Постанова від 17.09.2025 по справі 926/2977/24

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" вересня 2025 р. Справа №926/2977/24

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Желік М.Б.

суддів Бойко С.М.

Якімець Г.Г.

за участю секретаря судового засідання Гуньки О.П.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Підприємства “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» від 15.05.2025 (вх. №01-05/1472/25 від 16.05.2025)

на рішення Господарського суду Чернівецької області від 07.04.2025 (повне рішення складено 17.04.2025, суддя Марущак І.В.)

у справі №914/2977/24

за позовом Підприємства “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» (59000, Чернівецька обл., м. Сторожинець, вул. Хотинська, 7-а, код ЄДРПОУ 39115985)

до відповідачів:

1) Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області (59000, Чернівецька обл., м. Сторожинець, вул. Чернівецька, 6, код ЄДРПОУ 04062179),

2) Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (58013, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 194-А, код ЄДРПОУ 39909396),

про визнання незаконним поділу земельної ділянки, скасування державної реєстрації земельної ділянки та зобов'язання вчинити дії

за участю представників сторін

від відповідача 1: Дячук А.В. (поза межами приміщення суду)

від відповідача 2: Тоненька Д.К. (поза межами приміщення суду)

від скаржника Хованець А.І. (в залі суду)

Учасникам процесу роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 35, 42, 46 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ст.222 Господарського процесуального кодексу України фіксування судового засідання здійснюється технічними засобами.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 07.04.2025 у справі №926/2977/24 позов задоволено частково; скасовано державну реєстрацію права власності за Сторожинецькою міською радою на земельну ділянку площею 2,0251 га, кадастровий номер 7324510100:02:001:0775, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2659026073060, номер відомостей про речове право 48440221, яка проведена 11.11.2022, шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію вказаної земельної ділянки; скасовано державну реєстрацію права власності за Сторожинецькою міською радою на земельну ділянку площею 1,3899 га, кадастровий номер 7324510100:02:001:0776, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2659129873060, номер відомостей про речове право: 48442267, яка проведена 11.11.2022, шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію вказаної земельної ділянки; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено; стягнуто з Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області на користь Підприємства “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» - 4 845,00 грн. витрат зі сплати судового збору.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач звернувся до Західного апеляційного господарського суду зі скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Чернівецької області від 07.04.2025 в справі №926/2977/24 в частині відмови у задоволенні вимоги про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області вчинити дії щодо об'єднання земельних ділянок з кадастровими номерами 7324510100:02:001:0775 (площею 2,0251 га) та 7324510100:02:001:0776 (площею 1,3899 га) в одну земельну ділянку загальною площею 3,4150 га, розташовану за адресою: м. Сторожинець, вул. Горіхова, 2, Чернівецької обл., Чернівецького р-ну, із присвоєнням їй нового кадастрового номера та прийняти нове рішення, яким позовну вимогу Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області задоволити, стягнути з відповідача-1 на користь позивача понесенні ним судові витрати.

Відповідно до автоматизованого протоколу розподілу судової справи між суддями від 16.05.2025 справу розподілено колегії суддів Західного апеляційного господарського суду у складі: Желік М.Б. - головуючий суддя, члени колегії судді - Бойко С.М., Якімець Г.Г.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 21.05.2025 апеляційну скаргу Підприємства “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» у справі №926/2977/24 залишено без руху та встановлено апелянту строк протягом 10 днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків, а саме надати (надіслати) суду заяву (клопотання) про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням належно обґрунтованих поважних причин його пропуску із відповідними доказами.

26.05.2025 апелянт подав клопотання (вх. № 01-05/1586/25 та № 01-04/4150/25) про усунення недоліків скарги, до якого додано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження з додатками.

02.06.2025 ухвалою Західного апеляційного господарського суду поновлено Підприємству “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Чернівецької області від 07.04.2025 у справі №926/2977/24; зупинено дію рішення Господарського суду Чернівецької області від 07.04.2025 у справі №926/2977/24; відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Підприємства “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» від 15.05.2025 (вх. №01-05/1472/25 від 16.05.2025) на рішення Господарського суду Чернівецької області від 07.04.2025 у справі №926/2977/24; призначено розгляд справи на 18.06.2025; встановлено строк для надання відзиву на апеляційну скаргу до 13.06.2025; витребувано матеріали справи №926/2977/24 у Господарського суду Чернівецької області.

