Рішення від 11.09.2025 по справі 570/597/25

Справа № 570/597/25

Номер провадження 2/570/799/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 вересня 2025 року Рівненський районний суд Рівненської області у складі:

судді Гнатущенко Ю.В.

з участю секретаря судових засідань Іллюк С.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Рівненського районного суду Рівненської області цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

07.02.2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (надалі - позивач) звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач), в якому просить стягнути з відповідача суму надміру виплачених коштів в розмірі 17624 грн 34 коп.

Позовну заяву мотивує тим, що відповідно до п.9 Положення про порядок призначення житлових субсидій (надалі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. № 807) призначення житлових субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду України, починаючи з 1 грудня 2022 року.

Відповідно до пункту 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Підпунктом 3 пункту 14 Положення передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів.

Відповідно до пункту 22 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства.

Відповідно до п. 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

Норми Положення визначають осіб домогосподарства, крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів.

Відповідач 28.11.2023 року звернувся із заявою про призначення житлової субсидії для домогосподарства за адресою АДРЕСА_1 , якою просив призначити житлову субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон. До заяви відповідачем було подано Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Жодної інформації, що член домогосподарства перебував за кордоном, заявник не зазначив.

Відповідач при подачі декларації ознайомлений з розпискою, що у разі неподання інформації або подання неповних чи недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У цій розписці відповідач зазначає щодо зобов'язання повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії,

про що свідчить особистий власний підпис відповідача.

Відповідно до п. 49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

За результатами розгляду заяви відповідача позивачем прийнято рішення про призначення субсидії у грошовій готівковій формі для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на понаднормову площу житла.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136 (у редакції постанови КМУ № 443 від 22.05.2019) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі Порядок №136).

Пунктом 6 Порядку №136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів. Також проведення перевірки даних зазначається і у нормі п. 50-2 Положення.

За результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України, встановлено: “За даними Адміністрації Державної прикордонної служби України особа із складу домогосподарства на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії без звернення, перебувала за кордоном понад 60 днів. (Ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну: PFUS0101010120234847441, Перетини (виїзд-в'їзд): 30.04.22 (Ягодин)-, Дата реєстрації звернення на призначення житлової субсидії: 2022-10-13, Дата отримання даних Аркан: 2023-09-13).»

У цей же час відповідач отримував субсидію, хоча особа із складу домогосподарства проживала за межами України.

Внаслідок неправомірної поведінки відповідача виникла переплата субсидії за період з 01.10.2023 року по 30.04.2024 року в сумі 17624,36 грн.

Листом від 07.08.2024 № 1700-0403-8/45388 позивач повідомив відповідача про виниклу переплату субсидії з проханням повернути безпідставно отримані кошти. Проте, відповідач лист залишив без реагування, а кошти - несплаченими. Інформації про спростування даних ОСОБА_2 не надано.

Представник позивача Смолінська Т.О. у додаткових поясненнях вх. 16510 від 09.09.2025 р. вказує, що за результатами розгляду заяви відповідача від 30.11.2015 року органом соціального

захисту населення вперше прийнято рішення про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою АДРЕСА_1 .

Виплата житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг по домогосподарствувідповідача здійснювалася з жовтня 2015 року, а також призначалася на наступні сезони за повторними зверненнями ОСОБА_1 та виплачувалася востаннє з 01.10.2023 по 30.04.2024 року.

Відповідно до п.69 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848, житловасубсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначаєтьсяз місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на опалювальний сезон - з 1жовтня по 30 квітня; на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня.

Таким чином, у разі подання документів у період з 1 жовтня до 30 листопада (включно) субсидія призначається з початку опалювального періоду, за зверненнями починаючи з 1 грудня - з місяця, в якому відбулось звернення.

За результатами верифікаці, проведеної Міністерством фінансів України, встановлено: “За даними Адміністрації Державної прикордонної служби України особа із складу домогосподарствана день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії без звернення, перебувала за кордоном понад 60 днів. (Ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну: PFUS0101010120234847441, Перетини (виїзд-в'їзд): 30.04.22 (Ягодин)-, Дата реєстрації звернення на призначення житлової субсидії: 2022-10-13, Дата отримання даних Аркан: 2023-09-13).» Датою реєстрації звернення на призначення житлової субсидії у верифікації Мінфіну вказано 13.10.2022 року, оскільки саме 13.10.2022 року ОСОБА_1 було подано повторну заяву про призначення житлової субсидії до органу соціального захисту, що підтверджується рішенням про призначенняжитлової субсидії від 24.11.2022 року.

Заява про призначення житлової субсидії від 28.11.2023 року була подана ОСОБА_1 вже до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Звертають увагу суду на те, що переплата житлової субсидії (так само, як і призначення) рахується з початку нового сезону, а саме: на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня; на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня. Оскільки датою завантаження верифікації, проведеної Міністерством фінансів України, є 02.11.2023, то Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області дізналося про невідповідність у призначенні даної субсидії лише після проведення цієї верифікації, тобто після 02.11.2023 року.

Таким чином, переплата житлової субсидії по домогосподарству ОСОБА_1 виникла лише за період з 01.10.2023 по 30.04.2024 рокув сумі 17624,36 грн.

Представник позивача у додаткових поясненнях просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі; розглянути справу без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області; не заперечує проти ухвалення заочного рішення у справі.

Відповідач про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, однак в судове засідання не з'явився повторно, причини неявки суду не повідомив, відзив до суду не подав. До суду повернувся поштовий конверт, надісланий за зареєстрованим місцем проживання відповідача з відміткою про невручення "адресат відсутній за вказаною адресою". Відмітка про відсутність особи за адресою місця проживання вважається врученням судової повістки особі. Зазначена позиція висвітлена в постанові ВС України у складі суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 30.11.2022 року у справі № 760/25978/13-ц, провадження № 61-6788св22, висновки якої підлягають врахуванню для судів інших інстанцій. Рекомендоване повідомлення про вручення 16.08.2025 р. поштового відправлення - судової повістки відповідачу. Також про дату, час та місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином, шляхом опублікування оголошення про виклик до суду на офіційному веб-сайті судової влади України. Відповідно до ч.11 ст.128 ЦПК України з опублікуванням оголошення про виклик особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи. За таких обставин суд, враховуючи відсутність заперечень сторони позивача, відсутність відзиву від відповідача, прийшов до висновку, що справа може бути розглянута без участі відповідача, на підставі наявних у справі доказів, з постановленням заочного рішення.

Зважаючи на неявку у судове засідання всіх учасників справи, на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до такого.

Як встановлено судом, 28.11.2023 року відповідач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою про призначення житлової субсидії.

За результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України, встановлено: “За даними Адміністрації Державної прикордонної служби України особа із складу домогосподарства на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії без звернення, перебувала за кордоном понад 60 днів. (Ідентифікатор рядка щомісячного інформаційного обміну: PFUS0101010120234847441, Перетини (виїзд-в'їзд): 13.04.22 (Ягодин)-, Дата реєстрації звернення на призначення житлової субсидії: 2022-10-13, Дата отримання даних Аркан: 2023-09-13).»

У цей же час відповідач отримував субсидію, хоча особа із складу домогосподарства проживала за межами України.

Внаслідок неправомірної поведінки відповідача виникла переплата субсидії за період з 01.10.2023 року по 30.04.2024 року в сумі 17624,36 грн.

Листом від 07.08.2024 № 1700-0403-8/45388 позивач повідомив відповідача про виниклу переплату субсидії з проханням повернути безпідставно отримані кошти. Проте, відповідач лист залишив без реагування, а кошти - несплаченими. Інформації про спростування даних ОСОБА_2 не надано.

Об'єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, спричинена поведінкою іншої особи.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (частина перша статті 16 ЦК України).

Відповідно до пункту 3 Положення житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Підпунктом 3 пункту 14 Положення передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів.

Відповідно до пункту 22 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства.

Відповідно до п. 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

Норми Положення визначають осіб домогосподарства, крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Наказу Мінпраці, Мінфіну, Мінюсту України «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» №39/283/90/5 від 29 грудня1997 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції 31 грудня 1997 року за №634/2438 (далі-Наказ) повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.

Відповідно до пункту 22 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства.

Відповідно до п. 49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

За результатами розгляду заяви Відповідача позивачем прийнято рішення про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Правові та організаційні засади здійснення верифікації та моніторингу державних виплат в Україні визначає Закон України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат", відповідно до якого (ст.1) органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної фінансової та бюджетної політики (Міністерство фінансів України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136 (у редакції постанови КМУ № 443 від 22.05.2019) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі Порядок №136).

Пунктом 6 Порядку №136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

Пунктами 125 та 127 Положення № 848 визначено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п'ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Стаття 1214 Цивільного кодексу України встановлює, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.

Згідно з ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом. Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача. Даний висновок відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України в постанові від 22.01.2014 по справі № 6-151цс13 та постанові від 02.07.2014 по справі № 6- 91цс14. Оскільки сума отримана відповідачем за документами, які піддаються сумніву, вказана обставина свідчить про недобросовісність набувача, тому така в силу ст. 1215 ЦК України має бути з неї стягнута.

У добровільному порядку надмірно виплачену житлову субсидію відповідач не повернув.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Приймаючи до уваги встановлені по справі обставини, суд прийшов до висновку, що надміру виплачена призначена житлова субсидія підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у повному розмірі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в розмірі 2 422, 40 грн.

Керуючись ст. ст. 12, 89, 141, 259, 263-265, 280 - 284 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській областідо ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задоволити повністю.

Стягнути надміру виплачені кошти у вигляді житлових субсидій з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) у сумі 17624,36 грн. (сімнадцять тисяч шістсот двадцять чотири гривні 36 коп) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (одержувач Пенсійний фонд України, код ЄДРПОУ 00035323, р/р НОМЕР_2 в АТ “Державний ощадний банк України»).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області витрати по сплаті судового збору в сумі 2422, 40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуто Рівненським районним судом Рівненської області за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного заочного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Сторони справи:

Позивач Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області,ЄДРПОУ 21084076, адреса: вул. Олександра Борисенка (ст.н. Короленка), буд. 7, м. Рівне.

Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Суддя Гнатущенко Ю.В.