Провадження № 3/679/288/2025
Справа № 679/782/25
30 вересня 2025 року місто Нетішин
Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Грибанова Л.О., за участю прокурора Нетішинського відділу Шепетівської окружної прокуратури Максимчук В.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , захисника - адвоката Горщар Б.А., розглянувши адміністративний матеріал, наданий УСР в Хмельницькій області ДСР Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки села Пеньки Старокостянтинівського району Хмельницької області, громадянина України, з повною вищою освітою, працюючої на посаді директора Нетішинського академічного ліцею НМР, зареєстрованої та проживаючої у АДРЕСА_1 ,
за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, -
встановив:
З протоколів про адміністративні правопорушення №399 від 21 травня 2025 року, №400 від 21 травня 2025 року, №401 від 21 травня 2025 року та №402 від 21 травня 2025 року, за ознаками адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, вбачається, що ОСОБА_1 , займаючи, згідно рішення НМР Хмельницької області за №76/4667 від 19 червня 2020 року, посаду директора Нетішинського академічного ліцею, який є правонаступником Нетішинського ліцею №1 (правонаступника Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1), засновником якого, згідно Статуту Нетішинського академічного ліцею, затвердженого рішенням 38 сесії 8 скликання НМР за №38/1863 від 14 липня 2023 року, є НМР, та, являючись посадовою особою юридичної особи публічного права, яка не зазначена у ст.3 ч.1 п.1 Закону України «Про запобігання корупції», водночас, яка, згідно ст.3 ч.1 п.2 п.п. «а» Закону України «Про запобігання корупції», для цілей цього Закону, прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і, відповідно, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, перебуваючи в межах адміністративної території міста Нетішин Шепетівського району Хмельницької області, і, маючи реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень (ст.1 ч.1 Закону України «Про запобігання корупції»), в порушення вимог ст.28 ч.1 п.2, п.3 Закону України «Про запобігання корупції» - щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, за змістом яких - особи, зазначені у ст.3 ч.1 п.2 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані: …, 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно, 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів,
перед виданням наказу за №83/зп від 24 серпня 2023 року щодо преміювання в розмірі 2314 гривень 40 копійок, гардеробника вказаного закладу ОСОБА_2 , що являється рідною сестрою, і, у розумінні ст.1 ч.1 абз. 4 Закону України «Про запобігання корупції», близькою особою, - не повідомила безпосереднього керівника - голову НМР у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів, та, відповідно, видала зазначений наказ за №83/зп від 24 серпня 2023 року, вчинивши дії та прийнявши рішення в умовах реального конфлікту інтересів,
перед виданням наказу за №117/зп від 22 вересня 2023 року щодо преміювання в розмірі 50% посадового окладу, гардеробника вказаного закладу ОСОБА_2 , що являється рідною сестрою, і, у розумінні ст.1 ч.1 абз. 4 Закону України «Про запобігання корупції», близькою особою, - не повідомила безпосереднього керівника - голову НМР у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів, та, відповідно, видала зазначений наказ за №117/зп від 22 вересня 2023 року, вчинивши дії та прийнявши рішення в умовах реального конфлікту інтересів,
порушивши вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Крім того, у наданих до суду протоколах про адміністративні правопорушення №399 від 21 травня 2025 року, №400 від 21 травня 2025 року, №401 від 21 травня 2025 року та №402 від 21 травня 2025 року, за ознаками адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, вказано, що:
за визначенням ст.1 ч.1 Закону України «Про запобігання корупції» та Примітки до ст.172-7 КУпАП:
приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях,
реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
відповідно до Положення про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1, затвердженого наказом директора за №04 від 02 січня 2023 року - преміювання працівників Нетішинського ліцею №1 здійснюється за результатами праці, які оцінюються керівником за погодженням з профспілковим комітетом, відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи закладу, ініціативу, якісне, в повному обсязі виконання обов'язків, визначених посадовими інструкціями, …, виплата премій здійснюється шляхом видання відповідного наказу керівника по Нетішинського ліцею №1 за погодженням з виборним органом ППО закладу, і, якщо протягом періоду, за який виплачують премію, працівник якісно виконував поставлені завдання та повністю відпрацював робочий час, премія виплачується в повному обсязі,
приватний інтерес ОСОБА_1 - це майновий інтерес, зумовлений бажанням покращити матеріальне становище рідної сестри, самостійно прийнявши рішення про встановлення розміру премії та самостійно оцінивши показники роботи останньої,
суперечність полягає в тому, що з одного боку - у особи наявний приватний інтерес (майновий або немайновий), а з іншого боку - особа, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, має виконувати свої службові обов'язки в інтересах держави, територіальної громади, виключаючи можливість будь-якого впливу приватного інтересу,
таким чином, особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймаючи те чи інше рішення (вчиняючи ту чи іншу дію) по суті стоїть перед вибором задоволення публічного інтересу (на користь держави, територіальної громади) або приватного інтересу (власних інтересів, інтересів близьких осіб),
тому, навіть за умови прийняття об'єктивних та неупереджених рішень, особа, маючи приватний інтерес, вчиняє дії в умовах реального конфлікту інтересів (Методичні рекомендації НАЗК №13 від 21 жовтня 2022 року (п.2.4 «суперечність між приватним інтересом та повноваженнями»),
згідно Методичних рекомендації НАЗК №13 від 21 жовтня 2022 року (п.2.2.1) - типовими обставинами та ситуаціями, що свідчать про наявність приватного інтересу чи зумовлюють його виникнення, є сімейні та родинні стосунки, і, бажання піклуватися про членів сім'ї, родичів є природним для кожної людини, тому відносини з такими особами є передумовою виникнення приватного інтересу,
і саме наявна суперечність між приватним інтересом ОСОБА_1 та службовими повноваженнями останньої, яка впливає на об'єктивність та неупередженість прийняття рішення, і є реальним конфліктом інтересів у розумінні Закону України «Про запобігання корупції».
Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 кваліфіковано за ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, як порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, а саме: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів (ст.172-7 ч.1 КУпАП), та вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів (ст.172-7 ч.2 КУпАП).
