоплювалась її злочинним умислом.
Тобто ОСОБА_3 чітко знала та усвідомлювала, що у адміністрованому нею каналі систематично розміщується інформація, яка чинить перешкоди зазначеній законній діяльності ЗСУ.
Крім того, реалізуючи свій злочинний умисел, використовуючи акаунт суперадміністратора в додатку «Viber» (багатоплатформовий зашифрований месенджер) з ім'ям користувача « ОСОБА_7 », до якого прикріплений номер мобільного телефону НОМЕР_2 , 30.10.2024 в період часу із 10 год. 36 хв. по 10 год. 40 хв., ОСОБА_3 , розмістила текстові повідомлення зі змістом:
- о 10:36: «Сороченці, фабрична» із зображенням, яке містить інформацію про місцеперебування військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_6, а також автотранспорту співробітників НПУ;
- о 10:40: «Вже поїхали», яке містить інформацію про місцеперебування військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_6, а також співробітників НПУ;
у Viber- каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », який станом на 30.10.2024 р. налічував 9 608 учасників, таким чином поширивши інформацію про місцезнаходження військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В подальшому, продовжуючи свій злочинний умисел, використовуючи акаунт сугіерадміністратора в додатку «Viber» (багатоплатформовий зашифрований месенджер) з ім'ям користувача « ОСОБА_7 », до якого прикріплений номер мобільного телефону НОМЕР_2 , 05.01.2025 р. в період часу із 1 1 год. 08 хв. по 12 год. 03 хв., ОСОБА_3 , розмістила текстові повідомлення зі змістом:
- о 11:08: «Магазин меблів навпроти Досоафу, зелень ловить пішоходів»:
- о 12:03: «НОМЕР_3 красний бус ІНФОРМАЦІЯ_6 в сторону цтдю»;
у Viber- каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », який станом на 10.01.2025 р. налічував 10 214 учасників, таким чином поширивши інформацію про місцезнаходження військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Цілеспрямоване поширення серед громадян України, які підлягають військовому обліку, призову, відомостей, зокрема в соціальних мережах через Інтернет, про місця фактичного проведення мобілізаційних заходів військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_5 , перешкоджає їх законній діяльності, визначеній ст.ст.1,14,33,34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки надає можливість громадянам України, які бажають ухилитися від виконання військового обов'язку, уникнути військового обліку та призову і створює перепони для встановлення мобілізаційного ресурсу держави, укомплектування ЗСУ та інших військових формувань у відповідності до штатів воєнного стану, ведення військової о обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів, ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Таким чином, організувавши розміщення у Viber-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » повідомлень про місця фактичного проведення мобілізаційних заходів працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6, ОСОБА_3 втрутилася в його законну діяльність та створила перешкоди, перепони в діяльності ЗСУ та інших військових формувань, що призвело до суспільно-небезпечних наслідків у вигляді нездійснення в повному обсязі у визначені терміни мобілізаційних заходів, встановлення мобілізаційного ресурсу держави, призов), укомплектування ЗСУ та інших військових формувань у відповідності до штатів воєнного стану, ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів, ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
1.2 Вказаними діями, які виразились у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, ОСОБА_3 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.114-1 КК України.
ІІ. Позиція прокурора та показання обвинуваченої.
2.1 Прокурор підтримав обвинувачення, сформульоване в обвинувальному акті, просив визнати ОСОБА_3 винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України, та призначити їй покарання у виді 5 років позбавлення волі із застосуванням ст.ст.75,76 КК України.
2.2 В судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_3 вину в пред'явленому обвинуваченні визнала та надала показання, які за своїм змістом повністю відповідають викладеним вище обставинам, що дійсно вона адмініструвала розміщення у «Viber»-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » повідомлень про місця проведення в м. Прилуки працівниками ІНФОРМАЦІЯ_6 мобілізаційних заходів з метою надання можливості особам призивного віку уникати утримання повісток. Окрім цього, вона підтвердила особисте розміщення 30.10.2024 р. та 05.01.2025 р. в у «Viber»-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » фото та текстових повідомлень про місцеперебування військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_6 в АДРЕСА_2 .
Обвинувачена щиро розкаювалась, просила суворо не карати та висловлювала готовність понести призначене судом покарання.
ІІІ. Оцінка Суду.
3.1 З'ясувавши думку учасників судового провадження про те, які докази потрібно дослідити, та порядок їх дослідження, відповідно до ч.3 ст.349 КПК України, суд, вважає за недоцільне досліджувати докази щодо тих обставин, які ніким не оспорюються, оскільки про таке не заперечують всі учасники судового провадження, які показали, що правильно розуміють зміст цих обставин, така їх позиція є добровільною, вони розуміють, що будуть позбавлені права оскаржити ці обставини в апеляційному порядку.
Враховуючи показання обвинуваченої, що надані в присутності захисника, та які співвідносяться з пред'явленим обвинуваченням, добровільність її відмови від свого права на повний розгляд кримінального провадження, та приймаючи до уваги, що фактичні обставини справи ніким не оспорюються, суд вважає за необхідне дослідити виключно матеріали, що характеризують особу обвинуваченої.
