Справа № 201/11913/25
Провадження № 1-кс/201/4138/2025
24 вересня 2025 року м. Дніпро
Соборний районний суд міста Дніпра у складі: слідчого судді ОСОБА_1 , з секретарем судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 (ВКЗ), захисника ОСОБА_4 (ВКЗ), розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій і Луганській областях ОСОБА_5 , погодженого прокурором відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України, у кримінальному провадженні № 22025130000000424, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.09.2025 року, -
Короткий виклад клопотання.
Слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилається на те, що слідчими СВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені за № 22025130000000424, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.09.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України.
Враховуючи, що ОСОБА_6 у вказаному кримінальному провадженні набула статусу підозрюваної у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, до слідчого за викликами не з'являється, перебуває на тимчасово окупованій території, її оголошено у розшук, наявні ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, просив в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати їй запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Позиції учасників.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, вказаних в клопотанні.
Захисник просив у задоволенні клопотання відмовити з огляду на відсутність доказів перебування його підзахисної на ТОТ України чи в РФ.
Встановлені слідчим суддею обставини.
Із 19.02.2014 представниками Російської Федерації (далі - РФ) розпочато збройне вторгнення збройних сил РФ (далі - ЗС РФ) на територію України. Одночасно з цим, протягом березня - початку квітня 2014 року під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та ЗС РФ, представники іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд і груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих РФ, взяли під контроль будівлі, у яких були розташовані органи місцевої влади та місцеві органи виконавчої влади України, військові об'єкти України в окремих районах Луганської області. 27.04.2014 в м. Луганську створено терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, які досі функціонують.
Внаслідок військових дій у період із травня по серпень 2014 року сили оборони України звільнили частину раніше окупованих територій Луганської області.
Надалі, 24.02.2022, президент РФ оголосив початок т. зв. спеціальної воєнної операції. Після цього близько четвертої години ранку того ж дня ЗС РФ, інші збройні формування РФ та підконтрольні їм угруповання іррегулярних незаконних збройних формувань «ЛНР» розпочали широкомасштабне військове вторгнення на територію України, увійшовши з боку РФ, Республіки Білорусь та тимчасово окупованої території України, що супроводжувалось завданням ракетно-артилерійських ударів та бомбардувань авіацією об'єктів по всій території України.
З того моменту сили оборони України здійснюють збройну відсіч вздовж всієї лінії фронту.
Факт широкомасштабного збройного вторгнення на територію України 24.02.2022 не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку
300 (2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п. п. 17, 18 Наказу Міжнародного Суду ООН від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього» (Україна проти РФ) тощо.
Таким чином, із 19.02.2014 до цього часу триває міжнародний збройний конфлікт, викликаний збройною агресією РФ проти України, окупацією частини території України, що вказує на поширення дії законів та звичаїв війни (норм міжнародного гуманітарного права) на території України.
Відповідно до ст. 2, спільної для Женевських конвенцій про захист жертв війни від 12.08.1949, ці Конвенції, як і інші акти законів і звичаїв війни (міжнародного гуманітарного права), застосовуються до всіх випадків оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни, у т. ч. до всіх випадків часткової або цілковитої окупації Високої Договірної Сторони, навіть якщо ця окупація не натрапляє на жодний збройний спротив.
Відповідно до ст. 2, спільної для Женевських конвенцій про захист жертв війни від 12.08.1949, ці Конвенції, як і інші акти законів і звичаїв війни (міжнародного гуманітарного права), застосовуються до всіх випадків оголошеної війни чи будь-якого іншого збройного конфлікту, що може виникнути між двома чи більше Високими Договірними Сторонами, навіть якщо одна з них не визнає стану війни, у т. ч. до всіх випадків часткової або цілковитої окупації Високої Договірної Сторони, навіть якщо ця окупація не натрапляє на жодний збройний спротив.
Відповідно до ст. 33 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949 (далі - Женевська конвенція IV), пограбування забороняються .
Відповідно до ст. 147 Женевської конвенції IV, до серйозних порушень, серед іншого, належить широкомасштабне привласнення власності, не виправдане воєнною необхідністю, і здійснюване незаконним чином і безцільно.
У частині ІІІ Конвенції IV про закони і звичаї війни на суходолі та додатку до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі (далі - Гаазька конвенція) передбачено норми, які регулюють військове керівництво на території держави-супротивника.
Відповідно до ст. 46 Гаазької конвенції, приватна власність повинна поважатися. Приватна власність не підлягає конфіскації.
Відповідно до ст. 53 Гаазької конвенції, окупаційна армія може заволодіти лише грошима, фондами та цінними паперами, які виключно є власністю держави, складами зброї, транспортними засобами, виробничими запасами та, загалом, всією рухомою власністю держави, що може бути використана для військових дій.
У ст. 8 (2)(а)(iv) Римського статуту Міжнародного кримінального суду (далі - РС МКС) зазначено про те, що широкомасштабне привласнення майна, що не викликане військовою необхідністю і вчинене незаконно та безглуздо є воєнним злочином.
Зазначені вище норми міжнародного гуманітарного права встановлюють правила та обмеження для сторони конфлікту на окупованій території.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014, окремі території України, що входять до складу Луганської області, є окупованими РФ (зокрема окупаційною адміністрацією РФ) починаючи з 07.04.2014.
При цьому, відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 вказаного Закону України, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Внаслідок міжнародного збройного конфлікту з 07.04.2014 і по теперішній час територія Кадіївської міської громади Алчевського району Луганської області опинилась і залишається тимчасово окупованою РФ.
Починаючи з 07.04.2014, невстановлені представники окупаційної адміністрації РФ спрямували свою діяльність на створення незаконних органів влади, у т. ч. на тимчасово окупованій території Кадіївської міської громади Луганської області на порушення вказаного Закону України, з метою закріплення окупаційної влади, яка сприятиме у веденні подальших бойових дій проти Сил оборони України.
