нп 3/490/2526/2025
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua Код ЄДРПОУ 02892528
Справа № 490/6657/25
29.09.2025р. суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Дірко І.І., розглянувши протокол про вчинення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка працює головним спеціалістом відділу планування, бухгалтерського обліку та звітності управління капітального будівництва Миколаївської міської ради, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , працюючи на посаді головного спеціаліста відділу планування, бухгалтерського обліку та звітності управління капітального будівництва Миколаївської міської ради, будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції", порушила вимоги ч. 1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції", а саме: своєчасно без поважних причин не подала декларацію типу "щорічна" за 2024 рік.
У судовому засіданні прокурор обставини правопорушення, викладені у протоколі підтримав. Вважав наявних у справі доказів достатнім для визнання ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та не заперечував проти накладення на неї мінімального адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн. Додав, що суб'єкти декларування персонально відповідальні за вчасність подання декларацій та достовірність й точність відомостей, зазначених у ній.
У судовому засіданні ОСОБА_1 із обставинами вчиненого правопорушення не погодилась. Пояснила, що працювала у АТ "НВКГ "ЗОРЯ-МАШПРОЕКТ" та на своїй посаді ніколи не заповнювала декларацій та не знала як це робити. Таким чином, 21.03.2025р. зайнявши посаду головного спеціаліста відділу планування, бухгалтерського обліку та звітності управління капітального будівництва Миколаївської міської ради, попрохала своє керівництво допомогти їй у заповненні декларацій. Отже, вона здійснила заповнення двох декларацій - типів "кандидата" та "щорічна" й надала для перевірки працівнику відділу кадрів. Зазначений працівник завірив її, що все заповнено добре й допоміг подати декларації. В подальшому виявилось, що декларація кандидата на посаду була подана, а щорічна декларація за 2024 рік - ні. На підставі викладеного ОСОБА_1 вважала, що винуватцем невчасного подання її декларації за 2024 рік є працівник відділу кадрів, який не прослідкував за фактом направлення/ненаправлення декларації.
Заслухавши наведені пояснення, вивчивши матеріали додані до адміністративного протоколу, приходжу до наступних висновків.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до наказу №11-К від 21.03.2025р. ОСОБА_1 призначено з 24.03.2025р. на посаду головного спеціаліста відділу планування, бухгалтерського обліку та звітності управління капітального будівництва Миколаївської міської ради.
Відповідно до копії відмітки в копії особової картки №60 від 24.03.2025р. ОСОБА_1 прийнято присягу посадової особи місцевого самоврядування. Також остання була ознайомлена про вимоги та обмеження, встановлені ЗУ "Про запобігання корупції", що підтверджується її особистим підписом в попередженні.
Таким чином, згідно із п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ "Про запобігання корупції" ОСОБА_1 є посадовою особою, яка є суб'єктом, на якого поширюється дія ЗУ "Про запобігання корупції".
У відповідності до ч. 1 ст. 45 ЗУ "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Якщо подана декларація на посаду охоплювала попередній звітний рік, а в особи виник обов'язок подати щорічну декларацію за той самий звітний період, то особа зобов'язана подати щорічну декларацію.
Отже, ОСОБА_1 в силу займаної посади зобов'язана була до 31.032025р. включно окрім декларації "кандидата на посаду" подати "щорічну" декларацію за 2024 рік.
Між тим, згідно огляду публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 "щорічну" декларацію за 2024 рік подала лише 22.04.2025р.
В якості обґрунтування причин невчасного подання "щорічної" декларації, ОСОБА_1 вказала про помилку працівника відділу кадрів, який, допомагаючи їй, не пересвідчився, що заповнена нею декларацію була дійсно направлена.
Оцінюючи наведене твердження, суді вважає необхідним зазначити наступне.
Відповідно із положеннями ЗУ "Про запобігання корупції" та загалом антикорупційного законодавства, декларацію може заповнити та подати лише сама особа, яка є її суб'єктом, оскільки процес вимагає особистого підпису та надання точної інформації про майно та доходи. При цьому, суд погоджується, що у зв'язку із недостатньою компетентністю чи навичками володіння комп'ютерною технікою, до діяльності із належного заповнення та подання декларації суб'єктом декларування можуть бути залучені сторонні особи. Однак, у разі неточного зазначення відомостей або невчасного подання декларації, персональну відповідальність несе виключно особа, яка є суб'єктом декларування.
Як встановлено з матеріалів справи ОСОБА_1 , зайнявши посаду, була ознайомлена із вимогами та обмеженнями ЗУ "Про запобігання корупції", що засвідчила особистим підписом.
Окрім наведеного, відповідно до п.п. 3, 4, 5 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим порядком шляхом проставлення відповідної відмітки. Після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації. Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки. Суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Таким чином, ОСОБА_1 могла належним чином подати декларацію виключно особисто, оскільки таке подання вимагає накладення безпосередньо її електронного цифрового підпису (п.5 розділу ІІ Порядку). Тобто посилання останньої на помилку іншої особи є безпідставним.
Поміж іншим, суд нагадує, що згідно положень ст. 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
За викладених обставин, вважаю що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "щорічна" за 2024р.
При обранні виду адміністративного стягнення враховано характер вчиненого правопорушення, яке не є грубим, беручи до уваги що тяжких наслідків не настало, а також особу правопорушника, яка раніше до адміністративної відповідальності за аналогічні правопорушення не притягувалась, а за такого вважаю за необхідне та достатнє застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу в прибуток держави.
Керуючись ст. ст. 33, 172-6, 283-285 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в прибуток держави у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Грошові кошти перерахувати на розрахунковий рахунок №UA688999980313040106000014483, отримувач коштів - Миколаївське ГУК/Централ. р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37992030, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, код класифікації доходів бюджету - 21081100.
На підставі ст. 40-1 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 гривень.
Грошові кошти у розмірі 605,60 гривень в рахунок сплати судового збору перерахувати до УК у Центральний м. Миколаїв /Централ.р-н/22030101, на розрахунковий рахунок № UA798999980313131206000014483, код отримувача 37992030, банк Казначейство України (ЕАП), МФО 22030101.
Строк пред'явлення постанови суду до виконання - 3 (три) місяці з дня її винесення.
Постанову може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду протягом 10 днів.
Суддя Дірко І.І.