Рішення від 18.09.2025 по справі 904/3561/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.09.2025м. ДніпроСправа № 904/3561/25

Господарський суд Дніпропетровської області у складі:

судді Колісника І.І.

за участю секретаря судового засідання Моторної Є.І.

та представників:

від позивача: Тетера О.В. - самопредставництво;

від відповідача: не з'явився

розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Барнат", смт Радушне Криворізького району Дніпропетровської області

про стягнення 712 874,96 грн.

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (далі - ЄСІКС) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Барнат" збитків у сумі 712874,96 грн.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви позивач просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем визначеного Податковим кодексом України обов'язку щодо реєстрації податкових накладних за наслідком господарських операцій за договором № 467 від 22.03.2022 про надання послуг з відновлення асфальтобетонного покриття у місцях заміни земельних ділянок теплових мереж, що позбавило позивача можливості сформувати податковий кредит з податку на додану вартість у сумі 712874,96 грн.

Ухвалою суду від 07.07.2025 позовна заява прийнята до розгляду з відкриттям провадження у справі за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 24.07.2025 з викликом сторін; встановлено сторонам процесуальні строки для подання заяв по суті справи, в тому числі для відповідача для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали.

Ухвалою суду від 24.07.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 04.09.2025, в якому представнику позивача Тетері О.В. забезпечена можливість участі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

За результатом пояснень по суті спору представник позивача заявив клопотання про перерву в судовому засіданні для надання додаткових пояснень з відповідним обґрунтуванням щодо зупинення органом податкової служби реєстрації податкової накладної, поданої відповідачем за фактом господарської операції за договором № 467 від 22.03.2022.

Ухвалою суду від 04.09.2025 задоволено клопотання представника позивача Тетері О.В. та оголошено перерву в cудовому засіданні до 12:00 год 18.09.2025 із забезпеченням представникові позивача можливості участі в цьому судовому засіданні режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

09.09.2025 від представника позивача Тетері О.В. через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС надійшла заява про долучення до матеріалів справи скріншота з електронного кабінету платника податків та квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН (з відміткою про зупинення реєстрації) з клопотанням про визнання поважними причин пропуску строку подання таких додаткових доказів.

Представник відповідача в судове засідання, призначене на 18.09.2025, не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов не надав. Про відкриття судового провадження, дати, час та місце судових засідань у справі відповідач повідомлявся відповідно до вимог статей 6, 120, 242 Господарського процесуального кодексу України.

Факти доставки ухвал суду від 09.07.2025, 24.07.2025, 04.09.2025 до електронного кабінету відповідача в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі 10.07.2025 о 19:31, 24.07.2025 о 20:56 та 09.09.2025 о 14:16 відповідно підтверджуються наявними у матеріалах справи довідками, сформованими системою діловодства "ДСС" і свідчать про обізнаність відповідача із судовим провадженням у справі та призначеними в його межах засіданнями суду (а.с. 84, 91, 99).

Отже, судом були вчинені всі передбачені законом заходи для належного повідомлення відповідача про розгляд справи та виклик у судові засідання, а відсутність відповідача та неподання ним відзиву до суду не можна визнати такими, що обумовлені поважними причинами.

Згідно з частиною дев'ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. При цьому за змістом частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

За викладених обставин, суд розглядає справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

У судових засіданнях 04.09.2025, 18.09.2025 представник позивача надав пояснення по суті спору.

За наслідком судового засідання 18.09.2025 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Між Акціонерним товариством "Криворізька теплоцентраль" (далі - замовник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Барнат" (далі - виконавець, відповідач) укладено договір № 467 від 22.03.2022 на надання послуг з відновлення асфальтобетонного покриття у місцях заміни ділянок теплових мереж (далі - договір), до якого сторонами вносилися зміни шляхом підписання додаткових угод № 1 від 22.03.2022, № 2 від 28.04.2022, № 3 від 29.12.2022 (а.с. 16 - 19, 28, 34, 35).

Згідно з пунктом 1.1 договору виконавець зобов'язується надати послуги з відновлення асфальтобетонного покриття у місцях заміни ділянок теплових мереж (далі - послуги), а замовник зобов'язується прийняти й оплатити надані згідно з умовами цього договору послуги (код за ДК 021:2015 "45230000-8" - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь).

Надання послуг виконавцем здійснюється за адресами, зазначеними у Переліку ділянок, що потребують відновлення асфальтобетонного покриття у місцях заміни теплових мереж, який є Додатком № 3 до цього договору і становить його невід'ємну частину (п. 1.3 договору).

Пунктом 1.5 договору передбачено, що обсяги надання послуг за цим договором можуть бути зменшені з урахуванням виробничої необхідності та фінансової можливості замовника.