В обґрунтування доведеності провини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, УСР в Хмельницькій області ДСР Національної поліції України надано:
статут Нетішинського академічного ліцею, затверджений рішенням 38 сесії 8 скликання НМР за №38/1863 від 14 липня 2023 року, відповідно до якого - Нетішинський академічний ліцей НМР Шепетівського району Хмельницької області (заклад освіти) знаходиться у комунальній власності НМР (п.1.1.), є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки, печатку, штамп, бланк, ідентифікаційний номер, тощо (п.1.4.), є правонаступником Нетішинського ліцею №1 (п.1.6.), засновником якого є НМР (п.1.7),
рішення 76 сесії 7 скликання НМР за №76/4667 від 19 червня 2020 року, відповідно до якого ОСОБА_1 призначено на посаду директора Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 НМР від 01 липня 2020 року, за строковим трудовим договором (контрактом),
контракт з директором Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 НМР Хмельницької області Соболик Т.А. від 01 липня 2020 року, за яким ОСОБА_1 призначено на посаду директора Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 НМР Хмельницької області, без проведення конкурсу, за строковим трудовим договором (контрактом), з терміном дії контракту від 01 липня 2020 року до 01 липня 2026 року,
розпорядження «Про додаткову угоду до контракту, укладеного з директором Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 НМР Хмельницької області ОСОБА_1 » за №420/2021-рк від 08 вересня 2021 року, за 276/2022-рк від 24 червня 2022 року, за №380/2022-рк від 01 вересня 2022 року, за №744/2024-рк від 02 вересня 2024 року, з додатковими угодами №1 від 08 вересня 2021 року, №2 від 24 червня 2022 року, №3 від 01 вересня 2022 року, №4 від 14 липня 2023 року, №5 від 02 вересня 2024 року, що свідчать про укладання додаткових угод до контракту,
Положення про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1, відповідно до якого встановлено порядок нарахування премій, за яким - здійснюється преміювання всіх педагогічних працівників закладу освіти та обслуговуючого персоналу, які працюють в ліцеї (п.2.3.), виплата премій здійснюється шляхом видання відповідного наказу керівника по Нетішинського ліцею №1 за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації закладу (п.3.2.),
наказ директора Нетішинського ліцею №1 НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 «Про затвердження Положення про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1» за №04 від 02 січня 2023 року, яким затверджено Положення про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1,
наказ директора Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 НМР Хмельницької області ОСОБА_1 за №101-к від 29 жовтня 2021 року «Про призначення ОСОБА_2 », відповідно до якого - ОСОБА_2 призначено на посаду гардеробника Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1, на умовах строкового трудового договору, з 01 листопада 2021 року до 31 травня 2022 року,
наказ директора Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 НМР Хмельницької області ОСОБА_1 за №64/к від 24 травня 2022 року «Про продовження терміну дії строкового трудового договору ОСОБА_2 », відповідно до якого - ОСОБА_2 продовжено термін дії строкового трудового договору з 31 травня 2022 року до 31 травня 2023 року,
наказ директора Нетішинського ліцею №1 НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 за №44/к від 16 травня 2023 року «Про зміну характеру трудового договору зі строкового на безстроковий ОСОБА_2 », відповідно до якого - укладений з ОСОБА_2 строковий трудовий договір вважати договором, який укладено на невизначений строк (безстроковий трудовий договір), з 01 червня 2023 року.
наказ директора Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 за №21/к від 06 лютого 2024 року «Про звільнення ОСОБА_2 », відповідно до якого 07 лютого 2024 року ОСОБА_2 звільнено з посади гардеробника Нетішинського академічного ліцею, за угодою сторін (ст.36 п.1 КЗпП України),
робоча інструкція гардеробника Нетішинського ліцею №1 (реєстраційний номер 261), затверджена директором Нетішинського ліцею №1 ОСОБА_1 01 вересня 2022 року, відповідно до якої - гардеробник підпорядковується безпосередньо заступнику директора з АГЧ (п.1.4),
протокол №13 спільного засідання адміністрації та профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею від 23 серпня 2023 року, відповідно до якого, за порядком денним, визначено працівників закладу освіти, що брали безпосередню участь в ремонтно-опоряджувальній компанії ті якісній підготовці Нетішинського академічного ліцею до нового навчального року, на преміювання, у переліку яких значиться і ОСОБА_2 , гардеробник, з преміюванням у розмірі 2314 гривень 40 копійок, при цьому, директор Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 , поінформувавши, що ОСОБА_2 , не зважаючи на не перебування останньої в прямому підпорядкуванні, являється рідною сестрою, утрималась від голосування за преміювання (результат голосування: «за» - 11, «проти» - 0, «утрималось» - 1 ( ОСОБА_1 ),
витяг з протоколу №2 спільного засідання адміністрації та профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею від 22 вересня 2023 року, відповідно до якого, за порядком денним, визначено працівників закладу освіти на преміювання, з нагоди професійного свята - дня працівника освіти, у переліку яких значиться і ОСОБА_2 , гардеробник, з преміюванням у розмірі 50% посадового окладу, при цьому, директор Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 , поінформувавши, що ОСОБА_2 , не зважаючи на не перебування останньої в прямому підпорядкуванні, являється рідною сестрою, утрималась від голосування за преміювання (результат голосування: «за» - 11, «проти» - 0, «утрималось» - 2 ( ОСОБА_1 , ОСОБА_3 ),
наказ директора Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 №83/зп від 24 серпня 2023 року «Про преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіту за серпень 2023 року», погоджений з ПК, відповідно до якого премійовано, в межах затвердженого фонду заробітної плати закладу загальної середньої освіти за серпень 2023 року, працівників ліцею, в тому числі, і ОСОБА_2 , в розмірі 2314 гривень 40 копійок,
наказ директора Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 №117/зп від 22 вересня 2023 року «Про преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіту у вересні 2023 року», погоджений з ПК, відповідно до якого, з нагоди професійного свята - дня працівника освіти, премійовано, в межах додатково виділених коштів до затвердженого фонду заробітної плати закладу загальної середньої освіти за вересень 2023 року, працівників ліцею, в тому числі, і ОСОБА_2 , в розмірі 50% посадового окладу,
інформацію директора Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 НМР Хмельницької області ОСОБА_1 за №65 від 31 січня 2022 року, за змістом якої начальника управління освіти ВК НМР, на виконання наказу управління освіти ВК НМР за №8 від 20 січня 2022 року «Про вжиття заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у закладах освіти», поінформовано, що в підпорядкованому закладі освіти, ймовірно, наявність конфлікту інтересів, або підстав, за яких він може виникнути, зокрема: ОСОБА_1 (директор закладу загальної середньої освіти) - сестра ОСОБА_2 (гардеробник), при цьому, ОСОБА_2 підпорядковується безпосередньо заступнику директора з АГЧ, водночас, по закладу освіти видано наказ за №63 від 25 січня 2022 року «Про вжиття заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у закладі загальної середньої освіти»,
інформацію директора Нетішинського ліцею №1 НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 за №29 від 10 січня 2023 року, за змістом якої начальника управління освіти ВК НМР, на виконання наказу управління освіти ВК НМР за №139 від 28 грудня 2022 року «Про вжиття заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у закладах освіти», поінформовано, що в підпорядкованому закладі освіти, ймовірно, наявність конфлікту інтересів, або підстав, за яких він може виникнути, в тому числі, ОСОБА_1 (директор закладу загальної середньої освіти) - сестра ОСОБА_2 (гардеробник (наказ про прийняття на роботу за №101-к від 29 жовтня 2021 року), при цьому, ОСОБА_2 підпорядковується безпосередньо заступнику директора з АГЧ, водночас, по закладу освіти видано наказ за №658 від 01 грудня 2022 року «Про вжиття заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у закладі загальної середньої освіти»,
інформацію директора Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 за №01 від 01 січня 2024 року, за змістом якої начальника управління освіти ВК НМР, на виконання наказу управління освіти ВК НМР за №142 від 20 грудня 2023 року «Про вжиття заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у закладах освіти», поінформовано, що в підпорядкованому закладі освіти, ймовірно, наявність конфлікту інтересів, або підстав, за яких він може виникнути, в тому числі, ОСОБА_1 (директор закладу загальної середньої освіти) - сестра ОСОБА_2 (гардеробник (наказ про прийняття на роботу за №101-к від 29 жовтня 2021 року), при цьому, ОСОБА_2 підпорядковується безпосередньо заступнику директора з АГЧ, водночас, по закладу освіти видано наказ за №658 від 01 грудня 2022 року «Про вжиття заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у закладі загальної середньої освіти»,
інформацію директора Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 за №75 від 06 лютого 2024 року, за змістом якої Міського голову поінформовано щодо особистого з боку ОСОБА_1 повідомлення управління освіти про працевлаштування ОСОБА_2 в якості гардеробника (наказ про прийняття на роботу за №101-к від 29 жовтня 2021 року, та наказ про продовження терміну дії строкового договору №64/к від 24 травня 2022 року), відповідно до листів №65 від 31 січня 2022 року, №29 від 10 січня 2023 року, №01 від 01 січня 2024 року.
У судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 свою провину у вчиненні інкримінованих адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, - не визнала, і, зазначивши щодо належного виконання визначених Законом України «Про запобігання корупції» вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, вказала, що, дійсно, з 01 липня 2020 року перебуває на посаді директора Нетішинського академічного ліцею, який є правонаступником Нетішинського ліцею №1, що є правонаступником Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1, засновником якого, згідно Статуту Нетішинського академічного ліцею, є НМР.
Діяльність директора закладу загальної середньої освіти регламентується нормативно-правовими актами, в тому числі, локальними, при вирішенні питань щодо оплати праці працівників, форма система якої встановлені в Колективному договорі.
У системі освіти діє тарифна система оплати праці працівників, яка затверджується наказом МОН України №557 від 26 вересня 2005 року та Постановою КМ України №1298 від 30 вересня 2002 року, що визначають тарифні розряди, за якими обчислюються посадові оклади працівників.
Відповідно до Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів розрядів працівників установ, закладів та організації закладів, галузей бюджетної сфери - розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду, до якого відноситься і посада гардеробника, з 1 січня 2023 року встановлено на рівні 2893 гривень. Водночас, при здійсненні розрахунків витрат на оплату праці враховують прогнозні показники мінімальної заробітної плати, яка з 01 січня 2023 року складала 6700 гривень. Тож, нормативними документами керівників закладів освіти було зобов'язано здійснювати доплату до мінімальної, яка у 2023 році для посади гардеробника складала 3807 гривень. Постанова КМ України №29 від 28 лютого 2015 року, встановлюючи диференціацію заробітних плат працівників, зобов'язує роботодавців встановлювати надбавки, доплати та премії. Відповідно, нормативно-правові акти щодо оплати праці для керівника закладу загальної середньої освіти передбачають чіткі умови оплати праці, тому приватний інтерес директора не може впливати на об'єктивність здійснення нарахування заробітних плат.
Окрім того, згідно з законодавством, питання оплати праці у закладах та установах освіти вирішується не одноособово керівником, а за погодженням з виборним профспілковим органом, з дотриманням норм та гарантій, передбачених законодавством, про що зазначено у ст.97 КЗпП України, ст.15 Закону України «Про оплату праці» №108/95-ВР від 24 березня 1995 року (із змінами).
Основою для виплати премій, як заохочувальних виплат працівникам, - є Положення про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1, затверджене наказом директора №04 від 02 січня 2023 року, за яким - п.2.3. преміювання здійснюється для усіх педагогічних працівників закладу освіти та обслуговуючого персоналу, які працюють в ліцеї, п.3.1. виплата премій здійснюється в межах коштів виділених на оплату праці, затверджених в кошторисі закладу загальної середньої освіти при наявності економії Фонду заробітної плати та преміювального Фонду (у разі надходження додаткових цільових коштів), п.3.2. виплата премій здійснюється шляхом видання відповідного наказу керівника по Нетішинському ліцею №1 за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації закладу.
Водночас, слід зазначити, що лише керівник закладу має право підпису на документах/наказах, тощо, тож, відповідно, делегування своїх повноважень під час підпису будь-якого наказу, за умови перебування її на робочому місці, є не припустимим.
Згідно наказів за №101-к від 29 жовтня 2021 року «Про призначення ОСОБА_2 » та за №21/к від 06 лютого 2024 року «Про звільнення ОСОБА_2 » у закладі загальної середньої освіти з 01 листопада 2021 року до 07 лютого 2024 року в якості гардеробника Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 працювала рідна сестра - ОСОБА_2 , яка не перебуває в прямому підпорядкуванні, у зв'язку із виконанням своїх обов'язків, про що, з метою запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, було поінформовано відповідно до вимог діючого законодавства, крім того, робоча інструкція гардеробника Нетішинського ліцею №1 передбачає, що гардеробник закладу освіти підпорядковується безпосередньо заступнику директора з АГЧ.
Питання щодо преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіти у серпні 2023 року, у тому числі, і гардеробника ОСОБА_2 у загальній сумі 2314 гривень, відповідно до наказу №83/зп від 24 серпня 2023 року, - було розглянуто на підставі службової записки заступника директора з АГЧ №912 від 21 серпня 2023 року, з метою відзначення, стимулювання відповідального ставлення до робочих обов'язків, підвищення результативності праці, з урахуванням особистого внеску в результати роботи, на спільному засіданні адміністрації та профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею, що підтверджує Витяг з Протоколу №13 від 23 серпня 2023 року.
При цьому, вона, як директор ліцею, не зважаючи на не перебування в прямому підпорядкуванні, у зв'язку із виконанням своїх обов'язків, додатково поінформувавши щодо своїх родинних зав'язків з ОСОБА_2 , працюючої в якості гардеробника, що безпосередньо підпорядковується заступнику директора з АГЧ, зазначила, щодо утримання від прийняття участі у голосуванні за преміювання, і, відповідно, не голосувала.
Крім того, вважає доцільним зазначити, що гардеробника ОСОБА_2 було премійовано в розмірі, який не є найбільшим, а навпаки, складає нижче середнього - 2314 гривень 40 копійок, оскільки, максимальна виплата на той момент складала 8822 гривень 65 копійок.
Аналогічна ситуація мала місце і під час розгляду питання щодо преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіти у вересні 2023 року, у тому числі, і гардеробника ОСОБА_2 у рівнозначному розмірі для всіх працівників, а саме, 50% посадового окладу, відповідно до наказу №117/зп від 22 вересня 2023 року, з нагоди професійного свята, - яке також вирішувалось на спільному засіданні адміністрації та профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею, що підтверджує Витяг з Протоколу №2 від 22 вересня 2023 року, де також вона, як директор ліцею, не зважаючи на не перебування в прямому підпорядкуванні, у зв'язку із виконанням своїх обов'язків, додатково поінформувавши щодо своїх родинних зав'язків з ОСОБА_2 , працюючої в якості гардеробника, що безпосередньо підпорядковується заступнику директора з АГЧ, зазначила, щодо утримання від прийняття участі у голосуванні за преміювання, і, відповідно, не голосувала.
Також, вважає доцільним зазначити, що бюджетні асигнування для здійснення зазначених виплат у вересні 2023 року були зроблені за рахунок додатково виділених коштів на кожного працівника з нагоди професійного свята, що підтверджує Довідка фінансового управління ВК НМР від 22 вересня 2023 року - про зміни до кошторису на 2023 рік та зміни до економічно-обґрунтованих розрахунків до кошторису видатків загального фонду бюджету на 2023 рік по Нетішинському академічному ліцею (КФК 0611021) станом на 22 вересня 2023 рік, де по КЕКВ 2111 «Заробітна плата» та КЕКВ 2120 «Нарахування на оплату праці» визначено цільові кошти для виплат премії обслуговуючому персоналу до професійного свята - Дня працівника освіти у розмірі 50% посадового окладу, що свідчить про їх цільових характер, відповідно, зазначені нормативно-правові акти виключають можливість діяти керівнику на власний розсуд, передбачаючи чіткі умови оплати праці, а саме, стимулювання, що свідчить про відсутність дискреційних повноважень.