30.12.2022, з метою посилення реалізації політики окупації та остаточної «інтеграції» окупованих ЗС РФ територій Луганської області до складу «ЛНР», легітимації діяльності незаконних органів влади, правового закріплення режиму окупації, створення видимості державності на тимчасово окупованій території Луганської області та придушення спротиву проукраїнського населення, керівництвом окупаційної адміністрації РФ в Луганській області прийнято низку юридично нікчемних документів, які не мають юридичної сили відповідно до законодавства України - законів та підзаконних нормативних актів «ЛНР». У т. ч., ухвалена т. зв. «Конституція Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу - «Конституция Луганской Народной Республики), відповідно до якої, зокрема:
-«державну владу в ЛНР здійснюють Голова ЛНР, Народна Рада ЛНР, Уряд ЛНР, які утворюються відповідно до цієї Конституції». Мовою оригіналу - «государственную власть в ЛНР осуществляют Глава ЛНР, Народный Совет ЛНР, Правительство ЛНР, образуемые в соответствии с настоящей Конституцией» (ч. 2 ст. 6);
-ЛНР має свою Конституцію та законодавство, що діють на всій території ЛНР, мовою оригіналу - «ЛНР имеет свою Конституцию
и законодательство, действующие на всей территории ЛНР» (ч. 1 ст. 7);
-закони ЛНР підлягають офіційній публікації. Неопубліковані закони не застосовуються. Нормативні правові акти ЛНР, що зачіпають права, свободи та обов'язки людини і громадянина, не можуть застосовуватися, якщо вони не опубліковані офіційно для загальної інформації. Мовою оригіналу - «законы ЛНР подлежат официальной публикации. Неопубликованные законы не применяются. Нормативные правовые акты ЛНР, затрагивающие права, свободы и обязанности человека и гражданина, не могут применяться, если они не опубликованы официально для всеобщего сведения» (ч. 2 ст. 7);
- конституція ЛНР, закони та інші нормативні правові акти ЛНР, прийняті в межах повноважень ЛНР, є обов'язковими для виконання всіма органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, організаціями, громадськими об'єднаннями, посадовими особами та громадянами, що знаходяться на території ЛНР. Мовою оригіналу - «конституция ЛНР, законы и иные нормативные правовые акты ЛНР, принятые в пределах полномочий ЛНР, обязательны для исполнения всеми находящимися на территории ЛНР органами государственной власти, другими государственными органами, органами местного самоуправления, организациями, общественными объединениями, должностными лицами
и гражданами» (ч. 3 ст. 7);
-органи місцевого самоврядування, утворені на території ЛНР, і органи державної влади ЛНР входять у єдину систему публічної влади в РФ
і здійснюють взаємодію для найефективнішого розв'язання завдань у сфері населення, що проживає на території ЛНР. Мовою оригіналу - «органы местного самоуправления, образованные на территории ЛНР, и органы государственной власти ЛНР входят в единую систему публичной власти в РФ и осуществляют взаимодействие для наиболее эффективного решения задач в интересах населения, проживающего на территории ЛНР» (ч. 2 ст. 8);
-примусове відчуження майна для державних потреб може бути здійснене лише в порядку, встановленому федеральним законом, за умови попереднього та рівноцінного відшкодування. Мовою оригіналу - «принудительное отчуждение имущества для государственных нужд может быть произведено только в порядке, установленном федеральным законом, при условии предварительного и равноценного возмещения» (ч. 2 ст. 24);
-малозабезпеченим, іншим зазначеним у законі громадянам, які потребують житла, воно надається безкоштовно або за доступну плату
з державних, муніципальних та інших житлових фондів відповідно до встановлених законом норм. Мовою оригіналу - «малоимущим, иным указанным в законе гражданам, нуждающимся в жилище, оно предоставляется бесплатно или за доступную плату из государственных, муниципальных
и других жилищных фондов в соответствии с установленными законом нормами» (ч. 3 ст. 29);
-статус ЛНР визначається Договором між РФ та ЛНР про прийняття до РФ ЛНР та утворення у складі РФ нового суб'єкта, Конституцією РФ, Федеральним конституційним законом від 04.10.2022 № 6-ФКЗ «Про прийняття до Російської Федерації Луганської Народної Республіки та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта. Мовою оригіналу - «статус ЛНР определяется Договором между РФ и ЛНР о принятии в РФ ЛНР
и образовании в составе РФ нового субъекта, Конституцией РФ, Федеральным конституционным законом от 04.10.2022 № 6-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Луганской Народной Республики», настоящей Конституцией» (ч. 1 ст. 44);
-народна рада ЛНР є постійно діючим представницьким та єдиним законодавчим органом державної влади ЛНР. Мовою оригіналу - «народный Совет ЛНР является постоянно действующим представительным и единственным законодательным органом государственной власти ЛНР»
(ч. 1 ст. 50);
-до повноважень Народної ради ЛНР відноситься: 1) прийняття Конституції ЛНР та поправок до неї; 2) прийняття законів ЛНР, внесення змін до них; 3) законодавче регулювання з предметів ведення ЛНР та предметів спільного відання РФ та ЛНР у межах ЛНР; 5) розгляд питань щодо зміни кордонів ЛНР; 14) обрання голови ЛНР та призначення відповідно до федерального закону дня голосування депутатів з цього питання.
Мовою оригіналу - «к ведению Народного Совета ЛНР относится: 1) принятие Конституции ЛНР и поправок к ней; 2) принятие законов ЛНР, внесение в них изменений; 3) законодательное регулирование по предметам ведения ЛНР и предметам совместного ведения РФ и ЛНР в пределах полномочий ЛНР;
5) рассмотрение вопросов об изменении границ ЛНР; 14) избрание Главы ЛНР и назначение в соответствии с федеральным законом дня голосования депутатов по данному вопросу» (п. п. 1, 2, 3, 5, 14 ч. 1 ст. 56);
-право законодавчої ініціативи у Народній Раді ЛНР належить депутатам Народної Ради ЛНР, голові ЛНР, уряду ЛНР, прокурору ЛНР, представницьким органам місцевого самоврядування. Право законодавчої ініціативи також належить територіальному органу Міністерства юстиції Російської Федерації по ЛНР з питань його відання. Мовою оригіналу - «право законодательной инициативы в Народном Совете ЛНР принадлежит депутатам Народного Совета ЛНР, Главе ЛНР, Правительству ЛНР, прокурору ЛНР, представительным органам местного самоуправления.
