Постанова від 29.09.2025 по справі 340/5700/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року

м. Київ

справа № 340/5700/22

адміністративне провадження № К/990/17818/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Яковенка М. М.,

суддів - Васильєвої І. А., Шишова О. О.,

розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 340/5700/22

за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельно монтажне підприємство «Мрія» до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,

за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду (суддя: Р. І. Брегей) від 11 грудня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду (колегія суддів: А. А. Щербак, Н. П. Баранник, Н. І. Малиш) від 13 березня 2024 року,

УСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1. ТОВ «Будівельно монтажне підприємство «Мрія» (далі - ТОВ «БМП «Мрія», позивач) звернулось з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (далі - ГУ ДПС, відповідач, скаржник), у якому просило визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 26 жовтня 2021 року № 00046160901, яким до позивача накладено штрафну санкцію у сумі 1 000 000 грн за нереєстрацію акцизного складу.

2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що фактична перевірка призначена за відсутності правових підстав (відсутність інформації про порушення законодавства щодо обігу палива). Водночас зазначило, що податковий орган помилково ототожнив пересувний акцизний склад (транспортний засіб) з акцизним складом, стверджуючи, що пересувний акцизний склад не потребує реєстрації на підставі заяви. Звернуто увагу, що з пересувного акцизного складу заливали паливо у виробничі транспортні засоби, які використовували на місцях будівництва у певних регіонах.

3. Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2023 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2024 року, позов задоволено.

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, 07 травня 2024 року через систему «Електронний суд» до Верховного Суду надійшла касаційна скарга, в якій відповідач просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2024 року, та прийняти нову постанову, яким у задоволені позову відмовити.

5. Після усунень недоліків касаційної скарги, ухвалою Верховного Суду від 27 червня 2024 року клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження - задоволено. Поновлено строк на касаційне оскарження рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2023 року та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2024 року у справі № 340/5700/22. Відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та встановлено строк для подання відзиву. Витребувані матеріали справи.

6. Ухвалою Верховного Суду закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження.

7. Станом на час розгляду справи відзиву до Верховного Суду не надходило, що не перешкоджає подальшого її розгляду по суті.

IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

8. Судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ТОВ «БМП «Мрія» має ліцензію на право зберігання пального для потреб власного споживання.

9. Товариство займається будівництвом на території Донецької, Дніпропетровської і Кіровоградської областей.

10. 01 лютого 2019 року Товариство (орендар) і Приватне акціонерне товариство «Новотроїцьке Рудоуправління» (орендодавець) уклали договір оренди гаражу, промислового майданчика і складу, які розташовані по вул. Київська, 85 смт. Новотроїцьке Волноваський район Донецька область (Том 1 а.с.200-209). Договір оренди діяв і упродовж 2021 року.

04 червня 2020 року Товариство одержало ліцензію на право зберігання пального для потреб власного споживання (Том 1 а.с.194 (на звороті)). Адреса місця зберігання: вул.Київська, 85 смт.Новотроїцьке Волноваський район Донецька область. Загальна місткість резервуарів 32000 літрів.

11. 24 червня 2021 року Товариство переоформило ліцензію за цим же адресом (Том 1 а.с.194). Загальну місткість резервуарів збільшено до 44088 літрів.

12. 09 березня 2021 року Товариство одержало ліцензію на право зберігання пального для потреб власного споживання (Том 2 а.с.106) . Адреса місця зберігання: вул. Індустріальна, 2 м. Дружківка Донецька область. Загальна місткість резервуарів 32000 літрів.

13. 19 серпня 2021 року Товариство подало заяву про реєстрацію платником акцизного податку (Том 1 а.с.220-221).

14. 21 вересня 2021 року ГУ ДПС в Донецькій області (далі Управління 2) прийняло наказ № 1646-п про проведення фактичної перевірки Товариства за адресом: вул. Київська, 85 смт. Новотроїцьке Волноваський район Донецька область з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері обігу пального (підакцизний товар) (Том 1 а.с.102).

