Справа № 487/7199/25
Провадження № 2-а/487/92/25
30.09.2025 м.Миколаїв
Суддя Заводського районного суду м. Миколаєва Притуляк І.О., перевіривши матеріали адміністративного позову:
ОСОБА_1 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 )
до
Відділення поліції №2 (м.Кропивницький) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Кіровоградській області (місцезнаходження: вул. Кільцева, 34-б м.Кропивницький)
про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
встановив:
24.09.2025 до Заводського районного суду м.Миколаєва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ВП №2 (м.Кропивницький) Кропивницького РУП ГУНП у Кіровоградській області, за яким позивач просив скасувати Постанову серії ЕНА №5697086 від 11.009.2025 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КпроАП України, яку було винесно інспектором ВП №2 (м.Кропивницький) Кропивницького РУП ГУНП у Кіровоградській області Мамалигою І.В.
Згідно правил ст.ст. 25, 286 КАС України, спір підвідомчий та підсудний Заводському районному суду м.Миколаєва.
Зазначена позовна заява подана з додержанням вимог статей 160,161 КАС України.
Підстави для повернення чи відмови у відкритті провадження у справі, передбачених ст.ст. 169, 170 КАС України, відсутні.
Вказана адміністративна справа є справою незначної складності та згідно приписів ч.2 ст.12, ч.ч.1,2 ст.257 КАС України підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадженні, з урахуванням особливостей, визначених вимогами ст. 286 КАС України.
Одночасно суд зазначає наступне.
Згідно із ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені ч.1 ст.122 КУпАП.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
При розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених ст. 122 КУпАП, поліцейські відповідного органу діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку - Національної поліції.
За положеннями ч.1 ст.43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.
За приписами ч.4 ст.46 КАС УКраїни відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За приписами статті 80 ЦК України, юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Згідно ч.1 ст. 13 Закон України «Про Національну поліцію» систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліції; 2) територіальні органи поліції.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 15 Закон України «Про Національну поліцію» територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання. Територіальні органи поліції утворює, ліквідовує та реорганізовує Кабінет Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України на підставі пропозицій керівника поліції. Структуру територіальних органів поліції затверджує керівник поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ», утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції за переліком згідно з додатком 1, зокрема, Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області.
Таким чином, відділення поліції районного управління поліції, не може бути відповідачем у справі.
Якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача (ч.3 ст. 48 КАС України).
З урахуванням зазначеного, суд пропонує позивачеві визначитися з суб'єктним складом учасників справи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 257, 286 КАС України суддя,-
ухвалив:
Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділення поліції №2 (м.Кропивницький) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Кіровоградській області про накладення адміністративного стягнення
Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження.
Призначити справу до судового розгляду по суті на 22.10.2025 о 14-00 годині в приміщенні Заводського районного суду міста Миколаєва, за адресою: вул. Радісна,3, зал судових засідань №3, про що повідомити сторони.
Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст.162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Роз'яснити відповідачу, що за приписами ч.6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, справу буде розглянуто за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити позивачу триденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу дводенний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Запропонувати позивачеві визначитися з суб'єктним складом учасників справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://court.gov.ua
Копію ухвали про відкриття провадження по справі направити позивачу та його представнику.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі разом з копією позовної заяви з доданими до неї документами направити відповідачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
Суддя: І.О. Притуляк