Представниками відповідача 1 - Дячук Анжеліки Василівни (вх. №01-04/4498/25 від 09.06.2025) та відповідача 2 - Тоненької Діана Костянтинівни (вх. №01-04/4588/25 від 11.06.2025) подані клопотання про участь сторони в судовому засіданні в режимі відеоконференції, які ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 13.06.2025 задоволено.

10.06.2025 відповідач-1 подав відзив (вх. № 01-04/4551/25 від 10.06.2025) на апеляційну скаргу, у якому просив відмовити у задоволенні вимог апеляційної скарги, а оскаржене рішення залишити без змін.

11.06.2025 відповідач 2 подав до суду відзив (вх.№ 01-04/4712/25 від 16.06.2025) на апеляційну скаргу, в якому Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржене рішення без змін.

13.06.2025 скаржник подав відповідь на відзив (вх. № 01-04/4694/25 від 16.06.2025).

17.06.2025 скаржник подав суду клопотання про відкладення розгляду справи (вх. №01-04/4748/25 від 17.06.2025) у зв'язку з неможливістю забезпечити явку представника в судове засідання.

18.06.2025 відповідач-1 подав заперечення (вх.№ 01-04/4796/25 від 18.06.2025) на відповідь на відзив позивача на апеляційну скаргу.

18.06.2025 та 13.08.2025 ухвалами Західного апеляційного господарського суду розгляд справи відкладено з підстав зазначених у них.

18.06.2025 скаржником подано до суду відповідь на відзив (вх. № 01-04/4813/25 від 19.06.2025).

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 03.09.2025 змінено дату та час судового засідання у справі № 926/2977/24 з 10.09.2025 о 12 год. 00 хв. на 17.09.2025 о 10 год. 30 хв. у зв'язку з тим, що головуючий суддя Желік М.Б. з 09.09.2025 по 10.09.2025 перебував у відпустці.

В судове засідання 17.09.2025 сторони участь уповноважених представників у судовому засіданні забезпечили, які надали пояснення щодо вимог апеляційної скарги та просили врахувати їх при винесенні постанови.

Відповідно до ст.269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, взявши до уваги межі перегляду справи в апеляційній інстанції, враховуючи наведені сторонами доводи, колегія суддів дійшла висновку про те, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, а оскаржене рішення скасуванню, з огляду на наступне.

Розгляд справи в суді першої інстанції. Короткий зміст вимог та рішення суду першої інстанції.

Підприємство “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» через підсистему “Електронний суд» звернулося до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області та Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області, в якому з урахуванням змінених позовних вимог (07.02.2025 від позивачем через систему “Електронний суд» подано заяву про зменшення позовних вимог, вх. № 432), просить:

1) визнати незаконним поділ земельної ділянки, кадастровий номер 7324510100:02:001:0728, на дві земельні ділянки з кадастровими номерами: 7324510100:02:001:0775, 7324510100:02:001:0776 за заявою Сторожинецької міської ради Чернівецької області;

2) скасувати державну реєстрацію права власності за Сторожинецькою міською радою на земельну ділянку площею 2,0251 га, кадастровий номер: 7324510100:02:001:0775, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2659026073060, номер відомостей про речове право: 48440221, яка проведена 11 листопада 2022, шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію вказаної земельної ділянки;

3) скасувати державну реєстрацію права власності за Сторожинецькою міською радою на земельну ділянку площею 1.3899 га, кадастровий номер: 7324510100:02:001:0776, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2659129873060, номер відомостей про речове право: 48442267, яка проведена 11.11.2022, шляхом виключення з Державного земельного кадастру відомостей про реєстрацію вказаної земельної ділянки;

4) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області вчинити дії щодо об'єднання земельних ділянок з кадастровими номерами 7324510100:02:001:0775 (площею 2,0251 га) та 7324510100:02:001:0776 (площею 1,3899 га) в одну земельну ділянку загальною площею 3,4150 га, розташовану за адресою: Чернівецька область, Чернівецький район, м. Сторожинець, вул. Горіхова, 2, із присвоєнням їй нового кадастрового номера;

5) стягнути з відповідачів на користь Підприємства “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» судові витрати.

Місцевий господарський суд частково задовольняючи позовні вимоги виснував наступне:

- господарським судом в межах розгляду справи № 926/3019/23 встановлено неправомірність поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728 площею 3,4150 га у зв'язку з порушенням вимог статті 114 ЗК України та норм Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 № 173.

- саме по собі скасування рішень щодо поділу земельної ділянки в повній мірі не відновлює порушене право позивача, оскільки в Державному земельному кадастрі наявні відомості про реєстрацію новоутворених земельних ділянок.

- підприємством “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» вимог про скасування державної реєстрації права власності за Сторожинецькою міською радою на земельні ділянки площею 2,0251 га, кадастровий номер 7324510100:02:001:0775 та площею 1.3899 га, кадастровий номер7324510100:02:001:0776 у справі №926/3019/23 не заявлялися.

- однак, позивач не позбавлений права пред'явити окремий позов про скасування державної реєстрації земельних ділянок задля відновлення порушеного права, що встановлено рішеннями судів, які набрали законної сили.

- незаконність поділу спірної земельної ділянки і відповідно незаконність державної реєстрації утворених земельних ділянок є підставою для скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації таких земельних ділянок. З огляду на що, позовні вимоги про скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7324510100:02:001:0775 площею 2,0251 га та земельної ділянки з кадастровим номером 7324510100:02:001:0776 площею 1.3899 га є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

- щодо позовних вимог про визнання незаконним поділу земельної ділянки, то така не призведе до поновлення прав позивача, а отже, такі вимоги не є ефективним способом захисту. Судом також враховано, що у справі №926/3019/23 судами фактично було встановлено неправомірність поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728 площею 3,4150 га на дві земельні ділянки, оскільки при здійсненні такого поділу Сторожинецькою сільською радою порушено вимоги статті 114 ЗК України та норм Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 № 173.

- щодо позовних вимог про відновлення кадастрового номера земельної ділянки, то нормами чинного законодавства не передбачено вчинення зазначених дій, а законодавчо закріплена процедура відновлення земельної ділянки з конкретним кадастровим номером відсутня.

- згідно зі статтею 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад. Скасування ж державної реєстрації права власності на сформовані в результаті поділу земельні ділянки не призводить до відновлення попередньої земельної ділянки з присвоєним їй кадастровим номером. При цьому, подальше розпорядження (об'єднання, поділ) земельними ділянками здійснюється Сторожинецькою міською радою як власником земельних ділянок.

- суд не вправі підміняти будь-який орган державної влади або орган місцевого самоврядування, приймати замість нього конкретні рішення чи давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого органу. Натомість, Сторожинецька міська рада, як власник може сформувати земельну ділянку чи ділянки з урахуванням висновків зроблених у справі №926/3019/23.

- позовну вимогу до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області пред'явлено передчасно, оскільки державну реєстрацію права власності за Сторожинецькою міською радою на земельні ділянки з кадастровими номерами 7324510100:02:001:0775 та 7324510100:02:001:0776 не скасовано. Відтак після задоволення позову та набрання рішенням законної сили позивач може звернутися до відповідача-2 із заявою про вчинення відповідних дій. За таких обставин вимога про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області вчинити дію щодо об'єднання земельних ділянок задоволенню не підлягає.

Узагальнені доводи апелянта, заперечення відповідачів.

Підприємство “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський цент інформаційно-правового захисту інвалідів» не погоджуючись із рішенням господарського суду Чернівецької області подавши апеляційну скаргу зазначив, що таке постановлене з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, на підтвердження чого зазначив наступне:

- бездіяльність Сторожинецької міської ради, що виражається у невжитті заходів виконання рішення суду у справі № 926/3019/23, фактично є проявом ухилення від його виконання за відсутності об'єктивних перешкод для подання відповідної заяви до органів Державного земельного кадастру про скасування державної реєстрації окремих земельних ділянок та їх об'єднання. Вказане спростовує висновки місцевого господарського суду про передчасність вимоги про зобов'язання вчинити дії щодо об'єднання земельних ділянок утворених в результаті поділу та присвоєння їй нового кадастрового номера.

