Єдиний унікальний номер 205/13954/25
Номер провадження 1-в/205/551/25
Новокодацький районний суд міста Дніпра
Провадження № 1-в/205/551/25 Справа № 205/13954/25
(резолютивна частина)
25 вересня 2025 року м. Дніпро
Новокодацький районний суд міста Дніпра у складі головуючого судді ОСОБА_1 за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відео-конференції подання начальника ДУ «Дніпровська виправна колонія (№89)» ОСОБА_3 про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби засудженого ОСОБА_4 , відповідно до ст. 81-1 Кримінального кодексу України (далі КК),
за участю:
прокурора ОСОБА_5
в режимі відеоконференції:
представника установи
виконання покарання ОСОБА_6
засудженого ОСОБА_4
15 вересня 2025 року в провадження Новокодацького районного суду міста Дніпра надійшло клопотання начальника ДУ «Дніпровська виправна колонія (89)» про умовно-дострокове звільнення від покарання у вигляді позбавлення волі для проходження військової служби в порядку ст. 81-1 КК України засудженого ОСОБА_4 .
До клопотання додані заява засудженого ОСОБА_4 , в якій останній просить застосувати до нього ст. 81-1 КК України та звільнити його від призначеного покарання у вигляді позбавлення волі умовно-достроково у зв'язку з проходженням військової служби та письмова згода командира військової частини НОМЕР_1 від 10.06.2025 року на призначення ОСОБА_4 на вакантну посаду солдата в/ч НОМЕР_1 .
В судовому засіданні засуджений ОСОБА_4 подання підтримав, просив його задовольнити. Зазначив, що він звернувся до адміністрації установи виконання покарань з заявою про вирішення питання його умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби, добровільно надав згоду на умовно-дострокове звільнення від відбування покарання з підстав ст. 81-1 КК для проходження військової служби за контрактом, в подальшому він пройшов попередній відбір як кандидат на військову службу за участю представника військової частини, пройшов огляд ВЛК, за результатами якого визнаний придатний до військової служби. Також засуджений зазначив, що розуміє порядок, підстави та наслідки такого звільнення від покарання, а також умови проходження військової служби та правові наслідки ухилення від прийняття на військову службу за контрактом.
Прокурор у судовому засіданні не заперечував проти звільнення засудженого від подальшого відбування покарання умовно-достроково у зв'язку з проходженням військової служби за контрактом, клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Представник установи виконання покарань подання підтримав, просив його задовольнити.
Суд, дослідивши матеріали подання, заслухавши думки прокурора, засудженого та представника установи виконання покарань, приходить до висновку, що подання підлягає задоволенню з огляду на наступне.
З матеріалів подання видно, що ОСОБА_4 засуджений вироком Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 20.03.2023 за ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 70 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років 1 місяць.
Початок строку 07 грудня 2022 року, кінець строку 07 січня 2028 року.
Під час відбування покарання характеризуються негативно, має 7 стягнень та 1 заохочення.
Невідбута частина покарання становить 2 роки 3 місяці 13 днів позбавлення волі.
Відповідно до довідки ВЛК від 20.08.2025 ОСОБА_4 визнаний здоровим та придатним до військової служби, 01 серпня 2025 року постановлений на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_1 у військовому званні солдат, ВОС 956.
Командиром ВЧ НОМЕР_1 надана письмова згода на проходження ОСОБА_4 військової служби за контрактом на посаді солдата в/ч НОМЕР_1 .
Матеріали подання містять письмову заяву засудженого ОСОБА_4 , якою останній надав згоду на проходження військової служби в в/ч НОМЕР_1 на вищезазначений посаді.
Відповідно до ч. 1 ст. 81-1 КК, під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення від основного покарання для проходження ними військової служби за контрактом.
Відповідно до ч. 2 ст. 81-1 КК, умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно ч. 2 ст. 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», на військову службу за контрактом приймаються особи, звільнені умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, які відповідають таким вимогам проходження військової служби: яким залишилося до досягнення віку, передбаченого статтею 22 цього Закону, не менше трьох років; придатні до військової служби за станом здоров'я; пройшли професійно-психологічний відбір; мають достатній рівень фізичної підготовки для виконання обов'язків військової служби.
Таким чином, в ході розгляду подання встановлено, що засуджений ОСОБА_4 відповідає вимогам закону щодо проходження військової служби за контрактом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення подання адміністрації установи виконання покарань про умовно-достроково звільнення засудженого ОСОБА_4 від подальшого відбування покарання для проходження військової служби за контрактом.
При ухваленні рішення про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом суд покладає на особу, звільнену від відбування покарання, обов'язок невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили судовим рішенням про умовно-дострокове звільнення особи від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, прибути у супроводі Національної гвардії України до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
Разом з цим, згідно вимог ст. ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», до осіб звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України встановлюється адміністративний нагляд, який здійснюється виключно в порядку, визначеному статтею 7-1 цього Закону.
Відповідно до вимог ст. 7-1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд за особами, звільненими з установ виконання покарань на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, стосовно яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік.
Враховуючи, що норми ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» щодо встановлення адміністративного нагляду за особами звільненими умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби на підставі ст. 81-1 КК України є імперативними, проте ст. 5 вказаного Закону не визначено порядку розгляду судом питання про встановлення адміністративного нагляду щодо цієї категорії осіб, суд вважає необхідним вирішити питання про встановлення адміністративного нагляду до засудженого одночасно з вирішенням питання про його умовно-дострокове звільнення від покарання на підставі ст. 81-1 КК України.
Згідно ст. 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. До осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд… можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:
а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);
в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);
Під час здійснення адміністративного нагляду суд може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Таким чином, обсяг обмежень для засудженого не є вичерпним, та може бути змінений та уточнений з урахуванням особливостей проходження військової служби.
Оскільки засуджений ОСОБА_4 є особою стосовно якої, відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 81-1 КК, можливо застосувати умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», суд вважає необхідним звільнити його умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом з покладенням обов'язків встановлених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» строком на два роки.
Керуючись ст. 81-1 КК, ст. 537, 539 КПК України, ст. ст. 6, 7-1, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
Клопотання начальника Державної установи «Дніпровська виправна колонія (№ 89)» - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 умовно-достроково від відбування основного покарання у вигляді позбавлення волі за вироком Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 20 березня 2023 року для проходження військової служби за контрактом, на невідбутий строк 2 роки 3 місяці 13 днів позбавлення волі.
Зобов'язати ОСОБА_4 невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили ухвалою суду, прибути у супроводі Національної гвардії України до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.
Визначити останнім днем відбування покарання ОСОБА_4 - день його передачі до підрозділів Національної гвардії України для доставляння до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Встановити до засудженого ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на два роки з наступними обмеженнями:
- заборона перебування поза межами місця дислокації військової частини, з якою укладено контракт та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром;
- заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, з яким укладено контракт.
Контроль за здійсненням адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 покласти на командира військової частини, в якій останній буде проходити військову службу.
Копію ухвали суду невідкладно вручити прокурору, засудженому, представнику установи виконання покарань та направити до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала суду може бути оскаржена протягом семи днів з дня її постановлення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Новокодацький районний суд міста Дніпра.
Суддя: ОСОБА_1