Право законодательной инициативы также принадлежит территориальному органу Министерства юстиции РФ по ЛНР по вопросам его ведения» (ч. 1 ст. 59);
-проєкти законів ЛНР, внесені до Народної Ради ЛНР головою ЛНР, розглядаються за його пропозицією у першочерговому порядку. Мовою оригіналу - «проекты законов ЛНР, внесенные в Народный Совет ЛНР Главой ЛНР, рассматриваются по его предложению в первоочередном порядке»
(ч. 2 ст. 59);
-законопроєкти розглядаються Народною Радою ЛНР в двох читаннях. Рішення про прийняття або про відхилення проєкту, а також
про прийняття закону ЛНР оформляється постановою Народної Ради ЛНР. Мовою оригіналу - «законопроекты рассматриваются Народным Советом ЛНР в двух чтениях. Решение о принятии или об отклонении проекта закона, а также о принятии закона ЛНР оформляется постановлением Народного Совета ЛНР» (ч. 4 ст. 59);
-прийнятий Народною Радою ЛНР закон ЛНР протягом п'яти днів з дня його прийняття спрямовується Голові ЛНР для підписання
та оприлюднення. Мовою оригіналу - «принятый Народным Советом ЛНР закон ЛНР в течение пяти дней со дня его принятия направляется Главе ЛНР
для подписания и обнародования» (ч.1 ст. 60).
-голова ЛНР: 18) підписує та оприлюднює закони ЛНР або відхиляє їх. Мовою оригіналу - «Глава ЛНР: 18) подписывает и обнародует законы ЛНР либо отклоняет их» (ст. 65);
-місцеве самоврядування в ЛНР здійснюється в муніципальних утвореннях, види яких встановлюються відповідно до федерального закону. Мовою оригіналу - «местное самоуправление в ЛНР осуществляется в муниципальных образованиях, виды которых устанавливаются в соответствии с федеральным законом» (ч. 1 ст. 77);
-органи місцевого самоврядування, утворені на території ЛНР, самостійно керують муніципальною власністю, формують, затверджують
та виконують місцевий бюджет, вводять місцеві податки та збори, вирішують інші питання місцевого значення, а також у відповідності із федеральним законом забезпечують в межах своєї компетенції доступність медичної допомоги. Мовою оригіналу - «органы местного самоуправления, образованные на территории ЛНР, самостоятельно управляют муниципальной собственностью, формируют, утверждают и исполняют местный бюджет, вводят местные налоги и сборы, решают иные вопросы местного значения, а также в соответствии с федеральным законом обеспечивают в пределах своей компетенции доступность медицинской помощи» (ч. 1 ст. 78).
Також підконтрольними державі-агресору представниками т. зв. «ЛНР» на окупованій території Луганської області організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, зокрема 14.03.2023 прийнято т. зв. «закон про утворення на території ЛНР міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів № 428-ІІІ», мовою оригіналу - «закон об образовании на территории ЛНР городских округов и муниципальных округов, установлении их границ № 428-ІІІ», відповідно до якого утворене т. зв. «муніципальне утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «муниципальное образование городской округ город Кировск Луганской Народной Республики».
У період з 01.09.2023 по 10.09.2023, у відповідності до законодавства РФ та т. зв. «ЛНР», на тимчасово окупованій території Луганської області проведено т. зв. «вибори депутатів Народної Ради та депутатів представницьких органів муніципальних утворень», мовою оригіналу - «выборы депутатов Народного Совета и депутатов представительных органов муниципальных образований», за результатами проведення яких, представниками т. зв. «виборчої комісії ЛНР», мовою оригіналу - «избирательной комиссии ЛНР» вибори депутатів до т. зв. «ради муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР І скликання», мовою оригіналу - «совета муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики І созыва», визнані такими, що відбулись, та за їх підсумками до вказаної т. зв. «ради» обрані 15 депутатів.
19.09.2023 відбулося перше пленарне засідання т. зв. «ради муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР І скликання», мовою оригіналу - «совета муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики І созыва» (мовою оригіналу), на якому прийнято т. зв. «рішення № 1», мовою оригіналу - «решение № 1», на підставі якого розпочав свою діяльність створений на тимчасово окупованій території, вказаний вище незаконний орган влади, який є окупаційною адміністрацією держави-агресора.
Разом з цим, не пізніше ніж 27.03.2024 у невстановлених представників керівництва окупаційної адміністрації «ЛНР» за змовою з невстановленими представниками політичного керівництва РФ виник умисел на привласнення приватної власності, невиправданого військовою необхідністю, що знаходиться та підконтрольній ним території, у порушення ст. ст. 33, 147 Женевської Конвенції IV, та ст. 46 Гаазької конвенції.
Привласнення майна мало здійснюватись шляхом імітування легітимної мети, тобто у спосіб прийняття т. зв. «закону», спрямованого на упорядкування майнових відносин на тимчасово окупованих територіях.
Положення вказаного закону передбачали б порядок визнання майна безхазяйним та наділяли відповідною компетенцією підконтрольних керівництву окупаційної адміністрації «ЛНР» та представникам політичного керівництва РФ осіб з незаконно створених «органів місцевого самоврядування».
Такі підконтрольні особи, діючи в межах повноважень, наданих ним окупаційною владою, мали складати на затверджувати переліки майна,
яке визнавалось безхазяйним.
Внаслідок ухвалення такого рішення законні власники приватного майна, яке перебуває під захистом міжнародного гуманітарного права, передусім громадяни України, усупереч своїй волі втрачали право на це майно.
