Справа № 579/1555/25
3/579/716/25
Справа №579/1573/25
3/579/729/25
Справа №579/1574/25
3/579/730/25
30 вересня 2025 року Суддя Кролевецького районного суду Сумської області Придатко В.М., розглянувши справи про адміністративні правопорушення, які надійшли з відділення поліції №1 (м.Кролевець) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого в КП «Ритуальні послуги» Кролевецької міської ради, -
- за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
згідно з протоколами про адміністративне правопорушення від 08.07.2025 року серії ВАД №719288, від 18.07.2025 року серії ВАД №719290 та серії ВАД №719337 ОСОБА_1 18 червня 2025 року близько 15 години, 11 липня 2025 року близько 10 години та 17 липня 2025 року о 18 год. 50 хв. перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , висловлювався нецензурною лайкою на свою співмешканку ОСОБА_2 , погрожував їй фізичною розправою.
У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечував обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення, вину не визнав та пояснив, що нецензурною лайкою на свою колишню співмешканку ОСОБА_2 він не висловлювався, не погрожував їй. Дійсно між ними виник конфлікт, який було вирішено. На даний час вони спільно не проживають, претензій один до одного не мають. Вказані обставини було підтверджено суду і потерпілою ОСОБА_2 .
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , вивчивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що провадження у справах про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний, серед іншого, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За змістом протоколів про адміністративні правопорушення від 08.07.2025 року серії ВАД №719288, від 18.07.2025 року серії ВАД №719290 та серії ВАД №719337 ОСОБА_1 18 червня 2025 року близько 15 години, 11 липня 2025 року близько 10 години та 17 липня 2025 року о 18 год. 50 хв. перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , висловлювався нецензурною лайкою на свою співмешканку ОСОБА_2 , погрожував їй фізичною розправою, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.173-2 КУпАП.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Склад правопорушення - це наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Склад правопорушення містить в собі: об'єкт; об'єктивну сторону; суб'єкт; суб'єктивну сторону. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Вирішуючи питання про наявність в діях конкретної особи складу адміністративного правопорушення, крім іншого, необхідно встановити наявність об'єктивної та суб'єктивної сторони даного правопорушення.
Частина 1 ст.173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого
Відповідно до п.15 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України 06.11.2015 року №1376, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Судом під час розгляду справи не встановлено та в матеріалах справи відсутні докази, передбачені ст. 251 КУпАП, що містять інформацію про вчинення ОСОБА_1 правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, як зазначено в протоколах про адміністративні правопорушення.
До протоколів про адміністративні правопорушення додані пояснення потерпілої ОСОБА_2 . Інших доказів, які б підтверджували обставини, викладені в протоколах про адміністративні правопорушення, в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи викладене, протоколи про адміністративні правопорушення від 08.07.2025 року серії ВАД №719288, від 18.07.2025 року серії ВАД №719290 та серії ВАД №719337, які є офіційними документами і основним джерелом доказів у справі, неможливо приймати до уваги як доказ у справі з тих підстав, що відсутні докази на підтвердження факту, який би свідчив про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі не може бути беззаперечним доказом вини особи, в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування "поза розумним сумнівом" (рішення від 18 січня 1978 року у справі "Ірландія проти Сполученого Королівства"), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть "випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту".
У відповідності до ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів, про адміністративне правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Суд всі сумніви з цього приводу тлумачить на користь особи, яка притягається до відповідальності, що узгоджується із ч.3 ст.62 Конституції України.
У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
В той же час, у справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» від 06.12.1998 (п. 146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Враховуючи, що згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд, оцінивши наявні в даній адміністративній справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2 КУпАП, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.36, ч.1 ст.173-2, п.1 ч.1 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив
об'єднати три справи №579/1555/25 3/579/716/25, №579/1573/25 3/579/729/25, №579/1574/25 3/579/730/25 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП та присвоїти єдиний номер 579/1555/25 3/579/716/25.
Провадження у справах про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.173-2 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Кролевецький районний суд протягом 10 днів з моменту винесення.
Суддя В. М. Придатко