Справа № 683/2846/25
3/683/967/2025
29 вересня 2025 року м. Старокостянтинів
Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Сагайдак І.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Товсте Гусятинського району Тернопільської області, начальника групи персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - начальником групи персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 , діючи в умовах особливого періоду, в порушення вимог ст.16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, п.3.10 наказу Міністра оборони України від 05.06.2009 №301 «Про затвердження Положення про кадрові органи Збройних Сил України та Типових нормативів утримання кадрових органів, органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій», пп.3 п.13 Розділу І Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України №280 від 15.09.2022 (далі - Інструкція №280), недбало поставився до військової служби та не виконав свої службові обов'язки. Зокрема, в ході проведення 28 серпня 2025 року посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 перевірки стану організації обліку особового складу військової частини НОМЕР_1 , було виявлено ряд порушень щодо здійснення обліку особового складу та ведення відповідної документації, які допустив начальник групи персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , а саме:
- у порушення вимог пункту 7 розділу XV Інструкції №280 для обліку особового складу у групі персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 відсутні наступні документи у паперовому вигляді: 1) книга штатно-посадового обліку особового складу (додаток 61 Інструкції); 2) книга алфавітного обліку осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського і старшинського складу (додаток 63 Інструкції); 3) добова відомість (додаток 66 Інструкції); 4) журнал контролю за станом обліку особового складу (додаток 67 Інструкції); 5) відомість укомплектованості військової частини особовим складом (додаток 68 Інструкції);
- у порушення вимог пункту 7 розділу XV Інструкції №280 добова відомість військової частини НОМЕР_1 не ведеться, станом на 28 серпня 2025 року списочна чисельність особового складу військової частини НОМЕР_1 не відома;
- у порушення вимог пункту 30 розділу ІІ Інструкції №280 зарахування особового складу до списків військової частини і затвердження військовослужбовців на посади за мобілізаційним планом здійснюється без наказів командира військової частини НОМЕР_1 по стройовій частині (накази відпрацьовуються в електронному вигляді без подальшого роздрукування, візування наказів не відбуваються, на підпис командиру військової частини проекти наказів не подаються);
- Книга обліку тимчасово відсутнього і тимчасово прибулого особового складу до військової частини НОМЕР_1 заведена, однак тимчасово відсутній особовий склад своєчасно не обліковується (відсутній облік вибуття військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 до місця відрядження у Харківську область у кількості 89 осіб, а також вибуття одного військовослужбовця до місця лікування);
- у порушення вимог пункту 22 розділу XIV Інструкції №280 поточні заявки на отримання бланків військово-облікових документів, а саме на отримання посвідчення офіцера до служби персоналу вищого рівня не направляються;
- у порушення вимог пункту 5 розділу ХШ Інструкції №280 іменні списки безповоротних втрат особового складу військової частини НОМЕР_1 відсутні;
- у порушення вимог пункту 3.1 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 10 квітня 2009 року №170, військовослужбовці військової частини НОМЕР_1 , які призначені на посади, військове звання яких нижче за відповідну штатну категорію посад, строк вислуги у військовому званні яких закінчився, до присвоєння чергових військових звань не подаються;
- у порушення вимог пункту 2 розділу VII Порядку застосування Каталогу продуктів харчування, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 29 квітня 2020 року № 140, інформація, яка надається до продовольчої служби військової частини НОМЕР_2 щоденно, про кількість осіб, окремо за підрозділи військової частини НОМЕР_1 , які забезпечуються харчуванням не відповідає дійсності, у разі прибуття військовослужбовців на протязі поточної доби, зміни до раніше наданої інформації не вносяться;
- у порушення вимог пункту 32 розділу ХІІ Інструкції №280, облік військовослужбовців, які знаходяться на лікуванні за межами військової частини у закладах охорони здоров'я (установах) не ведеться.
У судове засідання ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим про місце та час розгляду справи, не з'явився, в матеріалах справи наявне клопотання ОСОБА_1 , у якому він просить справу слухати у його відсутності, вину визнає.
У відповідності до ч.1 ст.268 КУпАП суд розглядає справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст.ст.245,280 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 172-15 КУпАП передбачено відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Недбале ставлення до служби припускає несумлінне ставлення службової особи до покладених на неї службових обов'язків, що виявляється в їх невиконанні (бездіяльність) або у неналежному виконанні (дія).