Для розрахунку вартості послуг за цим договором замовник надає виконавцю дефектний акт (Додаток № 1 до цього договору) (п. 2.1 договору).

Відповідно до пункту 2.2 договору вартість послуг за цим договором розраховується у відповідності до норм і правил СОУ 42.1-37641918-085:2018 "Автомобільні дороги. Правила визначення вартості робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання", СОУ 42.1-37641918-050:2018 "Автомобільні дороги. Правила визначення вартості робіт з капітального ремонту", "Настанова з визначення вартості будівництва" згідно наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 та визначається у кошторисній документації (договірна ціна, локальний кошторис, загальновиробничі витрати, підсумкова відомість ресурсів, пояснювальна записка тощо, узгоджені сторонами), яка є Додатком № 2 до цього договору і складається в програмному комплексі АС-4 (версія 20.1), і становить: 3678308,49 грн, крім того ПДВ 20% - 735661,70 грн, всього з ПДВ 4413970,19 грн. До вартості цих послуг включаються вартість матеріалів, витрати на транспортування, страхування, сплата мита, податків та інших зборів і обов'язкових платежів, а також всі інші витрати виконавця, пов'язані з наданням послуг за умовами цього договору.

Визначена пунктом 2.2 договору вартість послуг узгоджена сторонами в підписаній ними договірній ціні (Додаток 2 до договору) (а.с. 21).

За умовами пункту 2.3 договору замовник здійснює оплату наданих послуг протягом 20 календарних днів з моменту підписання щомісячного акта приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) (далі - Акт) та на підставі наданого виконавцем рахунка на оплату. У разі фінансової можливості замовника допускається передоплата.

Усі розрахунки між сторонами здійснюються в національній валюті України шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок (IBAN) сторони - отримувача платежу (п. 2.4 договору).

За змістом пункту 4.3 договору виконавець, серед іншого, зобов'язаний: забезпечити надання послуг в обсягах та у строки, встановлені цим договором (пп. 4.3.1); відповідно до норм Податкового кодексу України своєчасно складати та реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні і розрахунки коригування до них. У разі, якщо виконавець склав податкові накладні або розрахунки коригування до них з порушенням норм чинного законодавства, а також у разі відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, що тягне за собою втрату права замовник на збільшення податкового кредиту, виконавець зобов'язується компенсувати замовнику заподіяні цим збитки (пп. 4.3.9).

За невиконання обов'язків з реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у випадках порушення встановленого чинним законодавством України порядку заповнення податкових накладних виконавець компенсує замовнику суму ПДВ, зазначену в такій податковій накладній, та/або витрати, пов'язані із сплатою штрафних санкцій і пені, нарахованих податковими органами. при цьому замовник має право утримати дану суму збитків з оплати виконавцю за надані послуги (п. 7.10 договору).

Пунктом 12.2 договору в редакції додаткової угоди № 3 від 29.12.2022 визначений термін його дії: з моменту підписання до 31.12.2023, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором.

Усі додатки до договору складають його невід'ємну частину. Додатки до договору: Додаток № 1 - Дефектний акт; Додаток № 2 - Кошторисна документація; Додаток № 3 - Перелік ділянок, що потребують відновлення асфальтобетонного покриття у місцях заміни теплових мереж (п. 12.5 договору).

Додатковою угодою № 1 від 22.03.2022 сторони змінили редакцію пункту 2.2 договору: зменшили договірну ціну до 4289445,95 грн, у т.ч. ПДВ 20% - 714907,66 грн, у зв'язку з чим погодили викласти Додаток № 2 до договору в новій редакції, який є Додатком № 1 до цієї додаткової угоди та становить її невід'ємну частину (а.с. 28 - 32).

Додатковою угодою № 2 від 28.04.2022, у зв'язку зі зміною банківських реквізитів виконавця, сторони домовилися внести зміни у розділ 13 договору "Юридичні адреси, банківські реквізити та підписи сторін) (а.с. 34).

Відповідно до умов пункту 2.3 договору відповідач листом № 1104-22 від 11.04.2022 звернувся до позивача з проханням здійснити попередню оплату в розмірі 100% від суми договору (а.с. 48).

Для здійснення попередньої оплати відповідач виставив позивачу рахунок № 19 від 12.04.2022 на суму 4413970,19 грн, у тому числі ПДВ 20% - 735661,70 грн, який позивач оплатив у повному обсязі платіжним дорученням № 2390 від 14.04.2022 (а.с. 49, 50).