- відмова у задоволенні позовної вимоги через відсутність у Головному управління Держгеокадастрі у Чернівецькій області ліцензованого працівника, який ліцензований на виготовлення технічної документації є неправомірним з огляду на те, що Закон України “Про землеустрій» встановлює, що технічну документацію з землеустрою можуть готувати будь які ліцензовані суб'єкти за замовленням позивача, а обов'язок Держгеокадастру обмежується внесенням уже готових даних до кадастру. Відтак, така підстава є формальною підставою, що позбавляє позивача його конституційного права на ефективний судовий захист.

- скасування державної реєстрації земельної ділянки є юридичним фактом, що створює передумови для об'єднання та подальше виконання рішення суду через розроблення технічної документації на замовлення позивача та реєстрації в державному земельному кадастрі об'єднаної земельної ділянки відповідачем 2.

- Сторожинецька міська рада навмисно протидіє об'єднанню зазначених земельних ділянок, тому зобов'язання до вчинення дій щодо такого об'єднання є єдино можливим способом захисту порушеного права позивача. При цьому, відновлення порушених прав може бути здійснено виключно шляхом відновлення конфігурації земельної ділянки до стану, який існував до незаконного поділу. Жодні інші правові механізми, на думку скаржника, не призведуть до відновлення права.

- під час вирішення питання поділу земельної ділянки, місцевою радою не було враховано місце розташування об'єктів нерухомості, що розташовані на ній та належать позивачу і здійснено її поділ таким чином, що розмір був недостатнім для обслуговування майнового комплексу.

- право власника нерухомого майна на земельну ділянку, на якій розташоване майно охороняється законом, і власник вправі вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням володіння. У даному ж випадку поділ земельної ділянки створив юридичні та фактичні перешкоди для користування та обслуговування нерухомістю позивача.

- при вирішенні спору судом не враховано позицію Верховного Суду викладену у справі №148/543/21 від 02.06.2023, а також рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.09.2024 у справі № 480/12299/23.

Сторожинецька міська рада Чернівецького району (відповідач 1) заперечуючи вимоги апеляційної скарги в спростування викладених в скарзі доводів зазначила наступне:

- скасування державної реєстрації права власності на сформовані в результаті поділу земельні ділянки не призводить до відновлення попередньої земельної ділянки з присвоєнням їй кадастрового номера.

- при цьому, подальше розпорядження (об'єднання, поділ) земельної ділянки здійснюється Сторожинецькою міською радою, як власником земельних ділянкою.

- суд в свою чергу не вправі підміняти будь який орган державної влади або орган місцевого самоврядування, приймати замість нього конкретні рішення чи надавати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до виключної компетенції якого органу.

- твердження скаржника про бездіяльність та невиконання рішення суду з боку відповідача 1 є необґрунтованими з врахуванням того, що рішення Господарського суду Чернівецької області від 07.05.2025 у справі; 926/2977/24 не набрало законної сили та його виконання є зупиненим.

- державна реєстрація права власності на земельні ділянки сформовані після поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728 здійснена Сторожинецькою міською радою на підставі діючого законодавства та не передавалася у власність чи користування скаржника (позивача). А отже, право власності чи користування земельними ділянками, а також порушення таких прав позивача з боку відповідача 1 не вбачається.

- скасування рішення Сторожинецької міської ради №148-21/2022 від 26.08.2022 та № 188-22/2022 від 27.10.2022 не може слугувати підставою для припинення права власності територіальної громади на земельні ділянки та відповідно скасуванню державної реєстрації такого права, так як відповідач 1 є її власником, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

- просить суд апеляційної інстанції при вирішенні спору врахувати висновки Верховного Суду щодо того, що обов'язковою умовою надання правового захисту є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. При цьому, порушення таких прав повинно бути реальним, стосуватися зазвичай індивідуального вираження прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (відповідач 2) заперечуючи вимоги апеляційної скарги в спростування викладених в скарзі доводів зазначив наступне:

- внесення до Державного земельного кадастру відомостей про поновлення земельної ділянки, яка існувала до поділу, а також вилучення з архівного шару даних відомостей (запису) про земельну ділянку з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728 є неможливим, так як вказаний кадастровий номер буде віднесений до архіву, а при об'єднанні або реєстрації земельної ділянки буде присвоєно новий кадастровий номер.

