Справа № 750/8187/25
Провадження № 3/750/2694/25
30 вересня 2025 року м. Чернігів
Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Сапон А.В., з участю прокурора - Гриценка І.О., захисника - Торбєєва М.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , -
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_3 , маючи військове звання «полковник», будучи військовою посадовою особою, та відповідно до пп. «а». п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про запобігання корупції» не вжив заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, а також не повідомив Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 », або особу, яка виконує його обов'язки, про наявність реального конфлікту інтересів, який виник 13.09.2024, під час видачі та підписання наказу № 860, відповідно до якого наказав особі, яка перебуває у прямому підпорядкуванні, а саме заступнику начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки з психологічної підтримки персоналу - начальнику відділу психологічної підтримки персоналу та зв'язків з громадськістю ІНФОРМАЦІЯ_5 підполковнику ОСОБА_2 провести службове розслідування за фактом видачі довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з збройною агресією російської федерації проти України за № 119 від 18.07.2024, громадянину ОСОБА_3 , який не мав законних підстав для її отримання, підписану особисто ОСОБА_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_3 , маючи військове звання «полковник», будучи військовою посадовою особою, та відповідно до пп. «а». п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про запобігання корупції», вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, який виник 27.09.2024, під час видачі та підписання наказу № 893, яким затвердив акт проведення службового розслідування особою, яка перебуває у прямому підпорядкуванні, а саме заступником начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки з психологічної підтримки персоналу - начальником відділу психологічної підтримки персоналу та зв'язків з громадськістю ІНФОРМАЦІЯ_5 підполковнику ОСОБА_2 по факту видачі довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з збройною агресією російської федерації проти України за № 119 від 18.07.2024, громадянину ОСОБА_3 , який не мав законних підстав для її отримання, підписану особисто ОСОБА_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_3 , маючи військове звання «полковник», будучи військовою посадовою особою, та відповідно до пп. «а». п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог п. 3 ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про запобігання корупції», не вжив заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, а також не повідомив Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 », або особу, яка виконує його обов'язки, про наявність реального конфлікту інтересів, який виник 27.09.2024, під час видачі та підписання наказу № 893, яким затвердив акт проведення службового розслідування особою, яка перебуває у прямому підпорядкуванні, а саме заступником начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки з психологічної підтримки персоналу - начальником відділу психологічної підтримки персоналу та зв'язків з громадськістю ІНФОРМАЦІЯ_5 підполковнику ОСОБА_2 по факту видачі довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з збройною агресією російської федерації проти України за № 119 від 18.07.2024, громадянину ОСОБА_3 , який не мав законних підстав для її отримання, підписану особисто ОСОБА_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки ІНФОРМАЦІЯ_3 , маючи військове звання «полковник», будучи військовою посадовою особою, та відповідно до пп. «а». п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог п.3 ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про запобігання корупції», вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, який виник 13.09.2024, під час видачі та підписання наказу № 860, відповідно до якого наказав особі, яка перебуває у прямому підпорядкуванні, а саме заступнику начальника територіального центру комплектування та соціальної підтримки з психологічної підтримки персоналу - начальнику відділу психологічної підтримки персоналу та зв'язків з громадськістю ІНФОРМАЦІЯ_5 підполковнику ОСОБА_2 провести службове розслідування за фактом видачі довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з збройною агресією російської федерації проти України за № 119 від 18.07.2024, громадянину ОСОБА_3 , який не мав законних підстав для її отримання, підписану особисто ОСОБА_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.
Постановою суду від 26.06.2025 вказані матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП були об'єднанні в одне провадження.
У судовому засіданні прокурор повністю підтримав обставини, щодо суті адміністративних правопорушень, викладені в протоколах та просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованих йому адміністративних правопорушень не визнав та пояснив, що діяв в межах статуту внутрішньої служби ЗСУ.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності також заперечував щодо вчинення його підзахисним зазначених правопорушень та просив закрити провадження у справі у зв'язку зі сплином терміну притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його захисника та прокурора, а також перевіривши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, разом з тим, оскільки на момент розгляду справи в суді закінчились строки притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення.
Протоколами про адміністративне правопорушення стверджується, що датами вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дати прийняття ОСОБА_1 вказаних рішень, а саме 13.09.2024 та 27.07.2024, а також дати, коли ОСОБА_1 не повідомив Командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 », особу, яка виконує його обов'язки, про наявність реального конфлікту інтересів, не пізніше наступного робочого дня, а саме 16.09.2024 та 30.09.2024, а датою виявлення таких правопорушень слід вважати дату складання протоколів про адміністративне правопорушення, тобто, 12.06.2025.
Чинне законодавство, зокрема Кодекс України про адміністративні правопорушення, не містить чіткого визначення дня виявлення правопорушення, у зв'язку з чим суд виходить з того, що за загальним правилом таким днем слід вважати день (дату), коли орган, уповноважений на складання протоколу про адміністративне правопорушення, чи інший уповноважений орган фактично дізнався, міг чи повинен був дізнатися про вчинене адміністративне правопорушення, а не дата складання протоколу, оскільки дата виявлення правопорушення і дата його фіксації не завжди є поняттями тотожними.
Так, з матеріалів справи, вбачається, що 17.02.2025 Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України на ім'я начальника УСР в Чернігівській області полковника поліції Дмитра Зубка скеровані «для організації розгляду та прийняття рішення відповідно до вимог чинного законодавства матеріали Служби безпеки України від 23.12.2024 Л» 178 1-5292дск, які надійшли листом з Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.01.2025 № 30-08 2дск щодо можливого порушення начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 вимог антикорупиійного законодавства».
До вказаного листа від 17.02.2025 № 251/55/02-2025дск долучено: лист Департаменту моніторингу і контролю за виконанням актів законодавства про конфлікт інтересів га запобігання корупції Національного агентства з питань запобігання корупції від № 30-08/2дск; повідомлення 8 управління Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України від 23.12.2024 № 17/8/1-5292дск стосовно можливого вчинення ОСОБА_1 правопорушень, пов'язаних з корупцією, відповідальність за які передбачена статтею 172-7 КУпАП; запит 8 управління Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України до начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо надання даних № 17/8-1-3667нт від 12.09.2024; лист- відповідь ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.09.2024 № 276дск; бойове розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 № 7дск від 04.03.2022; лист ІНФОРМАЦІЯ_5 до Міністерства у справах ветеранів України від 13.09.2024 № 1308 про помилковість видачі довідки; лист ІНФОРМАЦІЯ_5 громадянину ОСОБА_3 від 13.09.2024 № 1309 про помилковість видачі довідки; лист-відповідь ІНФОРМАЦІЯ_5 від 30.09.2024 № 1/599 про надання додаткової інформації щодо проведення службового розслідування та його результатів.
Зазначені матеріали УСР в Чернігівській області ДСР НПУ отримано 27.02.2025 та зареєстровано за вхідним № 15дск, про що свідчить відповідна відмітка на листі від 17.02.2025 № 251/55/02-2025дск.
Як убачається з запиту Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області від 16.04.2025 № 45628/124-2025, що міститься у матеріалах справи № 750/8187/25, збір зазначених вище доказів здійснювався на підставі листа Національного агентства з питань запобігання корупції № 30-08 2дск від 02.01.2025 по факту порушення вимог статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» з боку ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Також матеріали справи містять запит Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області до т в.о. командувача військ Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_4 від 07.05.2025 № 53579/124-2025 про витребування документів, необхідних для підтвердження або спростування відомостей про можливе вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень.
Вказаний запит також містить посилання на лист Національного агентства з питань запобігання корупції X» 30-08 2дск від 02.01.2025, за фактом надходження якого і здійснювався збір доказів щодо наявності вини ОСОБА_1 .
Таким чином, підтвердженим є факт отримання Управлінням стратегічних розслідувань в Чернігівській області відповідних матеріалів саме 27.02.2025, що є днем виявлення Управлінням відомостей про ймовірне порушення ОСОБА_1 вимог пунктів 1-3 частини першої статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» та початком шестимісячного строку накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частинами першою-другою статті 172-7 КУпАП.
Твердження прокурора про те, що вказаним запитом уповноважений орган лише почав збирання доказів, суд не приймає до уваги та вважає, що станом на 27.02.2025 Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області вже мало інформацію про наявність обставин правопорушення, зазначених у протоколах про адміністративне правопорушення, тобто, подія була відома та виявлена.
Враховуючи, що основним фактором, який впливає на перебіг строків накладення стягнення є момент його виявлення, збирання доказів на підтвердження правопорушення не відтерміновує початку цього строку.
Таким чином, строк накладення адміністративного стягнення за вказане правопорушення сплинув 27 серпня 2025 року, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП з підстав закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 38, 247 п. 7, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів із дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду.
Суддя А.В. Сапон