Справа № 481/1404/25
Провадж.№ 3/481/536/2025
іменем У К Р А Ї Н И
25.09.2025 року Суддя Новобузького районного суду Миколаївської Уманська О.В., за участю секретаря Канівець О.І., прокурора Кручко О.С., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду м.Новий Буг Миколаївської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департамента стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Шевченкове Новобузького району Миколаївської області, проживає за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , молодший інспектор відділу нагляду і безпеки ДУ «Новобузький виправний центр (№103),
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу №493 від 11.09.2025року, ОСОБА_1 , будучи, молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки державної установи «Новобузький виправний центр (№103)» та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону, а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу «щорічна» за 2023 рік, а саме несвоєчасно подав без поважних на те причин, щорічну декларацію за 2023 рік, чим скоїв адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Зокрема, відповідно до інформації з особової картки рядового внутрішньої служби ОСОБА_1 відповідно до наказу №140/ос-20 від 29.12.2020 року призначено на посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Новобузький виправний центр (№103)».В подальшому відповідно до наказу №27/ос-22 від 31.03.2023 рядовому внутрішньої служби ОСОБА_1 присвоєно звання сержант внутрішньої служби ДУ «Новобузький виправний центр (№103)».
Відповідно до Переліку найменувань органів, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого 10.05.2017 наказом № 1519/5 Міністерства юстиції України, Державна установа «Новобузький виправний центр (№103)» є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально- виконавчої служби України.
Таким чином, сержант внутрішньої служби ОСОБА_1 , будучи молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки державної установи «Новобузький виправний центр (№103)» є суб'єктом відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону - «особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби», а отже є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.
Згідно ч 1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені в п.1 ст.3 цього Закону зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
У зв'язку з введенням Указом Президента України від 24.02.2022 р. на території України воєнного стану з причини військової агресії Російської Федерації, Законом України від 03.03.2022р. "Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період воєнного стану або стану війни"- було відтерміновано обов'язок подання декларації.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023р.- відновлено обов'язок декларування.
Відповідно до роз'яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 визначено, що щорічну декларацію за 2023 рік потрібно подати до - 31.03.2024 року.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023р. подав лише 10.04.2024 року, чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації.
Відповідно до інформації наданої ДУ «Новобузький виправний центр (№103)» вбачається, що ОСОБА_1 при прийнятті на роботу ознайомлено з вимогами Закону, в тому числі з вимогами ст. 45 щодо необхідності подання декларації.
Дата виявлення правопорушення є дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме - 11.09.2025р.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є місце роботи суб'єкта правопорушення, відповідно до якого особа набула статусу суб'єкта декларування, а саме - ДУ «Новобузький виправний центр (103), який розташований в Миколаївські області Баштанський район с.Богомази.
З моменту відновлення етапу декларування 12.10.2023 р. до кінцевого терміну подачі щорічної декларації за 2023 рік - 31.03.2024 р., ОСОБА_1 було надано достатньо часу для збору даних та подачі декларації за 2023 рік. Однак, не маючи поважних причин ОСОБА_1 подав електронну декларацію з порушенням визначених законодавством строків.
Своїми умисними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч 1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних на те причин щорічної декларації за 2023 рік.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав у повному обсязі. Пояснив, що не встиг вчасно зібрати документи для належного заповнення декларації.
Прокурор вважав, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч 1 ст.172-6 КУпАП. Просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу у розміру 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши протоколи та додані письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.
Із матеріалів справи встановлено, що рядового внутрішньої служби ОСОБА_1 відповідно до наказу №140/ос-20 від 29.12.2020 року призначено на посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки державної установи «Новобузький виправний центр (№103)».В подальшому відповідно до наказу №27/ос-22 від 31.03.2022 рядовому внутрішньої служби ОСОБА_1 присвоєно звання сержант внутрішньої служби ДУ «Новобузький виправний центр (№103)», що підтверджується фотокопією службової картки.
Відповідно до Переліку найменувань органів, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого 10.05.2017 наказом № 1519/5 Міністерства юстиції України, Державна установа «Новобузький виправний центр (№103)» є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально- виконавчої служби України.
Таким чином, сержант внутрішньої служби ОСОБА_1 , будучи молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки державної установи «Новобузький виправний центр (№103)» є суб'єктом відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону - «особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби», а отже є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону.
Тому, відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зазначений суб'єкт зобов'язаний щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
У зв'язку з введенням Указом Президента України від 24.02.2022р. на території України воєнного стану з причини військової агресії Російської Федерації , Законом України від 03.03.2022р. "Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період воєнного стану або стану війни"- було відтерміновано обов'язок подання декларації.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023р.- відновлено обов'язок декларування.
Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 р. подав лише 10.04.2024 року, чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації, що підтверджується скріншотом сторінки веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» які вчинив ОСОБА_1 у період з 01.01.2024 по11.04.2024 року вбачається, що останній роботу в реєстрі розпочав лише 10.04.2024 о 18 год. 07 хв. Так, ОСОБА_1 здійснив вхід до системи, переглянув методичні настанови щодо заповнення документа, натиснув кнопку «створити нову декларацію на основі цієї» та перейшов до заповнення необхідної інформації. Цього ж дня о 21 год. 38 хв. ОСОБА_1 подав «щорічну» декларацію за 2023 рік.
Відповідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції, де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в якому чітко вказано, через збій у роботі програмного забезпечення інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), помилки у роботі Реєстру спостерігались 09.01.2024 року, 18.01.2024 року, 28.01.2024 року та 31.01.2024 року.
Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у період з 01.01.2024 по 01.04.2024, не зафіксовано.
Аналізуючи письмові докази, досліджені в судовому засіданні, судом встановлено, що при визначені строку подачі декларації за 2023 рік до 31.03.2024р., ОСОБА_1 подав декларацію - 10.04.2024р., що свідчить про несвоєчасність її подання без поважних на то причин.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною першою ст. 172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Ураховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст.34 КУпАП обставинами, які пом'якшують відповідальність правопорушника, суд вважає щире каяття.
Відповідно до ст.35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
За змістом ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень, окрім як до тих, що визначенні в примітці до ст. 22 КУпАП (Положення цієї статті не застосовується до правопорушень, передбачених частиною четвертою статті 121, частиною п'ятою статті 122, статтями 122-2, 122-4, частиною третьою статті 123, частинами другою - четвертою статті 126 та статтею 130 цього Кодексу).
Тобто законодавець не ввів заборону на застосування ст. 22 КУпАП у справах, передбачених ст. 172-6 КУпАП.
Оцінюючи в сукупності дії, наслідки та ставлення ОСОБА_1 до вказаних дій, відсутності суспільної шкоди його діяння, з урахуванням даних про особу ОСОБА_1 , та невеликий проміжок часу який минув від необхідної дати виконання обов'язку декларування, неодноразове належне виконання обов'язку з декларування до та після вчинення правопорушення, суд вважає можливим застосувати до нього положення ст. 22 КУпАП та звільнити останнього від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, й можливістю обмежитися усним зауваженням.
На переконання суду, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст.22 ,279, 280, 283, 284, 285, 287 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
На підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за малозначністю та оголосити йому усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду через Новобузький районний суд Миколаївської області.
Копія постанови може бути отримана сторонами протягом 3-х днів.
Суддя