Ухвала від 30.09.2025 по справі 344/17108/25

Справа № 344/17108/25

Провадження № 2/344/5697/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про відмову у відкритті провадження

30 вересня 2025 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Польська М.В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви, за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення від 02.02.2023 року №130,-

ВСТАНОВИВ:

26.09.2025 позивач звернулась до суду із позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення від 02.02.2023 року №130.

Перевіривши матеріали заяви, суд дійшов наступного висновку.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (абзац перший частини першої статті 19 ЦПК України).

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів в будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, такий суб'єктний склад цього спору, у якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа. Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можна розглядати будь-які справи, у яких, зазвичай, хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення процесуальні закони не віднесли до юрисдикції інших судів.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної.

Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першоїстатті 4 КАС України).

Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (пункт 1 частини першої статті 4 КАС України).

Публічно-правовий спір - це, зокрема, спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (пункт 2 частини першої статті 4 КАС України).

Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першоїстатті 4 КАС України).

Позивач звернулася з позовом до виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, який являється органом місцевого самоврядування, отже, є суб'єктом владних повноважень, а також просила визнати незаконним та скасувати рішення, яке є нормативно- правовим актом і регулює відносини загального кола осіб.

Предметом позову є оскарження рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 02.02.2023 №130 «Про затвердження вПорядку надання одноразової допомоги у зв'язку із народженням дитини», тобто оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, яке винесене при здійсненні публічно-владних управлінських функцій.

У відповідності до п. 1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що даний спір є публічно-правовим і належить до адміністративного судочинства, у зв'язку з чим слід відмовити у відкритті провадження у справі, роз'яснивши право звернення з позовом з дотриманням правил підсудності.

Керуючись ст. ст. 186, 260,261,315,354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення від 02.02.2023 року №130.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження, надіслати заявнику разом з заявою та доданими до неї матеріалами.

Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя Мирослава ПОЛЬСЬКА