Справа №-613/1439/25 Провадження №-3/613/526/25
30 вересня 2025 року м. Богодухів
Богодухівський районний суд Харківської області у складі головуючого судді Сеник О.С., за участю секретаря судового засідання Дегтяр А.Ю., прокурора Сологуб Е.С., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши в режимі відеоконференції матеріали, що надійшли від 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одруженого, не працюючого, пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи звільненим 10.05.2024 з посади начальника відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи відповідно до пп. «г» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз. 2 ч.1 ст.45 вказаного Закону, без поважних причин, несвоєчасно, а саме 08.08.2024 о 19:22 год., подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2024 по 10.05.2024 (при звільненні).
Відповідальність за вказане правопорушення передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, не визнав. Пояснив, що не міг подати декларацію вчасно за станом здоров'я, оскільки переніс дві операції на серці та в період, коли необхідно було подати декларацію, проходив МСЕК у зв'язку з встановленням групи інвалідності. Другу групу інвалідності йому було встановлено 15.07.2024, цьому передували тривалі медичні обстеження. Декларацію при звільненні він подав відразу після того, як йому повідомили про необхідність її подачі.
Прокурор в судовому засіданні вважала доведеним факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, оскільки ним несвоєчасно була подана декларація при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - з 01.01.2024 по 10.05.2024. Граничним строком подачі декларації при звільненні в даному випадку було 10.06.2024, на стаціонарному лікуванні у цей період ОСОБА_1 не перебував. З огляду на дату встановлення інвалідності (15.07.2024), вказала, що період проходження медичного обстеження у зв'язку з встановленням інвалідності не охоплює періоду з 10.05.2024 по 10.06.2024, коли ОСОБА_1 був зобов'язаний подати декларацію.
Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За визначенням ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно з пп. «г» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема, військові посадові особи Збройних Сил України.
Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 13.07.2021 № 180 майора ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.05.2024 № 115 майора ОСОБА_1 , начальника відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 , звільненого наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 14.03.2024 № 128 з військової служби у відставку за станом здоров'я, ухвалено вважати таким, що справи та посаду здав 10.05.2024.
Враховуючи викладене, з 13.07.2021 по 10.05.2024 ОСОБА_1 мав статус військової посадової особи Збройних Сил України, та, відповідно, суб'єкта відповідальності згідно із Законом України «Про запобігання корупції».
Відповідно до ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Отже, ОСОБА_1 в силу ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня звільнення (тобто, до 10.06.2024), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2024 по 10.05.2024).
Однак, згідно з наявною у матеріалах справи роздрукованою з Єдиного державного реєстру декларацій декларацією при звільненні за період з 01.01.2024 по 10.05.2024, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні, 08.08.2024 о 19.22 год., тобто, з пропуском строку, встановленого частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме :
- витягом з наказу начальника військової частини НОМЕР_1 від 13.07.2021 № 180 про призначення ОСОБА_1 на посаду начальника відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.05.2024 № 115 про виключення майора ОСОБА_1 , начальника відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 , зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 з 10.05.2024;
- витягом з функціональних обов'язків начальника відділення забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_4 , затверджених начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 25.12.2022;
- роздрукованою з Єдиного державного реєстру декларацій декларацією ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 10.05.2024, поданою 08.08.2024 о 19 год. 22 хв.;
- повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.07.2024 № 4528/Ю на адресу Національного агентства з питань запобігання корупції про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні;
- листом НАЗК від 11.02.2025 № 47-06/11419-25 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про неподання або несвоєчасне подання декларацій окремими посадовими особами, у т.ч. ОСОБА_1 ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 на адресу начальника 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, згідно з якими ОСОБА_1 підтвердив, що подав декларацію на сайті НАЗК невчасно, 08.08.2024, у зв'язку з тим, що не був завчасно повідомлений про своєчасне подання електронної декларації та про строки її подання. Пояснив, що 15.07.2024 проходив МСЕК на отримання 2 групи інвалідності, після проходження МСЕК одразу подав декларацію 08.08.2024 о 19 год. 22 хв.. Зазначив, що є учасником бойових дій та має 2 групу інвалідності;
- усними поясненнями ОСОБА_1 , наданими у судовому засіданні.
Судом взято до уваги пояснення ОСОБА_1 про те, що за станом здоров'я та у зв'язку з встановленням інвалідності після звільнення з військової служби він проходив медичні обстеження, разом з тим, суд зауважує, що в період з 10.05.2024 по 10.06.2024 ОСОБА_1 на стаціонарному лікуванні не перебував, що він підтвердив у судовому засіданні. Згідно з усними поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, операцію ОСОБА_1 переніс у березні 2024 року, а інвалідність йому була встановлена 15.07.2024.
З огляду на викладене, враховуючи строк подачі декларації при звільненні - з 10.05.2024 по 10.06.2024, проходження ОСОБА_1 медичного огляду з метою встановлення групи інвалдіності 15.07.2024 не є поважною причиною для невчасної подачі декларації та не спростовує наявності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Доказів наявності об'єктивно непереборних причин, які б завадили вчасно подати декларацію при звільненні, тобто, до 10.06.2024, ОСОБА_1 не подав.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто, порушення вимог фінансового контролю.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
Враховуючи вимоги ст.33 КУпАП, умови та характер вчиненого адміністративного правопорушення, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, дані про особу порушника, який наразі не працює, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, є особою з інвалідністю 2 групи, ступінь його вини у вчиненні правопорушення, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 33, ч.1 ст.172-6, ст.ст.245, 251, 252, 268, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір на користь держави (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106) в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Богодухівський районний суд Харківської області протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Роз'яснити, що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП, має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.С. Сеник