З урахуванням додаткової угоди № 1 від 22.03.2022 до договору відповідач платіжною інструкцією № 2883 від 15.12.2022 повернув замовнику частину надмірно сплаченої попередньої оплати в сумі 124524,24 грн, з яких ПДВ становить - 20754,04 грн (а.с. 51).

На виконання своїх зобов'язань за договором відповідач протягом 2022-2023 років надав позивачу послуг на загальну суму 4277249,75 грн, у тому числі ПДВ - 712874,96 грн, що підтверджується наступними первинними документами, підписаними сторонами:

акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2022 року № 01-12-22 від 22.12.2022 та довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2022 року № 01-12-22 від 22.12.2022 на суму 2952381,06 грн, з яких ПДВ - 492063,51 грн (а.с. 36 - 41);

акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2023 року № 01-12-23 від 28.12.2023 та довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2023 року № 1-12-23 від 28.12.2023 на суму 1324868,69 грн, з яких ПДВ - 220811,45 грн (а.с. 43 - 46).

Відтак станом на 31.12.2023 - дату закінчення строку дії договору в редакції додаткової угоди № 3 від 29.12.2022, у відповідача перед позивачем-замовником залишилася заборгованість за сплаченою згідно з договором попередньою оплатою в сумі 12196,20 грн (4413970,19 грн (здійснена попередня оплата) - 124524,24 грн (добровільно повернута попередня оплата) - 4277249,75 грн (вартість фактично наданих послуг) = 12196,20 грн).

Обставини щодо здійснення замовником попередньої оплати за договором у сумі 4413970,19 грн, її часткового повернення виконавцем у сумі 124524,24 грн, вартості та якості виконаних ним робіт на загальну суму 4277249,75 грн сторонами цієї справи не оспорюються.

Стягнення з відповідача-виконавця на користь позивача-замовника безпідставно набутих грошових коштів у суму 12196,20 грн було предметом спору у справі Господарського суду Дніпропетровської області № 904/2785/25, за результатом розгляду якої рішенням суду від 07.07.2025 стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Барнат» на користь Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» 12196,20 грн та 29.07.2025 видано наказ на виконання указаного судового рішення.

За фактом здійсненої позивачем попередньої оплати за договором відповідачем була складена та подана на реєстрацію податкова накладна № 1 від 14.04.2022 на суму 4413970,19 грн з ПДВ - 735661,70 грн, що підтверджується квитанцією про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) № 9310747484 від 27.04.2022 (а.с. 105).

За змістом указаної квитанції доставлена до ДПС України спірна податкова накладна збережена, але її реєстрація в ЄРПН зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України із зазначенням того, що податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку (показник «D»=2,5547%, «P»=91600); платнику податку (відповідачу) запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Утім відповідач не вчинив ні дій, необхідних для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію спірної податкової накладної, ні дій щодо подання розрахунку коригування до цієї податкової накладної внаслідок зміни вартісних показників господарської операції, пов'язаних зі зменшенням ціни договору та частковим поверненням попередньої оплати.

За твердженням позивача, відповідач є відповідальним за своєчасну реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування до них, подання відповідних копій документів та/або пояснень, необхідних для підтвердження законності господарських операцій, а також за оскарження рішень контролюючих органів щодо зупинення/відмови у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування. Тому бездіяльність відповідача - платника податків позбавила позивача можливості сформувати податковий кредит та зменшити податкові зобов'язання на суму 712874,96 грн, що становить 20% ПДВ від фактично оплачених і наданих послуг за договором у сумі 4277249,75 грн.

Зазначену суму позивач вважає своїми збитками.

Направлені позивачем на адресу відповідача претензії про відшкодування збитків у сумі 712874,96 грн повернулися відправникові за закінченням терміну зберігання (а.с. 59 - 62).

Наведені обставини й стали причиною виникнення спору.

З урахуванням предмета позову для висновку щодо збитків предметом доказування у цій справі є обставини, пов'язані з наявністю в діях/бездіяльності відповідача повного складу господарського правопорушення, а саме: 1) протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи (порушення зобов'язання); 2) шкідливого результату такої поведінки збитків; 3) причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; 4) вини особи, яка заподіяла шкоду. У разі відсутності хоча б одного із цих елементів відповідальність у вигляді відшкодування збитків не настає (п. 14 постанови об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.08.2018 у справі № 917/877/17).

При цьому доведеність протиправних дій відповідача у цій справі, з урахуванням підстав позову, потребує доведення факту порушення відповідачем правил складання та реєстрації у встановлений спосіб податкової накладної, що вбачається з усталеної судової практики у подібній категорії справ (п. 38 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 10.03.2020 у справі № 911/224/19).

Доведення факту наявності збитків та їх розміру, а також причинно-наслідкового зв'язку між правопорушенням і збитками покладено на позивача. Причинний зв'язок як обов'язковий елемент відповідальності за заподіяні збитки полягає в тому, що шкода повинна бути об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди. Отже, доведенню підлягає факт того, що протиправні дії/бездіяльність заподіювача є причиною, а збитки є наслідком такої протиправної поведінки (п.п. 6.15, 6.16 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14.04.2020 у справі № 925/1196/18).

У свою чергу, доведення відсутності вини у заподіянні збитків позивачу покладається на відповідача (п. 37 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.03.22018 у справі № 918/219/17).

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України (тут і далі за текстом - ПК України в редакції, чинній на час спірних правовідносин), датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до пункту 193.1 статті 193 ПК України ставки податку з ПДВ встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах: а) 20 відсотків; б) 0 відсотків; в) 7 відсотків по визначеним цим пунктом операціях; г) 14 відсотків по операціях з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України сільськогосподарської продукції, що класифікується за такими кодами згідно з УКТ ЗЕД: 1001, 1003, 1005, 1201, 1205, 1206 00.

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України встановлено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (абз. 1 п. 201.7 ст. 201 ПК України).

За змістом пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов'язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Отже, за результатом зарахування платежу в сумі 4413970,19 грн, здійсненого позивачем за платіжною інструкцією № 2390 від 14.04.2022 у порядку попередньої оплати за договором, відповідачем мала бути складена й зареєстрована в ЄРПН податкова накладна до 30.04.2022 включно.

Податкова накладна № 1 від 14.04.2022 на суму 4413970,19 грн подана на реєстрацію відповідачем 27.04.2022, однак реєстрація того ж дня була зупинена.

Аналізуючи наявні у справі докази на предмет оцінки протиправності дій відповідача, достатніх для висновку про збитки позивача, суд враховує таке.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних (тут і далі - в редакції на час спірних правовідносин), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна є електронним документом, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 зазначеного Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Відповідно до приписів, наведених у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку № 1165 (тут і далі - в редакції на час спірних правовідносин) у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

Пунктом 10 Порядку № 1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку - це зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі - Державний класифікатор), що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Приписами пункту 26 Порядку № 1165 встановлено, що комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 10, ст. 376), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2023 р. №574.

Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджено наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року за № 520, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520).

Порядок № 520 (тут і далі - в редакції на час спірних правовідносин) визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (п. 1 Порядку № 520).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

За змістом пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

За змістом пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги".

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення (п. 11 Порядку № 520).

Отже, факт зупинення реєстрації податкової накладної № 1 від 14.04.2022 зумовлює виникнення у відповідача права, а не обов'язку подати письмові пояснення та копії документів до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у відповідній податковій накладній. У даному випадку - у строк до 15.04.2023 включно.

Ігнорування відповідачем свого права на подання таких пояснень протягом визначеного законодавством строку передбачає відповідні правові наслідки - можливість відмови у реєстрації податкових накладних.

Однак, за наявними у справі доказами спірна податкова накладна до цього часу не зареєстрована та має статус зупиненої. Докази відмови у її реєстрації відсутні.

Стосовно можливості завершити процедуру реєстрації спірної податкової накладної у межах законодавчо визначеного строку й сформувати позивачу податковий кредит у зменшення своїх податкових зобов'язань слід враховувати наступне.

Відповідно до пункту 14.1.181 статті 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник ПДВ має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

За змістом підпункту "а" пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

За змістом абзаців першого, третього - п'ятого пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

З огляду на викладене формування податкового кредиту за господарською операцією з відповідачем, зазначеною у спірні податковій накладній, зберігається за позивачем протягом 365 календарних днів з дати складення цих спірних податкових накладних, але виключно за умови її реєстрації в ЄРПН.

При цьому згідно з абзацом сьомим пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу перебіг строків, зазначених у цьому пункті, переривається на період зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, щодо спірної податкової накладної із зазначеною в ній господарською операцією на загальну суму 4413970,19 грн, у т.ч. ПДВ - 735661,70 грн, то з моменту зупинення її реєстрації перебіг 365 календарних днів для її реєстрації перервався з 27.04.2022.

Відтак на час розгляду справи можливість формування позивачем податкового кредиту на спірну суму - 712874,96 грн за спірною податковою накладною не втрачена. Збитки в цій частині, як одна із складових цивільного/господарського правопорушення, відсутні.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України на витрати зі сплати судового збору в сумі 8554,50 грн покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позову Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Барнат" про стягнення збитків у сумі 712874,96 грн.

Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 8554,50 грн за подання позову покласти на позивача.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 30.09.2025.

Суддя І.І. Колісник