Справа № 724/3426/25
Провадження № 3/724/1901/25
30 вересня 2025 року м.Хотин
Суддя Хотинського районного суду Чернівецької області Гураль Л.Л., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , офіцер ІНФОРМАЦІЯ_2 з 01.03.2022 року по 08.05.2023 року, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи офіцером ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно до п.п. «г» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є військові посадові особи Збройних Сил України, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноважено на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (тобто всупереч встановленого строку - не пізніше 31.01.2024, згідно з ч. 1 ст. 45 та згідно п. 2.7. розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції»).
Крім того, ОСОБА_1 , будучи офіцером ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно до п.п. «г» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є військові посадові особи Збройних Сил України, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за період з 01.01.2023 року по 08.05.2023 року (тобто всупереч встановленого строку - не пізніше 31.01.2024, згідно з ч. 1 ст. 45 та згідно п. 2.7. розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції»).
Також, ОСОБА_1 , будучи офіцером ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно до п.п. «г» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є військові посадові особи Збройних Сил України, суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноважено на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за 2023 рік (тобто всупереч встановленого строку - 01.04.2024 року та ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції»).
На підставі Витягу з Наказу №41 від 01.03.2022 року ОСОБА_1 , призваного ІНФОРМАЦІЯ_3 01.03.2022 року відповідно до мобілізаційного призначення вважати призначеним на посаду офіцера ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС-2905003, зарахувати до списків особового складу районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на всі види забезпечення.
На підставі наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 №105 від 08.05.2023р. ОСОБА_1 звільнено в запас за підпунктом «г» (через сімейні обставини або інші поважні причини якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжити військову службу).
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 23.04.2024р. подав електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023р.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 23.04.2025р. подав електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні за період з 01.01.2023 року по 08.05.2023 року.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 23.04.2025р. подав електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за 2023 рік .
До визначених категорій осіб, які наділені правом на відтермінування обов'язку подання щорічної декларації та декларації при звільненні ОСОБА_1 не відноситься.
Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мав реальну можливість своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у зв'язку з відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації.
Наданими поясненнями ОСОБА_1 повідомив, що йому не було відомо про необхідність подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та про таку необхідність його попередили з ІНФОРМАЦІЯ_4 та у квітні 2024 року він подав необхідні декларації. Також зазначив, що підстав для відтермінування подачі декларації в нього не було та були відповідні умови, щоб її подати. Провину у вчиненому визнав у повному обсязі.
Гранична дата подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік для ОСОБА_1 як офіцера ІНФОРМАЦІЯ_2 , становить не пізніше 31.01.2024р.
Гранична дата подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік для ОСОБА_1 , при звільненні за період з 01.01.2023 року по 08.05.2023 року становить не пізніше 31.01.2024 року.
Гранична дата подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за 2023 рік для ОСОБА_1 як офіцера ІНФОРМАЦІЯ_2 , становить протягом 30 календарних днів з дня припинення повноважень.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до пп. «ґ» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.ч.1, 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно без будь-яких поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та декларацію при звільненні, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненому визнав, та пояснив, що забув про необхідність подання декларацій, хоча йому було відомо про строки їх подання.
Прокурор Самокіщук М. в судовому засіданні підтримав протоколи, заявив клопотання про об'єднання справ та просив призначити штраф у розмірі 850 грн.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП справи відносно ОСОБА_1 про вчинені ним адміністративні правопорушення, передбачені ч. 172-6 КУпАП слід об'єднати в одне провадження, оскільки вони розглядаються судом одночасно.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши надані матеріали, оцінивши надані докази кожний окремо та у їх сукупності, встановив наступне.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є суб'єктом декларування відповідно до пп. «ґ» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Так, на підставі Витягу з Наказу №41 від 01.03.2022 року ОСОБА_1 , призваного ІНФОРМАЦІЯ_3 було призначено на посаду офіцера ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС-2905003, зараховано до списків особового складу районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на всі види забезпечення.
За виконання своїх обов'язків ОСОБА_1 отримав заробітну плату, про що свідчить довідка про доходи за період з 01.03.2022 року по 08.05.2023 року.
Згідно Витягу з Наказу №105 від 08.05.2023 року ОСОБА_1 , офіцера першого відділу, звільненого наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » від 03.05.2023 року №295 у запас за підпунктом «г» п.2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», вважати таким, що справи та посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 2.7.розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, в ОСОБА_1 , виник обов'язок подати щорічну декларацію за 2022 рік до 31.01.2024р., при звільненні за період з 01.01.2023 року по 08.05.2023 року - до 31.01.2024., та після звільнення за 2023 рік - до 01.04.2024 року, однак останній подав такі декларації, 23.04.2024р. про що свідчить роздруківка з Єдиного державного реєстру декларацій.
Вказані обставини визнаються ОСОБА_1 , оскільки він пояснив суду, що знав про необхідність подати декларацію. При цьому підтвердив, що підстав для відтермінування обов'язку подання декларації в нього не було, він не хворів, не перебував в зоні бойових дій, на утриманні осіб з інвалідністю не має, однак сам являється особою з інвалідністю ІІІ групи, загальне захворювання. Вину свою визнає та готовий понести відповідальність.
В матеріалах справи наявне повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 від 14.01.2025р., адресоване Національному агентству з питань запобігання корупції, про встановлений факт неподання ОСОБА_1 декларації після звільнення за 2023 рік (з 09.05.2023-31.12.2023).
Згідно з повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції від 24.07.2025р. №47-06/63796-25 доручено Департаменту стратегічних розслідувань провести перевірку щодо можливого порушення ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства, яке в свою чергу листом від 01.08.2025 доручило вказану перевірку Управлінню стратегічних розслідувань в Чернівецькій області.
Вище перелічені докази узгоджуються між собою, будь-яких сумнівів у їх належності, допустимості не має та останні в сукупності підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУ пАП.
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При визначенні розміру адміністративного стягнення, суд виходить з характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, ступеню його вини, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність не встановлено, та враховуючи інші вимоги ст. 33 КУпАП, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані, які б підтверджували звільнення особи, що притягується до адміністративної відповідальності від сплати судового збору, а відтак з неї слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 283, 284, 285 КУпАП, суддя,-
Справи про адміністративні правопорушення № 724/3426/25 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, №724/3427/25 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, №724/3428/25 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 , об'єднати в одне провадження, та присвоїти № 724/3426/25.
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення (протокол №375 від 19.09.2025р.), передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення (протокол №376 19.09.2025р.), передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення (протокол №377 від 19.09.2025р.), передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
На підставі ст. 36 ч. 2 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 (вісімсот п'ятдесят) гривень. Реквізити для плати штрафу: Отримувач коштів: Чернів. ГУК/Хотинська ТГ, КОД 21081100, ЄДРПОУ 37836095, № рахунку: UA338999980313080106000024365, МФО 89998, код класифікації доходів-21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок. Реквізити для плати судового збору: Отримувач коштів: Чернів. ГУК / Хотинська ТГ / 22030101; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37836095; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача (номер рахунку IВAN): UA448999980313171206000024365; Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше, ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, оригінал платіжного документа необхідно подати до Хотинського районного суду Чернівецької області.
З урахуванням ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути у примусовому виконанні подвійний розмір штрафу, що становить 1700 гривень 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Хотинський районний суд Чернівецької області.
Суддя: Л. Л. ГУРАЛЬ