Постанова від 30.09.2025 по справі 458/819/25

Справа № 458/819/25

3/458/405/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.09.2025 м.Турка

Суддя Турківського районного суду Львівської області Волинець М.З., розглянувши матеріали справи, які надійшли з відділення поліції № 2 Самбірського РВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, 18.07.2025 притягався до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 3 400 ( три тисячі чотириста) грн, згідно постанови серії ЕНА № 5249564,

- за ч. 5 ст. 126 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

04.08.2025 о 21:47 год. по вул. Олега Ольжича, 38, с. Нижня Яблунька, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ 2108 державний номерний знак НОМЕР_1 , при цьому не мав права керування таким транспортним засобом, тобто посвідчення водія відповідної категорії, чим повторно протягом року вчинив правопорушення, притягався до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП України постановою серії ЕНА № 5249564 від 18.07.2025 та порушив п. 2.1 а) Правил дорожнього руху України.

Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.

У судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 повторно не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку, шляхом направлення судових повісток на адресу, що вказана в протоколі про адміністративне правопорушення.

Конверт з повісткою про виклик до суду на 27.08.2025 повернулися до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Конверт з повісткою про виклик до суду на 30.09.2025, згідно відстеження поштового відправлення № 0610280241752 з 20.09.2025 перебуває у поштовому відділенні с. Верхня Яблунька (обслуговується пересувним відділенням за адресою та графіком надання послуг у населеному пункті). Також судом вживалися заходи для належного повідомлення особи, щодо якої вирішується питання про притягнення його до адміністративної відповідальності про час, дату та місце розгляду матеріалів шляхом повідомлення телефонограмою, однак, на вказаний в протоколі про адміністративне правопорушення номер телефону ОСОБА_1 не відповів, оператор повідомив, що абонемент знаходиться поза зоною досяжності.

Враховуючи те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 достовірно знав, про складення щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст.126 КУпАП, зобов'язаний з розумним інтервалом часу сам цікавитися провадженням у справі, при цьому, він не позбавлений можливості отримати інформацію про рух справи на офіційному вебпорталі судової влади України, беручи до уваги те, що чинний КУпАП не передбачає обов'язкової участі під час розгляду справи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП, суд вважає за можливе розглянути справу без його участі на підставі наявних у ній доказів.

З огляду на практику, викладену в рішеннях ЄСПЛ у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» від 07.07.1989 та у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосується безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням розгляду справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури розгляду.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається противоправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями ст. 251 КУпАП визначено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Процесуальна форма та зміст протоколу відповідають вимогам ст. 256 КУпАП.

Адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 5 ст. 126 КУпАП, визнається керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування транспортним засобом певної категорії, вчинене повторно протягом року.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП та його вина у цьому підтверджується: даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №412603 від 04.08.2025, згідно яких ОСОБА_1 вчинив порушення п. 2.1 а) Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП; копією інформації з інтегрованої інформаційно-пошукової системи Міністерства внутрішніх справ України «АРМОР» про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності; відомостями з інформаційної системи «Армор» щодо транспортного засобу з номерним знаком НОМЕР_1 , марка/модель транспортного засобу - ВАЗ 2108; копією постанови серії ЕНА № 5396476 від 04.08.2025 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі за ч. 1 ст. 121 КУпАПіз накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 340 (триста сорок) грн за порушення п. 31.4.3 ПДР; копією постанови серії ЕРА № 5249564 від 18.07.2025 про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі за ч. 2 ст. 126 КУпАПіз накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) грн, яка підтверджує повторність вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 ; відеозаписом з нагрудної камери інспектора, згідно якого подія мала місце 04.08.2025 о 21:47 год. по вул. Олега Ольжича, 38, с. Нижня Яблунька, Самбірського району Львівської області, за участю водія ОСОБА_1 , вказаний відеозапис міститься на DVD диску та зберігається у матеріалах справи про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП.

Разом з тим, з оглянутої під час судового розгляду відеофіксації адміністративного правопорушення, яка міститься на електронному носієві (компакт-диск DVD) та є долученою до матеріалів справи зафіксовано, що 04.08.2025 о 21:47 год. по вул. Олега Ольжича, 38, с. Нижня Яблунька, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки ВАЗ 2108 д.н.з. НОМЕР_1 та був зупинений працівниками поліції за порушення п. 31.4.3. ПДР. Під час перевірки документів у ОСОБА_1 поліцейським було виявлено, що він керував транспортним засобом при цьому, не маючи права керування таким транспортним засобом, на запитання поліцейського: «Чому повторно керуєте транспортним засобом?», - відповів: «Так вийшло». Працівником поліції було встановлено, що правопорушення вчинено повторно протягом року, і так як ОСОБА_1 вже притягався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП, щодо нього складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП за порушення п.2.1 а) ПДР.

Відповідно до п. 2.1 а) Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Адміністративна відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті,а саме: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом; або керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами; або керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.

З огляду на викладене, своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП - керування транспортним засобом особою, яка не має документів на право керування транспортним засобом відповідної категорії, вчинене повторно протягом року.

Обставини, які б пом'якшували або обтяжували відповідальність правопорушника відсутні.

Враховуючи дані про особу правопорушника та ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, характер вчиненого правопорушення та ступінь його суспільної небезпеки, суд дійшов висновку про необхідність застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах, передбачених санкцією ч. 5 ст. 126 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, та без вилучення транспортного засобу, оскільки такий відповідно даних протоколу серії ЕПР1 № 412603 від 04.08.2025 не перебуває у його приватній власності, доказів, що такий транспортний засіб є у приватній власності порушника суду не надано, що буде достатнім для виправлення ОСОБА_1 та запобігатиме вчиненню ним інших адміністративних правопорушень.

При призначенні адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами правопорушника слід зазначити, що суд може призначити покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.09.2023 у справі №702/301/20.

Таким чином, всебічно, повно та об'єктивно з'ясувавши обставини справи в їх сукупності, дослідивши та оцінивши зібрані докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП - повторне протягом року керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, за що настає адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01.01.2025 прожитковий мінімум для працездатних осіб відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» становить 3028 грн 00 коп., а тому з правопорушника в користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп. (3028х0,2).

Керуючись ч. 5 ст. 126 КУпАП, ст.ст.251, 283, 284, 285, 294, 307, 308, 310 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн, з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.

Штраф необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК Львiв/Боринська тг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Код банку отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA108999980314060542000013917, Код платежу 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок), який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Призначення платежу - Судовий збір.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та відповідно до вимог ст. 308 цього Кодексу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області.

Суддя Марія ВОЛИНЕЦЬ