3.2 За таких обставин суд вважає, що пред'явлене обвинувачення ОСОБА_3 в перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, знайшло своє підтвердження в ході судового розгляду, а відтак її дії кваліфікує за ч.1 ст.1141 КК України.
ІV. Призначення покарання.
4.1 Обставинами, які пом'якшують покарання ОСОБА_3 , відповідно до ст.66 КК України, суд визнає щире каяття і активне сприяння у розкритті кримінального правопорушення.
Судом враховується, що щире каяття ОСОБА_3 під час судового розгляду проявилося в критичній оцінці нею свого діяння шляхом визнання вини, запевнення, що вона більше подібного не вчинить і бажає виправитись.
Активне сприяння розкриттю злочину проявилось в тому, що обвинувачена добровільно своїми активними діями надавав допомогу органам досудового розслідування та суду у з'ясуванні тих обставин вчинення злочину, що мають істотне значення для повного його розкриття.
Прокурор підтвердив активну позицію обвинуваченої в розслідуванні кримінального правопорушення в ході досудового слідства, що стало наслідком його швидкого розкриття, вказані обставини остання підтвердила і в судовому засіданні, чим сприяла швидкому судовому розгляду.
4.2 Обставин, які б обтяжували покарання ОСОБА_3 , відповідно до ст.67 КК України, судом не встановлено.
4.3 Вирішуючи питання про вид покарання ОСОБА_3 суд виходить із принципів законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання та відповідно до ст.ст.66-67 КК України враховує:
- ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке згідно із ст.12 КК України, є тяжким злочином;
- фактичні обставини скоєного злочину (час, місце, спосіб, мотиви, тривалість та епізодичність протиправної поведінки, відсутність тяжких наслідків скоєного злочину);
- особу обвинуваченої (загально-соціальні дані): освіту та стан здоров'я, сімейний стан, має постійне місце роботи, де позитивно характеризується, проживає за зареєстрованим місцем проживання, має на утриманні малолітню дитину;
- обвинувачена раніше не судима та відсутність відомостей притягнення до адміністративної відповідальності;
- не перебування обвинуваченої на обліку в лікаря-психіатра та лікаря-нарколога;
- наявність обставин, які пом'якшують обвинуваченій покарання та відсутність обставин, які його обтяжують;
- позицію прокурора, який наполягав на призначенні обвинуваченій покарання у виді позбавлення волі з застосуванням процедури звільнення її від відбування покарання з випробуванням на підставі ст.75 КК України та думку сторони захисту щодо виду та міри покарання.
4.4 Частиною 2 ст.65 КК України встановлено презумпцію призначення більш м'якого покарання, якщо не доведено, що воно не є достатнім для досягнення мети покарання.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про необхідність призначення ОСОБА_3 покарання у виді позбавлення волі в межах мінімальної межі санкції частини інкримінованої статті, що буде необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження вчинення нових злочинів.
4.5 Суд, беручи до уваги фактичні обставини справи, а також тяжкість кримінального правопорушення та особу обвинуваченої, з огляду на другорядну роль кари як мети покарання, та позицію прокурора, приходить до внутрішнього переконання, що виправлення ОСОБА_3 можливе без ізоляції від суспільства зі звільненням від відбування покарання з випробуванням на підставі ст.75 КК України, встановивши іспитовий строк, що дасть можливість останній оцінити свої дії та стати на шлях виправлення в результаті проведення уповноваженим органом з питань пробації профілактичних заходів.
Суд підкреслює, що вчинення ОСОБА_3 злочину, який охоплюється розділом щодо кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, саме в той час коли країна тривалий період перебуває в умовах воєнного стану, перешкоджає проведенню призову та укомплектуванню ЗСУ, а тому вважає за необхідне встановити їй іспитовий строк тривалістю в 3 /три/ роки, що відповідатиме меті, яка передбачена положеннями ч.2 ст. 50 КК України.
V. Інші рішення, щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку.
5.1 Відповідно до положень п.4 ч.1 ст.96-2 КК України та п.1 ч.9 ст.100 КПК України, мобільний телефон марки «Samsung Galaxy M32» із сім-картками мобільного зв'язку, який ОСОБА_3 використовувала як знаряддя злочину для своєї протиправної діяльності, підлягає конфіскації на користь держави.
Процесуальні витрати по справі відсутні.
5.2 Запобіжний захід обвинуваченій ОСОБА_3 в ході досудового розслідування не обирався. Під час судового провадження клопотання від прокурора про застосування запобіжного заходу також не надходило.
Керуючись ч.3 ст.349,368,373-376 КПК України, суд -
ОСОБА_3 визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1141 КК України, та призначити покарання у виді 5 /п'яти/ років позбавлення волі.
На підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_3 від відбування призначеного покарання з випробуванням, якщо вона протягом іспитового строку в 3 /три/ роки не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на неї обов'язки.
Згідно ст.76 КК України зобов'язати ОСОБА_3 повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання; періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації.
Початок іспитового строку ОСОБА_3 слід рахувати з моменту проголошення вироку.
Запобіжний захід ОСОБА_3 не обирати.
Речові докази: мобільний телефон марки «Samsung Galaxy M32» із сім-картками мобільного зв'язку: НОМЕР_1 та НОМЕР_2 - конфіскувати на користь держави.
Вирок може бути оскаржений до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.
Суддя ОСОБА_1