Справа №745/857/25 Провадження № 2-о/745/39/2025
"29" вересня 2025 р. Суддя Сосницького районного суду Чернігівської області Даньков О.М., отримавши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання та встановлення факту, що має юридичне значення,
ОСОБА_1 звернувся до суду порядку окремого провадження з заявою та просить визнати та встановити факт, що він проживав спільно однією сім'єю разом зі своїм загиблим (померлим) братом ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , вели разом спільне господарство, спільно володіли майном, спільно утримували житло та допомагали один одному.
Заява мотивована тим, що заявник проживав однією сім'єю разом зі своїми померлими батьками ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та братом ОСОБА_2 до дня їх смерті та вели разом спільне господарство. Після смерті своїх батьків ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , вони з його рідним братом ОСОБА_2 , залишились проживати разом, однією сім'єю у батьківському будинку та вели спільне господарство, до дня смерті брата. Жоден з насих не мав своєї окремої сім'ї дружини або дітей. Його брат ОСОБА_2 був військовослужбовцем і загинув при виконанні військового обов'язку по захисту батьківщини ІНФОРМАЦІЯ_2 . Сповістили про його загибель саме його, як єдиного члена сім'ї мого загиблого брата ОСОБА_2 . Тіло загиблого рідного брата ОСОБА_2 доставили йому до їхнього спільного будинку, де вони разом проживали однією сім'єю та вели спільне господарство і він особисто поховав свого рідного брата за власний кошт. Всі односельці, сусіди та староста села знали про те, що вони з братом, проживали разом у батьківському будинку однією сім'єю та вели спільне господарство. Після загибелі брата ОСОБА_2 він успадкував все належне йому майно та недоотримане ним грошове забезпечення. Після загибелі брата він за законом має право, як єдиний живий член сім'ї на отримання від держави виплати одноразової грошової допомоги. З вказаною метою він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з відповідною заявою до якої були додані підтверджуючі документи. На свою заяву він отримав відповідь, що його заява була повернута у зв'язку з відсутністю рішення суду про встановлення факту, що вони з братом ОСОБА_2 проживали разом однією сім'єю та вели спільне господарство.
Ознайомившись з матеріалами заяви, приходжу до висновку, що заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, передбачених нормами ЦПК України.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до ч. 9 ст. 10 ЦПК України, якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
З огляду на те, що нормами ЦПК не врегульовано питання залишення без руху заяв в порядку окремого провадження, у даному випадку застосуванню підлягають загальні норми цивільного процесуального законодавства.
Зі змісту ч.ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України вбачається, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За правилами частини четвертої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 42 ЦПК України у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Поняття заінтересованих осіб в окремому провадженні обмежене за змістом. Заінтересованими будуть лише ті особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов'язки.
Заінтересовані особи мають матеріально-правову заінтересованість у справах окремого провадження у випадку, коли рішення суду створює, змінює або припиняє певні права чи обов'язки цих осіб.
Для забезпечення правильного і швидкого вирішення справи суд з урахуванням конкретних її обставин повинен вирішити питання про склад осіб, які братимуть участь у справі та інших учасників процесу. Суду необхідно також встановити осіб, які можуть брати участь у справі.
Неправильне визначення фактів, які необхідно встановити для правильного вирішення спору, приводить до того, що не всі особи, прав яких безпосередньо стосуються вирішення спору, притягуються до участі у справі, що у свою чергу приводить до ухвалення незаконних судових рішень.
За загальним правилом цивільного процесуального законодавства України та положень статті 294 ЦПК Українина заявника покладено обов'язок визначати заінтересованих осіб у справі.
Суд при розгляді справи має виходити зі складу осіб, які залучені до участі у справі заявником.
Суд не вправі за своєю ініціативою і без згоди заявника залучати інших заінтересованих осіб до участі у справі та зобов'язується вирішити справу за тією заявою, що пред'явлена, і стосовно тих осіб, які зазначені у ній.
Якщо заявник не заявляє клопотання про заміну/залучення заінтересованих осіб, суд повинен відмовляти у задоволенні поданої заяви про встановлення юридичного факту.
Таким чином, визначення заінтересованих осіб у справі окремого провадження є правом заявника, а встановлення належності сторін у справі є обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи.
Така правова позиція міститься у постанові Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 жовтня 2019 року (справа № 449/1352/15-ц).
Як зазначено у заяві, встановлення факту проживання заявника однією сім'єю та ведення спільного господарства з померлим братом, який проходив військову службу в період воєнного стану та загинув необхідне для реалізації його прав, як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Статтею 16-1 Закону України "Просоціальний іправовий захиствійськовослужбовців тачленів їхсімей" передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
Відповідно до ч. 4 ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у томучислі усиновлені, зачаті зажиття загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті,а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але неперебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Крім того, необхідно зазначити, що, саме, Міністерство оборони України є спеціально уповноваженим суб'єктом на призначення грошової допомоги відповідно до вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та члені вїх сімей» та Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, на яку бути мати право заявниця у разі встановлення факту проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу з чоловіком, який був військовослужбовцем.
Звертаючись до суду з даною заявою, заявником не залучено до участі у справі Міністерство оборони України.
Таким чином, заявнику у заяві про встановлення факту спільного проживання однією сім'єю, необхідно зазначити Міністерство оборони України в якості заінтересованої особи, оскільки рішення по даній справі може вплинути на його обов"язки.
Спосіб усунення недоліків заяви полягає у поданні уточненої заяви про встановлення факту спільного проживання однією сім'єю у вигляді окремого документу з виправленими недоліками, зазначеними в даній ухвалі суду з наданням її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості учасників справи.
З огляду на вище викладене, заяву необхідно залишити без руху та надати заявнику можливість усунути вище вказані недоліки поданої заяви.
На підставі викладеного, ст.ст. 16, 16-1 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», керуючись ст.ст. 10, 43, 175-177, 185, 294, 299 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 про визнання та встановлення факту, що має юридичне значення, залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків - п"ять днів з дня отримання заявником ухвали.
В разі не усунення до встановленого терміну недоліків, заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявнику.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.М.Даньков