15. Ревізори Управління 2 під час проведення перевірки встановили, що на орендованій території знаходиться напівпричіп цистерна E Minol HLS 350 місткістю 31865 літрів, в якій зберігалось 28255 літрів дизельного пального (Том 1 а.с.104-108).Товариство придбавало паливо і зберігало у цистерні, з якої заправляли транспортні засоби, котрі задіяли у господарській діяльності.

09 квітня 2021 року Товариство набуло у власність напівпричіп цистерна E Minol HLS 350 транспортний засіб з № НОМЕР_1 (а.с.210-211). Того ж дня транспортний засіб введено в експлуатацію (Том 1 а.с.71).

Напівпричіп цистерну переміщували в межах орендованої території і кар'єру для заправки транспортних засобів. Напівпричіп цистерна пройшов повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювання техніки, яке чинне до 18 березня 2022 року.

На день проведення перевірки Товариство не зареєструвало акцизні склади за вказаними адресами.

Згідно Реєстру акцизних накладних позивач за період з 01 січня по 26 серпня 2021 року за двома місцями зберігання отримав пальне для власного використання у загальній кількості 1 019 496,97 літрів (1019,496 кубічних метрів).

16. За наслідками фактичної перевірки позивача, ГУ ДПС у Донецькій області було складено акт від 04 жовтня 2021 року № 11124/05\99/1126/09/39342070, яким встановлено порушення пункту «б» підпункту 230.1.2 пункту 230.1. статті 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України), а саме відсутність реєстрації акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

17. На підставі акту перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення № 00046160901 від 26 жовтня 2021 року, яким до позивача відповідно до п. 128-1.2 ст. 128-1 ПК України застосовано штрафні санкції в сумі 1 000 000 грн.

18. Позивач, не погоджуючись із оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, оскаржив його в адміністративному порядку до Державної податкової служби України шляхом звернення зі скаргою, за наслідками якого, 20 липня 2022 року Державна податкова служба України відмовила у задоволенні скарги на податкове повідомлення-рішення (Том 1 а.с.34-39).

19. Вважаючи прийняте податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом про його скасування.

IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

20. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивача порушень податкового законодавства не допустив та у його діях був відсутній склад правопорушення передбачений пунктом 128-1.2 статті 128-1 ПК України.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

21. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про наявність підстав для задоволення позовних вимог, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки судами неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень у справі.

22. Підставою касаційного оскарження судових рішень у цій справі скаржником зазначено:

пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України, - якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку.

23. Зокрема, відповідач посилався на постанову Верховного Суду від 14 грудня 2023 року у справі № 160/2020/22 в частині відсутності реєстрації акцизного складу в Системі електронного адміністрування реалізації пального або спирту етилового.

24. Скаржник вважає, що висновок суду апеляційної інстанції стосовно підтвердження виконання позивачем вимог щодо обліку акцизних складів пересувних, а відтак відсутність доказів порушення позивачем п. б) підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України є помилковим.

25. При розгляді справи податковим органом неодноразово наголошувалось, що враховуючи те, що загальний обсяг отриманого позивачем пального 2021 (в межах календарного року) становить 1 019 496,97 літрів, що перевищує 1000 куб. метрів, останній є розпорядником акцизного складу, який мав його зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального або спирту етилового. Оскільки таку реєстрацію не проведено, то до нього підлягає застосування положення 128-1.2 статті 128-1 ПК України.

26. При цьому вказує, що суб'єктом господарювання ТОВ «БМП «МРІЯ», який є платником акцизного податку (з 19 серпня 2021 року) не зареєстровано акцизний склад в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, а саме територію де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність із зберігання пального за адресою Донецька область, Волноваський район, смт. Новотроїцьке, вул. Київська 85, чим порушено п. б) п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу.

Згідно інформації, яка міститься в базах даних ДПС України (знаходиться в матеріалах справи) пересувний акцизний склад (реєстраційний номер ВА1037XF) почав реєструватись ТОВ «БМП «МРІЯ» згідно зареєстрованих акцизних накладних починаючи лише з 26 серпня 2021 року.

27. Звертає увагу на те, що судом касаційної інстанції в постанові від 14 грудня 2023 року у справі № 160/2020/22 підтримано позицію контролюючого органу яким встановлено порушення позивачем абзаців 1, 4, 6 підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України в частині відсутності реєстрації акцизного складу в Системі електронного адміністрування реалізації пального, необладнання та/або відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників.

27.1 У разі недотримання хоча б одного із критеріїв, зазначених у абзаці шостому підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, для суб'єктів господарювання такі приміщення та/або території є акцизними складами, в тому числі і у випадку, коли вони використовують отримане пальне виключно для потреб власного споживання та не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

28. Верховний Суд, переглянувши оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах, відповідно до частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, виходить з такого.

29. Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

30. Акцизний склад це:

а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;

б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару (підпункт 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

31. Відповідно до підпункту 14.1.6-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад пересувний - транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.

Транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання для:

а) переміщення в ньому митною територією України пального або спирту етилового, що реалізується (крім пального або спирту етилового, що переміщується митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України);

б) зберігання в ньому пального або спирту етилового на митній території України;

в) ввезення пального або спирту етилового на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу.

Транспортний засіб, в якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий, право власності на які належить декільком розпорядникам акцизного складу пересувного, є декількома акцизними складами пересувними, кількість яких дорівнює кількості власників пального або спирту етилового, що переміщується та/або зберігається в такому транспортному засобі.

Транспортний засіб, в якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий, право власності на які переходить від одного суб'єкта господарювання до іншого, вважається іншим акцизним складом пересувним.

Не є акцизним складом пересувним:

транспортний засіб, що використовується суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу та платником акцизного податку, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки;

паливний бак транспортного засобу.

32. Так, відповідно до підпункту 14.1.224-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України розпорядник акцизного складу пересувного - суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який є власником пального або здійснює діяльність з виробництва спирту етилового та який з використанням транспортного засобу незалежно від того, кому належить такий транспортний засіб:

реалізує або зберігає пальне або спирт етиловий;

ввозить пальне на митну територію Україні, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу.

При переході від одного суб'єкта господарювання до іншого права власності на пальне або спирт етиловий, що переміщується та/або зберігається у транспортному засобі, відбувається зміна розпорядника акцизного складу пересувного.

Не є розпорядником акцизного складу пересувного суб'єкт господарювання (перевізник, експедитор), який здійснює транспортування пального або спирту етилового.

33. Пунктом 230.1 статті 230 ПК України визначено, що акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.

34. Відповідно підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 ПК України платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:

б) усі акцизні склади - у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

35. Відповідно до підпункту 230.1.5 пункту 230.1 статті 230 ПК України транспортні засоби, що набули статусу акцизних складів пересувних, а також транспортні засоби, що використовуються суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, створення та ведення якого забезпечується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, здійснюється автоматично на підставі даних акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, або на підставі заявок на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, із зазначенням періоду переміщення такого пального або спирту етилового, або на підставі митних декларацій при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України. Такі заявки подаються суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизних складів, до переміщення митною територією України у транспортних засобах, які не є акцизними складами пересувними, власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки. Форма заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Такі заявки у формі електронних документів надсилаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, а також не зазначені у заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, які надіслані центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забороняється.

Транспортні засоби, що використовуються для переміщення на митній території України пального або спирту етилового, не облаштовуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

36. Приписами пункту 128-1.2 статті 128-1 ПК України передбачена відповідальність за відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.