- скасування державної реєстрації права власності на сформовані земельні ділянки в результаті їх поділу не призводять до відновлення попередньої земельної ділянки з присвоєним їй кадастровим номером. При цьому, подальше розпорядження (об'єднання, поділ) земельними ділянками здійснюється Сторожинецькою міською радою як власником земельної ділянки. Суд, в свою чергу не вправі підміняти будь-який орган державної влади або орган місцевого самоврядування.

- органи державної влади та органи місцевого самоврядування повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, натомість, вчинення дій щодо відновлення державної реєстрації земельної ділянки шляхом поновлення у поземельній книзі запису щодо земельної ділянки з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728 та внесення відповідних відомостей до реєстру про таке поновлення, не відповідає зазначеним вимогам.

Фактичні обставини справи, правильно встановлені судом першої інстанції за результатами оцінки доказів.

Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 17.10.2024 по справі №926/3019/23, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 27.03.2024, задоволено позов Підприємства “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів», яким визнано недійсними рішення Сторожинецької міської ради №148-21/2022 від 26.08.2022, яким надано дозвіл виконавчому комітету Сторожинецької міської ради на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728, площею 3,4150 га на дві земельні ділянки орієнтовними площами 1,35 та 2,06 га та рішення Сторожинецької міської ради №188-22/2022 від 27.10.2022 про затвердження технічної документації щодо поділу земельної ділянки 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, Сторожинецької міської ради по вул. Горіховій, 2 за межами Сторожинецької міської ради, Чернівецького району Чернівецької області з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728, площею 3,4150 га з утворенням нових земельних ділянок, а саме: з кадастровим номером 7324510100:02:001:0775 площею 2,0251 га та з кадастровим номером 7324510100:02:001:0776 площею 1,3899 га.

Судовими рішеннями у вказаній справі встановлено наступні фактичні обставини:

“26.12.2016 за підприємством “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» зареєстровано право приватної власності на комплекс, що розміщений за адресою: вул. Горіхова, 2, м. Сторожинець, Сторожинецького району, Чернівецької області та складається з адмінбудинку літ “А-ІІ», прохідної охорони літ. “Б», автовагової літ. “В», плодово-консервного цеху та котельні літ. “Д», складу-магазину літ. “Х», зерноскладів №1, 3, 4, 5, літ. Г, Л, М, П, трансформаторної підстанції літ. “Ж», пожежного депо літ. “І», норійної башти літ. “к-ІІ, д-ІV», вагової літ. “Н», вбиральні літ. “Р», сарая літ. “С,Т,У», воріт №1,2, огорожі №3,4, асфальтованого замощення І, водосховища резервуару.

Згідно з експлікацією приміщень виробничого будинку літ. »Л», що належить на праві власності позивачу, до складу виробничого будинку літ. “Л» належить в тому числі млин загальною площею 197,6 кв. м та млин загальною площею 225,3 кв. м.

Основними видами господарської діяльності позивача є виробництво м'ясних продуктів; виробництво фруктових і овочевих соків; інші види перероблення та консервування фруктів і овочів; виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості.

27.02.2018 Чернівецькою обласною державною адміністрацією було видано розпорядження за №190-р “Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі підприємству “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів», у відповідності до якого позивачу надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 4.35 га, цільове призначення відповідно до коду класифікації видів цільового призначення земель (КВЦПЗ) - 11.02 “Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості», яка розташована в адміністративних межах Сторожинецької міської ради, вул. Горіхова, 2, Сторожинецького району, Чернівецької області (за межами населеного пункту).

10.02.2021 земельну ділянку площею 3,4150 га, яка розташована за адресою: вул. Горіхова, 2, Сторожинецького району, Чернівецької області було зареєстровано в Державному земельному кадастрі та присвоєно їй кадастровий номер 7324510100:02:001:0728.

11.02.2021 підприємство звернулось до Чернівецької ОДА із клопотанням про затвердження технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі площею 3,4150 га, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, кадастровий номер 7324510100:02:001:0728.

22.07.2021 Чернівецька обласна державна адміністрація листом повідомила підприємство, що у відповідності до пункту 24 розділу 10 Перехідних положень Земельного кодексу України рішення про затвердження документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради. У зв'язку з чим, для вирішення питання про затвердженню технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), підприємству необхідно із заявою звернутись до Сторожинецької міської ради.

10.01.2022 підприємство звернулося із клопотанням до міської ради про затвердження технічної документації щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3,4150 га, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, кадастровий номер 7324510100:02:001:0728.

03.02.2022 рішенням міської ради № 55-18/2022 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі на місцевості з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728 площею 3,4150 га, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості в м. Сторожинець.

Судами встановлено, що вищевказана земельна ділянка, як об'єкт цивільних прав, сформована та зареєстрована на підставі технічної документації із землеустрою, що розроблена на замовлення підприємства цільовим призначенням “для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості», тобто для обслуговування майнового комплексу позивача, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 10.02.2021.

10.02.2022 тимчасовою комісією міської ради на виконання розпорядження від 20.01.2022 № 23, в порядку статті 189 ЗК України, здійснено обстеження земельної ділянки, яка розташована за адресою вул. Горіхова, 2 м.Сторожинець про що складено акт обстеження земельної ділянки за адресою вул. Горіхова, 2 м. Сторожинець (кадастровий номер 7324510100:02:001:0728).

За результатами зазначеного обстеження встановлено, що вказана земельна ділянка використовується для розміщення та експлуатації будівель Підприємства “ОРІОН» та Підприємства “Велес» громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту осіб з інвалідністю». Територія даної земельної ділянки частково огороджена. Крім того, зазначено, що певна частина земельної ділянки площею 3,4150 га з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728 є вільною від будівель та споруд що дає можливість здійснити її поділ та сформувати окремі земельні ділянки у зв'язку з чим, тимчасова комісія пропонує розглянути на засіданні постійної комісії міської ради з питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та перспективного планування, питання поділу земельної ділянки площею 3,4150 га з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728 на земельні ділянки орієнтовними площами 2,0650 га та 1,35 з подальшим включенням земельної ділянки орієнтовною площею 1,35 га в перелік земельних ділянок права на яку виставлятимуться на земельні торги (аукціон) окремим лотом.

26.08.2022 міська рада, розглянувши акт обстеження земельної ділянки від 10.02.2022, враховуючи необхідність поділу земельних ділянок комунальної власності з метою прийняття в подальшому відповідних рішень щодо розпорядження ними, прийняла рішення № 148-21/2022, яким надала дозвіл виконавчому комітету міської ради на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728 площею 3,4150 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, на дві земельні ділянки орієнтовними площами 1,35 та 2,06 га.

27.10.2022 рішенням міської ради № 188-22/2022 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728 площею 3,4150 га, з утворенням нових земельних ділянок, а саме: з кадастровим номером 7324510100:02:001:0775 площею 2,0251 га та з кадастровим номером 7324510100:02:001:0776 площею 1,3899 га.».

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 404361658 від 19.11.2024 земельна ділянка площею 2,0251 га з кадастровим номером 7324510100:02:001:0775 перебуває у власності Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 404362587 від 19.11.2024 земельна ділянка площею 1,3899 га з кадастровим номером 7324510100:02:001:0776 перебуває у власності Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області.

01.11.2024 представник позивача - адвокат Хованець А.І. звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області з адвокатським запитом вих. № 2027/586 про надання інформації щодо виконання рішення Господарського суду Чернівецької області від 17.10.2024 по справі № 926/3019/23 та вчинення дій щодо скасування державної реєстрації земельних ділянок та відновлення державної реєстрації земельної ділянки за адресою: Чернівецька область, Чернівецький район, м. Сторожинець, вул. Горіхова, 2, з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728, площею 3,4150 га.

На вказаний запит Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області надало відповідь, в якій повідомило, що згідно із частиною десятою статті 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр» та пункту 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 № 1051 державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги з посиланням на норми права, якими керувався суд апеляційної інстанції.

щодо позовних вимог про визнання незаконним поділу земельної ділянки

Згідно зі статтею 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Як правило, суб'єкт може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту його права чи інтересу.

Такий спосіб здебільшого випливає із суті правового регулювання відповідних спірних правовідносин (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16 (пункт 5.6), від 06.02.2019 у справі № 522/12901/17-ц, від 02.07.2019 у справі № 48/340 (пункт 6.41), від 01.10.2019 у справі № 910/3907/18 (пункт 48), від 28.01.2020 у справі № 50/311-б (пункт 91), від 19.05.2020 у справі № 922/4206/19 (пункт 43), від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18 (пункт 88), від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 (пункт 75), від 22.06.2021 у справі № 334/3161/17 (пункт 55); див. також постанову Верховного Суду України від 10.09.2014 у справі № 6-32цс14).

З огляду на положення процесуального законодавства суд зобов'язаний з'ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), чи існує у позивача право або законний інтерес; якщо так, то чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем; якщо так, то чи підлягає право або законний інтерес захисту і чи буде такий захист ефективний за допомогою того способу, який визначено відповідно до викладеної в позові вимоги.

Проте, якщо обраний позивачем спосіб захисту не передбачений законом або договором, але є ефективним та не суперечить закону (а закон або договір зі свого боку не визначають іншого ефективного способу захисту), то порушені право чи інтерес позивача підлягають захисту обраним ним способом.

Неправильно обраний спосіб захисту зумовлює прийняття рішення про відмову в задоволенні позову незалежно від інших встановлених судом обставин (див. постанови ВП ВС від 29.09.2020 у справі № 378/596/16-ц, від 15.09.2022 у справі № 910/12525/20).

Дослідивши обставини справи та надавши їм правову оцінку, колегія суддів зазначає, що задоволення позовної вимоги про визнання незаконним поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7324510100ґ602:001:0728 не призведе до поновлення прав позивача, що свідчить про те, що зазначена вимога не є ефективним способом захисту і в її задоволенні правомірно відмовлено місцевим господарським судом.

щодо позовних вимог про скасування державної реєстрації права власності

Відповідно до статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

В свою чергу, відповідно до частини тринадцятої статті 79-1 ЗК України та частини десятої статті 24 Закону України “Про Державний земельний кадастр» земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується у разі, зокрема, скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Згідно з підпунктом 3 абзацу 1 пункту 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, який відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 № 509 застосовується з 01.10.2017, державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

Абзацом 6 пункту 114 Порядку передбачено, що відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.

Зі змісту наведеного убачається, що у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки її державна реєстрація скасовується, а відомості про таку земельну ділянку набувають статусу архівних та відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Предмет негаторного позову становить вимога власника майна до третіх осіб про усунення порушень його права власності, що перешкоджають йому належним чином користуватися, розпоряджатися цим майном тим чи іншим способом. Підставою негаторного позову слугують посилання позивача на належне йому право користування і розпорядження майном та факти, які підтверджують дії відповідача у створенні позивачу перешкод щодо здійснення цих правомочностей.

Позивач за негаторним позовом має право вимагати усунути наявні перешкоди чи зобов'язати відповідача утриматися від вчинення дій, що можуть призвести до виникнення таких перешкод. При цьому поняття перешкод у реалізації прав користування і розпорядження є загальним поняттям і може включати не лише фактичну відсутність доступу до земельної ділянки та можливості використати її за цільовим призначенням, а й будь-які інші неправомірні дії порушника прав, а також рішення органів державної влади чи місцевого самоврядування, договори, інші правочини, у зв'язку з якими розпорядження і користування майном ускладнене або повністю унеможливлене.

Колегією суддів встановлено, що рішенням Господарського суду Чернівецької області від 17.10.2024 по справі №926/3019/23, залишеним без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 27.03.2024, за позовом Підприємства “ОРІОН» громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» визнано недійсними рішення Сторожинецької міської ради №148-21/2022 від 26.08.2022, яким надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728, площею 3,4150 га на дві земельні ділянки та рішення Сторожинецької міської ради №188-22/2022 від 27.10.2022 про затвердження технічної документації щодо поділу вказаної земельної ділянки.

В межах справи №926/3019/23 судами встановлено неправомірність поділу земельної ділянки з кадастровим номером 7324510100:02:001:0728 площею 3,4150 га у зв'язку з порушенням вимог статті 114 ЗК України та норм Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 № 173.

Однак, як вірно висновано місцевим господарським судом, саме по собі скасування рішень щодо поділу земельної ділянки в повній мірі не відновлює порушене право позивача, оскільки в Державному земельному кадастрі наявні відомості про реєстрацію новоутворених земельних ділянок, з огляду на що позовні вимоги про скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7324510100:02:001:0775 площею 2,0251 га та земельної ділянки з кадастровим номером 7324510100:02:001:0776 площею 1.3899 га підлягають до задоволення.

щодо позовних вимог про зобов'язання до вчинення дій

Зобов'язання відповідача вчинити певні дії, як спосіб захисту цивільних прав позивача, підлягає застосуванню у випадку, якщо певним законодавчим актом чи договором передбачено обов'язок учасника господарських правовідносин виконати певну дію на користь іншої особи, яку у добровільному порядку виконано не було.

У такому спорі позивач має обов'язок довести невиконання чи неналежне виконання відповідачем обов'язку в натурі та порушення своїх прав таким невиконанням.

Згідно зі статтею 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Положеннями статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до виключної компетенції міських рад віднесено, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та прийняття рішень щодо здійснення виконавчим органом сільської, селищної, міської ради державного контролю за використанням та охороною земель.

Згідно зі статтею 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок. Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру встановлено Законом України “Про державний земельний кадастр».

Процедуру та вимог щодо введення Державного земельного кадастру визначено Порядком введення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051.

Відповідно до ч.10 ст.24 Закону України “Про державний земельний кадастр» та п.114 Порядку державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

поділу чи об'єднання земельних ділянок;

якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;

ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Колегія суддів в спростування доводів скаржника зазначає, що у відповідь на звернення представника позивача щодо виконання рішення Господарського суду Чернівецької області віл 17.10.2023 у справі № 926/3019/23 Головне управління держгеокадастру у Чернівецькій області вказало (вх. №19-24-0.21-3647/2-24 від 07.11.2024) (т.1 а.с. 34) на підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки визначені законом.

Слід наголосити на тому, що саме по собі скасування рішень щодо поділу земельної ділянки в повній мірі не відновлює порушене право позивача, оскільки в Державному земельному кадастрі наявні відомості про реєстрацію новоутворених земельних ділянок, що і стало підставою для звернення позивача до суду із позовом про скасування державної реєстрації у межах даної справи.

Саме з огляду на вказану обставину місцевий господарський суд виснував про передчасність вимоги позивача до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області та зазначив, що у випадку задоволення позову та набрання рішенням законної сили позивач може звернутися до відповідача-2 із заявою про вчинення відповідних дій.

Підсумовуючи зазначене, позивачем не доведено належними, допустимими та достовірними доказами в порядку положень ст. 76-79 ГПК України, що відповідач 2 за наявності визначеного законом обов'язку не виконав певну дію чи ухилився від її виконання на користь іншої особи учасника господарських правовідносин у добровільному порядку, що могло б бути визнано підставою для задоволення позовних вимог про зобов'язання вчинити дії. Вказане є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог у цій частині, що вірно висновано господарським судом.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, суд апеляційної інстанції керується висновками, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі “Проніна проти України» (Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006). Зокрема, Європейський суд з прав людини у цьому рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи, беручи до уваги межі перегляду оскаржуваного рішення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, а рішення господарського суду Чернівецької області від 07.04.2025 у справі №926/2977/24 скасуванню.

В порядку положень статті 129 ГПК України судовий збір слід покласти на скаржника.

Керуючись ст.ст.86, 129, 269, 270, 275, 276, 282 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1 В задоволенні вимог апеляційної скарги Підприємства “ОРІОН» Громадської організації “Буковинський центр інформаційно-правового захисту інвалідів» від 15.05.2025 (вх. №01-05/1472/25 від 16.05.2025) - відмовити.

2. Рішення Господарського суду Чернівецької області від 07.04.2025 у справі №914/2977/24 - залишити без змін.

3. Судові витрати покласти на скаржника.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки встановлені ст. 287, 288 ГПК України.

Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.

Повна постанова складена 29.09.2025.

Головуючий суддя Желік М.Б.

суддя Бойко Т.Б.

суддя Якімець Г.Г.