Справа №766/14310/25
н/п 1-в/766/465/25
25.09.2025 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
за участю секретаря: ОСОБА_2
засудженого: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні, подання начальника Херсонського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , уродженця м. Херсон, громадянина України, не працюючого раніше судимого, а саме:
-12.02.2018 року Херсонським міським судом Херсонської області за ч.3 ст. 186 КК України до 4 років позбавлення волі. Звільненого 06.08.2020 року з Дар'ївської ВК Херсонської області (№ 10) згідно ухвали Білозерського районного суду Херсонської області від 29.07.2020 року на підставі ст. 81 КК України умовно-достроково, не відбутий термін покарання 1 рік 10 днів.
Начальник ХРУП ГУПН в Херсонській області звернувся до суду з поданням, в якому просить раніше судимому ОСОБА_3 встановити адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік з відповідними обмеженнями. В обґрунтування подання посилається на ту обставину, що ОСОБА_3 перебуває в Херсонському районному управлінні поліції ГУНП в Херсонській області на обліку, як раніше судима особа, після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, продовжує вчиняти правопорушення та неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а саме: 02.05.2025 року співробітниками Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області винесено постанову серії ГВА № 770044 за вчинення правопорушення передбаченого ст. 176 КУпАП та накладено адміністративне стягнення в розмірі 85 грн.; 31.07.2025 співробітниками Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області винесено постанову серії ГВА № 770018 за вчинення правопорушення передбаченого ст. 183 КУпАП та накладено адміністративне стягнення в розмірі 850 грн. Так, ОСОБА_3 попереджався працівниками Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду, але він належних висновків не зробив, на шлях виправлення не став. Постійної роботи не має, на життя заробляє тимчасовими заробітками, за місцем мешкання характеризується негативно. Має вузьке коло друзів, підтримує стосунки з раніше судимими особами, та особами, які ведуть антигромадський спосіб життя. ОСОБА_3 підпадає під визначення засуджених осіб щодо яких встановлюється адміністративний нагляд, перелік яких визначено п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» .
ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечував проти задоволення подання, з обставинами, зазначеними в поданні погодився.
Дослідивши матеріали подання, вислухавши засудженого, суд приходить до висновку про необхідність задоволення подання виходячи з наступних підстав:
Вимогами ч. 1 ст. 539 КПК України встановлено, що питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Як визначено ст. 3 п. в) Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно ст. 6 названого Закону адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_3 є повнолітній, був засуджений до позбавлення волі за умисний злочин.
Як вбачається з матеріалі справи, ОСОБА_3 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, що підтверджується матеріалами справи, постійної роботи не має, на життя заробляє тимчасовими заробітками , за місцем мешкання характеризується негативно. Має вузьке коло друзів, підтримує стосунки з раніше судимими особами, та особами, які ведуть антигромадський спосіб життя.
Зазначене, на думку суду, свідчить про небажання ОСОБА_3 стати на шлях виправлення та наявність достатніх підстав для встановлення відносно нього адміністративного нагляду строком на 1 (один) рік із встановленням визначених законом обмежень про які зазначено у поданні, з метою уникнення вчинення ним нових злочинів та здійснення на нього виховного впливу.
Отже, є підстави вважати, що ОСОБА_3 залишається небезпечним для суспільства.
Керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", ст. ст. 372, 392, 393, 395 КПК України, суд, -
Подання начальника відділу поліції ХРУП ГУНП в Херсонській області - задовольнити.
Встановити щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на 1 (один) рік адміністративний нагляд, з наступними обмеженнями:
1)реєстрація в Херсонському районному управлінні поліції ГУНП в Херсонській області два рази на місяць, а саме кожного першого та третього четверга місяця на протязі року з 09:00 години до 13:00 години;
2)письмово повідомляти працівників поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, адреси проживання як в межах населеного пункту так і за його межами;
3)заборона залишати місця проживання з 21.00 години до 05.00 години;
4) заборона відвідування торгівельних закладів, які проводять реалізацію алкогольних напоїв на розлив, з метою їх вживання та придбання;
5) заборона виїзду за межі м. Херсон в особистих справах, без дозволу працівників поліції Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області.
6) з'являтися за викликом працівників поліції Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду.
Ухвала може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду шляхом подання через Херсонський міський суд Херсонської області апеляційної скарги протягом 7 (семи) днів з дня її проголошення. В разі, якщо ухвалу суду було постановлено за відсутності особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.
СуддяОСОБА_1