У подальшому таке майно мало використовуватись для сприяння заселенню тимчасово окупованих територій України лояльним населенням та зміцненню влади держави-агресора на вказаній території.
На виконання зазначених намірів, 27.03.2024 т. зв. «народною Радою ЛНР», мовою оригіналу - «народным Советом ЛНР» прийнято
т. зв. «Закон № 52-І про особливості виявлення, використання та визнання права муніципальної власності муніципальних утворень ЛНР на житлові приміщення, маючи ознаки безхазяйної власності, розташованої на території ЛНР», мовою оригіналу - «Закон № 52-І об особенностях выявления, использования и признания права муниципальной собственности муниципальных образований ЛНР на жилые помещения, имеющие признаки бесхозяйного имущества, расположенные на территории ЛНР» (далі - «Закон № 52-І від 27.03.2024»), який того ж дня був підписаний т. зв. «головою ЛНР», мовою оригіналу - «главой ЛНР» ОСОБА_7 , завдяки чому його було введено в дію.
Зокрема, т. зв. «Законом № 52-І от 27.03.2024» передбачено:
- дія цього закону поширюється на житлові приміщення у вигляді житлових будинків, квартир, кімнат. Мовою оригіналу - «действие настоящего закона распространяется на жилые помещения в виде жилых домов, квартир, комнат» (ч. 2 ст. 1);
- органи місцевого самоврядування ЛНР в особі уповноважених ними органів (далі - уповноважені органи) самостійно здійснюють дії по виявленню, обліку та прийняттю житлових приміщень, маючих ознаки безхазяйного майна, в муніципальну власність муніципальних утворень ЛНР, на території якої вони розташовані, на підставах, передбачених цим Законом. Мовою оригіналу - «органы местного самоуправления ЛНР в лице уполномоченных ими органов (далее - уполномоченные органы) самостоятельно осуществляют действия по выявлению, учету и принятию жилых помещений, имеющих признаки бесхозяйного имущества, в муниципальную собственность муниципальных образований ЛНР, на территории которых они расположены, по основаниям, предусмотренным настоящим законом» (ст. 3);
- уповноважений орган протягом 10 календарних днів з дня виявлення житлового приміщення, маючого ознаки безхазяйного майна, розміщує на офіційному сайті органу місцевого самоврядування в інформаційно-телекомунікаційній мережі «Інтернет», а також в доступних місцях, у входу в житлове приміщення, маючого ознаки безхазяйного майна, оголошення про виявлення житлового приміщення, маючого ознаки безхазяйного, про необхідність особистої явки до уповноваженого органу особи (осіб), які вважають себе його власником, або маючих на нього право, протягом
30 календарних днів з дня розміщення такої об'яви з такими документами. Мовою оригіналу - «в «уполномоченный орган» в течении 10 календарных дней со дня обнаружения жилого помещения, имеющего признаки бесхозяйного имущества, размещает на официальном сайте органа местного самоуправления в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет», а также в доступных местах у входа в жилое помещение, имеющее признаки бесхозяйного имущества, объявление о выявлении жилого помещения, имеющего признаки бесхозяйного, и о необходимости личной явки
в уполномоченный орган лица (лиц), считающего (считающих) себя его собственником или имеющего (имеющих) на него права, в течение
30 календарных дней со дня размещения такого объявления со следующими документами:» (п.п. 3 ч. 1 ст. 5)
1)паспортом громадянина РФ або іншим документом, що засвідчує особистість, або випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, установчими документами юридичної особи, ідентифікаційним номером платника податків. Мовою оригіналу - «а) паспортом гражданина РФ или
иным документом, удостоверяющим личность, либо выпиской из Единого государственного реестра юридических лиц, учредительными документами юридического лица, идентификационным номером налогоплательщика»;
2)правовстановлюючими (правозасвідчуючими) документами на житлове приміщення. Мовою оригіналу - «б) правоустанавливающими (правоудостоверяющими) документами на жилое помещение»;
-у пріоритетному порядку безхазяйні житлові приміщення підлягають наданню у користування співробітникам Міністерства оборони РФ, Міністерства внутрішніх справ РФ, Федеральної служби безпеки РФ, Міністерства РФ у справах цивільного захисту, надзвичайних ситуацій та ліквідації наслідків стихійних лих, Федеральної служби військ національної гвардії РФ, Служби зовнішньої розвідки РФ, Федеральної служби охорони РФ,
Федеральної митної служби, Міністерства юстиції РФ, Федеральної служби судових приставів, Федеральної служби виконання покарань,
Державної фельд'єгерської служби РФ, Прокуратури РФ, Слідчого комітету РФ, суддям (за виключенням мирових суддів), працівникам соціальної сфери, а також громадянам, які перебувають на обліку як такі, що потребують житлових приміщень. Мовою оригіналу - «в приоритетном порядке бесхозяйные жилые помещения подлежат предоставлению в пользование сотрудникам Министерства обороны РФ, Министерства внутренних дел РФ,
Федеральной службы безопасности РФ, Министерства РФ по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий, Федеральной службы войск национальной гвардии РФ, Службы внешней разведки РФ, Федеральной службы охраны РФ,
Федеральной таможенной службы, Министерства юстиции РФ, Федеральной службы судебных приставов, Федеральной службы исполнения наказаний, Государственной фельдъегерской службы РФ, Прокуратуры РФ, Следственного комитета РФ, судьям (за исключением мировых судей), работникам социальной сферы, а также гражданам, состоящим на учете в качестве нуждающихся в жилых помещениях»; (ст. 8)
- після закінчення 3 місяців з дня постановки житлового приміщення на облік як безхазяйного територіальним органом федерального органу виконавчої влади, що здійснює державний кадастровий облік, державну реєстрацію прав, ведення Єдиного державного реєстру нерухомості, уповноважений орган звертається до суду із заявою про визнання права муніципальної власності муніципального утворення на вказане житлове приміщення у порядку, передбаченому законодавством РФ. Мовою оригіналу - «по истечении 3 месяцев со дня постановки жилого помещения на учет в качестве бесхозяйного территориальным органом федерального органа исполнительной власти, осуществляющего государственный кадастровый учет, государственную регистрацию прав, ведение Единого государственного реестра недвижимости, уполномоченный орган обращается в суд с заявлением о признании права муниципальной собственности муниципального образования на данное жилое помещение в порядке, предусмотренном законодательством РФ» (ч. 1 ст. 10);
- право муніципальної власності на житлове приміщення, встановлене рішенням суду, підлягає державній реєстрації. Мовою оригіналу -
«право муниципальной собственности на жилое помещение, установленное решением суда, подлежит государственной регистрации» (ч. 2 ст. 10).
На виконання вказаного т. зв. «Закону № 52-І від 27.03.2024», відповідні органи окупаційної влади «ЛНР», у т. ч. і т. зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «муниципальное образование городской округ город Кировск ЛНР» розпочали його реалізацію.
30.10.2023 громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на території міста Голубівка (Кіровськ) Луганської області, усвідомлюючи що з 07.04.2014 і по теперішній час територія Алчевського району Луганської області повністю залишається тимчасово окупованою військовослужбовцями ЗС РФ, а також будучи обізнаною про незаконність створених, обраних чи призначених представниками окупаційних військ держави-агресора та підконтрольних їй збройних формувань т. зв. «ЛНР» на тимчасово окупованій території України органів влади, т. зв. «рішенням № 5», мовою оригіналу - «решением № 5», т. зв. «ради муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР III засідання І скликання», мовою оригіналу - «совета муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики III заседания І созыва», була обрана т. зв. «главой» незаконно створеного, відповідно до т. зв. «закону ЛНР № 428-ІІІ» від 14.03.2023, органу - т. зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики».
Так, т. зв. «головою муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «главой муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики» ОСОБА_6 з метою практичного впровадження та подальшого забезпечення виконання, в результаті діяльності останньої, на території т. зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики», тобто Кадіївської міської громади Алчевського району Луганської області, в порушення ст. ст. 33, 147 Женевської Конвенції IV, ст. 46 Гаазької конвенції, були прийняті, підписані та введені в дію такі рішення:
-08.04.2024 т. зв. «Постанову № 66 «Про створення комісії з обстеження виявлених об'єктів житлової нерухомості з ознаками безхазяйної», мовою оригіналу - «Постановление № 66 «О создании комиссии по обследованию выявленных объектов жилой недвижимости с признаками бесхозяйной», далі - «Постанова № 66» (передбачає створення комісії для виявлення, обстеження, обліку та передачі у муніципальну власність житлових приміщень, які класифікуються як безхазяйне майно, а також її склад);
-03.06.2024 т. зв. «Постанова № 110 «Про затвердження реєстру безхазяйних об'єктів нерухомого майна на території муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Постановление № 110 «Об утверждении реестра бесхозяйных объектов недвижимого имущества на территории муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики», далі - «Постанова № 110» (передбачає створення реєстру безхазяйних об'єктів нерухомості, затверджує форму реєстру, визначає порядок його складання та зміст);
- 02.09.2024 т. зв. «Постанова № 192 «Про визнання об'єкта безхазяйним та внесення до Реєстру виявленого безхазяйного майна на території муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Постановление № 192 «О признании объекта бесхозяйным и внесении в Реестр выявленного бесхозяйного имущества на територии муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики», далі - «Постанова № 192» (визнано безхазяйним об'єкти (житлові приміщення та будівлі) розташовані за адресами: 1. Луганська область, м. Голубівка, вул. Карташова, буд. 9, кв. 5 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_1 »; 2. АДРЕСА_2 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_2 »; 3. АДРЕСА_3 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_3 »; 4. АДРЕСА_4 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_5 »; 5. АДРЕСА_6 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_7 »; 6. АДРЕСА_8 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_9 »; 7. АДРЕСА_10 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ
АДРЕСА_11 »; 8. АДРЕСА_12 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_13 »; 9. АДРЕСА_14 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_14 »; 10. АДРЕСА_15 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_15 »; 11. АДРЕСА_16 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_16 »; 12. АДРЕСА_17 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_17 »; 13. АДРЕСА_18 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_18 »;
- 14.10.2024 т. зв. «Постанова № 245 «Про визнання об'єкта безхазяйним та внесення до Реєстру виявленого безхазяйного майна на території муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Постановление № 245 «О признании объекта бесхозяйным и внесении в Реестр выявленного бесхозяйного имущества на територии муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики», далі - «Постанова № 245» (визнано безхазяйним об'єкти (житлові приміщення та будівлі) розташовані за адресами: 1. АДРЕСА_19 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_19 »; 2. АДРЕСА_20 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_20 »; 3. АДРЕСА_21 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, АДРЕСА_21 ; 4. АДРЕСА_22 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_22 »; 5. АДРЕСА_23 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_23 »; 6. АДРЕСА_24 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, АДРЕСА_24 »; 7. АДРЕСА_25 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_25 »; 8. АДРЕСА_26 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_26 »; 9. Луганська область, м. Голубівка, квартал Центральний, буд. 2, кв. 26 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал Центральный, дом 2, квартира, 26»; 10. АДРЕСА_27 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 2, квартира, 6»; 11. АДРЕСА_28 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 2, квартира, 12»; 12. АДРЕСА_29 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 2, квартира, 16»; 13. АДРЕСА_30 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 2, квартира, 28»;
14. АДРЕСА_31 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 2, квартира, 32»; 15. АДРЕСА_32 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 3, квартира, 17»; 16. АДРЕСА_33 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 3, квартира, 28»;
17. АДРЕСА_34 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 3, квартира, 31»; 18. АДРЕСА_35 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 4, квартира, 13»; 19. АДРЕСА_36 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 4, квартира, 23»;
20. АДРЕСА_37 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 4, квартира, 28»; 21. АДРЕСА_38 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск,
город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 4, квартира, 31»; 22. АДРЕСА_39 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 5, квартира, 3»; 23. АДРЕСА_40 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 5, квартира, 15»; 24. АДРЕСА_41 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск,
город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 5, квартира, 27»; 25.
АДРЕСА_42 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_43 »;
-26.09.2024 т. зв. «Постанову № 221 «Про затвердження порядку розгляду заяв про надання у тимчасове користування безхазяйного житлового приміщення, що перебуває на обліку безхазяйних житлових приміщень у реєстрі виявленого безхазяйного нерухомого майна на території
муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Постановление № 221 «Об утверждении Порядка рассмотрения заявлений о предоставлении во временное пользование бесхозяйного жилого помещения, находящегося на учете бесхозяйных жилых помещений в Реестре выявленного бесхозяйного недвижимого имущества на территории муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики», далі - «Постанова № 221» (встановлює порядок розгляду заяв про надання безхазяйного житлового приміщення у тимчасове користування. Також, містить додатки, зокрема, форму заяви для пріоритетного отримання приміщення та список документів, які обов'язково повинні включати копію паспорта громадянина РФ та довідку про потребу в житлі).
Прийняті, підписані та введені в дію т. зв. «головою Муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «главой Муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики» ОСОБА_6 рішення («Постанови № 66, № 110,
№ 192, № 221 та № 245») на виконання т. зв. «Закону № 52-І від 27.03.2024» створили видимість правомірності дій представників окупаційної влади
т. зв. «Муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики», зокрема т. зв. «комісії при Адміністрації муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР з інвентаризації, обліку та прийняття житлових приміщень, які мають ознаки безхазяйного майна у муніципальну власність муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «комиссии при Администрации муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики по инвентаризации, учету и принятию жилых помещений, имеющих признаки бесхозяйного имущества в муниципальную собственность муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики», що дозволило вилучення приватної власності у громадян України - законних власників - без їх згоди, надання компенсації та за відсутності воєнної необхідності, а також подальшу передачу таких об'єктів у т. зв. «муніципальну власність», прийнята, підписана та введена в дію ОСОБА_6 т. зв. «Постанова № 192» визнала безхазяйними об'єкти (житлові приміщення та будівлі) розташовані за адресами: АДРЕСА_44 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_1 »; 2. АДРЕСА_2 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_2 », що належить на праві власності потерпілій - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 3. АДРЕСА_3 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_3 »; 4. АДРЕСА_4 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_5 »; 5. АДРЕСА_6 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_7 »; 6. АДРЕСА_8 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_9 »; 7. АДРЕСА_10 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_10 », що на праві приватної власності належить потерпілій - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; 8. АДРЕСА_12 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ АДРЕСА_13 »; 9. АДРЕСА_14 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_14 »; 10. АДРЕСА_15 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_15 »; 11. АДРЕСА_16 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_16 »; 12. АДРЕСА_17 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_17 », що належать на праві власності потерпілій - ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; 13. АДРЕСА_18 (мовою оригіналу - « ОСОБА_11 , АДРЕСА_18 »; крім того, ОСОБА_6 прийнято, підписано та введено в дію т. зв. «Постанову № 245», що визнає безхазяйними об'єкти (житлові приміщення та будівлі) розташовані за адресами:
1. АДРЕСА_19 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_19 »; 2. АДРЕСА_20 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_20 »; 3. АДРЕСА_21 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_21 ; 4. АДРЕСА_22 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_22 »; 5. АДРЕСА_23 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_23 »; 6. АДРЕСА_24 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_24 »; 7. АДРЕСА_25 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_25 »; 8. АДРЕСА_26 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_26 »; 9. АДРЕСА_45 (мовою оригіналу - « АДРЕСА_46 », що на праві спільної приватної власності належить потерпілій - ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; 10. АДРЕСА_27 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 2, квартира, 6»; 11. АДРЕСА_28 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 2, квартира, 12»; 12.
АДРЕСА_29 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск,
квартал 30 лет Победы, дом 2, квартира, 16»; 13. АДРЕСА_30 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 2, квартира, 28»;
14. АДРЕСА_31 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 2, квартира, 32»; 15. АДРЕСА_32 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 3, квартира, 17»; 16. АДРЕСА_33 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 3, квартира, 28»;
17. АДРЕСА_34 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 3, квартира, 31»; 18. АДРЕСА_35 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 4, квартира, 13»; 19. АДРЕСА_36 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 4, квартира, 23»;
20. АДРЕСА_37 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 4, квартира, 28»; 21. АДРЕСА_38 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск,
город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 4, квартира, 31»; 22. АДРЕСА_39 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 5, квартира, 3»; 23. АДРЕСА_40 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 5, квартира, 15»; 24. АДРЕСА_41 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск,
город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 5, квартира, 27»; 25.
АДРЕСА_42 (мовою оригіналу - «Российская Федерация, Луганская Народная Республика, городской округ город Кировск, город Кировск, квартал 30 лет Победы, дом 5, квартира, 29», чим створила умови для його вилучення з-під контролю зазначених власників та забезпечення реалізації процедури його подальшого привласнення на користь т. зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики».
Враховуючи викладене, ОСОБА_6 , обіймаючи посаду т. зв. «голови муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «глава муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики», усвідомлюючи обставини існування міжнародного збройного конфлікту на території України, діючи в умовах та у зв'язку з ним, умисно вчинила дії, спрямовані на реалізацію на території тимчасово окупованої Кадіївської міської громади Алчевського району Луганської області (мовою оригіналу - «Муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики») положень т. зв. «Закону № 52-І від 27.03.2024», а саме: шляхом прийняття, підписання та введення в дію рішень, реалізувала механізм незаконного (без згоди власників, надання їм компенсації та воєнної необхідності) вилучення приватного майна громадян України, тобто майна, що перебуває під захистом міжнародного гуманітарного права, обставини про що вона усвідомлювала, на території зазначеної міської громади, а також визнала нерухоме майно, яке знаходиться на території зазначеної міської громади та належить громадянам України, безхазяйним, чим вилучила його з-під контролю власників та забезпечила реалізацію процедури його подальшого обернення на користь т. зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики», тобто вчинила широкомасштабне привласнення майна, що не викликане військовою необхідністю і вчинене незаконне та безглуздо, чим порушила вимоги ст. ст. 33, 147 Женевської Конвенції IV та ст. 46 Гаазької конвенції.
Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у порушенні законів та звичаїв війни, що передбачені міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України.
Щодо обґрунтованої підозри.
Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).
Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.
Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого їй кримінальному правопорушенні, передбаченого
ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
-протоколом допиту потерпілої ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 від 13.11.2025, який розповів, що квартиру котра належить йому на праві спільної власності, визнано окупаційною владою безхазяйною;
-протоколом допиту потерпілої ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.12.2024, яка повідомила, що квартиру котра належить їй на праві спільної власності, визнано окупаційною владою безхазяйною;
-протоколом допиту потерпілої ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , від 18.07.2025, яка повідомила, що будинок котрий належить їй на праві власності, визнано окупаційною владою безхазяйним;
-протоколом допиту потерпілої ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , від 20.06.2025, яка повідомила, що квартиру котра належить їй на праві власності, визнано окупаційною владою безхазяйною;
-протоколом допиту свідка ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , від 14.08.2025, який повідомив, що ОСОБА_6 причетна до визнання безхазяйним нерухомого майна громадян розташованого на території Кадіївської міської територіальної громади Луганської області з подальшим оберненням на користь т. зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики»;
-протоколами пред'явлення для впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_13 ;
-протоколом огляду інтернет-ресурсу від 04.11.2024, а саме сайту т.зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР»
т. зв. «Постанова № 192 «Про визнання об'єкта безхазяйним та внесення до Реєстру виявленого безхазяйного майна на території муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Постановление № 192 «О признании объекта бесхозяйным и внесении в Реестр выявленного бесхозяйного имущества на територии муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики». Оглядом встановлено, що 12 об'єктів нерухомості, які належать громадянам України признано безхазяйними;
-протоколом огляду інтернет-ресурсу від 05.11.2024, а саме а саме сайту т.зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР»
т. зв. «Постановление № 221 «Об утверждении Порядка рассмотрения заявлений о предоставлении во временное пользования бесхозяйного жилого помещения, находящегося на учете бесхозяйних жилых помещений в Реестре выявленного бесхозяйного имущества на територии муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики»;
-протоколом огляду інтернет-ресурсу від 05.11.2024, а саме сайту т.зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР»
т. зв. «Постанова № 245 «Про визнання об'єкта безхазяйним та внесення до Реєстру виявленого безхазяйного майна на території муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Постановление № 245 «О признании объекта бесхозяйным и внесении в Реестр выявленного бесхозяйного имущества на територии муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики». Оглядом встановлено, що 25 об'єктів нерухомості, які належать громадянам України признано безхазяйними;
-протоколом огляду інтернет-ресурсу від 19.11.2024, а саме публікації відеозапису інтерв'ю ОСОБА_6 , в месенджері «Telegram», на каналі «Луганск 24», яка повідомила про впровадження на території т. зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики» привласнення приватної власності громадян;
-протоколом огляду інтернет-ресурсу від 10.09.2024, а саме публікації на сайті (мовою оригіналу) «Официальный сайт администрации муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики» рішення т.зв. (мовою оригіналу) «совета муниципального образования», яким ОСОБА_6 обрано т.зв. (мовою оригіналу) «главой муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики»»;
-протоколом огляду інтернет-ресурсу від 12.08.2025, а саме публікації на сайті (мовою оригіналу) «Официальный сайт администрации муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики»» т.зв. «Постанову № 66 «Про створення комісії з обстеження виявлених об'єктів житлової нерухомості з ознаками безхазяйної», мовою оригіналу - «Постановление № 66 «О создании комиссии по обследованию выявленных объектов жилой недвижимости с признаками бесхозяйной», далі - «Постанова № 66» (передбачає створення комісії для виявлення, обстеження, обліку та передачі у муніципальну власність житлових приміщень, які класифікуються як безхазяйне майно, а також її склад);
-протоколом огляду інтернет-ресурсу від 18.08.2025, а саме публікації на сайті (мовою оригіналу) «народного совета лнр» т.зв. «закону» «Закон № 52-І про особливості виявлення, використання та визнання права муніципальної власності муніципальних утворень ЛНР на житлові приміщення, маючи ознаки безхазяйної власності, розташованої на території ЛНР», мовою оригіналу - «Закон № 52-І об особенностях выявления, использования и признания права муниципальной собственности муниципальных образований ЛНР на жилые помещения, имеющие признаки бесхозяйного имущества, расположенные на территории ЛНР», який того ж дня був підписаний т. зв. «головою ЛНР»;
- іншими матеріалами кримінального провадження.
Таким чином, стороною обвинувачення дотримано вимоги щодо розумності підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваної ОСОБА_6 із вчиненням кримінальних правопорушень, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Щодо належного повідомлення про підозру та набуття статусу підозрюваної.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.
Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.
Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
10.09.2025, слідчим за погодженням з прокурором, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
Таким чином, 10.09.2025 у кримінальному провадженні № 22024130000000170 від 06.03.2024 ОСОБА_6 набула статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України.
У зв'язку з наявністю достатніх підстав вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України, а відтак обґрунтованістю неможливості вручити повістку про виклик та повідомлення про підозру останній, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №185 (8110) від 10.09.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та 10.09.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістку про виклик підозрюваного ОСОБА_6 , на 10 годину 00 хвилин 18.09.2025, 19.09.2025, 20.09.2025 за зазначеній в повістках адресі для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438, допиту в якості підозрюваного тощо.
Жодного разу у призначений час підозрювана ОСОБА_6 у визначене місце не з'явилась, про неможливість та причини неприбуття не повідомила.
23.09.2025, з матеріалів кримінального провадження № 22024130000000170 від 06.03.2024 виділено в окреме провадження матеріали за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України, та присвоєно номер № 22025130000000424.
Щодо ризиків.
Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
При цьому слідчий суддя враховує, що як обов'язковий критерій застосування запобіжного заходу ризик кримінального провадження має прогностичний характер, його визначення у конкретний проміжок часу спрямоване на усунення негативного впливу на кримінальне провадження в майбутньому. Безумовно, наявність заявлених ризиків має обґрунтовуватися, а обов'язки, про покладення (продовження) яких клопоче орган досудового розслідування у разі обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, - бути у взаємозв'язку з ними. Однак, в переважній більшості випадків, враховуючи їх вірогідний характер, класичні категорії доказування, притаманні судовому процесу, при їх обґрунтуванні не застосовуються. При встановленні ризиків кримінального провадження слідчий суддя застосовує стандарт достатності підстав вважати, що підозрюваний може вдатися до дій на шкоду кримінальному провадженню. Оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, слідчий суддя має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи.
Так, про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:
- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_6 в разі визнання її винною у вчиненні кримінального правопорушення, у якому вона підозрюється;
- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення;
- неприбуття на виклик до слідчого три рази у статусі підозрюваного та не повідомлення слідчому, прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрювана на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;
- спосіб вчинення злочину (вчинив умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всіх територіальних громад та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території, що з великою часткою ймовірності спонукатиме її до втечі на тимчасово окуповану територію у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).
Про наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме незаконно впливати на свідків та потерпілих у кримінальному провадженні, які викривають злочинну діяльність ОСОБА_6 свідчить те, що остання разом зі свідками проживає та тимчасово окупованій території Луганської області та може здійснювати на них тиск, схиляти потерпілих як особисто, так і через інших осіб до дачі неправдивих показань, шляхом погроз, умовлянь, відання злочинних наказів, тощо, тим саме перешкоджати встановленню об'єктивної істини у кримінальному провадженні.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме продовжити кримінальні правопорушення, у яких він підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить:
-- тимчасова окупація території України, а саме Кадіївської міської територіальної громади Луганської області, на якій знаходиться установа, яку очолила підозрювана, що дає йому можливість продовжувати здійснювати кримінальне правопорушення та унеможливлює реальне відбування покарання, яке може бути призначене останній у разі її засудження за цей злочин;
- поведінка підозрюваної ОСОБА_6 , яка своїми діями публічно демонструє підтримку прийняття рішення окупаційною владою положень
т. зв. «Закону № 52-І від 27.03.2024», а саме: шляхом прийняття, підписання та введення в дію рішень, реалізації механізму незаконного (без згоди власників, надання їм компенсації та воєнної необхідності) вилучення приватного майна громадян України, тобто майна, що перебуває під захистом міжнародного гуманітарного права, обставини про що вона усвідомлювала, на території зазначеної селищної територіальної громади, а також визнання нерухомого майна, яке знаходиться на території зазначеної селищної територіальної громади та належить громадянам України, безхазяйним, чим вилучає його з-під контролю власників та забезпечує реалізацію процедури його подальшого обернення на користь т. зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики».
Щодо перебування підозрюваної на окупованій території.
Про те, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України свідчать наступні докази:
-відповідь ГЦОСІ ДПСУ від 01.05.2025, згідно якої відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України громадянкою України ОСОБА_6 , в період з 08.11.2017 по 16.05.2025 не виявлено;
-протоколом огляду інтернет-ресурсу від 19.11.2024, а саме публікації відеозапису інтерв'ю ОСОБА_6 , в месенджері «Telegram», на каналі «Луганск 24», яка повідомила про впровадження на території т. зв. «муніципального утворення міський округ місто Кіровськ ЛНР», мовою оригіналу - «Муниципального образования городской округ город Кировск Луганской Народной Республики» привласнення приватної власності громадян; Зазначені відомості свідчать про те, що підозрювана станом на теперішній час продовжує свою злочинну діяльність на території Кадіївської міської територіальної громади Луганської області.
Про те, що Кадіївська міська територіальна громада Луганської області є тимчасово окупованою територією свідчить таке.
Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 в редакції від 19.05.2024 у п. 7 ч. 1 ст. 1-1 визначено, що тимчасово окупована Російською Федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Частиною 2 статті 3 вказаного вище закону визначено, що адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад на території України 28.02.2025 року № 376 територія Кадіївської міської територіальної громади Алчевського району Луганської області є тимчасово окупованою Російською Федерацією з 07.04.2014.
Щодо розшуку.
23.09.2025, підозрювану ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оголошено в розшук.
Висновки.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_6 набула статусу підозрюваної у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстави вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, її оголошено у розшук, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваного, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також враховуючи факт її переховування від органу досудового розслідування, а також те, що у кримінальному провадженні зібрані докази, які у своїй сукупності свідчать про вчинення нею інкримінованого їй кримінального правопорушення, беручи до уваги його тяжкість та специфіку, а також те, що у разі визнання її винною у вчиненні інкримінованого злочину їй може бути призначено покарання у виді реального позбавлення волі на строк до десяти років, дані про особу підозрюваної, до неї може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Щодо застави.
Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 КК України.
Оскільки ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.
Інші питання.
Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Визначення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, тобто визначення, таким чином строку тримання особи під вартою, здійснюється лише під час застосування щодо особи запобіжного заходу, що відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, можливе після затримання особи, а слідчий суддя, суд не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки такої особи до органу досудового розслідування, зобов'язаний розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід за обов'язкової присутності такого підозрюваного, обвинуваченого.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 183, 193, 194, 197 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання - задовольнити.
В порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 438 КК України, у кримінальному провадженні № 22025130000000424, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.09.2025 року, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановлює ухвалу.
Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Дана ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1