Тож, з урахуванням вищезазначеного, вважає, що з її боку, як директора Нетішинського академічного ліцею, за вказаних умов, належним чином і у відповідності до діючого законодавства, вжито системних заходів щодо уникнення будь-якого реального чи потенційного конфлікту інтересів, у зв'язку з чим - в її діях відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, і, відповідно, справа - підлягає закриттю, згідно поданого з боку захисника - адвоката Горщар Б.А. клопотання про закриття провадження у справі, на підставі ст.247 ч.1 п.1 КУпАП.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_4 зазначила, що з 2013 року є головою профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею, здійснюючи свої повноваження, відповідно до Положення про профспілковий комітет та інших нормативно-правових актів.
Вона є обізнаною, що у Нетішинському академічному ліцеї, який очолює ОСОБА_1 , працює сестра останньої - ОСОБА_2 в якості гардеробника, яка, відповідно до своєї робочої інструкції підпорядковується безпосередньо заступнику директора з АГЧ.
Виплата премій працівникам Нетішинського ліцею №1 здійснюється, згідно Положення про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1, затвердженого наказом директора закладу освіти - ОСОБА_1 , шляхом видання відповідного наказу керівника за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації закладу (п.3.2.).
Згідно протоколів спільних засідань адміністрації та профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею №13 від 23 серпня 2023 року та №2 від 22 вересня 2023 року, під час проведення останніх, за порядком денним, вирішувалось питання щодо преміювання працівників закладу освіти, серед яких у переліку значилась і ОСОБА_2 , гардеробник, при цьому, директор Нетішинського академічного ліцею НМР ОСОБА_1 , поінформувавши, що ОСОБА_2 , не зважаючи на не перебування останньої в прямому підпорядкуванні, являється рідною сестрою, утрималась від голосування за преміювання (результат голосування від 23 серпня 2023 року: «за» - 11, «проти» - 0, «утрималось» - 1 ( ОСОБА_1 ), результат голосування від 22 вересня 2023 року: «за» - 11, «проти» - 0, «утрималось» - 2 ( ОСОБА_1 , ОСОБА_3 ), що підтверджено змістом протоколів.
В подальшому, у відповідності до Положення про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1, на підставі протоколів спільних засідань адміністрації та профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею №13 від 23 серпня 2023 року та №2 від 22 вересня 2023 року, було видано накази директора Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 №83/зп від 24 серпня 2023 року та №117/зп від 22 вересня 2023 року стосовно преміювання працівників ліцею, в тому числі, і ОСОБА_2 .
Слід зазначити, що за всіма існуючими нормативними документами, регулюючими освітній процес, лише керівник установи/закладу має право підпису у наказі, крім того, відповідно до перевірок Нетішинського академічного ліцею, які відбувались з боку контролюючих органів, будь-яких порушень в діяльності закладу освіти не виявлено.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_5 зазначила, що, перебуваючи на посаді начальника Управління освіти ВК НМР, виконує свої обов'язки у відповідності до Положення про управління освіти ВК НМР, затвердженого рішенням 60 сесії НМР VIII скликання №60/2764 від 28 березня 2025 року (в новій редакції), згідно якого на управління освіти покладено реалізацію державної політики в галузі освіти і виховання на відповідній території, з урахуванням особливостей соціально-культурного середовища Нетішинської МТГ (п.2.1).
Тож, на Управління освіти ВК НМР, що є органом управління закладів загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти, інших закладів освіти Нетішинської МТГ, покладено функції управління освітою, зокрема: координація роботи підпорядкованих закладів освіти громади, забезпечення надання якісних освітніх послуг закладами освіти, здійснення моніторингу дотримання закладами усіх типів та форм власності законодавства у сфері освіти, взаємодія з громадськістю з питань освіти.
Відповідно до своєї Посадової інструкції начальника управління освіти ВК НМР, затвердженої міським головою від 24 вересня 2024 року - начальник управління освіти ВК НМР координує роботою закладів освіти, що належать до сфери управління освіти НМР (п.14).
Положеннями ст.23 Закону України «Про освіту» визначено автономію закладу освіти, що передбачає право школи самостійно приймати рішення та діяти в освітній, організаційній, кадровій та фінансовій сферах у межах, встановлених законодавством, а також, дозволяє школі формувати власні освітні програми, обирати методики викладання, приймати самостійні кадрові рішення, керувати фінансами та впроваджувати інновації для забезпечення якісної освіти, що робить її більш конкурентноспроможною та гнучкою.
Отже, директор закладу, разом з учасниками освітнього процесу: учнями, батьками, трудовим колективом приймають самостійні рішення щодо розвитку закладу освіти.
На підставі Колективного договору між Управлінням освіти та Нетішинською міською організацією профспілки працівників освіти та Положення про преміювання, що є додатком №3 до Колективного договору, директор має право виплачувати премії для працівників закладу в межах фонду заробітної плати, враховуючи особистий внесок працівника в загальний результат роботи закладу, та обов'язково за погодженням з профспілкою закладу, на яку покладено захист та організація контролю за дотриманням трудового законодавства, а також, прав працівників у закладі.
За клопотанням директорів закладів освіти були наближені кошти, про що свідчать довідки фінансового управління, що дало директорам право преміювати працівників закладів, в тому числі, і технічний персонал, в даному випаду, в списковий перелік якого входить і сестра директора Нетішинського академічного ліцею ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , працююча в якості гардеробника, яка брала участь у підготовці закладу до нового навчального року.
Тож, саме за дорученням начальника управління освіти, що підтверджують записи в щоденниках (електронному щоденнику) було доручено директорам закладів освіти преміювати працівників закладів, в тому числі, працівників технічного персоналу за підготовку до нового навчального року у серпні 2023 року, і аналогічна ситуація була і по виплаті 50% премії до дня працівників освіти.
Слід зазначити, що технічний персонал преміюється за службовою запискою (поданням) заступника директора з господарської частини, що розглядається на спільному засіданні адміністрації та профспілкового комітету.
Отже, в даному випадку, директор Нетішинського академічного ліцею ОСОБА_1 діяла не одноосібно, а за дорученням керівництва, а саме: органу управління (управління освіти), органу місцевого самоврядування - фінансового управління, за погодженням з міським головою та - за погодженням з профспілкою.
Крім того, зазначає, що директор Нетішинського академічного ліцею ОСОБА_1 перед виданням наказів за №83/зп від 24 серпня 2023 року та за №117/зп від 22 вересня 2023 року щодо преміювання в розмірі 2314 гривень 40 копійок, і в розмірі 50% посадового окладу, відповідно, гардеробника вказаного закладу ОСОБА_2 , що являється рідною сестрою останньої, повідомляла щодо означеної ситуації Управління освіти ВК НМР, однак, у який спосіб, у зв'язку зі сплиненням тривалого часу, вказати достеменно не може, це міг бути і телефонний формат повідомлення.
За приписами КУпАП - розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому, суд не наділений повноваженнями самостійно відшукувати будь-які докази, а також, змінювати фактичні обставини та кваліфікацію, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Суд, дослідивши матеріали справи, скеровані УСР в Хмельницькій області ДСР Національної поліції України, - про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, і, оцінюючи надані докази, в їх сукупності, приходить до висновку, що, в даному випадку, - відсутні подія та склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП.
У відповідності до положень ст.1 КУпАП - завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення - є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
І провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (ст.7 ч.2 КУпАП).
Тож, ніхто не може бути підданий заходу впливу, в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом, що повністю резюмується з положеннями ст.62 Конституції України, відповідно до якої - особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду, і ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності до положень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року - кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
ЄСПЛ у рішенні від 10 лютого 1995 року (справа «Allenet de Ribemont v. France») наголосив, що принцип презумпції невинуватості - перш за все гарантія процесуального характеру по кримінальним справам, однак, сфера застосування зазначеного принципу значно ширша: він обов'язковий не тільки для кримінального судочинства, що вирішує питання обґрунтованості обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.
За змістом ст.8 Конституції України - в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Кожен, чиї права та свободи, визнані у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження (ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року «Право на ефективний засіб правового захисту»).
Таким чином, процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційному принципі, передбаченому у ст.62 Конституції України - презумпції невинуватості, тож, відповідно, тягар доведення складу адміністративного правопорушення покладається на органи, уповноважені на складання протоколів про адміністративні правопорушення, разом з тим, особа, яка притягається до відповідальності, звільняється від обов'язку доводити свою непричетність до скоєння правопорушення.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
І завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення - є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також, виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
Під час розгляду справ про адміністративні правопорушення необхідно дотримуватися принципів диспозитивності, свободи в поданні учасниками справи суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, забезпечення права на захист та обстоювання стороною своїх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, не забороненими законом, а також, прецедентної практики ЄСПЛ, спрямованої на додержання положень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, відповідно до якої стандарти та вимоги кримінального провадження поширюються на провадження у справах про адміністративні правопорушення (рішення від 15 травня 2008 року у справі «Надточій проти України», рішення від 21 лютого 1984 року у справа «Озтюрк проти Німеччини», рішення від 23 вересня 1998 року у справі «Маліге проти Франції» рішення від 08 квітня 2010 року у справі «Гурепко проти України »), оскільки, деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю, мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст.6 зазначеної Конвенції.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Так, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст.9 ч.1 КУпАП).
При цьому, склад адміністративного правопорушення (проступку) включає в себе ознаки, які об'єднуються в чотири групи (елементи), що характеризують: об'єкт адміністративного проступку, об'єктивну сторону проступку, суб'єкт адміністративного проступку, суб'єктивну сторону проступку, і являють собою нерозривну єдність, наявність яких обов'язкова для кваліфікації конкретного діяння, і у випадку, коли хоча б один з елементів відсутній або ж - не відповідає тим властивостям, що передбачені відповідною статтею Особливої частини КУпАП, - діяння адміністративним правопорушенням (проступком) не являється.
Тож, адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму дії або бездіяльності, проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, і саме наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності.
Відповідно до ст.251 КУпАП - доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та які встановлюються - протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото/кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також, іншими документами.
Відповідальність за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів - визначена ст.172-7 КУпАП.
Тож, Закон передбачає адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, а саме: відповідальність за ст.172-7 ч.1 КУпАП - настає за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів, а відповідальність за ст.172-7 ч.2 КУпАП - настає за вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Водночас, означена норма є бланкетною і для правової кваліфікації передбачає певну деталізацію у відповідності до положень Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VII від 14 жовтня 2014 року (зі змінами).
За визначенням ст.1 ч.1 Закону України «Про запобігання корупції» та Примітки до ст.172-7 КУпАП:
приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі, зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях,
потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень,
реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень,
близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у ст.3 ч.1 цього Закону, а також, чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.
Суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», є, зокрема: 1) особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 2) особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (ст.3 Закону).
За приписами ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у ст.3 ч.1 п.1,п.2 цього Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів, 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно, 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів, 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Об'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП, - є порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, що полягає у дії або бездіяльності службової особи, яка створює або може створити реальний конфлікт інтересів у її службовій діяльності.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП, - полягає в неповідомленні про наявність реального конфлікту інтересів або вчиненні дій/прийнятті рішень в умовах реального конфлікту інтересів, що характеризуються діями або бездіяльністю особи, які порушують встановлені законом вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
Суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП, - є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також, особи, зазначені у ст.3 ч.1 п.1, п.2 Закону України «Про запобігання корупції».
Суб'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП, - характеризується наявністю вини у формі прямого умислу, тобто, особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння (дії або бездіяльності), передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання.
Під конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, наявність яких може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих особі службових повноважень.
Ключовою умовою для притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.172-7 КУпАП, є доведення реального конфлікту інтересів, наявність якого саме і підлягає доказуванню, і, відповідно, відсутність або недоведеність останнього свідчить про відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП.
Для встановлення наявності факту прийняття рішення, вчинення чи не вчинення дії в умовах реального конфлікту інтересів та розмежування реального і потенційного конфлікту інтересів для кваліфікації рішення як такого, що прийняте в умовах реального конфлікту інтересів, необхідна наявність обов'язкової сукупності таких юридичних фактів, як: 1) наявність факту приватного інтересу, який має бути чітко сформульований та визначений, 2) наявність повноважень на прийняття рішення, 3) наявність факту суперечності між приватним інтересом і службовими чи представницькими повноваженнями із зазначенням, в чому саме суперечність знаходить свій вияв або вплив на прийняття рішення, 4) наявність факту реального впливу суперечності між приватним та службовим чи представницьким інтересом на об'єктивність або неупередженість рішення, - що має бути чітко відображено в протоколі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, та, відповідно, за відсутності хоча б одного із зазначених фактів - реальний конфлікт інтересів не виникає.
Отже, конфлікт інтересів повинен бути реальним (очевидним) і передбачуваним, тобто, конфлікт інтересів має місце, коли вказана суперечність фактично вплинула на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, на вчинення чи не вчинення дій під час виконання службових повноважень, і, відповідно, реальний конфлікт інтересів - це не припущення і не суб'єктивна оцінка, а юридично визначене явище, що вимагає доведення наявності чітких та взаємопов'язаних обставин.
Для встановлення факту реального конфлікту інтересів недостатньо констатувати існування приватного інтересу, який потенційно може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а слід безпосередньо встановити, що приватний інтерес наявний, він суперечить службовим чи представницьким повноваженням і така суперечність не може вплинути, а реально впливає на об'єктивність чи неупередженість прийняття рішень чи вчинення дій.
Варто зауважити, що конфлікт інтересів існує у всіх випадках, коли у особи є приватний інтерес, здатний вплинути на об'єктивність прийняття рішення, навіть у тому випадку, коли прийняті особою рішення за наявності приватного інтересу є неупередженими і відповідають закону, при цьому, виключенням може бути ситуація, за якої у особи відсутні дискреційні повноваження, тобто, право на власний розсуд обирати один із кількох юридично допустимих варіантів дій або рішень у межах, встановлених законом, або частково визначати зміст рішення, що означає, що за наявності певних умов, особо (посадовець) має право самостійно вирішувати, яку форму реагування обрати, виходячи з мети, з якою повноваження надано та буде реалізовано.
Таким чином, приватний інтерес може впливати на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, вчинення чи невчинення дій лише під час реалізації службових/представницьких повноважень, що є дискреційними.
Дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид, зміст чи обсяг управлінського рішення, яке приймається, або можливість обирати на власний розсуд один з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта або встановити строки, підстави та порядок прийняття рішення
І в переліку корупційних ризиків саме і є наявність дискреційних повноважень, оскільки, саме можливість діяти на власний розсуд створює умови для вчинення корупційних правопорушень, і, важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанта вибору із будь-ким.
Водночас, надані до суду матеріали щодо вчинення з боку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП КУпАП, в тому числі, і безпосередньо протоколи про адміністративні правопорушення №399 від 21 травня 2025 року, №400 від 21 травня 2025 року, №401 від 21 травня 2025 року та №402 від 21 травня 2025 року, - у фабулі яких мова йдеться про те, що - ОСОБА_1 , займаючи, згідно рішення НМР Хмельницької області за №76/4667 від 19 червня 2020 року, посаду директора Нетішинського академічного ліцею, і, відповідно, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, перебуваючи в межах адміністративної території міста Нетішин, і, маючи реальний конфлікт інтересів, в порушення вимог ст.28 ч.1 п.2, п.3 Закону України «Про запобігання корупції» - перед виданням наказів за №83/зп від 24 серпня 2023 року та за №117/зп від 22 вересня 2023 року, щодо преміювання в розмірі 2314 гривень 40 копійок, та в розмірі 50% посадового окладу, відповідно, гардеробника вказаного закладу ОСОБА_2 , що являється рідною сестрою, і, у розумінні ст.1 ч.1 абз. 4 Закону України «Про запобігання корупції», близькою особою, - не повідомила безпосереднього керівника - голову НМР у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів, та, відповідно, видала зазначені накази за №83/зп від 24 серпня 2023 року та за №117/зп від 22 вересня 2023 року, вчинивши дії та прийнявши рішення в умовах реального конфлікту інтересів, - унеможливлюють встановлення в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 об'єктивної та суб'єктивної сторони інкримінованих адміністративних проступків, оскільки, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Як убачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні:
ОСОБА_1 дійсно, відповідно до рішення 76 сесії 7 скликання НМР за №76/4667 від 19 червня 2020 року, призначено на посаду директора Нетішинського академічного ліцею (Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 НМР) від 01 липня 2020 року, засновником якого є НМР, за строковим трудовим договором (контрактом) від 01 липня 2020 року до 01 липня 2026 року,
порядок преміювання працівників Нетішинського академічного ліцею визначено Положенням про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1, відповідно до якого - виплата премій здійснюється шляхом видання відповідного наказу керівника по Нетішинського ліцею №1 за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації закладу (п.3.2.),
питання щодо преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіти у серпні 2023 року, у тому числі, і гардеробника ОСОБА_2 у загальній сумі 2314 гривень, - було розглянуто на підставі службової записки заступника директора з АГЧ №912 від 21 серпня 2023 року, з метою відзначення, стимулювання відповідального ставлення до робочих обов'язків, підвищення результативності праці, з урахуванням особистого внеску в результати роботи, оскільки, робоча інструкція гардеробника Нетішинського ліцею №1 свідчить, що - гардеробник підпорядковується безпосередньо заступнику директора з АГЧ (п.1.4),
відповідно до протоколу №13 спільного засідання адміністрації та профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею від 23 серпня 2023 року - визначено працівників закладу освіти, що брали безпосередню участь в ремонтно-опоряджувальній компанії ті якісній підготовці Нетішинського академічного ліцею до нового навчального року, на преміювання, у переліку яких значиться і ОСОБА_2 , гардеробник, з преміюванням у розмірі 2314 гривень 40 копійок, при цьому, директор Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 , поінформувавши, що ОСОБА_2 , не зважаючи на не перебування останньої в прямому підпорядкуванні, являється рідною сестрою, утрималась від голосування за преміювання (результат голосування: «за» - 11, «проти» - 0, «утрималось» - 1 ( ОСОБА_1 ),
питання щодо преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіти у вересні 2023 року, у тому числі, і гардеробника ОСОБА_2 у рівнозначному розмірі для всіх працівників, а саме, 50% посадового окладу, відбувалося з нагоди професійного свята,
відповідно до протоколу №2 спільного засідання адміністрації та профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею від 22 вересня 2023 року - визначено працівників закладу освіти на преміювання, з нагоди професійного свята - дня працівника освіти, у переліку яких значиться і ОСОБА_2 , гардеробник, з преміюванням у розмірі 50% посадового окладу, при цьому, директор Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 , поінформувавши, що ОСОБА_2 , не зважаючи на не перебування останньої в прямому підпорядкуванні, являється рідною сестрою, утрималась від голосування за преміювання (результат голосування: «за» - 11, «проти» - 0, «утрималось» - 2 ( ОСОБА_1 , ОСОБА_3 ),
тож, директор Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 , не зважаючи на не перебування в прямому підпорядкуванні, у зв'язку із виконанням своїх обов'язків, додатково поінформувавши щодо своїх родинних зав'язків з ОСОБА_2 , працюючої в якості гардеробника, що безпосередньо підпорядковується заступнику директора з АГЧ, зазначила, щодо утримання від прийняття участі у голосуванні за преміювання, і, відповідно, не голосувала,
в подальшому, на виконання Положення про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1, а саме, п.3.2. - наказами директора Нетішинського академічного ліцею НМР Шепетівського району Хмельницької області ОСОБА_1 №83/зп від 24 серпня 2023 року «Про преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіту за серпень 2023 року» та №117/зп від 22 вересня 2023 року «Про преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіту у вересні 2023 року», премійовано, працівників ліцею, в тому числі, і ОСОБА_2 , в розмірі 2314 гривень 40 копійок та в розмірі 50% посадового окладу, відповідно,
згідно інформації директора Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 НМР Хмельницької області ОСОБА_1 за №65 від 31 січня 2022 року, за №29 від 10 січня 2023 року поінформовано, начальника управління освіти ВК НМР, що в підпорядкованому закладі освіти, ймовірно, наявність конфлікту інтересів, або підстав, за яких він може виникнути, зокрема: ОСОБА_1 (директор закладу загальної середньої освіти) - сестра ОСОБА_2 (гардеробник), при цьому, ОСОБА_2 підпорядковується безпосередньо заступнику директора з АГЧ, водночас, по закладу освіти видано накази за №63 від 25 січня 2022 року та за №658 від 01 грудня 2022 року «Про вжиття заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у закладі загальної середньої освіти»,
за свідченнями свідка у справі - ОСОБА_4 , голови профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею, директор Нетішинського академічного ліцею ОСОБА_1 , діючи у відповідності до Положення про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1, перед виданням наказів за №83/зп від 24 серпня 2023 року та за №117/зп від 22 вересня 2023 року щодо преміювання в розмірі 2314 гривень 40 копійок, і в розмірі 50% посадового окладу, відповідно, гардеробника вказаного закладу ОСОБА_2 , що являється рідною сестрою останньої, не зважаючи на не перебування останньої в прямому підпорядкуванні, утрималась від голосування за преміювання (результат голосування від 23 серпня 2023 року: «за» - 11, «проти» - 0, «утрималось» - 1 ( ОСОБА_1 ), результат голосування від 22 вересня 2023 року: «за» - 11, «проти» - 0, «утрималось» - 2 ( ОСОБА_1 , ОСОБА_3 ), що підтверджено змістом протоколів, що підтверджують відповідні протоколи спільних засідань адміністрації та профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею №13 від 23 серпня 2023 року та №2 від 22 вересня 2023 року, крім того, за всіма існуючими нормативними документами, регулюючими освітній процес, лише керівник установи/закладу має право підпису у наказі,
за свідченнями свідка у справі - ОСОБА_5 , начальника Управління освіти ВК НМР, що є безпосереднім керівником директора Нетішинського академічного ліцею ОСОБА_1 , - під час вирішення питань преміювання директор Нетішинського академічного ліцею ОСОБА_1 діяла не одноосібно, а за дорученням керівництва, а саме: органу управління (управління освіти), органу місцевого самоврядування - фінансового управління, за погодженням з міським головою та - за погодженням з профспілкою, і, перед виданням наказів за №83/зп від 24 серпня 2023 року та за №117/зп від 22 вересня 2023 року щодо преміювання в розмірі 2314 гривень 40 копійок, і в розмірі 50% посадового окладу, відповідно, гардеробника вказаного закладу ОСОБА_2 , що являється рідною сестрою останньої, повідомляла щодо означеної ситуації Управління освіти ВК НМР.