37. Надаючи правову оцінку податковому повідомленню-рішенню ГУ ДПС у Кіровоградській області від 26 жовтня 2021 року № 00046160901, суди попередніх інстанцій установили та врахували обставини, що позивач придбав пальне у значних обсягах, які у 2021 році перевищили 1000 куб.м. Водночас, Товариство за двома адресами зберігало пальне в напівпричепах паливних цистернах, паливозаправниках на шасі і паливних цистернах, які відносяться до транспортних засобів. Тобто такі транспортні засоби щодня переміщувалися для заправки інших транспортних засобів, що були задіянні у виробництві. Доказів наявності у позивача стаціонарних складів пального матеріали справи не містять.

38. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що законодавець у підпунктах 14.1.6 та 14.1.6-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України чітко розмежовує поняття «акцизний склад» і «пересувний акцизний склад». Розмежовує розпорядників акцизного складу і пересувного акцизного складу (приписи підпунктів 14.1.224 і 14.1.224-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України). До відповідальності притягують розпорядника акцизного складу.

39. Отже, на думку судів, навіть за умови перевищення річного обсягу отриманого пального понад 1000 куб.м., у разі відсутності саме акцизних складів в розумінні підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 ПК України для його зберігання у Товариства не винник обов'язок з реєстрації такого з 26 серпня 2021 року.

40. Водночас, колегія суддів звертає увагу, що як убачається з матеріалів справи, скаржник наполягав на тому, що ТОВ «БМП «МРІЯ», який є платником акцизного податку (з 19 серпня 2021 року) не було зареєстровано акцизний склад у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, а саме території, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність та зберігає пальне за адресою Донецька область, Волноваський район, смт. Новотроїцьке, вул. Київська 85 в цистерні напівпричепа E Minol HLS 350 (транспортний засіб № НОМЕР_1 ), з якої заправляли транспортні засоби, котрі задіяні у господарській діяльності, чим порушено пункту б) підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу.

41. Однак, суди попередніх інстанцій не звернули увагу та не надали оцінки саме цим доводам, про які відповідач наголошував під час судового розгляду. Суди вдалися до оцінки лише в контексті того, що пересувний акцизний склад, а саме напівпричеп цистерни E Minol HLS 350 (транспортний засіб № НОМЕР_1 ) не є акцизним складом, а тому порушень Товариство не допустило.

42. А отже суди не з'ясували дійсні обставини та склад визначеного відповідачем правопорушення за яке позивача було притягнуто до відповідальності, як за не реєстрацію акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, а саме територію де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність із зберігання пального за адресою Донецька область, Волноваський район, смт. Новотроїцьке, вул. Київська 85, чи за не реєстрацію акцизного складу об'єктом якого був пересувний акцизний склад.

43. Таким чином, суди попередніх інстанцій не встановити об'єктивних ознак складу правопорушення, що було покладено в основу оскаржуваного рішення контролюючого органу та вдалися до передчасних висновків.

44. На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд для повного та всебічного з'ясування обставин щодо реєстрації чи відсутності у позивача акцизного складу та перевірки наявності складу правопорушення, інкримінованого контролюючим органом.

45. За змістом частин першої та другої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

46. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

47. За правилами пункту 1 частини другої статті 353 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази.

48. Частиною четвертою статті 353 КАС України визначено, що справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.

49. Під час нового розгляду справи суду необхідно врахувати викладене, всебічно і повно з'ясувати всі фактичні обставини справи, з урахуванням предмета доказування у цій справі, з перевіркою їх належними та допустимими доказами, надати належну правову оцінку кожному доказу окремо та у їх сукупності. Судове рішення, з урахуванням встановлених обставин та зібраних доказів, повинно містити обґрунтування, чому суд приймає або відхиляє той чи інший доказ, надавши правову оцінку усім доводам сторін в межах заявленого позову.

50. Оскільки справа направляється на новий розгляд, розподіл судових витрат відповідно до частини шостої статті 139 КАС України не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 345, 349, 353, 355, 359 КАС України, Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Кіровоградській області задовольнити частково.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13 березня 2024 року скасувати, а справу № 340/5700/22 направити на новий розгляд до Кіровоградського окружного адміністративного суду.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач М. М. Яковенко

Судді І. А. Васильєва

О. О. Шишов