Постанова від 22.09.2025 по справі 679/1316/25

Провадження № 3/679/432/2025

Справа № 679/1316/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року місто Нетішин

Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Грибанова Л.О., розглянувши адміністративний матеріал, наданий Відділом поліцейської діяльності №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючої, зареєстрованої та проживаючої у АДРЕСА_1 ,

за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.2 КУпАП, -

встановив:

18 вересня 2025 року до Нетішинського міського суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.2 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 (протокол серії ВАД №419924 від 12 вересня 2025 року).

Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення - є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також, виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (ст.7 ч.2 КУпАП).

У відповідності до положень ст.278 КУпАП України - орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи, 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду, 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали, 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Окрім того, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).

Так, з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №419924 від 12 вересня 2025 року та доданих до останнього документів вбачається, що - 12 вересня 2025 року встановлено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ухилилась від виконання батьківських обов'язків щодо виховання свого сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який 11 вересня 2025 року, залишивши місце свого проживання по АДРЕСА_2 , тривалий час був відсутній та оголошувався у розшук, як безвісті зниклий.

Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 кваліфіковані за ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.2 КУпАП, що передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей, вчинене повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, і, відповідно, санкція якої передбачає відповідальність осіб - батьків або осіб, які їх замінюють, - у виді штрафу від 100 (ста) до 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Водночас, вивченням адміністративного матеріалу стосовно ОСОБА_1 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 ч.2 КУпАП, встановлено, що останній, в порушення вимог ст.251 КУпАП, відповідно до яких - доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у встановленому законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті, - не містить відповідні документи, що підтверджували б те, що правопорушник ОСОБА_1 - є матір'ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , або особою, на яку покладено виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання останнього (копію свідоцтва про народження дитини, витягу про народження дитини або відповідного рішення виконавчого комітету міської ради, тощо), і, відповідно, - суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 КУпАП, про що зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.

Крім того, також, в порушення вимог ст.251 КУпАП, матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.2 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 , - не містять і відповідну постанову суду, яка б підтверджувала факт притягнення правопорушника ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушення, передбаченого ст.184 КУпАП (про що зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №419924 від 12 вересня 2025 року), та, відповідно, і кваліфікацію дій останньої щодо інкримінованих подій - безпосередньо за ознаками ст.184 ч.2 КУпАП, а саме, вчинення протиправних дій суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 КУпАП, - повторно, протягом року після накладення адміністративного стягнення.

До того ж, положенням ст.251 ч.2 КУпАП визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.

І, таким чином, беручи до уваги, що зазначене - перешкоджає об'єктивному розгляду даної справи, впливає на всебічність та об'єктивність правової оцінки факту та обставин скоєння адміністративного правопорушення, а також, на правильність, обґрунтованість та справедливість застосування до правопорушника заходів адміністративного стягнення, і, в цілому, унеможливлює розгляд даного адміністративного матеріалу по суті, - суд вважає за необхідне, у відповідності до положень ст.7 ч.2 КУпАП, згідно яких - провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, - повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.2 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 , до ВПД №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області - для належного оформлення, що повністю узгоджується з приписами п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ України «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» за №11 від 17 жовтня 2014 року, де зазначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, що визначає зміст протоколу про адміністративне правопорушення, - вмотивованою постановою суду для належного оформлення, оскільки, - адміністративним правопорушенням (проступком) визнаються протиправні, винні (умисні або необережні) дії або бездіяльність, які посягають на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, а також, встановлений порядок управління, які тягнуть за собою застосування адміністративно-правових санкцій, і адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені КУпАП, настає, якщо ці порушення, за своїм характером, не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності (ст.9 КУпАП).

Водночас, Нетішинський міський суд звертає увагу на - обов'язковість виконання судових рішень по всій території України державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами, та - настання подальшої юридичної відповідальності у випадку порушення зазначених норм, що безпосередньо закріплено у Конституції України, оскільки, обов'язковість судового рішення - є однією з основних засад судочинства у країні і держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

На підставі викладеного, керуючись ст.7, ст.9, ст.184, ст.245, ст.251, ст.256, ст.278, ст.280 КУпАП, суд, -

постановив:

Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.184 ч.2 КУпАП, у відношенні ОСОБА_1 , - повернути до ВПД №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: