465/7614/25
2/465/3992/25
29.09.2025 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Баран О.І., розглянувши питання про відкриття провадження у справі:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ),
відповідач 1: Залізничний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ: 33286151, місцезнаходження: 79013, м. Львів, вулиця Новий Світ, буд. 22),
відповідач 2: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, (код ЄДРПОУ: 19170503, місцезнаходження: 79026, м. Львів, вулиця І. Франка, буд. 157),
предмет позову: встановлення неправильності в актовому записі та зобов'язання внести зміни до актового запису,
28 серпня 2025 року позивач звернувся до Франківського районного суду м. Львова із позовною заявою, у якому просить суд:
встановити в актовому записі №853 про одруження між ОСОБА_2 , 1938 року народження та ОСОБА_3 , 1936 року народження, зробленому Відділом реєстрації актів громадського стану Залізничного району м. Львова 21.06.1968, неправильність в частині вказання прізвища, присвоєного дружині після реєстрації одруження, як « ОСОБА_4 », та встановити правильне прізвище дружини після одруження « ОСОБА_4 » (з однією літерою«л»);
зобов?язати Залізничний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису, зробленого Відділом реєстрації актів громадського стану Залізничного району м. Львова 21.06.1968 за № 853, про одруження між ОСОБА_2 , 1938 року народження та ОСОБА_3 , 1936 року народження, де в розділі «Після реєстрації одруження присвоєно прізвища» в графі «дружини» змінити прізвище з « ОСОБА_4 » на правильне « ОСОБА_4 » (з однією літерою «л»);
встановити неправильність в актовому записі № 4224 складеному 21 червня 1974 року Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , де в розділі «Батьки» у графі «Мати» неправильно вказано прізвище « ОСОБА_4 », хоча правильно повинно бути записане: « ОСОБА_4 » (з однією літерою «л»);
зобов?язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису №4224 про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складеного 21 червня 1974 року Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, де в розділі «Батьки» у графі «Мати» змінити прізвище з « ОСОБА_4 » на правильне « ОСОБА_4 » (з однією літерою «л»).
Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи, ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 03.09.2025 позовну заяву залишено без руху, встановлено процесуальний строк для усунення її недоліків.
22 вересня 2025 року на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків.
Однак, вивчивши подану заяву, суддя дійшов таких висновків.
Позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України).
Відповідно до положень ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження (ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Відповідно до ч. 1, ч. 6 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюються Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (далі - Правила), затвердженими наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 № 96/5.
Згідно з п. 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Підпунктами 2.13.1, 2.13.2 п. 2.13 розділу ІІ Правил визначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану, постанова адміністративного суду.
Отже, органи державної реєстрації актів цивільного стану за заявою громадян можуть вносити зміни до актових записів на підставі рішень суду, якими встановлено неправильність таких записів та зазначено про внесення до них конкретних змін.
У цій справі правовідносини пов'язані з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису.
У п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07.07.1995 № 12 «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» судам роз'яснено: «[…] суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків)».
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 у справі№ 425/2737/17 вказано: «48. Суди за правилами цивільного судочинства повинні встановлювати обставини, що підтверджують або спростовують факт народження особи, та залежно від встановлених обставин вирішувати питання про неправильність актового запису про дату народження особи і зобов'язання відповідача внести зміни до цього запису, вказавши вірну дату.
49. Натомість у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану, зокрема і факт реальної дати народження особи».
Суддя звертає увагу на те, що позивач звернувся в суд у порядку цивільного судочинства у позовному провадженні, а не із заявою в порядку окремого провадження.
Відповідно до ст. 42 ЦПК України, у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи. У справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
При цьому зі змісту поданої до суду заяви та доданих до неї документів не вбачається, що між нею та відповідачами існує спір про право, або встановлення зазначеного факту пов'язується нею з наступним вирішенням спору про право, внаслідок чого Залізничний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції мають виступати саме як відповідачі у справі.
Позивачем, зважаючи на його звернення у порядку позовного провадження, не викладено обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги до указаних учасників саме як відповідачів у справі.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства, як передбачено ч.1ст.19 ЦПК України.
Як регламентовано ст.19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
Відповідно до ч.1 ст.293, ч.3 ст.294 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
За приписами ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у порядку окремого провадження можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах ч.6 ст.294 ЦПК України.
Як зазначено у змісті позовної заяви в редакції від 22.09.2025, об'єктом перевірки національними судами у цій справі не є дотримання процедури розгляду звернення позивача про внесення змін до актових записів і оцінка правомірності дій з відмови у задоволенні цього звернення, а встановлення обставин, що підтверджують або спростовують факт правильності прізвища у актах цивільного стану і залежно від встановлених обставин вирішення питання про неправильність актових записів та внесення змін до цих записів.
Окрім цього, вказано про те, що рішення суду потрібне позивачу для оформлення її сином догляду за нею, як за особою з інвалідністю, оскільки указане є неможливим без підтвердження родинних відносин із ним.
Відтак, за відсутності даних про наявність спору про право указана справа підлягає розглядану за правилами цивільного судочинства в порядку окремого провадження. Відповідна заява має обліковуватися та реєструватися як нова заява за правилами окремого провадження.
Оскільки чинним законодавством встановлений інший порядок розгляду справи, а тому суддя відмовляє у відкритті провадження за правилами позовного провадження на підставі п.1 ч.1ст.186 ЦПК України.
Дотримання правил судової процедури не є порушенням права на справедливий суд, адже у кожному випадку заявник при зверненні до суду повинен дотримуватися норм процесуального законодавства. Постановлення даної ухвали безумовно не є перешкодою у доступі заявника до правосуддя, оскільки останній не обмежений у можливості вирішення справи у порядку цивільного судочинства за правилами окремого провадження.
Керуючись ст. 258-260 ЦПК України, суддя
У відкритті провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Залізничного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про внесення змін до актових записів, - відмовити.
Роз'яснити, що розгляд заявлених вимог віднесено до розгляду у порядку цивільного судочинства за правилами окремого провадження.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо (ч. 1 ст. 355 ЦПК України) до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 354 ЦПК України).
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду (ч. 2 ст. 354 ЦПК України).
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу (ч. 3 ст. 354 ЦПК України).
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому у ст. 261 ЦПК України.
Суддя: Баран О.І.