29 вересня 2025 року
м. Київ
справа №340/1204/24
адміністративне провадження №К/990/36481/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Уханенка С.А.,
суддів: Кашпур О.В., Соколова В.М.,
перевірив касаційну скаргу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року, додаткове рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року у справі за позовом Комунального закладу "Ліцей "Перспектива" Світловодської міської ради до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Сінай-Гора" про визнання протиправним та скасування висновку,
У березні 2024 року Комунальний заклад "Ліцей "Перспектива" Світловодської міської ради звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області від 16 лютого 2024 року про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2023-11-03-013561-а (Реконструкція мереж теплопостачання (підготовка до опалювального сезону) Комунальний заклад "Ліцей "Перспектива" Світловодської міської ради" за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, м. Світловодськ, вул. Героїв України, 55).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року, ухваленим в порядку загального позовного провадження, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасував висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2023-11-03-013561-а від 16 лютого 2024 року в частині зобов'язання Комунального закладу "Ліцей "Перспектива" Світловодської міської ради здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання договору про закупівлю від 20 листопада 2023 року №11. В іншій частині позову відмовлено.
Додатковим рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року заяву представника позивача про відшкодування витрат на професійну правничу допомогу задоволено частково. Стягнуто на користь Комунального закладу «Ліцей «Перспектива» Світловодської міської ради судові витрати на оплату професійної правничої допомоги в сумі 7500 гривень 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області.
Постановами Третього апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року апеляційні скарги Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області залишено без задоволення. Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року та додаткове рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року залишено без змін.
23 липня 2025 року засобами поштового зв'язку відповідач надіслав до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року, додаткове рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року у цій справі.
Ухвалою Верховного Суду від 14 серпня 2025 року касаційну скаргу повернуто заявникові.
01 вересня 2025 року засобами поштового зв'язку відповідач повторно надіслав до Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року, додаткове рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року у цій справі.
Предметом спору у цій справі є правомірність висновку Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області від 16 лютого 2024 року про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2023-11-03-013561-а.
Відповідно до частин першої, другої статті 329 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 329 КАС України строк на подання касаційної скарги також може бути поновлений у разі його пропуску з поважних причин, крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 333 цього Кодексу.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень Третім апеляційним адміністративним судом 18 червня 2025 року ухвалено оскаржувані постанови. В цих судових рішеннях відсутня інформація щодо повного складання тексту постанов, а отже, останній день на касаційне оскарження припадав на 18 липня 2025 року , а з цієї касаційною скаргою заявник звернувся засобами поштового зв'язку 01 вересня 2025 року, тобто з пропуском строку на касаційне оскарження.
В касаційній скарзі заявлено клопотання про поновлення процесуального строку.
В цьому клопотанні зазначено, що первісне звернення до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою відбулось у межах передбаченого процесуальним законом строку на касаційне оскарження, а повторне подання касаційної скарги здійснюється без невиправданих затримок і зайвих зволікань після отримання копії відповідної ухвали суду про повернення первісної скарги, причини пропуску строку на касаційне оскарження є поважними.
З огляду на викладене, Верховний Суд зазначає наступне.
Так, вирішуючи питання поновлення строку касаційного оскарження, суд оцінює дотримання строків звернення до суду на час подачі первісної касаційної скарги, а також з врахуванням усього проміжку часу до постановлення відповідної ухвали про поновлення або відмову у поновленні таких строків.
Верховний Суд також зазначає, що повернення касаційної скарги не є безумовною підставою для поновлення строку на касаційне оскарження і обставини, за яких Верховний Суд вже повертав попередню касаційну скаргу, безпосередньо пов'язані саме з діями скаржника щодо неналежного оформлення касаційної скарги.
Так, ухвалою Верховного Суду від 14 серпня 2025 року касаційну скаргу повернуто скаржнику на підставі пункту 4 частини п'ятої статті 332 КАС України.
Як встановлено Судом з відомостей комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» (далі - КП «ДСС»), копію ухвали Верховного Суду від 14 серпня 2025 року було надіслано до електронного кабінету відповідача в підсистемі «Електронний суд». Документ доставлено до електронного кабінету 14 серпня 2025 року о 19:56.
Частиною шостою статті 251 КАС України передбачено, що якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Отже, враховуючи вищевикладене, скаржник 15 серпня 2025 року отримав ухвалу Верховного Суду про повернення касаційної скарги від 14 серпня 2025 року.
З цією касаційною скаргою відповідач звернувся засобами поштового зв'язку лише 01 вересня 2025 року, тобто через 17 днів після отримання ухвали Верховного Суду від 14 серпня 2025 року, якою первісну касаційну скаргу повернуто заявникові.
Колегія суддів наголошує, що відповідно до частини шостої статті 18 КАС України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.
Згідно абзацу 1 частини сьомої статті 18 КАС України особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Крім того, відповідно до частини одинадцятої статті 251 КАС України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом із повідомленням про вручення..
Суд звертає увагу, що метою обов'язкової реєстрації електронного кабінету в ЄСІСТ є можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу.
В КП «ДСС» міститься відомості щодо отримання скаржником 20 серпня 2025 року засобами поштового зв'язку ухвали Верховного Суду про повернення касаційної скарги від 14 серпня 2025 року, проте Суд не бере до уваги цей факт, оскільки державний орган, в силу вимог частини шостої статті 18 КАС України та частини одинадцятої статті 251 КАС України, отримав вищевказану ухвалу саме 15 серпня 2025 року в підсистемі «Електронний кабінет», у зв'язку з чим, з огляду на викладене, Суд надає оцінку проміжку часу з моменту отримання цієї ухвали в електронному кабінеті та моменту повторного звернення до суду касаційної інстанції з касаційною скаргою.
Суд звертає увагу скаржника, що поняття поважних причин пропуску процесуальних строків є оціночним, а його вирішення покладається на розсуд судді, суду.
Невиконання скаржником вимог процесуального закону щодо належного оформлення касаційної скарги, та як наслідок, повернення заявнику касаційної скарги не належать до об'єктивних обставин особливого і непереборного характеру, які можуть зумовити перегляд остаточного і обов'язкового судового рішення після закінчення строку його касаційного оскарження, а відтак не свідчить про наявність поважних підстав для поновлення цього строку.
Та обставина, що повернення касаційної скарги не позбавляє повторного звернення до суду не означає наявність у особи безумовного права оскаржувати судові рішення у будь-який момент після повернення вперше поданої касаційної скарги без урахування процесуальних строків, встановлених для цього, а у Суду - обов'язку поновлювати такий строк, у разі його пропуску, тим більш за відсутності поважних причин.
Суд звертає увагу скаржника, що чинне законодавство України не передбачає зупинення процесуального строку у разі звернення до Верховного Суду з касаційною скаргою та повернення такої касаційної скарги.
Так, скаржник, звертаючись повторно з касаційною скаргою, допустив значний проміжок часу з моменту отримання ухвали Суду про повернення касаційної скарги та повторного звернення.
При цьому Суд наголошує, що належним підтвердженням наміру реалізувати своє право на касаційне оскарження, є направлення повторно касаційну скаргу у найкоротший строк.
Разом з тим, значний проміжок часу з моменту отримання ухвали Суду про повернення касаційної скарги та повторним поданням цієї касаційної скарги, вказує на відсутність процесуальної зацікавленості скаржника у касаційному перегляді судових рішень у цій справі.
Отже, колегія суддів доходить висновку, що скаржником не вказано поважних причин пропуску на касаційне оскарження, не надано доказів щодо вжиття заходів для вчасного подання касаційної скарги у найкоротші строки після її повернення, не обґрунтовано зволікання з поданням цієї касаційної скарги.
Враховуючи зазначене, суд не вбачає підстав для визнання, викладених скаржником в клопотанні про поновлення строку касаційного оскарження, причин пропуску такого строку поважними.
Відповідно до частини третьої статті 332 КАС України, касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 329 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
За таких обставин, відповідно до правил статті 332 КАС України касаційна скарга підлягає залишенню без руху з установленням скаржнику строку для усунення її недоліків шляхом надання до суду касаційної інстанції обґрунтованої заяви про поновлення строку на касаційне оскарження із зазначенням інших підстав для поновлення строку та надання відповідних доказів на їх підтвердження.
Керуючись статтями 248, 332 КАС України, Суд
1. Визнати неповажними, зазначені Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області, підстави для поновлення пропущеного процесуального строку на касаційне оскарження рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року, додаткового рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року та постанов Третього апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року у справі за позовом Комунального закладу "Ліцей "Перспектива" Світловодської міської ради до Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Сінай-Гора" про визнання протиправним та скасування висновку.
2. Касаційну скаргу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року, додаткове рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2025 року у цій справі- залишити без руху.
3. Надати заявнику касаційної скарги строк у десять днів з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків касаційної скарги шляхом надання до суду касаційної інстанції обґрунтованої заяви про поновлення строку на касаційне оскарження із зазначенням інших підстав для поновлення строку та надання відповідних доказів на їх підтвердження.
4. Копію ухвали направити заявнику за допомогою підсистеми ЄСІТС "Електронний кабінет", а у разі його відсутності - засобами поштового зв'язку.
5. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений судом строк у відкритті касаційного провадження буде відмовлено.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач: С.А. Уханенко
Судді: О.В. Кашпур
В.М. Соколов