Вказівка закону на несумлінне ставлення службової особи до своїх службових обов'язків, передусім, характеризує поведінку (дію або бездіяльність) при недбалості. Вона означає, що за наявності об'єктивної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, службова особа безвідповідально ставиться до виконання своїх обов'язків, у зв'язку з чим виконує їх неналежним чином (неякісно, неточно, неповно, поверхнево, несвоєчасно тощо) або взагалі не виконує службові обов'язки, які входять до її компетенції.
Несумлінне ставлення до службових обов'язків характеризує об'єктивну сторону вчиненого і полягає в тому, що за наявності реальної можливості діяти так, як того вимагають інтереси служби, винний або взагалі не діє, або хоча і діє, але неналежним чином.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №219 від 29 липня 2025 року капітана ОСОБА_1 призначено на посаду начальника групи персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 .
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами) в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, строк дії якого неодноразово продовжувався та діє на даний час.
Вина ОСОБА_1 у вчинені інкримінованого йому адміністративного правопорушення підтверджується наступними безпосередньо дослідженими судом доказами:
- даними протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ЛВХ №334 від 02 вересня 2025 року, який складено відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-15 КУпАП, згідно якого ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - начальником групи персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 , діючи в умовах особливого періоду, в порушення вимог ст.16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, п.3.10 наказу Міністра оборони України від 05.06.2009 №301 «Про затвердження Положення про кадрові органи Збройних Сил України та Типових нормативів утримання кадрових органів, органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій», пп.3 п.13 Розділу І Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України №280 від 15.09.2022 (далі - Інструкція №280), недбало поставився до військової служби та не виконав свої службові обов'язки щодо здійснення обліку особового складу та належного ведення відповідної документації;
- планом організації проведення перевірки посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 №696/1/18418 від 27.08.2025;
- рапортом за результатами планової перевірки посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 від 29 серпня 2025 року, у якому зафіксовано виявлені під час перевірки порушення щодо здійснення обліку особового складу та ведення відповідної документації, які допустив начальник групи персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 02 вересня 2025 року, у яких він вказав, що перебуває на посаді начальника групи персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 та в силу своїх посадових обов'язків здійснює облік особового складу військової частини НОМЕР_1 , однак документи штатно-посадового та статистичного обліку ним не заведено, а саме: добова відомість військової частини з моменту створення не ведеться; облік здійснюється в електронному вигляді за зразками не визначеними керівними документами; військовослужбовці солдат ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 та молодший сержант ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 зі списків військової частини виключені не були; проекти наказів командира військової частини по стройовій частині не роздруковувалися та на підпис командиру військової частини не подавалися.
Порушень чинного законодавства під час складання відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення в ході судового розгляду не встановлено, такий складений у відповідності до положень ст.256 КУпАП, згідно зі ст.251 цього ж Кодексу, є належним, достовірним і допустимим доказом у справі.
Матеріали справи не містять даних про те, що ОСОБА_1 був позбавлений можливості належним чином виконати свої службові обов'язки, не встановлено таких і судом. До того ж, наведені вище обставини вчиненого адміністративного правопорушення та докази на їх підтвердження ОСОБА_1 не оспорюються.
Так, згідно зі ст.59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, командир (начальник), з поміж іншого, зобов'язаний завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності.
Наявні в матеріалах справи про адміністративне правопорушення докази повністю підтверджують вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому правопорушення та відображають обставини, які мають значення для вказаної справи, які, у своїй сукупності з іншими доказами, поза розумним сумнівом підтверджують його вину.
Дослідивши всі обставини справи, оцінивши докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та
взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення (винесення постанови про накладення адміністративного стягнення), суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена і його дії слід кваліфікувати за ч.2 ст.172-15 КУпАП, як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
З урахуванням суспільної небезпеки та характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, який повністю визнав свою вину, вперше притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.2 ст.172-15 КУпАП.
На переконання суду саме таке стягнення у цьому випадку буде справедливим, необхідним і достатнім для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 33, 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 грн. 60 коп. судового збору.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач ГУК у Хмел.обл/Старокост.мтг/21081100; код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); номер рахунку UA808999980313010106000022751; код класифікації доходів бюджету 21081100; призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Згідно ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого ч.1 ст.307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу - до Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області (вул. Миру,9 м. Старокостянтинів Хмельницької області, 31100).
Згідно ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена через Старокостянтинівський районний суд Хмельницької
області до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: