18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
29 вересня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/943/25
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, справу
за позовом Уманської міської ради,
до відповідача - Акціонерного товариства "Втормет",
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головного управління ДПС у Черкаській області,
про стягнення 119 213,77 грн.
08.08.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Уманської міської ради з вимогою стягнути з Акціонерного товариства "Втормет" (далі - АТ "Втормет") орендну плату, не сплачену орендарем за використання земельної ділянки за адресою: м. Умань, вул. Індустріальна, 6 (кадастровий номер 7110800000:03:003:0413), площею 1,0323 га за період з 02.04.2021 по 31.07.2025 року в розмірі 119 213,77 грн.
Ухвалою від 12.08.2025 суд відкрив провадження у справі № 925/943/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами, постановив розпочати розгляд справи по суті 11.09.2025, задовольнив клопотання Уманської міської ради про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог та залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління ДПС у Черкаській області.
Суд враховує, що копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача 12.08.2025 о 19:25, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідно до п. 2 ч. 6, абз. 2 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Отже, днем вручення відповідачу копії ухвали про відкриття провадження у справі є 13.08.2025.
Відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. (ч. 1ст. 251 ГПК України)
Отже, строк для подання відзиву відповідачем сплив 28.08.2025, проте відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.
Треті особи мають право подати пояснення щодо позову в строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, а щодо відзиву - протягом десяти днів з дня його отримання. (ч. 3 ст. 251 ГПК України)
В ухвалі про відкриття провадження у справі суд встановив для третьої особи строк - протягом десяти днів з дня отримання позовної заяви для надання пояснень щодо неї.
Згідно з наданими позивачем доказами копія позовної заяви з додатками доставлена до електронного кабінету третьої особи 08.08.2025.
Отже, строк для подання пояснень третьою особою сплив 18.08.2025.
Крім того, копії ухвали про відкриття провадження у справі доставлені до електронних кабінетів позивача та третьої особи 12.08.2025 о 19:24 та 19:25 відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронних листів, та з урахуванням п. 2 ч. 6, абз. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України вважаються врученими 13.08.2025.
Отже, учасники справи належно повідомлені про розгляд справи.
11.09.2025 суд розпочав розгляд справи по суті.
В обґрунтування позовних вимог Уманська міська рада зазначає, що відповідно до листа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області від 23.07.2024 щодо усунення порушень законодавства, виявлених під час проведення аудиторської перевірки, Уманську міську раду зобов'язано забезпечити відшкодування до бюджету Уманської міської територіальної громади збитків від недоотриманих доходів по договорах оренди земельних ділянок, у зв'язку з введенням в дію нової нормативної грошової оцінки земель та/або ставок орендної плати із застосуванням положень ч. 3 ст. 631 Цивільного кодексу України. Серед договорів оренди землі, зазначених в довідці по аудиторській перевірці Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, по яким необхідно здійснити відшкодування до бюджету територіальної громади збитків від недоотриманих доходів, зазначено договір оренди земельної ділянки укладений між Уманською міською радою та Публічним Акціонерним товариством "Укрвторчормет" від 02.04.2015.
Даний договір укладено 02.04.2015 між Уманською міською радою та Публічним Акціонерним товариством "Укрвторчормет" на підставі рішення Уманської міської ради від 26.12.2014 № 2.26-65/6, щодо оренди земельної ділянки (кадастровий номер 7110800000:03:003:0413) для обслуговування бази із заготівлі та переробки металобрухту чорних металів площею 1,0323 га, за адресою: м. Умань, вул. Індустріальна, 6, за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, що перебували в їхньому користуванні.
Відповідно до листа АТ "Втормет" від 02.06.2023 №02/06, у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно до АТ "Втормет" перейшло і право оренди вказаної земельної ділянки (кадастровий номер 7110800000:03:003:0413), яке було зареєстроване в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
05.05.2015 між Уманською міською радою та ПАТ "Укрвторчормет" укладено додаткову угоду до договору оренди землі укладеного 02.04.2015, в якій абз. 3 п. 9 договору викладено в новій редакції, а саме що розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить 3,2% від нормативно грошової оцінки цієї земельної ділянки і на дату підписання складає 92 223,20 грн.
29.03.2021 Уманською міською радою прийнято рішення № 75-11/8 "Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади", яким вирішено зокрема встановити розмір ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади згідно з додатком (додаток додається) (п.1).
Розділом VI Додатку до рішення Уманської міської ради від 29.03.2021 визначено, що для земельних ділянок з цільовим призначенням - землі промисловості встановлено ставку орендної плати у розмірі 5%. Оскільки, саме таке цільове призначення земельної ділянки (кадастровий номер 7110800000:03:003:0413) площею 1,0323 га, за адресою: м. Умань, вул. Індустріальна, 6, яка перебуває на праві оренди у користуванні відповідача, тому розмір ставки орендної плати було змінено з розміру 3,2% на 5%.
У зв'язку із невиконанням Орендарем п. 42 Договору, 31.10.222 вих. № 2599/01/01-35 Уманська міська рада звернулась АТ "Втормет" з листом щодо необхідності укладення додаткової угоди до договору оренди землі про зміну розміру орендної плати у зв'язку із зміною ставки орендної плати. Однак, відповідач на вказаний лист не відреагував.
Уманська міська рада звернулась повторно з листом від 28.04.2023 вих. №682/01/01-35, в якому зазначила про необхідність укладення додаткової угоди до договору оренди землі про зміну розміру орендної плати у зв'язку із зміною ставки орендної плати.
АТ "Втормет" надало відповідь від 02.06.2023 вих. 02/06, в якій просить укласти з АТ "Втормет" додаткову угоду до договору оренди землі від 02.04.2015 передбачивши заміну сторони орендаря з ПАТ "Укрвторчормет" на АТ "Втормет" та надати завірену Уманською міською радою копію договору оренди землі від 02.04.2015.
Уманська міська рада 19.07.2023 вих. 01/01-21/5106 на прохання відповідача надіслала проєкт додаткової угоди до договору оренди землі укладеного 02.04.2015 від 29.06.2023, копію договору оренди землі укладеного 02.04.2015 та копію додаткової угоди до договору оренди землі укладеного 02.04.2015 від 05.05.2015.
Також, 15.08.2024 Уманська міська рада знову звернулась з листом вих. 5744/01/01-35 до відповідача та повідомила, що 26.12.2024 закінчується термін дії договору оренди землі укладеного 02.04.2015 та попросила повідомити про наміри у вказаний термін.
АТ "Втормет" надіслало відповідь 14.10.2024 вих. 14/10, в якій повідомило про намір продовжити дію договору оренди та просить поновити вказаний договір на новий строк на тих самих умовах, що передбачені Договором оренди землі від 02.04.2015, про укласти відповідну додаткову угоду. Передбачивши в ній також змін сторони - орендаря з ПАТ "Укрвторчормет" на АТ "Втормет".
Рішенням Уманської міської ради від 23.12.2024 №73-76/8 поновлено термін користування земельною ділянкою на умовах оренди АТ "Втормет" шляхом укладення додаткової угоди до договору оренди землі (з викладенням пунктів договору в новій редакції, з урахуванням змін в чинному законодавстві й Типовому договорі оренди землі та відповідно до рішення Уманської міської ради від 29.03.2021 № 75-11/8 "Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади") для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості площею 1,0323 га, кадастровий номер 7110800000:03:003:0413, за адресою: вул. Індустріальна, 6, м. Умань, за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебувають в їх користуванні та віднесені до категорії земель промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, строком на 10 років.
Уманська міська рада листом від 03.02.2025 вих. 820/01/01-35 надіслала АТ "Втормет" два проекти додаткової угоди від 23.12.2024 з проханням повернути один примірник до Уманської міської ради. Оскільки у відділі землевпорядкування Уманської міської ради відсутня вищевказана угода про поновлення договору оренди землі, Уманська міська рада звернулась до АТ "Втормет" з листом від 14.03.2025 в якому просила надати один з примірників та копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, що підтверджує реєстрацію додаткової угоди до договору оренди землі за адресою: вул. Індустріальна, 6. Не отримавши другий примірник додаткової угоди Уманська міська рада з листом від 28.04.2025 вих. № 2702/01/01-35 повторно звернулась до АТ "Втормет" з проханням його надати та наголосила, що в разі ненадходження вищевказаних документів, міська рада буде вимушена звернутись до суду для захисту своїх прав та інтересів.
Позивач стверджує, що в Договорі передбачено зміну умов договору, шляхом укладення додаткової угоди в результаті зміни ставки орендної плати. Проте АТ "Втормет", як Орендар, безпідставно відмовлявся та ухилявся від укладення додаткової угоди, чим самим проігнорував виконання п. 42 Договору та порушив права Уманської міської ради, як Орендодавця. Враховуючи, що АТ "Втормет" було неодноразово повідомлене про прийняте рішення Уманської міської ради щодо зміни ставки орендної плати, він зобов'язаний був перерахувати орендну плату та подати уточнюючу декларацію за 2021 рік та декларації за 2022, 2023, 2024, 2025 рік з врахуванням зміни ставки з 3,2 на 5%. Вказаного Орендар не здійснив, внаслідок чого, на переконання позивача, порушив договірні зобов'язання та наніс збитків бюджету Уманської міської територіальної громади у розмірі 119 213,77 грн.
Як уже встановлено судом, відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов суду не надав.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. (ч. 9 ст. 165 ГПК України)
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, суд встановив таке.
26.12.2014 Уманська міська рада ухвалила рішення №2.26-65/6 "Про затвердження документації із землеустрою, надання земельних ділянок у власність та у користування" відповідно до пп. 3 п. 5 якого вирішила згідно поданих звернень продовжити (поновити) термін користування земельними ділянками на умовах оренди, шляхом укладання договору оренди Публічному акціонерному товариству "Укрвторчормет" для обслуговування бази із заготівлі та переробки металобрухту чорних металів площею 1,0323 та (кадастровий номер 7110800000:03:003:0413) за адресою: вул. Індустріальна, 6 за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебували в їхньому користуванні, строком на 10 років.
02.04.2015 Уманська міська рада та ПАТ "Укрвторчормет" уклали Договір оренди землі. (далі - Договір)
Відповідно до п. 1 Договору, Орендодавець на підставі рішення Уманської міської ради від 26 грудня 2014 року № 2.26-65/6 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування бази із заготівлі та переробки металобрухту чорних металів площею 1,0323 га за адресою: м. Умань, вул. Індустріальна, 6, за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, що перебували в їхньому користуванні.
В оренду передається одна земельна ділянка (кадастровий номер 7110800000:03:003:0413) площею 1,0323 га. (п. 2 Договору)
На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна. (п. 3 Договору)
Земельна ділянка передається в оренду разом з об'єктами нерухомого майна, які перебувають у власності орендаря на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 30.06.2010 року серія САС № 289463. (п. 4 Договору)
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 1,0323 га, на дату підписання сторонами договору, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку становить 2881975,14 грн. (з урахуванням коефіцієнту індексації у 2015 році - 1,621). При змінах в нормативній грошовій оцінці земель за рішенням міської ради Орендар за свій рахунок виконує розрахунок оновленої грошової оцінки земельної ділянки і направляє один екземпляр відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки. (п. 5 Договору)
Договір укладено терміном на 10 років до 26.12.2024 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. В іншому випадку договір поновленню не підлягає. (п. 8 Договору)
Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Уманського УД КСУ Черкаської області, банк отримувача ГУ ДКСУ у Черкаській області, код платежу 18010600 р/р № НОМЕР_1 , МФО 854018, ідентифікаційний код 37960695. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки.
Розмір орендної плати за земельну ділянку у 2015 році становить: за період: з 30.10.2014 року по 31.12.2015 року - 236558,84 грн, а надалі орендна плата буде сплачуватися згідно абзацу 3 пункту 9 даного договору.
Розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить 7 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і на дату підписання складає 201738,26 грн. (п. 9 Договору)
Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки, визначеної законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами. (п. 10 Договору)
Орендна плата за земельну ділянку сплачується рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця або в строки визначені чинним законодавством. Платіжне доручення або квитанція мають містити в кодовому рядку обов'язкову інформацію про номер державної реєстрації договору оренди земельної ділянки, за яку справляється плата, та строк, за який здійснюється платіж. (п. 11 Договору)
Платник самостійно обчислює суму орендної плати за землю щороку, станом на 1 січня і до 20 лютого поточного року подає відповідному органу податкової служби податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями. (п. 12 Договору)
Розмір орендної плати переглядається у разі: 1) зміни умов господарювання, передбачених договором; 2) зміни розмірів земельного податку, зміни розмірів орендної плати, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; 3) зміни нормативної грошової оцінки; 4) внаслідок інфляції - щорічно; 5) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; 6) в інших випадках, передбачених законом. (п. 15 Договору)
Цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, категорія земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. (п. 18 Договору)
У питаннях поновлення договору оренди землі сторони керуються положеннями ст. 33 Закону України "Про оренду землі". Зокрема, орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця не пізніше ніж за 2 (два) місяці до спливу строку договору оренди землі. При цьому орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної вартості), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю, у місячний строк з дати отримання листа-повідомлення від орендаря, орендодавець направляє лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. (пп. 2 п. 21 Договору)
Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється протягом 5 робочих днів після державної реєстрації договору за актом її приймання-передачі. (п. 23 Договору)
Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати; в односторонньому порядку вносити зміни до даного договору при зміні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, ставок земельного податку та ставок орендної плати протягом місяця з моменту набрання чинності прийнятого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту. (пп. 4, 6 п. 31 Договору)
Орендар зобов'язаний своєчасно сплачувати орендну плату, у разі прострочення виконання п. 11. Договору, Орендар сплачує суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми; проводити щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки (в т.ч. річної орендної плати). (пп. 4, 12 п. 34 Договору)
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. (п. 40 Договору)
У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту набрання чинності такого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу доходів і зборів. (п. 42 Договору)
Дія договору припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено (пп. 1 п. 43 Договору)
Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору. (п. 48 Договору)
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. (п. 53 Договору)
27.04.2015 Уманська міська рада та ПАТ "Укрвторчормет" підписали Акт про передачу та прийом земельної ділянки в натурі про те, що Орендодавець на підставі договору оренди від 02.04.2015 передав а Орендар прийняв в користування земельну ділянку по вул. Індустріальна, 6 площею 1,0323 га, кадастровий номер 7110800000:03:003:0413, для обслуговування бази із заготівлі та переробки металобрухту чорних металів.
27.04.2015, відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 36981905 від 29.04.2015 ПАТ "Укрвторчормет" зареєструвало на підставі договору оренди землі, серія та номер: б/н, виданий 02.04.2015, право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:03:003:0413, строк дії - 26.12.2024.
05.05.2015 Уманська міська рада та ПАТ "Укрвторчормет" підписали Додаткову угоду до договору оренди землі укладеного 02 квітня 2015 року, зареєстрованого 27 квітня 2015 року за № 9532478 (далі - Додаткова угода), відповідно до п. 1 якої, пункт 9 договору оренди землі викладено в повій редакції: "Орендна плата за земельну ділянку вноситься Орендарем щомісячно у грошовій формі на рахунок Уманського УД КСУ Черкаської області, банк отримувача ГУ ДКСУ у Черкаській області, код платежу 18010600 р/р № НОМЕР_2 , МФО 854018, ідентифікаційний код 37960695. Інформація щодо реквізитів отримується у відповідному органі державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки. Розмір орендної плати за земельну ділянку у 2015 році становить: за період: з 30.10.2014 року по 31.12.2015 року - 104967,78 грн, а надалі орендна плата буде сплачуватися згідно абзацу 3 пункту 9 даного договору. Розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить 3,2 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки і на дату підписання складає 92223,20 грн. Орендна плата, надлишково сплачена Орендарем з моменту чинності Договору оренди землі укладеного 02 квітня 2015 року, зареєстрованого 27 квітня 2015 року за № 9532478, перераховується відповідно до цього пункту."
Відповідні зміни у зв'язку з укладенням Додаткової угоди внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
29.03.2021 Уманська міська рада ухвалила рішення №75-11/8 Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади, відповідно до п. 1, 3 якого, вирішила встановити розмір ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади згідно з додатком (додаток додається) та зобов'язати орендарів через управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контрою Уманської міської ради привести у відповідність до цього рішення договори оренди землі та інші угоди, що регулюють земельні відносини, шляхом укладання додаткових угод в частині оплати.
У додатку до рішення міської ради 29.03.2021 № 75-11/8 міститься інформація про те, що відсоток ставки орендної плати на землі промисловості (до яких згідно з умовами Договору відноситься земельна ділянка з кадастровим номером 7110800000:03:003:0413) становить 5%.
24.01.2022, відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 296091908 від 24.01.2022, право власності на нежитлові будівлі та споруди з реєстраційним номером 471488371108 за адресою вул. Індустріальна, буд. 6, м. Умань, Уманський р-н, Черкаська обл., вартістю 509 000 грн перейшло до АТ "Втормет" на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна № 11, серія та номер 441, виданий 24.01.2022, видавник: Гамаль І.М., приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу.
Отже, з викладеного випливає, що право власності на нежитлові будівлі та споруди за адресою вул. Індустріальна, буд. 6, м. Умань, Уманський р-н, Черкаська обл., які знаходяться на земельній ділянці площею 1,0323 га, кадастровий номер 7110800000:03:003:0413, передані у власність за договором купівлі-продажу нерухомого майна № 11, серія та номер 441, виданий 24.01.2022 належить АТ "Втормет" з 24.01.2022.
Суд враховує, що відповідно до ч. 4 ст. 120 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) в редакції станом на 01.01.2022, у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у користуванні на праві оренди, емфітевзису, суперфіцію у відчужувача (попереднього власника), до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта, крім випадків, визначених частиною шостою цієї статті. Волевиявлення орендодавця (власника) земельної ділянки, відчужувача (попереднього власника), набувача такого об'єкта та внесення змін до договору оренди землі, емфітевзису, суперфіцію із зазначенням нового орендаря (користувача) земельної ділянки не вимагається.
Згідно зі ст. 377 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), в редакції станом на 01.01.2022, до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків та об'єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації).
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України "Про оренду землі" в редакції станом на 16.10.2020, до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Отже, у разі переходу права власності на майно, що знаходиться на орендованій земельній ділянці, до нового власника з моменту набуття права власності на це майно переходить право оренди земельної ділянки, на якій вказане майно розміщене у тому самому обсязі та умовах, які були у попереднього власника. З моменту набуття права власності на нерухоме майно особа, яка стала новим власником такого майна, одночасно набуває права оренди земельної ділянки, на якій розміщене це майно у зв'язку з припиненням права власності на нього та, відповідно, припиненням права користування попереднього власника земельною ділянкою, на якій це майно розміщене, згідно з частиною другою статті 120 ЗК України. (постанова Великої Палати Верховного Суду від 25.02.2020 у справі № 922/510/19)
Таким чином, з моменту набуття права власності на нежитлові споруди (24.01.2022), до відповідача перейшло право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача, тобто за умовами Договору оренди землі від 02.04.2015.
Фактично, з 24.01.2022 відповідач став орендарем за Договором оренди землі від 02.04.2015, внаслідок чого в нього виник обов'язок зі сплати орендної плати за Договором.
31.10.2022 Уманська міська рада звернулась до АТ "Втормет" з листом № 2599/01/01-35, в якому у зв'язку з прийняттям рішення Уманської міської ради від 29 березня 2021 року № 75-11/8, яким затверджено розмір ставок орендної плати, рекомендувала звернутися у відділ землевпорядкування та комунального майна управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради (кабінет № 214) для підготовки додаткових угод до договорів оренди землі про зміну розміру орендної плати.
Позивач стверджує, що він звертався до відповідача з листом від 28.04.2023 №082/01/01-35, в якому повторно повідомив, що на виконання рішення Уманської міської ради від 29 березня 2021 року № 75-11/8, яким затверджено розмір ставок орендної плати, йому необхідно звернутися у відділ землевпорядкування та комунальною майна управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю Уманської міської ради (каб. № 214) для підготовки додаткової угоди до договору оренди землі про зміну розміру орендної плати.
02.06.2023 АТ "Втормет" звернулось до Уманської міської ради з листом № 02/06 щодо укладення додаткової угоди до договору оренди землі, в якому повідомило, що 24.01.2022 набуло у власність нерухоме майно - нежитлові будівлі та споруди, що знаходяться за адресою: Черкаська область, місто Умань, вулиця Індустріальна, будинок 6 та розташоване на земельній ділянці кадастровий номер 7110800000:03:003:0413, загальною площею 1,0323 га. Попередній власник нерухомого майна був орендарем вищевказаної земельної ділянки на підставі Договору оренди землі від 02.04.2015, укладеного між ПАТ "Укрвторчормет" та Уманською міською радою, строком дії на 10 років до 26.12.2024. У зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно до АТ "Втормет" перейшло і право оренди вказаної земельної ділянки, яке було зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
У зв'язку з вищенаведеним АТ "Втормет" просило:
- укласти з АТ "Втормет" додаткову угоду до договору оренди землі віл 02.04.2015, передбачивши заміну сторони - орендаря з ПАТ "Укрвторчормет" на АТ "Втормет";
- надати завірену Уманською міською радою копію договору оренди землі від 02.04.2015, оскільки попередній орендар не передав договір оренди і наразі невідомі його умови.
19.07.2023 Уманська міська рада, розглянувши лист АТ "Втормет" від 02.06.2023 № 02/06, у відповідь надала лист № 01/01-21/5106, в якому повідомила, що відділом землевпорядкування та комунального майна управління містобудування, землевпорядкування, комунального майна та будівельного контролю було підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди землі укладеного 02.04.2015, зареєстрованого 27.04.2015 № 9532478 від 29.06.2023. Додаткову угоду підготовлено відповідно до рішення Уманської міської ради від 29.03.2021 № 75-11/8 та у зв'язку із заміною сторони орендаря.
Додатками у вказаному листі Уманська міська рада зазначила: проект додаткової угоди до договору оренди землі, укладеного 02 квітня 2015 року в 2 прим, копію договору оренди землі укладеного 02 квітня 2015 року в 1 прим., копію додаткової угоди до договору оренди землі укладеного 02 квітня 2015 року від 05 травня 2015 року в 1 прим.
Згідно з наданими позивачем доказами, вказаний лист вручено відповідачу 27.07.2023. (а.с. 78 зі звороту)
Проєкт Додаткової угоди про заміну Сторони в договорі укладеного 02 квітня 2015 року (державна реєстрація від 27 квітня 2015 року № 9532478) та внесення змін до нього від 29.06.2023 позивач також додав до матеріалів справи, проте, така Додаткова угода не підписана жодною зі сторін.
Позивач стверджує, що 15.08.2024 він звертався до відповідача з листом № 5744/01/01-35, в якому повідомляв, що 26.12.2024 закінчується термін дії договору оренди землі, який був укладений на підставі рішення міської ради від 26.12.2014 на земельну ділянку для обслуговування бази із заготівлі та переробки металобрухту чорних металів площею 1,0323 га, за адресою: вул. Індустріальна, 6, м. Умань. Позивач зазначив, що відповідно до умов договору, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У даному разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку договору звернутися до Уманської міської ради через відділ адміністративних та дозвільних процедур виконавчого комітету Уманської міської ради для подачі відповідної заяви та документів до неї та просив повідомити відповідача про його наміри.
14.10.2024 АТ "Втормет" звернулось до Уманської міської ради з листом № 14/10, в якому повідомило, що 24.01.2022 набуло у власність нерухоме майно - нежитлові будівлі та споруди, що знаходяться за адресою: Черкаська область, місто Умань, вулиця Індустріальна, будинок 6 (шість). Нерухоме майно розташоване на земельній ділянці кадастровий номер 7110800000:03:003:0413, загальною площею 1,0323 га. Попередній власник нерухомого майна був орендарем вищевказаної земельної ділянки на підставі Договору оренди землі від 02.04.2015, укладеного між ПАТ "Укрвторчормет" та Уманською міською радою, строком дії на 10 років до 26.12.2024 року. У зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно до АТ "Втормет" перейшло і право оренди вказаної земельної ділянки, яке було зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. У зв'язку з наближенням до завершення терміну дії договору оренди, керуючись ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та п. 8 вищевказаного Договору оренди, АТ "Втормет" повідомило про свій намір продовжити дію договору оренди та просило поновити вказаний договір на новий строк на тих самих умовах, що передбачені Договором оренди землі від 02.04.2015 року (з врахуванням додаткової угоди від 05.05.2015 р.), про що укласти відповідну додаткову угоду, передбачивши в ній також зміну сторони - орендаря з ПАТ "Укрвторчормет" на АТ "Втормет".
Додатком до вказаного листа зазначено, зокрема, проект угоди про поновлення договору оренди, проте, такого додатку позивач суду не надав.
23.12.2024 Уманська міська рада ухвалила рішення № 73-76/8 Про поновлення (продовження) терміну користування земельною ділянкою на умовах оренди за адресою: вул. Індустріальна, 6, м. Умань, відповідно до п. 1 якого, вирішила поновити (продовжити) термін користування земельною ділянкою на умовах оренди АТ "Втормет" шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі (з викладенням пунктів договору в новій редакції, з урахуванням змін в чинному законодавстві й Типовому договорі оренди землі та відповідно до рішення Уманської міської ради від 29 березня 2021 року №75-11/8 "Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади") для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості площею 1,0323 га, кадастровий номер 7110800000:03:003:0413, за адресою: вул. Індустріальна, 6, м. Умань, за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебувають в їх користуванні та віднесені до категорії земель промисловості, транспорту електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, строком на 10 років.
03.02.2025 Уманська міська рада звернулась до АТ "Втормет" з листом № 820/01/01-35, відповідно до якого надсилались два проекти додаткової угоди від 23.12.2024 до договору оренди землі укладеного 02.04.2015 (державна реєстрація від 28.04.2015 №9532945) для підписання та державної реєстрації підготовленої відповідно до рішення Уманської міської ради від 23.12.2024 №73-76/8. Після підписання та державної реєстрації додаткової угоди просить повернути один примірник до Уманської міської ради.
Згідно з наданими позивачем доказами, вказаний лист АТ "Втормет" отримало 10.02.2025. (а.с. 48 зі звороту)
До справи позивач також надав копію проєкту Додаткової угоди від 23.04.2024 про поновлення терміну дії договору оренди землі, укладеного 02 квітня 2025 року (державна реєстрація від 28 квітня 2015 року № 9532945) та внесення змін до нього, якою, серед іншого, поновлено термін дії договору оренди землі до 02.05.2038 року, проте, додаткова угода не підписана жодною зі сторін.
14.03.2025 Уманська міська рада звернулась до АТ "Втормет" з листом № 1778/01/01-25, в якому оскільки у відділі землевпорядкування Уманської міської ради відсутня угода про поновлення договору оренди землі, просила надати один її примірник та копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, що підтверджує реєстрацію додаткової угоди до договору, оренди землі.
Згідно з наданим позивачем трекінгом з вебсайту "Укрпошта", такий лист вручено відповідачу за довіреністю 25.03.2025. (а.с. 44)
22.04.2025 Уманська міська рада звернулась до АТ "Втормет" з листом № 2702/01/01-35, в якому просила надати один примірник додаткової угоди та копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, що підтверджує реєстрацію додаткової угоди договору оренди землі за адресою вул. Індустріальна, 6, м. Умань.
Згідно з наданим позивачем трекінгом з вебсайту "Укрпошта", такий лист вручено відповідачу за довіреністю 30.04.2025. (а.с. 47)
31.07.2025 фінансове управління Уманської міської ради надало начальнику юридичного відділу виконавчого комітету Уманської міської ради орієнтовний розрахунок недоотриманих бюджетом коштів, відповідно до якого, заборгованість АТ "Втормет" за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 7110800000:03:003:0413 становить 119 213,77 грн.
Згідно з витягом № НВ-7100357752023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:03:003:0413 станом на 22.05.2023 становить 3 804 475,34 грн.
На переконання позивача, за період 02.04.2021 - 31.07.2025 у відповідача наявна заборгованість у розмірі 119 213,77 грн, яка не сплачена останнім, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Розглядаючи спір суд враховує такі положення чинного законодавства.
Як уже встановлено судом, з моменту набуття відповідачем 24.01.2022 права власності на нежитлові споруди, до нього перейшло право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача, тобто за умовами Договору оренди землі від 02.04.2015.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
П. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, і платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно зі ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Ст. 24 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Суд встановив, що відповідач, як орендар за Договором зобов'язаний з 24.01.2022 сплачувати позивачу, як орендодавцю орендну плату за земельну ділянку.
Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі")
Відповідно до пп. 288.5.1, 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України (далі - ПК України), розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. (ч. 1 ст. 628 ЦК України)
Відповідно до ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. (ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України)
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Виходячи зі змісту ст. 632, 651 ЦК та ст. 30 Закону України "Про оренду землі" суд доходить висновку, що за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін.
Суд встановив, що відповідно до пп. 6 п. 31 Договору, Орендодавець має право вимагати від орендаря в односторонньому порядку вносити зміни до даного договору при зміні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, ставок земельного податку та ставок орендної плати протягом місяця з моменту набрання чинності прийнятого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту.
У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту набрання чинності такого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу доходів і зборів. (п. 42 Договору)
Отже сторони передбачили умову для внесення змін до Договору за відсутності взаємної згоди сторін в разі зміни ставок земельного податку та ставок орендної плати.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, положення якої кореспондуються з положеннями ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. (ч. 1, 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні")
Водночас відповідно до п. 12.5 ст. 12 ПК України, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів, а також зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг або про внесення змін до таких рішень є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
У свою чергу згідно з пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 25 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Дослідивши вебсайт Уманської міської ради суд встановив, що рішення Уманської міської ради № 75-11/8 Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади опубліковано 02.04.2021.
Тобто з урахуванням наведених вище норм, рішення Уманської міської ради № 75-11/8 набрало чинності з 01.01.2022.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.
Згідно з пп. 1 п. а ч. 1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів.
Орган місцевого самоврядування має діяти відповідно до закону при вирішенні питань регулювання земельних відносин, у тому числі і щодо встановлення ставки земельного податку, мінімальний та максимальний розмір якого встановлюється у ПК України. А порядок зміни умов договору врегульовано як у законах України, так і в конкретному договорі, укладеному між сторонами спору.
Суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену в постанові від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19 про те, що рішення селищної ради можуть бути підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі передбачили таку підставу для зміни розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору.
Отже, рішення органу місцевого самоврядування є самостійною підставою для внесення змін до договору оренди землі, якщо сторони договору оренди безпосередньо в самому договорі передбачили таку підставу для зміни розміру орендної плати, що узгоджується з принципом свободи договору.
Подібних висновків дійшов Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду в постанові від 16.04.2018 у справі № 910/7905/17, Верховний Суд у постановах від 09.11.2021 у справі №635/4233/19, від 16.01.2020 у справі №904/1912/19, від 14.02.2018 у справі №910/10936/17, від 20.09.2018 у справі №911/3626/17.
У випадку зміни нормативної грошової оцінки землі, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту набрання чинності такого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу доходів і зборів. (п. 42 Договору)
Оскільки у п. 42 Договору сторони, користуючись свободою договору встановили, що у випадку зміни, зокрема, розміру ставок (ставки) земельного податку, орендної плати, Орендар протягом місяця з моменту набрання чинності такого рішення Уманської міської ради та/або вступу в дію відповідного нормативно-правового акту, зобов'язаний самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу державної фіскальної служби.
Відтак саме на підставі Договору орендар за Договором протягом місяця з дня набрання чинності рішенням, тобто до 01.02.2022, зобов'язаний був самостійно здійснити перерахунок орендної плати, а також здійснити дії для подачі податкової декларації по платі за землю та подати її до відповідного органу державної фіскальної служби.
Відповідно до п. 9 Договору в редакції Додаткової угоди від 05.05.2015, розмір орендної плати за земельну ділянку на рік становить 3,2 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.
Цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, категорія земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. (п. 18 Договору)
Згідно з рішенням Уманської міської ради № 75-11/8, відсоток ставки орендної плати для земель промисловості становить 5%.
Оскільки Рішення від 29.03.2021 набрало чинності 01.01.2022, то орендар за Договором мав нарахувати орендну плату за ставкою 5 % від нормативної грошової оцінки землі за весь 2022 рік (у нашому випадку - починаючи з дати набуття права власності на нерухоме майно - 24.01.2022, внаслідок чого відповідач набув статусу орендаря спірної земельної ділянки, на якій розташоване таке нерухоме майно) і далі за наступні роки.
Суд враховує правову позицію Верховного Суду щодо належного способу захисту в разі зміни в бік збільшення нормативної грошової оцінки землі - стягнення орендної плати у розмірі, що є різницею між орендною платою, що розрахована за збільшеною НГО та орендною платою, що сплачена орендарем (наприклад постанова Верховного Суду від 02.04.2025 у справі № 918/297/24).
У зв'язку з чим суд вважає, що оскільки п. 42 Договору передбачені такі самостійні дії орендаря, то стягнення таких коштів є стягнення саме орендної плати.
Чинним законодавством (ст. 21, 25 Закону України "Про оренду землі", ст. 96, 206 ЗК України, ст. 288 ПК України) передбачено, що використання землі в Україні є платним і землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Дослідивши розрахунок позивача суд встановив, що останній здійснює нарахування заборгованості таким чином:
за період 01.01.2021 - 01.04.2021 з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки 3 054 893,65 грн, ставки 3,2 % та за період 02.04.2021 - 31.12.2021 з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки 3 054 893,65 грн, ставки 5 % - 139 035,32 грн, з урахуванням сплати орендарем 97 756,60 грн - 41 278,72 грн;
за період 01.01.2022 - 31.12.2022 з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки 3 360 383,02 грн, ставки 5 % - 168 019,15 грн, з урахуванням сплати орендарем 154 093,75 грн - 13 925,40 грн;
за період 01.01.2023 - 31.12.2023 з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки 3 864 440,47 грн, ставки 5 % - 193 222,02 грн, з урахуванням сплати орендарем 177 207,82 грн - 16 014,20 грн;
за період 01.01.2024 - 31.12.2024 з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки 2 838 838,49 грн, ставки 5 % - 141 941,92 грн, з урахуванням сплати орендарем 186 245,42 грн - (-) 44 303,50 грн (переплата орендаря);
за період 01.01.2025 - 31.07.2025 з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки 3 178 218,43 грн, ставки 5 % - 92 298,95 грн.
Суд не погоджується з таким розрахунком позивача з огляду на таке.
Як уже встановлено судом, з 24.01.2022 (з моменту набуття права власності на нежитлові споруди, які знаходяться на спірній земельній ділянці) відповідач набув статусу орендаря за Договором оренди землі від 02.04.2015, внаслідок чого в нього виник обов'язок зі сплати орендної плати за Договором.
Відповідно до 24.01.2022 у відповідача обов'язку зі сплати орендної плати за користування спірною земельною ділянкою не було.
Відтак, за вимогами позивача про стягнення недоотриманої орендної плати за період 01.01.2021 - 23.01.2022 АТ "Втормет" є неналежним відповідачем, тому суд відмовляє у задоволенні позову в частині стягнення з відповідача недоотриманої орендної плати за такий період.
Суд встановив, що в матеріалах справи знаходиться лише один витяг № НВ-7100357752023 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відповідно до якого, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 7110800000:03:003:0413 станом на 22.05.2023 становить 3 804 475,34 грн.
Якщо здійснювати розрахунок нормативно грошової оцінки спірної земельної ділянки, виходячи із вказаного у зазначеному витязі розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки та коефіцієнтів індексації, як це передбачено умовами Договору, то нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становила б у 2022 році - 3 458 613,95 грн, у 2023 році - 3 804 475,34 грн, у 2024 році - 3 804 475,34 грн, у 2025 році - 3 998 503,58 грн.
Такий розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки не відповідає розмірам нормативної грошової оцінки земельної ділянки, вказаним позивачем у розрахунках.
Водночас суд встановив, що у кожному із заявлених періодів, визначений позивачем розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки є меншим, ніж розрахований судом, відтак суд, не виходячи за межі позовних вимог, застосовує розміри нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначені позивачем.
З урахуванням визначеного позивачем розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, суд зазначає обґрунтований розрахунок орендної плати:
1) за період 24.01.2022 - 31.12.2022 з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки 3 360 383,02 грн, ставки 5 %:
3 360 383,02 грн х 5% = 168 019,15 грн/рік, оскільки статус орендаря відповідач набув лише 24.01.2022, то період оренди - 24.01.2022 - 31.12.2022, тобто 342 дні, тому розмір орендної плати, що мав сплатити відповідач у 2022 році складає:
168 019,15 : 365 х 342 = 157 431,64 грн.
Відповідачем сплачено орендну плату у 2022 році, за наданими позивачем розрахунками, в розмірі 154 093,75 грн, залишок несплаченої заборгованості з орендної плати складає - 3 337,89 грн;
2) за період 01.01.2023 - 31.12.2023 з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки 3 864 440,47 грн, ставки 5 %:
3 864 440,47 грн х 5% = 193 222,02 грн - розмір орендної плати за 2023 рік.
Відповідачем сплачено орендну плату у 2023 році, за наданими позивачем розрахунками, в розмірі 177 207,82 грн, залишок несплаченої заборгованості з орендної плати складає - 16 014,20 грн.
Щодо заявлених позивачем періодів 01.01.2024 - 31.12.2024 та 01.01.2025 - 31.07.2025 суд зазначає таке.
Відповідно до п. 8 Договору, договір укладено терміном на 10 років до 26.12.2024 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. В іншому випадку договір поновленню не підлягає.
Дія договору припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено (пп. 1 п. 43 Договору)
Договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. (ст. 31 Закону України "Про оренду землі")
Отже, строк дії Договору припинено 26.12.2024.
У питаннях поновлення договору оренди землі сторони керуються положеннями ст. 33 Закону України "Про оренду землі". Зокрема, орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця не пізніше ніж за 2 (два) місяці до спливу строку договору оренди землі. При цьому орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної вартості), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю, у місячний строк з дати отримання листа-повідомлення від орендаря, орендодавець направляє лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. (пп. 2 п. 21 Договору)
Суд встановив, що 23.12.2024 Уманська міська рада ухвалила рішення № 73-76/8 Про поновлення (продовження) терміну користування земельною ділянкою на умовах оренди за адресою: вул. Індустріальна, 6, м. Умань, відповідно до п. 1 якого, вирішила поновити (продовжити) термін користування земельною ділянкою на умовах оренди АТ "Втормет" шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі (з викладенням пунктів договору в новій редакції, з урахуванням змін в чинному законодавстві й Типовому договорі оренди землі та відповідно до рішення Уманської міської ради від 29 березня 2021 року №75-11/8 "Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади") для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості площею 1,0323 га, кадастровий номер 7110800000:03:003:0413, за адресою: вул. Індустріальна, 6, м. Умань, за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебувають в їх користуванні та віднесені до категорії земель промисловості, транспорту електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, строком на 10 років.
Водночас доказів підписання сторонами Додаткової угоди до Договору, як це передбачено пп. 2 п. 21 Договору та самим рішенням Уманської міської ради від 23.12.2024 № 73-76/8 позивач суду не надав.
В обґрунтування нарахування недоотриманої орендної плати за період 27.12.2024 - 31.07.2025 позивач зазначає, що в Договорі передбачено зміну умов договору, шляхом укладення додаткової угоди в результаті зміни ставки орендної плати. Проте АТ "Втормет", як Орендар, безпідставно відмовлявся та ухилявся від укладення додаткової угоди, чим самим проігнорував виконання пункту 42 Договору та порушив права Уманської міської ради, як Орендодавця.
Проте, саме повідомлення відповідача про його намір продовжити строк дії Договору та ухвалення Уманською міською радою рішення про поновлення (продовження) строку дії Договору без укладення Додаткової угоди до Договору, як це передбачено пп. 2 п. 21 Договору та самим рішенням Уманської міської ради від 23.12.2024 № 73-76/8, з урахуванням того, що в рішенні постановлено викласти пункти Договору в новій редакції, не свідчить про досягнення сторонами згоди з усіх істотних умов Договору та про поновлення його дії.
Згідно з пп. 270.1.1 п. 270.1. ст. 270 ПК України, об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Оскільки договір оренди землі від 02.04.2015, припинився у зв'язку з настанням певного факту, визначеного законом - закінченням строку, на який його було укладено, нарахування до сплати орендної плати за період 27.12.2024 - 31.07.2025 на підставі Договору є безпідставним.
Відповідно до ч. 4 ст. 74 ГПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
Позивач надав докази того, що звертався до відповідача про повернення підписаного примірника додаткової угоди і копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, що підтверджує реєстрацію додаткової угоди до договору оренди землі.
Суд здійснив на підставі ч. 4 ст. 74 ГПК України запит до Державного реєстру речових прав щодо об'єкта нерухомого майна, земельної ділянки, реєстраційний номер 628172471108 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - земельної ділянки, що вказаний у витязі від 29.04.2015, а.с. 24 зі звороту - а.с. 25), і отримав відповідь, що строк дії іншого речового права - права оренди земельної ділянки, орендар АТ "Втормет", - до 26.12.2024.
Із викладеного суд встановив, що сторони не погодили продовження строку дії договору оренди, не уклали його на новий строк, щодо спірної земельної ділянки відсутнє право оренди за відповідачем з 27.12.2024.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що в межах заявленого позивачем періоду 01.01.2024 - 31.12.2024 обґрунтованим є нарахування недоотриманої орендної плати, яка підлягає стягненню з відповідача за період 01.01.2024 - 26.12.2024 з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної позивачем, 2 838 838,49 грн, ставки 5 %:
2 838 838,49 х 5% = 141 941,92 грн/рік,
право оренди у відповідача у 2024 році було протягом період 01.01.2024 - 26.12.2024, тобто 361 день:
141 941,92 грн : 366 х 361 = 140 002,82 грн.
За наданими позивачем розрахунками відповідачем сплачено орендну плату у 2024 році в розмірі 186 245,42 грн, тобто у 2024 році відповідач переплатив 46 242,60 грн.
Підсумовуючи викладене, суд доходить висновку, що переплата орендної плати відповідача за період 01.01.2024 - 26.12.2024 у розмірі 46 242,60 грн покриває повістю заборгованість відповідача зі сплати орендної плати за період 24.01.2022 - 31.12.2022 у розмірі 3 337,89 грн та за період 01.01.2023 - 31.12.2023 у розмірі 16 014,20 грн.
З огляду на викладене суд доходить висновку про відсутність порушеного права позивача щодо сплати орендної плати за користування спірною земельною ділянкою за період 24.01.2022 - 26.12.2024.
Відсутність порушеного права є підставою для відмови в позові, тому суд відмовляє у задоволенні позову в частині стягнення з відповідача орендної плати на підставі Договору за період 24.01.2022 - 26.12.2024.
За період 01.01.2021 - 23.01.2022 орендна плата не підлягає стягненню з АТ "Втормет" оскільки він у цей період не мав статусу орендаря спірної земельної ділянки. Подано позов до неналежного відповідача.
За період з 27.12.2024 по 31.07.2025 орендна плата не підлягає стягненню за відсутності між сторонами укладеного договору оренди земельної ділянки в такому періоді.
Суд наголошує, що позивач підставою позову визначає обставину наявності між позивачем і відповідачем орендних правовідносин відповідно до договору оренди землі від 02.04.2015. Також позивач покликається на норми ст. 22 ЦК України, не обґрунтовуючи їх. За усталеною практикою Верховного Суду недоотримані кошти за користування земельною ділянкою не є збитками. Суд позбавлений права самостійно змінювати підстави позову.
З урахуванням викладеного суд відмовляє у стягненні орендних платежів за Договором оренди землі від 02.04.2015, а також відмовляє у стягненні збитків.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 29.09.2025.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА