Постанова від 29.09.2025 по справі 280/328/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року

м. Київ

справа № 280/328/23

адміністративне провадження № К/990/5376/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Яковенка М.М.,

суддів - Васильєвої І. А., Шишова О.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу № 280/328/23

за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Запорізький завод Феросплавів» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити певні дії,

за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року (суддя: Р. В. Кисіль) та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року (колегія у складі: судді-доповідача Л. А. Божко, суддів Ю. В. Дурасової, О. М. Лукманової),

УСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1. Акціонерне товариство «Запорізький завод Феросплавів» (далі - АТ «Запорізький завод феросплавів», позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - ГУ ДПС у Запорізькій області, відповідач, скаржник), в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 18 листопада 2022 року № 30112/6/08-01-04-05-03 щодо визнання можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку та періоди зазначені в заяві АТ «Запорізький завод феросплавів» від 29 вересня 2022 року № 18-2909;

- зобов'язати ГУ ДПС у Запорізькій області прийняти рішення щодо визнання неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди зазначені в заяві АТ «Запорізький завод феросплавів» від 29 вересня 2022 року № 18-2909, з урахуванням поданого доповнення до заяви від 03 листопада 2022 року № 18-0311.

2. В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідно до приписів Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, який був затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Порядок № 225), 29 вересня 2022 року позивачем на адресу СМУ ДПС по роботі з ВПП та відповідача була подана заява про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, в якій позивачем було зазначено підстави, через наявність яких у позивача відсутні можливості своєчасно виконувати окремі податкові обов'язки, та відповідно до якої позивач просив прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання податкових обов'язків. До заяви були додані документи, які підтверджують обставини, наведені у заяві. Зазначена заява була надіслана відповідачу для розгляду в частині податків і зборів, які обслуговуються відповідачем. Рішенням ГУ ДПС у Запорізькій області від 18 листопада 2022 року № 30112/6/08-01-04-05-03 було одночасно визнано неможливість та можливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку у відповідних частинах. Зокрема, відповідачем визнано неможливим своєчасне виконання позивачем свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку, декларації з рентної плати, декларації з туристичного збору по об'єктах оподаткування, які знаходяться на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходяться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями РФ, за період з ІІІ кварталу 2022 року до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви. Одночасно відповідачем визнано можливим своєчасне виконання позивачем свого податкового обов'язку щодо об'єкта оподаткування, розташованого у м. Запоріжжі, стосовно термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві. Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним в частині визнання можливості своєчасного виконання ним податкового обов'язку дотримання термінів подання декларації екологічного податку, оскільки в цій частині рішення було прийняте на підставі помилкового та необґрунтованого висновку про можливість позивачем виконання вказаного податкового обов'язку та без врахування наведених позивачем підстав, обґрунтувань та наданих доказів.

3. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року, позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 18 листопада 2022 року № 30112/6/08-01-04-05-03 щодо визнання можливим своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві АТ «Запорізький завод Феросплавів» від 29 вересня 2022 року № 18-2909.

Зобов'язано ГУ ДПС у Запорізькій області прийняти рішення щодо визнання неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди зазначені в заяві АТ «Запорізький завод феросплавів» від 29 вересня 2022 року № 18-2909, з урахуванням поданого доповнення до заяви від 03 листопада 2022 року № 18-0311.

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

5. Після усунення недоліків касаційної скарги, ухвалою Верховного Суду від 13 березня 2024 року поновлено скаржнику строку на касаційне оскарження, відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та встановлено строк для подання відзиву. Витребувані матеріали справи.

6. Від АТ «Запорізький завод феросплавів» надійшов відзив на касаційну скаргу, де останнє зазначило, що не погоджується з доводами касаційної скарги та вважає, що суди попередніх інстанцій при прийнятті оскаржуваних судових рішень правильно застосували норми матеріального права та не допустили порушень приписів процесуальних норм.

Вказує, що в обґрунтування поданої у вересні 2022 року заяві позивач посилався на підстави, визначені у пп. 1 і 6 п. 1 розд. ІІ Порядку № 225, а саме: 1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації; 2) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, в якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходяться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації. На підтвердження обставин, наведених в заяві про неможливість виконання податкових зобов'язань внаслідок воєнного стану, бойових дій, ракетних обстрілів та окупації територій, на якій перебувають структурні підрозділи Акціонерного товариства, були додані всі необхідні та вичерпні документи. При цьому твердження відповідача про те, що заява АТ «Запорізький завод феросплавів» не підлягає задоволенню з тих підстав, що підприємство продовжує здійснювати свою господарську діяльність є необґрунтованою. Оскільки, хоча Акціонерне товариство дійсно не зупиняло повністю свою діяльність до дати подання заяви від 29 вересня 2022 року, разом з тим економічне становище підприємства починаючи з 24 лютого 2022 року постійно погіршувалося, а з жовтня 2022 року підприємство перебуває у простої.

7. Ухвалою Верховного Суду закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження.

IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

8. Суди попередніх інстанцій встановили, що АТ «Запорізький завод феросплавів» (місцезнаходженням якого є адреса: Запорізька область, Запорізький район, м. Запоріжжя, вул. Діагональна, 11) перебуває на податковому обліку в Східному міжрегіональному управління ДПС по роботі з великими платниками податку щодо загальнодержавних податків та зборів. Одночасно контроль справляння позивачем місцевих податків та зборів здійснює ГУ ДПС у Запорізькій області. Місцезнаходженням структурного підрозділу - бази відпочинку «Феросплавник» значиться адреса: м. Приморськ, вул. Курортна, 8 Бердянського району Запорізької області.

9. 29 вересня 2022 року № 18-2909 позивач звернувся до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податку та до ГУ ДПС у Запорізькій області із заявою щодо відсутності можливості виконання податкових обов'язків, в якій, із посиланням на приписи Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Порядок № 225), просив прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання позивачем податкових зобов'язань, а саме:

складання та подання фінансової звітності та податкової декларації з податку на прибуток за І квартал 2022 року строком до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання фінансової звітності та податкової декларації з податку на прибуток за І півріччя 2022 року строком до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання фінансової звітності та податкової декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2022 року строком до фактичного завершення військового стану в Україні та наступних звітних періодів;

реєстрація акцизних накладних, подання довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, подання декларації акцизного податку в періоди, починаючи з серпня 2022 року до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання податкової декларації з екологічного податку, починаючи з ІІІ кварталу 2022 року до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання податкової декларації з рентної плати (місячна) (за користування радіочастотним ресурсом), починаючи з вересня 2022 року до фактичного завершення військового стану в Україні;

складання та подання податкової декларації з екологічного податку, податкової декларації з рентної плати (квартальна) (за використання водних ресурсів та надр), податкової декларації з туристичного збору, починаючи з ІІІ кварталу 2022 року, що стосується структурного підрозділу База відпочинку «Феросплавник» (Приморська міська територіальна громада, Бердянський район, Запорізька область), до фактичної де окупації території, на якій знаходиться структурний підрозділ.

10. До цієї заяви позивачем були додані:

копії документів, що підтверджують повноваження особи, яка підписала заяву;

копія довіреності особи, що засвідчила копії доданих до заяви документів;

копія наказу позивача з основної діяльності № 12 від 25 лютого 2022 року «Про режим роботи підприємства з 28 лютого 2022 року та на період дії військового стану»;

копія акта розслідування відключення обладнання позивача при технологічних порушеннях в високовольтних мережах ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 22 квітня 2022 року № ІІ-ІІІ-ІІ-04/01;

лист позивача від 22 квітня 2022 року № 02-06-04/02;

копія листа ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 28 квітня 2022 року № 50-13/121.

11. Попереднім рішенням відповідача від 19 жовтня 2022 року № 27028/6/08-01-04-05-03, прийнятим за наслідком розгляду заяви позивача від 29 вересня 2022 року, позивачу було запропоновано надати додаткові документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави (обставини) неможливості виконання податкових обов'язків:

документи, які встановлюють причинно-наслідковий зв'язок між зазначеними в заяві обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника, та підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи структурного підрозділу, своєчасного виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, згідно з Переліком № 225.

Крім того, зазначено, що заява має містити інформацію, передбачену абз. 3 пункту 3 розділу ІІ Порядку № 225, за наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).

12. В листі від 03 листопада 2022 року № 18-0311, адресованому ГУ ДПС у Запорізькій області, позивач зазначив, що загалом вважає наданих у заяві від 29 вересня 2022 року інформації та документів достатніми для визначення причинно-наслідкового зв'язку щодо неможливості виконання податкових зобов'язань, та додатково повідомив, що обставинами, які унеможливлюють виконання податкового обов'язку позивачем є підстави, викладені у пп. 1 та 6 частини третьої пункту 1 розділу ІІ Порядку № 225. Позивачем наведені аргументи в обґрунтування зазначених обставин.

Також до цього листа позивачем були додані: копія довідки про фактичну чисельність бухгалтерії позивача під час воєнного стану від 02 листопада 2022 року; копія наказу позивача № 203 від 22 липня 2022 року «Про визначення порядку дій працюючого персоналу за сигналом «Повітряна тривога» з додатком 1; копія інформаційної довідки № 16/11-03С від 02 листопад 2022 року; роздруківки з інтернет-видань щодо обстрілів міста Запоріжжя; копія наказу позивача № 118 від 27 квітня 2022 року «Про організацію роботи у зв'язку з виходом з ладу обладнання»; копія акту оцінки технічного стану серверу IBM Systems х2850 Х5 (VMware ESXi ip 7.40) від 29 квітня 2022 року; копія звернення начальника ІОЦ позивача до правління позивача від 04 травня 2022 року; копія протоколу засідання правління позивача № 85 від 05 травня 2022 року; копія звернення начальника ІОЦ позивача до правління позивача від 19 серпня 2022 року з додатком; копія протоколу засідання правління позивача № 163 від 23 серпня 2022 року; копія довіреності особи, що посвідчила копії документів.

13. 18 листопада 2022 року відповідачем прийняте рішенням № 30112/6/08-01-04-05-03, яким встановлено неможливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку та одночасно можливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку, а саме:

- неможливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку, декларації з рентної плати, декларації з туристичного збору по об'єктах оподаткування, які знаходяться на території населеного пункту, в якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями РФ (База відпочинку «Феросплавний» Приморська міська територіальна громада, Бердянський р-н, Запорізька обл.), за період з ІІІ кварталу 2022 року до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви.

- разом з тим, встановлена й можливість своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві.

При цьому, вказано: «Об'єкт оподаткування по екологічному податку, розташований у м. Запоріжжя, та дані Єдиного реєстру податкових накладних свідчать про здійснення фінансово-господарської діяльності. Платником не надані документи, що підтверджують неможливість платника податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок, згідно з Переліком документів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за № 967/38303, зокрема, але не виключно:

- Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації».

14. Не погоджуючись з таким рішенням в частині встановлення можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині дотримання термінів подання декларації екологічного податку за періоди, зазначені в заяві, позивач оскаржив його в судовому порядку.

IІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

15. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, виходив з того, що матеріалами справи підтверджується обґрунтованість посилань позивача у своїй заяві від 29 вересня 2022 року на приписи підпунктів 1 і 6 пункту 1 розділу ІІ Порядку № 225.

16. На переконання суду перебування АТ «Запорізький завод феросплавів» на території ведення бойових (військових) дій, вихід з ладу комп'ютерного обладнання (і як наслідок втрата частини первинних документів) скорочення виробництва власної продукції до повного його зупинення, переведення персоналу позивача у простій та значне скорочення такого персоналу внаслідок воєнних дій, неможливість планування роботи в умовах постійних ворожих обстрілів та повітряних тривог, мають безпосередній причинно-наслідковий зв'язок із неможливістю позивачем вчасно виконати свій податковий обов'язок щодо подання декларації екологічного податку починаючи з ІІІ кварталу 2022 року.

17. Зі свого боку відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення в оспорюваній частині діяв без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення, тобто необґрунтовано, упереджено та нерозсудливо, а тому відповідно в оскаржуваній частині це рішення є протиправним й підлягає скасуванню в такій частині.

18. Суд першої інстанції встановив, що відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, в редакції починаючи з наказу від 19 липня 2022 року № 159 та у наступних його редакціях, з 14 липня 2022 року Запорізька міська територіальна громада, в межах якої перебуває об'єкт оподаткування екологічним податком позивача, віднесена до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а Приморська міська територіальна громада (на території якої розташований відокремлений підрозділ позивача База відпочинку «Феросплавник») віднесена до цього переліку від дати видання наказу № 75 від 25 квітня 2022 року.

18.1 Тобто, станом на дату прийняття відповідачем оскаржуваного рішення територія Запорізької міської територіальної громади входила до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

19. Суд першої інстанції також зауважив, що наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 втратив чинність лише з 27 грудня 2022 року (дати опублікування наказу цього міністерства від 22 грудня 2022 року № 309).

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 вся територія Запорізького району Запорізької області (адміністративним центром якого є місто Запоріжжя) з дати видання цього наказу визначалась територією, на якій ведуться (велись) бойові дії (територією можливих бойових дій) починаючи з 12 березня 2022 року, а змінами внесеними наказом від 09 лютого 2022 року № 41 визначена територією активних бойових дій з 12 березня 2022 року.

З огляду на наведене суд дійшов висновку, що станом на дату подання позивачем заяви від 29 вересня 2022 року та до дати вирішення даної справи адреса позивача (об'єкт оподаткування екологічним податком) перебуває на території воєнних (бойових) дій, а відокремлений підрозділ на тимчасово окупованій території. На що саме й покликався позивач у своїй заяві як на обставину, визначену підпунктом 6 пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 225.

20. Встановлюючи наявність підстав для застосування до спірних правовідносин підпункту 1 пункту 1 розділу ІІ Порядку № 225, суд першої інстанції виходив з такого.

В обґрунтування наявності такої підстави позивач зазначає, про наступні події:

22 квітня 2022 року відбулась аварійна ситуація, пов'язана з відключенням електроенергії в умовах воєнного стану, наслідком якої слало ураження певного переліку обладнання позивача, зокрема комп'ютерного (серверного) обладнання.

22 квітня 2022 року о 08 год. 45 хв. відповідальними працівниками позивача було зафіксовано першу просадку напруги електричної енергії на заводській підстанції ПС-1. А о 09 год. 22 хв. було зафіксовано повторну просадку напруги на заводській підстанції ПС-1. За результатами зазначених аварійних коливань рівня напруги електроенергії було зафіксовано вихід з ладу обладнання, а саме: електродвигун 4А 355 S6 160 кВт 1000 об/хв. привід насоса гарячої груми насосної станції № 1; блок живлення 220/24 В системи керування тиристорним перетворювачем печі № 9 цеху № 4; сервер інформаційно-обчислювального центру.

Поламка обладнання була зафіксована в Акті розслідування відключення обладнання AT «ЗФЗ» при технологічних порушеннях в високовольтних мережах ПАТ «Запоріжжяобленерго» від 22 квітня 2022 року № II-III-ІІ-04/01 (далі - Акт розслідування).

Після виникнення та виявлення наслідків зазначених неприродних коливань рівня електроенергії, позивач звернувся за поясненнями до ПАТ «Запоріжжяобленерго», як до суб'єкта господарювання, до сфери обслуговування якого належить позивач (лист № 02-06-04/02 від 22 квітня 2022 року. Відповідно до отриманої відповіді ПАТ «Запоріжжяобленерго» № 50-13/121 від 28 квітня 2022 року, було отримано інформацію про те, що 22 квітня 2022 року близько 09 год. 00 хв. у районі с. Михайлівка, Запорізького району внаслідок падіння літака АН-26, було пошкоджено ПЛ-330 кВ Л-203, яка живіть мережі НЕК «Укренерго» між ПС «Запорізька-750» та «Запорізька-330». Після паління літака персоналом НЕК «Укренерго» застосоване РПВ і виникла глибока посадка напруги в мережах Запорізького регіону, що трасформувалась в мережу 35-150 кВ ПАТ «Запоріжжяобленерго», внаслідок чого могли виникнути аварійні ситуації, які пов'язані із живленням підстанцій у м. Запоріжжя.

Також ПАТ «Запоріжжяобленерго» повідомило про те, що зазначені події є форс-мажорною обставиною у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, тому не можна розглядати такий випадок як порушення з боку ПАТ «Запоріжжяобленерго» діючою договору на розподіл електроенергії.

21. Суд вважав, що ПАТ «Запоріжжяобленерго», як суб'єкт господарювання до сфери обслуговування якого належить позивач, своїм листом № 50-13/121 від 28 квітня 2022 року підтвердило факт того, що через надзвичайну обставину, пов'язану з військовою агресією РФ відбулося аварійне коливання рівня електроенергії, що мало наслідком просадку напруги заводської підстанції. При цьому 22 квітня 2022 року було зафіксовано вихід з ладу певного обладнання до якого відноситься, зокрема, сервер інформаційно-обчислювального центру.

Спеціалістами підприємства було проведено діагностичне обстеження пошкодженого обладнання на можливість його відновлення. На зазначеному сервері було встановлено:

програмний продукт АСУП - програмний продукт для обробки даних на підставі первинних документів та забезпечував формування зведених облікових даних, які є основою для формування головної книги та форм фінансової звітності

програмний продукт DOS - програмний продукт для обробки даних та формування витрат на виробництво продукції.

З урахуванням втрати значного обсягу інформації, який оброблювався та зберігався за допомогою зазначених програмних продуктів, своєчасне складання та подання податкової звітності позивач вважає неможливим.

Дослідивши надані позивачем докази, суд першої інстанції погодився з твердженнями позивача про те, що внаслідок бойових дій, спричинених військовою агресією РФ, було втрачено комп'ютерного та іншого обладнання, електронних документів, які використовувались для формування податкової звітності (виконання податкового обов'язку).

22. Запорізький окружний адміністративний суд урахував також й посилання позивача на додаткові підстави для задоволення вимог заяви, а саме те, що під час повітряних тривог, робітники підприємства не можуть виконувати свої функціональні (посадові) обов'язки, оскільки змушені перебувати в укриттях. При цьому повітряні тривоги бувають дуже часто, вони є непередбачуваними, що обумовлює неможливість планування робочого процесу, позбавляє можливості регулярного та систематичного ведення обліку та своєчасного подання звітності.

На підтвердження наведених фактів позивачем до заяви від 29 вересня 2022 року та листа від 03 листопада 2022 року були додані засвідчені копії відповідних документів.

23. Окрім того, суд першої інстанції відзначив, що листом Торгово-промислової палати України № 2020/02.0-7.1 від 28 лютого 2022 року (публічно доступний в мережі Інтернет за посиланням https://ucci.org.ua/uploads/files/621cba543cda9382669631.pdf) на підставі ст.ст. 14, 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України, засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Вказані форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) є загальновідомими, отже є такими, що не потребують додатково підтвердження сертифікатом про засвідчення форс-мажорних обставин.

24. Разом з тим, ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції надав окремо оцінку покликанням відповідача щодо продовження позивачем фінансово-господарської діяльності (реалізацію своєї продукції та придбання товарів) до моменту подання заяви від 29 вересня 2022 року та наявності в Акціонерного товариства податкового боргу станом на 09 листопада 2022 року.

Так, суд зазначив, що зі змісту наданих позивачем відповідачу документів (копії яких наявні в матеріалах справи) позивачем в середині ІV кварталу 2022 року повністю зупинено виробництво своєї продукції та законсервовано виробничі потужності. Враховуючи, що об'єктом екологічного податку, з приводу якого відповідачем прийнято рішення в оскаржуваній частині, є обсяг вироблених забруднюючих речовин, то станом на дату прийняття цього рішення позивач фактично не є платником екологічного податку (тобто, відсутній об'єкт оподаткування).

Одночасно з екологічного податку позивач мав переплату, а недоїмка у позивача була сформована по податку на прибуток, податку на нерухоме майно та земельному податку. Разом з тим, ані положення Порядку № 225, ані норма пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України не ставить в залежність прийняття податковим органом рішення, передбаченого Порядком № 225, від наявності чи відсутності у платника податків податкового боргу, а так само від здійснення чи нездійснення ним фінансово-господарських операцій.

25. Під час перегляду в порядку апеляційного провадження рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 березня 2024 року, Третій апеляційний адміністративний суд погодився із наведеними мотивуванням та висновками суду першої інстанції повністю, відмовив у задоволенні апеляційної скарги ГУ ДПС у Запорізькій області та, відповідно залишив зазначене рішення суду без змін, - про що ухвалив постанову від 13 грудня 2023 року.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

26. Скаржник у своїй касаційній скарзі не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про наявність підстав для задоволення позовних вимог, вважає їх необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню, оскільки судами неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень у справі.

27. З огляду на зміст касаційної скарги, підставою касаційного оскарження судових рішень у цій справі скаржником зазначено неправильне застосування судом норм матеріального права - пункт 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, пункт 1 розділу ІІ Порядку № 225 у випадку, передбаченому пунктом 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), - якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.

28. Обґрунтовуючи вказану підставу касаційного оскарження, відповідач зазначив, що контролюючий орган при прийнятті оскаржуваного рішення в оспорюваній частині не встановило причинно-наслідковий зв'язок між наведеними позивачем у заяві обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на цього платника та неможливістю виконання ним податкового обов'язку щодо подання звітності, сплати податків та зборів, по об'єктам оподаткування розташованих у м. Запоріжжя.

29. На думку відповідача суди попередніх інстанцій не звернули ваги та не надали оцінки тим обставинам, що АТ «Запорізький завод феросплавів» згідно даних з Єдиного реєстру податкових накладних здійснювало господарську діяльність протягом всього періоду з 24 лютого 2022 року до дати подання заяви від 29 вересня 2022 року, не перебуваючи в простої. Упродовж 2022 року подавало податкову звітність з податку на додану вартість, складало та реєструвало податкові накладні. При цьому відсутність частини первинних документів у підприємства не вплинуло на своєчасність сплати податкових зобов'язань, самостійно задекларованих платником з інших податків та подальше здійснення господарської діяльності.

30. Позивачем не надано ані до податкового органу, ані до суду документи, які б могли підтвердити неможливість платника податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок згідно з Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225, зокрема, але не виключно:

- документи, що підтверджують відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків);

- документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану;

- документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану;

- повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках;

- документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

31. Також суди не звернули на ті обставини, що хоча АТ «Запорізький завод» Феросплавів» знаходиться за зареєстрованою адресою: м. Запоріжжя, вул. Діагональна, 11, проте знаходження підприємства на території можливих бойових дій не є беззаперечною умовою щодо неможливості виконання платником податків - юридичною особою та його відокремленим підрозділом податкових обов'язків. Так, назване місто в оточенні чи блокуванні не перебувало, а тому позивач на рівні з іншими платниками податків, які знаходяться у цьому місці, мав виконувати свої податкові обов'язки.

32. Що ж до того факту, що інформаційне обладнання позивача вийшло з ладу через глибоку посадку напруги в електромережі свідчить про тимчасові технічні проблеми, однак не свідчить про обставини непереборної сили, що сталися в результаті збройної агресії РФ та безпосереднім їх вплив на АТ «Запорізький завод феросплавів», що могло б свідчити про неможливість виконання позивачем податкового обов'язку.

33. До того ж з квітня 2022 року (періоду пошкодження серверу) до вересня 2022 року пройшло майже 5 місяців, це досить тривалий час для налагодження роботи з організації ведення бухгалтерського обліку та виконання своїх податкових обов'язків. Але навіть попри це позивач продовжував подавати податкову звітність, й тимчасові технічні проблеми не стали йому на заваді.

34. Підсумовуючи все вище наведене, скаржник стверджує, що суди попередніх інстанцій під час дослідження та оцінки наявних у справі матеріалів дійшли хибного висновку щодо наявності правових підстав для задоволення позову.

V. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ

35. Верховний Суд, переглянувши оскаржувані судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах, відповідно до частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, виходить з такого.

36. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

37. Згідно з підпунктом 16.1.4 пунктом 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

38. Згідно з пунктом 36.1. статті 36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

39. Відповідно до пункту 36.5. статті 36 ПК України відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

40. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 ПК України).

41. У зв'язку із розпочатою військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, який у подальшому продовжувався. Зокрема, Указом Президента України від 07.11.2022 №757/2022, який затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 16.11.2022 №2738-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

42. Отже, в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII.

43. Пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

44. Відповідно до положень пункту 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПК України у разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

45. Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України та підпункту 5 пункту 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України затверджені:

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України;

Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента;

Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента.

46. Згідно з пунктами 1, 2 розділу І «Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України», затвердженого 29 липня 2022 року наказом Міністерства фінансів України № 225, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за № 967/38303 (далі «Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України»), Цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України (далі Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. Дія цього Порядку поширюється на платників податків фізичних осіб резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

47. Розділом II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків податкових обов'язків та спосіб інформування контролюючих органів передбачені підстави неможливості виконання платниками податків юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

До платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити:

повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

податкову адресу платника податків;

найменування контролюючого органу, до якого подається заява;

дату подання заяви;

чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;

вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);

які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків;

інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією російської федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями російської федерації;

підписи платника податку фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів).

Платники податків зобов'язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

48. Наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року № 225 затверджений Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента:

1. Акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2030.

2. Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 599).

3. Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. Інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.

5. Документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків)

6. Копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості).

7. Документ або повідомлення оператора поштового зв'язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв'язку та/або об'єктів поштового зв'язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

8. Документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв'язку із введенням воєнного стану.

9. Копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов'язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв'язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.

10. Документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв'язку з введенням воєнного стану.

11. Повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб'єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. Документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов'язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет-провайдера).

13. Документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об'єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. Документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. Документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. Документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II Податкового кодексу України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України).

17. Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія).

49. Відповідно до Розділу III (Розгляд документів платників податків щодо можливості чи неможливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок) Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.

Попереднє рішення має бути направлене платнику податків не пізніше 20 календарних днів з дня, наступного за днем отримання контролюючим органом заяви та відповідних документів (копії документів), інформації у порядку передбаченому пунктом 3 цього розділу.

Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.

Додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.

Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.

Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі Рішення) за формою, що додається.

Рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.

У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

50. Правовий аналіз наведених норм законодавства у сукупності дає підстави для висновку, що метою процедури визнання платника податків таким, що не може виконувати свої податкові обов'язки є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії російської федерації від негативних наслідків у зв'язку із об'єктивною неможливістю виконати свої податкові обов'язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків, тощо. Повинні бути підтвердженими обставини, що у зв'язку із проведенням бойових дій, платник податків юридична особа, втратив можливість здійснювати господарську діяльність, отримувати дохід від підприємницької діяльності та/або навіть втратив основні засоби для ведення такої господарської діяльності. Для звільнення платника від виконання податкових обов'язків, обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку повинні бути реальними та об'єктивними, а не формальними.

51. Платник податків повинен не лише заявити про неможливість виконувати свої податкові обв'язки а надати документи, згідно переліку, які підтверджуються виникнення обставин, які унеможливлюють ведення господарської діяльності та виконання податкових обов'язків.

52. Тобто, наявність причин не звільняє платника від обов'язку їх довести, а тому важливим для встановлення судами під час розгляду такої категорії спорів є не лише наявність обставин, а й фактів вчинення платником активних дій щодо фіксації та повідомлення податкового органу про ті чи інші обставини, вжиття заходів для їх усунення з метою поновлення можливості виконання податкового обов'язку.

53. У даному випадку, ухвалюючи судові рішення про задоволення позовних вимог, суди попередніх інстанцій не надали правову оцінку доводам податкового органу про те, що позивач у період з лютого по вересень 2022 року в цілому здійснював господарську діяльність, в тому числі звітував по податку на додану вартість. При цьому наведені у заяві від 29 вересня 2022 року обставини не стали позивачу на заваді для подання іншої податкової звітності, ніж з екологічного податку.

54. Суди також не встановили обставини щодо обсягу та якості втраченої позивачем інформації та документів, необхідної для складання та подання ним податкової звітності з екологічного податку, а також наявність у позивача можливості для її відновлення упродовж короткого проміжку часу.

55. Таким чином, суди першої та апеляційної інстанції мали дослідити та надати оцінку матеріалам справи у їх сукупності, а не вибірково, лише в частині тих, що були надані позивачем, з метою встановлення об'єктивної спроможності платника податків (позивача) у період з лютого по вересень 2024 року виконати податковий обов'язок зі складання та подання податкової звітності з екологічного податку за місцем обліку в ГУ ДПС у Запорізькій області за відповідні звітні періоди.

56. Згідно з частиною другою статті 353 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо, зокрема: суд не дослідив зібрані у справі докази, за умови висновку про обґрунтованість заявлених у касаційній скарзі підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини другої статті 328 цього Кодексу або суд необґрунтовано відхилив клопотання про витребування, дослідження або огляд доказів або інше клопотання (заяву) учасника справи щодо встановлення обставин, які мають значення для правильного вирішення справи; 4) суд встановив обставини, що мають істотне значення, на підставі недопустимих доказів.

57. Частиною четвертою зазначеної статті Кодексу встановлено, що справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції..

58. Ураховуючи те, що неправильне застосування норм матеріального права і порушення норм процесуального права допустили обидві судові інстанції, судові рішення у цій справі підлягають скасуванню в частині задоволених позовних вимог, а справа - направленню на новий розгляд в цій частині до суду першої інстанції.

59. Під час нового розгляду справи суду необхідно врахувати викладене, всебічно і повно з'ясувати всі фактичні обставини справи, з урахуванням предмета доказування у цій справі, з перевіркою їх належними та допустимими доказами, надати належну правову оцінку кожному доказу окремо та у їх сукупності. Судове рішення, з урахуванням встановлених обставин та зібраних доказів, повинно містити обґрунтування, чому суд приймає або відхиляє той чи інший доказ, надавши правову оцінку усім доводам сторін в межах заявленого позову.

60. Оскільки справа направляється на новий розгляд, розподіл судових витрат відповідно до частини шостої статті 139 КАС України не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 341, 345, 349, 353, 355, 359 КАС України, Суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області задовольнити частково.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року скасувати, а справу № 280/328/23 направити до суду першої інстанції на новий розгляд.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач М. М. Яковенко

Судді І. А. Васильєва

О. О. Шишов