Відповідно, аналізуючи надані до суду доказі, досліджені безпосередньо у судовому засіданні, судом встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора Нетішинського академічного ліцею, дійсно, у відповідності до порядку преміювання працівників Нетішинського академічного ліцею, визначеного Положенням про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1, а саме, п.3.2., за змістом якого - виплата премій здійснюється шляхом видання відповідного наказу керівника по Нетішинського ліцею №1 за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації закладу - підписала накази №83/зп від 24 серпня 2023 року «Про преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіту за серпень 2023 року» та №117/зп від 22 вересня 2023 року «Про преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіту у вересні 2023 року», згідно яких премійовано працівників ліцею, в тому числі, і гардеробника ОСОБА_2 , в розмірі 2314 гривень 40 копійок та в розмірі 50% посадового окладу, відповідно.
При цьому, питання щодо преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіти у серпні 2023 року, у тому числі, і гардеробника ОСОБА_2 у загальній сумі 2314 гривень, - було розглянуто на підставі службової записки заступника директора з АГЧ №912 від 21 серпня 2023 року, оскільки, гардеробник, згідно своєї робочої інструкції, - підпорядковується безпосередньо заступнику директора з АГЧ (п.1.4).
Крім того, директор Нетішинського академічного ліцею НМР ОСОБА_1 під час вирішення питання щодо преміювання працівників закладу освіти, серед яких у переліку значилась і гардеробник ОСОБА_2 , згідно протоколів спільних засідань адміністрації та профспілкового комітету Нетішинського академічного ліцею №13 від 23 серпня 2023 року та №2 від 22 вересня 2023 року, поінформувавши, що ОСОБА_2 , не зважаючи на не перебування останньої в прямому підпорядкуванні, являється рідною сестрою, утрималась від голосування за преміювання (результат голосування від 23 серпня 2023 року: «за» - 11, «проти» - 0, «утрималось» - 1 ( ОСОБА_1 ), результат голосування від 22 вересня 2023 року: «за» - 11, «проти» - 0, «утрималось» - 2 ( ОСОБА_1 , ОСОБА_3 ).
За змістом інформації директора Нетішинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 НМР Хмельницької області ОСОБА_1 за №65 від 31 січня 2022 року, за №29 від 10 січня 2023 року - управління освіти ВК НМР поінформовано, що в підпорядкованому закладі освіти, ймовірно, наявність конфлікту інтересів, або підстав, за яких він може виникнути, зокрема: ОСОБА_1 (директор закладу загальної середньої освіти) - сестра ОСОБА_2 (гардеробник), при цьому, ОСОБА_2 підпорядковується безпосередньо заступнику директора з АГЧ, водночас, по закладу освіти видано накази за №63 від 25 січня 2022 року та за №658 від 01 грудня 2022 року «Про вжиття заходів щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у закладі загальної середньої освіти», що у судовому засіданні підтвердила і свідок ОСОБА_5 , додатково зазначивши, що ОСОБА_1 перед виданням наказів за №83/зп від 24 серпня 2023 року та за №117/зп від 22 вересня 2023 року щодо преміювання в розмірі 2314 гривень 40 копійок, і в розмірі 50% посадового окладу, відповідно, гардеробника вказаного закладу ОСОБА_2 , що являється рідною сестрою останньої, повідомляла щодо означеної ситуації Управління освіти ВК НМР.
Таким чином, ОСОБА_1 , займаючи посаду директора закладу загальної середньої освіти, на виконання п.3.2. Положення про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1, за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації закладу, - видала накази №83/зп від 24 серпня 2023 року «Про преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіту за серпень 2023 року» та №117/зп від 22 вересня 2023 року «Про преміювання працівників обслуговуючого персоналу закладу освіту у вересні 2023 року», що стосувалися також і гардеробника ОСОБА_2 , яка є рідною сестрою останньої, при цьому, не маючи можливості діяти на власний розсуд, або в будь-яких інший спосіб, що вказує на відсутність у особи дискреційних повноважень за визначених умов, оскільки, ситуація вимагає вчинення конкретних, єдиних законних дій (одного правомірного варіанту поведінки) і суб'єкт владних повноважень зобов'язаний їх вчинити.
Отже, вивченням протоколів про адміністративні правопорушення №399 від 21 травня 2025 року, №400 від 21 травня 2025 року, №401 від 21 травня 2025 року та №402 від 21 травня 2025 року, встановлено, що у останніх акцентується увага лише на визначення понять: приватний інтерес та реальний конфлікт інтересів з вказівкою на наявність суперечності (навіть за умови прийняття об'єктивних та неупереджених рішень), з вказівкою, що приватний інтерес ОСОБА_1 - це майновий інтерес, зумовлений бажанням покращити матеріальне становище рідної сестри, самостійно прийнявши рішення про встановлення розміру премії та самостійно оцінивши показники роботи останньої, при цьому, не зазначено, у чому саме полягав приватний інтерес особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 та у чому саме приватний інтерес превалював над публічним, - що, за своїм змістом, викликає певні сумніви і не узгоджується зі стандартом доказування та доведеності провини, виходячи з загальноприйнятого принципу, закріпленому, в тому числі, і у ст.62 Конституції України, за змістом якого - усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на користь такої особи, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість, звинувачення та докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
Крім того, виклад обставин, зазначених у протоколах, не містить інформації, в чому саме полягає і реальний конфлікт інтересів з чітким визначенням мети, яку переслідувала особа, наявність суперечності між приватним інтересом та повноваженнями під час прийняття рішення, а також, як це вплинуло на об'єктивність й неупередженість прийнятого рішення, при цьому, означена суперечність повинна реально впливати на об'єктивність чи неупередженість прийняття рішень чи вчинення дій, і саме уповноважені на складання протоколів про адміністративні правопорушення органи повинні надати докази, які б свідчили про суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями, що вплинуло на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання вказаних повноважень, а також, що саме прийнятим рішенням завдано шкоди інтересам служби та органу місцевого самоврядування, - що має бути встановлено, у відповідності до положень ст.251 ч.2 КУпАП, приписами якої визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП, оскільки, факт визнання особою (правопорушником) події правопорушення - не звільняє особу, уповноважену на складання протоколу, яка виявила факт правопорушення, від доведення правомірності притягнення до адміністративної відповідальності.
Тож, будь-яких доказів, які достеменно свідчили, що ймовірний приватний інтерес особи, в даному випадку, ОСОБА_1 , яка підписала накази про преміювання, в тому числі, і щодо ОСОБА_2 , яка є рідною сестрою останньої, суперечить службовим/представницьким повноваженням, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень, які є обов'язковими, на відміну від дискреційних, матеріали справи - не містять.
При цьому, Європейський суд з прав людини неодноразово вказував на те, що формулювання обвинувачення є важливою умовою справедливого та об'єктивного судового розгляду.
Отже, деталі обвинувачення мають дуже суттєве значення, а його неконкретність розглядається ЄСПЛ як порушення права на захист (рішення від 25 липня 2000 року (справа «Маттоціа проти Італії»), при цьому, суд не має права самостійно перебирати на себе «функції обвинувачення» і відшукувати докази вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки, як наголошено у рішеннях ЄСПЛ від 30 травня 2013 року у справі «Малофєєва проти Росії» (заява №36673/04 («Malofeyeva v. Russia») та від 20 вересня 2016 року у справі «Карелін проти Росії» (заява №926/08 («Karelin v. Russia») - у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки, це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки, особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
До того ж, відповідно до практики ЄСПЛ, - вина особи повинна бути обґрунтована доказами, і така доведеність провини може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту, тобто, таких, що не залишають місце сумнівам, оскільки, наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення ЄСПЛ від 18 січня 1978 року (справа «Ireland v. the United Kingdom»), критерій доведення якого - «поза розумним сумнівом» застосовує ЄСПЛ що при оцінці доказів (рішення від 21 липня 2011 року (справа «Коробов проти України», рішення від 20 вересня 2012 (справа «Федорченко та Лозенко проти України»).
Таким чином, виходячи з позиції Європейського суду з прав людини, - наявність «обґрунтованої підозри» у вчинені правопорушення передбачає «наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла-таки вчинити злочин» і такі факти мають бути досить переконливими, щоб суд на підставі їх розумної оцінки міг визнати причетність особи до вчинення правопорушення.
Так, як убачається з матеріалів справи, - останні не містять достатніх даних, які б з достеменністю підтверджували та на підставі яких, у визначеному законом порядку, можливо було б встановити в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 наявність об'єктивної та суб'єктивної сторони зазначених адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, яка, у даному випадку, полягає у тому, що особа умисно усвідомлює, що вона не повідомляє про наявність у неї реального конфлікту інтересів або вчиняє дії чи приймає рішення в умовах реального конфлікту інтересів, - що має бути підтверджено певними доказами, належними, допустимими, достовірними та достатніми, у відповідності до положень ст.251 КУпАП, на підставі яких, у визначеному законом порядку, можливо було б встановити в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, тобто, саме інкримінованих адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП.
Встановлені під час судового розгляду обставини не свідчать, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 діяла в умовах реального конфлікту інтересів, оскільки, відсутня суперечність між приватним інтересом та службовими повноваженнями, наявність якої могла б вплинути на об'єктивність або неупередженість вчинення вказаних дій у виді підписання наказів, що особа була зобов'язана вчинити за своїми службовими обов'язками та не мала можливості та вибору на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.
Таким чином, приймаючи до уваги вищевикладене, слід зазначити, що за визначених обставин, підписання наказів за №83/зп від 24 серпня 2023 року та за №117/зп від 22 вересня 2023 року щодо преміювання, є лише формальною дією на виконання своїх службових обов'язків, відповідно до положень Контракту та Положення про порядок преміювання працівників Нетішинського ліцею №1, за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації закладу, і жодним чином не є особистою дією/рішенням, продиктованою корисним умислом та наявністю реального конфлікту інтересів у розумінні Закону України «Про запобігання корупції», і доказів протилежного - до суду не надано, в тому числі, і доказів на підтвердження визначеного у протоколі приватного інтереса ОСОБА_1 - як майнового інтереса, зумовленого бажанням покращити матеріальне становище рідної сестри, самостійно прийнявши рішення про встановлення розміру премії та самостійно оцінивши показники роботи останньої, що, на переконання суду, - є хибним та спростовується дослідженими під час розгляду справи доказами.
Так само є помилковим твердження, що пов'язаність родинними зв'язками - є безумовною та автоматичною підставою для виникнення реального конфлікту інтересів, який впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень під час виконання особою певних повноважень.
І, у зв'язку з тим, що у судовому засіданні належних та допустимих доказів, які б були достатніми та достеменно свідчили, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , за визначених у протоколі обставин, порушила вимоги щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, - не здобуто, а також, враховуючи, що надані докази не дають однозначної відповіді, що конфлікт інтересів був реальним, в тому числі, за відсутністю доказів на підтвердження неповідомлення у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів, суд, - надаючи оцінку вказаним обставинам в їх сукупності, у відповідності до завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення, визначених ст.245 КУпАП, якими, зокрема, - є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, - вважає, що провадження у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , - підлягає закриттю, на підставі ст.247 КУпАП, згідно положень якої - провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате - підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, - так як доказів, які б підтверджували наявність об'єктивної та суб'єктивної сторони інкримінованих адміністративних проступків, і, як наслідок, встановлювали б в діях причетної особи наявність адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП КУпАП, в тому числі, і винність у їх вчиненні, до суду - не надано.
Європейський суд з прав людини, відображаючи в контексті усталеної практики ЄСПЛ принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, зазначає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються, і, хоча ст.6 п.1 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення, і питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення ЄСПЛ від 10 лютого 2010 року у справі «SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE», №4909/04, §58, рішення ЄСПЛ від 09 грудня 1994 року у справі «RuizTorija v. Spain», №303-А, §29).
Таким чином, суд, підсумовуючи вищенаведене, і, відповідно, оцінюючи наявні докази, - за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи, в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, вважає, що в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , - відсутній склад інкримінованих адміністративних правопорушень, передбачені ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, що підтверджується здобутими та дослідженими у судовому засіданні об'єктивними даними, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність фактів та обставин, що підлягають доказуванню і відповідають адміністративному правопорушенню, визначеному Особливою частиною КУпАП.
Питання щодо сплати судового збору, у зв'язку з закриттям справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 , - вирішенню не підлягає, оскільки, у відповідності до вимог ст.40-1 КУпАП, - судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення.
Речові докази у справі - відсутні.
На підставі вищевказаного, керуючись ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2, ст.247 ч.1 п.1), ст.251, ст.252, ст.284, ст.289, ст.294 КУпАП, суд -
постановив:
Провадження в справі про адміністративні правопорушення, передбачені ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , - закрити, на підставі ст.247 ч.1 п.1) КУпАП, за відсутності події і складу вищевказаних адміністративних правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 КУпАП.
Постанову може бути оскаржено протягом десяти днів з дня її винесення до Хмельницького апеляційного суду через Нетішинський міський суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: