ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua Код ЄДРПОУ 02892528
490/7558/25
нп 1-кс/490/3879/2025 У Х В А Л А
26.09.2025р. слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Управління СБ України в Херсонській області ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки селища Асканія-Нова Каховського району Херсонської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
Слідчим відділом УСБУ в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000420 від 12.09.2025р. за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України.
05.09.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно повідомлення про підозру у невстановлені дату та час, але не раніше 11 грудня 2023 року, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи проросійськи налаштованою, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, без примусу, з ідеологічних мотивів, добровільно погодилася на пропозицію невстановлених досудовим розслідуванням осіб, щодо організації та участі у проведенні на території тимчасово окупованого сел. Асканія-Нова, Каховського району, Херсонської області незаконних виборів президента російської федерації та була призначена на посаду так званого «члена ДВК № 294».
Так, ОСОБА_6 , у період з 11.12.2023 по 29.02.2024, діючи з прямим умислом, за попередньою змовою з особами так званими членами «Виборчої комісії Херсонської області», «Чаплинської територіальної виборчої комісії» та так званими «членами ДВК № 294», усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, вчинила наступні дії направлені на організацію та проведення незаконних виборів президента російської федерації на території сел. Асканія-Нова Каховського району, Херсонської області, а саме: забезпечувала організацію та проведення т.зв. виборів президента; здійснювала агітацію місцевих мешканців до участі у проведенні т.зв. виборів президента; організовувала облаштування т.зв. виборчої дільниці (розстановка кабінок для голосування та розміщення атрибутики з символікою рф) у приміщенні адміністративної будівлі Інституту тваринництва НААН України за адресою: Херсонська область, Каховський район, сел. Асканія-Нова, вул. Соборна, 1; приймала участь в обліку бюлетенів, отриманих в результаті незаконних виборів президента та доставку їх до так званої «Чаплинської територіальної виборчої комісії»; здійснювала інші дії, направлені на організацію та проведення незаконних виборів президента.
17.03.2024, відповідно до складеного протоколу т.зв. «Избирательной комиссии Херсонской области», та за офіційною заявою т.зв. «председателя избирательной комиссии Херсонской области», після обробки 100% протоколів, 88,12% від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні на тимчасово окупованій території Херсонської області, проголосувало за діючого президента російської федерації ОСОБА_7 .
В подальшому, 21 березня 2024 року центральна виборча комісія російської федерації, за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала вибори президента російської федерації такими, що відбулися. Відповідно до її результатів 87.28 % від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні, проголосували за ОСОБА_7 .
Слідчий звернувся до слідчого судді із клопотанням про обрання підозрюваній ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. В обґрунтування клопотання зазначено, що у передбачений законом спосіб повідомлення про підозру та повістки про виклик на 09, 10, 11 вересня 2025 року підозрюваній ОСОБА_6 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора.
05.09.2025 слідчим підозрюваній ОСОБА_6 через Південний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги залучено захисника за призначенням.
Проте, громадянка України ОСОБА_6 за вказаними повістками не прибула, причин неприбуття та жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала.
За наявною інформацією оперативних підрозділів СБ України ОСОБА_6 з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені кримінальні правопорушення, перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, в сел. Асканія-Нова, де продовжує свою злочинну діяльність, співпрацюючи з окупаційною владою.
У зв'язку із викладеним у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що громадянка України ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування та суду.
Постановою слідчого від 12.09.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_6 оголошено в розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам Каховського РВ УСБУ в Херсонській області.
Поряд із цим наявні ризики, передбачені п.п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність у якій підозрюється.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Захисник не заперечив проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором та/або оголошений у міжнародний розшук. У випадку, якщо слідчий суддя прийме рішення про тримання під вартою особи, оголошеної в міжнародний розшук, після затримання такої особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя за участю підозрюваного має розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Отже, у разі оголошення особи у міжнародний розшук, КПК України встановлює процедуру, за якою спочатку може бути розглянуте за відсутності підозрюваного клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою. А наступним етапом - після затримання підозрюваного (не пізніш як через 48 годин з часу його доставки до місця кримінального провадження) - слідчий суддя розглядає за його участю клопотання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід. Використані формулювання свідчать про те, що в умовах переховування підозрюваного від органу досудового розслідування та оголошення у зв'язку з цим його у міжнародний розшук, КПК України розрізняє процедури обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою від процедури застосування такого обраного запобіжного заходу.
На відміну від процедури застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою, при вирішенні питання про його обрання не досліджується можливість застосування менш суворого запобіжного заходу, оскільки тримання під вартою - це єдиний запобіжний захід, передбачений в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України. Питання про більш м'який запобіжний захід відносно підозрюваного стає предметом дослідження при застосуванні запобіжного заходу після його затримання і доставлення до слідчого судді. За такої нормативної регламентації при вирішенні питання про обрання щодо особи запобіжного заходу у виді тримання під вартою, слідчому судді належить дослідити такі обставини: чи повідомлено особі про підозру у встановленому законом порядку; чи наявна обґрунтована підозра; чи наявні ризики кримінального провадження; чи оголошена особа в міжнародний розшук (або перебуває на тимчасово окупованій території України).
Таким чином, слідчий суддя досліджує ці обставини в світлі конкретних обставин цієї справи.
Так з матеріалів кримінального провадження вбачається, що у передбачений законом спосіб повідомлення про підозру та повістки про виклик на 09, 10, 11 вересня 2025 року підозрюваній ОСОБА_6 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора.
05.09.2025 слідчим підозрюваній ОСОБА_6 через Південний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги залучено захисника за призначенням.
Проте, громадянка України ОСОБА_6 за вказаними повістками не прибула, причин неприбуття та жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала.
За наявною інформацією оперативних підрозділів СБ України ОСОБА_6 з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені кримінальні правопорушення, перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, в сел. Асканія-Нова, де продовжує свою злочинну діяльність, співпрацюючи з окупаційною владою.
У зв'язку із викладеним у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що громадянка України ОСОБА_6 переховується від органу досудового розслідування та суду.
Постановою слідчого від 12.09.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_6 оголошено в розшук, проведення якого доручено оперативним співробітникам Каховського РВ УСБУ в Херсонській області.
Вказане дає підстави для висновку, що ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, та перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, при цьому орган досудового розслідування вжив усіх можливих заходів для вручення ОСОБА_6 повідомлення про підозру у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень, чим виконав вимоги ч. 1 ст. 278, ч. 2 ст. 135 КПК України, за такого ОСОБА_6 набула статусу підозрюваної у кримінальному провадженні №22025230000000420.
Щодо обґрунтованості підозри, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Згідно з визначеним Європейським судом прав людини поняття, обґрунтована підозра - це добровільне припущення про вчинення особою певного діяння, ґрунтується на об'єктивних відомостях, які можна перевірити у судовому розгляді та які спонукали б неупереджену та розумну людину вдатися до практичних дій, щоб з'ясувати, чи є така підозра обґрунтованою.
Підозра, виходячи з постанови Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 24.11.2016р. № 5 - 328 кс 16, є обґрунтованим припущенням про вчинення особою кримінального правопорушення.
У відповідності до норм КПК України, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду провадження по суті, а саме питань пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні "Мюррей проти Об'єднаного Королівства" зазначив, що факти які викликають підозру не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред'явлення обвинувачення, що є завданням наступних етапів кримінального процесу.
Так, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України, яке відноситься до категорії тяжких, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
Така під озра є обґрунтованою та підтверджується: протоколом огляду від 16.03.2024 публікації на інтернет-ресурсі «Губернатора Херсонської області», під час якого виявлений та оглянутий документ окупаційного органу влади «Указ губернатора Херсонской области №6-у от 19.01.2023 Об избирательных комиссиях Херсонской области»; протоколом огляду від 15.03.2024 інформаційного сайту «Избирательная комиссия» за посиланням http://publication.pravo.gov.ru/document/0001202312070002, відповідно до якого виявлений та оглянутий документ «Постановление совета федерации федерального собрания российской федерации №678-СФ от 7 декабря 2023 года О назначении выборов Президента Российской Федерации»; протоколом огляду від 13.11.2024, відповідно до якого на офіційному сайті «центральная избирательная комиссия российской федерации» виявлений документ «Постановление центарльной избирательной комиссии российской федерации от 11 декабря 2023 г. №141/1084-8 «О проведении выборов Президента Российской Федерации на части территории Российской Федерации, на которой введено военное положение»; протоколом огляду від 13.11.2024, відповідно до якого на офіційному сайті «центральная избирательная комиссия российской федерации» виявлений документ «Постановление центральной избирательной комиссии российской федерации от 13 декабря 2023 г. №142/1086-8 «О Положении об особенностях подготовки и проведения выборов Президента Российской Федерации в период действия военного положения на части территории Российской Федерации» ; протоколом огляду від 31.12.2024, відповідно до якого на офіційному сайті «Избирательная комиссия Херсонской области» виявлений документ «Постановление избирательной комиссии Херсонской области от 13 апреля 2023 г. № 3/27 «О формировании Каховської территориальной избирательной комиссии»; протоколом огляду від 27.11.2024, відповідно до якого в месенджері «Telegram» - « ОСОБА_8 "Единая Россия" RU. Официальный канал Депутата Херсонской областной Думы первого созыва» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 виявлено публікацію під назвою «Люди занимали очереди до открытия участка: Как голосует на выборах президента РФ Аскания-Нова», опубліковану 03.03.2024 о 13:46, на якій ОСОБА_6 приймає безпосередню участь у організації та проведенні незаконних виборів президента рф на тимчасово окупованій території сел. Асканія-Нова Каховського району Херсонської області, в якості т.зв. «члена участковой избирательной комиссии избирательного участка № 294»; протоколом огляду від 02.09.2024, відповідно до якого на сайті ««Комсомольская правда», за посиланням https://www.herson.kp.ru/daily/27574.5/4898759 виявлено відео публікацію, опубліковану 02.03.2024 о 16:43, під назвою «Люди занимали очереди до открытия участка: Как голосует на выборах президента РФ Аскания-Нова», на якій ОСОБА_6 приймає безпосередню участь у організації та проведенні незаконних виборів президента рф на тимчасово окупованій території сел. Асканія-Нова Каховського району Херсонської області, в якості т.зв. «члена участковой избирательной комиссии избирательного участка № 294»; висновком судово-портретної експертизи №СЕ-19/112-25/10626 від 06.08.2025, відповідно до якого на представлених для дослідження фото та відеоматеріалах (протоколи огляду №71/22/1/309-592 від 02.09.2024 та №71/22/1/309-602 від 27.11.2024) зображена одна і та сама особа.; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 01.10.2024, відповідно до якого свідок пояснив, що знає ОСОБА_10 особисто, свідку відомо з телеграм каналів, що після окупації селища Асканія-Нова вказана особа приймала активну участь в організації та проведенні виборів президента рф на ТОТ селища Асканія-Нова; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.10.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_11 впізнав ОСОБА_6 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 01.10.2024, відповідно до якого свідок пояснила, що знає ОСОБА_10 особисто, їй відомо з телеграм каналів, що після окупації селища Асканія-Нова вказана особа приймала активну участь в організації та проведенні виборів президента рф на ТОТ селища Асканія-Нова; протоколом пред'явлення особи для впізнанняза фотознімками від 01.10.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_12 впізнала ОСОБА_6 ; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 09.10.2024, відповідно до якого, свідок пояснила, що знає ОСОБА_10 особисто, їй відомо з телеграм каналів, що після окупації селища Асканія-Нова вказана особа приймала активну участь в організації та проведенні виборів президента рф на ТОТ селища Асканія-Нова; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.10.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_13 впізнала ОСОБА_6 ; протоколом огляду відео публікації від 01.10.2024 за участю свідка ОСОБА_14 , який впізнає ОСОБА_10 під час спільного огляду відео публікації, як особу, що приймає участь як член дільничної виборчої комісії на тимчасово окупованій території сел. Асканія-Нова Херсонської області; протоколом огляду відеопублікації від 01.10.2024 за участю свідка ОСОБА_15 , яка впізнає ОСОБА_10 під час спільного огляду відео публікації, як особу, що приймає участь як член дільничної виборчої комісії на тимчасово окупованій території сел. Асканія-Нова Херсонської області; протоколом огляду відеопублікації від 09.10.2024 за участю свідка ОСОБА_16 , яка впізнає ОСОБА_10 під час спільного огляду відео публікації, як особу, що приймає участь як член дільничної виборчої комісії на тимчасово окупованій території сел. Асканія-Нова Херсонської області; іншими матеріалами кримінального провадження.
З урахуванням тяжкості покарання, що загрожує підозрюваній, характеру вчиненого кримінального правопорушення, пов'язаного із добровільним вчиненням дій, направлених на організацію та проведення незаконних виборів президента російської федерації на території сел. Асканія-Нова Каховського району, Херсонської області; зважаючи на те, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, де продовжує займатись злочинною діяльністю; фактично вже вживає заходів, направлених на ухилення від явки до слідчого, прокурора та суду, у зв'язку з чим оголошена у розшук; зважаючи на те, що останній відомі свідки її протиправних дій та інші фігуранти злочинної діяльності, за такого слід погодитись із доводами прокурора про наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність у якій підозрюється.
Таким чином запобігти вказаним ризикам шляхом обрання іншого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою не вбачається за можливе.
Керуючись ст. 183, 196 КПК України, -
Щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Після затримання і не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до місця кримінального провадження, розглянути за її участю питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід у встановленому законом порядку.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.
Слідчий суддя ОСОБА_1