Ухвала від 29.09.2025 по справі 990/442/25

УХВАЛА

29 вересня 2025 року

м. Київ

справа №990/442/25

адміністративне провадження №П/990/442/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Ханової Р. Ф.

суддів: Білоуса О.В., Гончарової І. А., Олендера І. Я., Хохуляка В.В.,

перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), яку подала адвокат - Горкуша Вікторія Василівна (04108, місто Київ, проспект Європейського Союзу, будинок 4а, квартира 58), до Президента України Зеленського Володимира Олександровича (01220, місто Київ, вулиця Банкова, 11) про визнання протиправним і скасування Указу в частині,

УСТАНОВИВ:

24 вересня 2025 року до Верховного Суду як суду першої інстанції надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач у справі), яку подала адвокат - Горкуша Вікторія Василівна, до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, у якій позивач просить Суд визнати протиправним та скасувати Указ Президента України від 12 квітня 2025 року № 231/2025 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 квітня 2025 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)"» в частині введення в дію персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відносно ОСОБА_1 (( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 . Громадянство - Україна. Паспорт громадянина України - НОМЕР_1 . Унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі - 1976081508618. Відомості згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків України: реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) (пункт 3 Додатку до Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 квітня 2025 року "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)".

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач звертає увагу на те, що він не здійснював жодних дій, які б могли стати підставою для застосування санкцій відповідно до статті 3 Закону України «Про санкції», у тому числі дій, які б могли загрожувати національній безпеці та інтересам України та/або здійснення чи сприяння терористичній діяльності, то відповідно незаконно застосовані Радою національної безпеки і оборони санкції не можуть відповідати меті застосування санкцій, яка визначена у статті 1 Закону України «Про санкції», та дотримання принципу ефективності, оскільки ОСОБА_1 й до введення санкцій не створював загроз для національної безпеки та національним інтересам України, а тому застосовані санкції не відповідають принципам відповідності мети та ефективності застосування санкцій. За таких обставин позивач вважає, що спірний Указ є протиправним та має бути скасований.

Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24 вересня 2025 року для розгляду цієї справи визначено склад колегії суддів: Ханова Р. Ф. - головуючий суддя, судді: Білоус О.В., Гончарова І.А., Олендер І. Я., Хохуляк В.В.

Справа підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції відповідно до частини четвертої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України та відповідно до статті 266 цього Кодексу підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Позовна заява подана з додержанням вимог статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України. Підстав для залишення позовної заяви без руху, відмови у відкритті провадження, чи повернення позовної заяви Судом не встановлено, а тому Суд вважає, що провадження у справі підлягає відкриттю.

Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З урахуванням положень частини другої статті 266 та частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України Суд дійшов висновку про необхідність розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Крім того, в адміністративному позові представник позивача визначає третіми особами Раду національної безпеки і оборони України та Службу безпеки України, в той же час не заявляє клопотання про залучення вказаних осіб як третіх осіб у цій справі.

Відповідно до частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина п'ята статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України).

Предметом спору у цій справі є Указ Президента України, яким, як вбачається з його змісту, уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про застосування до позивача персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних санкцій на підставі відповідних пропозицій Служби безпеки України.

З огляду на вказані норми, предмет судового оскарження та наведені позивачем мотиви в обґрунтування адміністративного позову, Суд вважає за необхідне, з власної ініціативи, залучити до участі у справі Раду національної безпеки і оборони України та Службу безпеки України, як третіх осіб, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, оскільки існує обґрунтоване припущення, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки вказаних осіб.

Також разом з позовною заявою позивачем подано до Суду клопотання про витребування відповідних доказів від Офісу Президента України, Апарату Ради національної безпеки і оборони України та від Служби безпеки України.

Частинами першою та четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Суд наголошує на тому, що відповідачем у цій справі є саме Президент України, а не Офіс Президента України, третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Судом залучено саме Раду національної безпеки і оборони України, а не Апарат Ради національної безпеки і оборони України.

З урахуванням наведеного, враховуючи предмет судового розгляду, з метою всебічного розгляду справи, Верховний Суд вважає за необхідне частково задовольнити клопотання позивача та витребувати заявлені у клопотанні позивача документи від Президента України, Ради національної безпеки і оборони України та Служби безпеки України.

Керуючись статтями 9, 12, 19, 22, 49, 80, 94, 167, 171, 175, 176, 248, 256, 257, 261, 262, 266 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , яку подала адвокат - Горкуша Вікторія Василівна, до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про визнання протиправним і скасування Указу в частині.

Призначити справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін, яке відбудеться о 11.00 год. 27 жовтня 2025 року в приміщенні суду за адресою: вул. Князів Острозьких, 8, корпус 5, м. Київ, 01029, про що повідомити сторони.

Справу розглядати колегією суддів у складі п'яти суддів.

Залучити до участі у справі Раду національної безпеки і оборони України та Службу безпеки України у якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні відповідача.

Витребувати у Президента України належним чином засвідчені копії:

- оригіналу паперового Указу Президента України від 12 квітня 2025 року №231/2025 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 квітня 2025 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій);

- усіх документів, що стали підставою для застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до ОСОБА_1 .

Витребувати у Служби безпеки України належним чином засвідчені копії документів та додатків до них, на підставі яких було підготовлено пропозицію до Ради національної безпеки і оборони України щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та які підтверджують фактичні дані та обставини, які стали підставою для внесення пропозицій та прийняття рішення про застосування обмежувальних заходів (санкцій) стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Витребувати у Ради національної безпеки і оборони України належним чином засвідчені копії:

- пропозицій Служби безпеки України, що були подані до Ради національної безпеки і оборони України листом від 10 квітня 2025 року № 4/517дск, та інших документів та додатків до нього, на підставі яких було прийнято рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яке було введено в дію Указом Президента України від 12 квітня 2025 року № 231/2025, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

- документів разом з супровідними листами, що були надані (надіслані, передані) Апаратом Ради національної безпеки і оборони України та/або Секретарем Ради національної безпеки і оборони України членам Ради національної безпеки і оборони України щодо розгляду пропозиції Служби безпеки України про введення персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та проведення письмового голосування;

- документів разом з супровідними листами, що були надані (надіслані, передані) Апаратом Ради національної безпеки і оборони України та/або Секретарем Ради національної безпеки і оборони України членам Ради національної безпеки і оборони України щодо проведення 12 квітня 2025 року засідання Ради національної безпеки і оборони України та його формату (очно, дистанційно, змішаний) з визначеним порядком денним,?

- документів разом з супровідними листами, що були отримані Апаратом Ради національної безпеки і оборони України та/або Секретарем Ради національної безпеки і оборони України від членів Ради національної безпеки і оборони України за результатом розгляду ними пропозиції Служби безпеки України про введення персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- довідки про результати письмового голосування членів Ради національної безпеки і оборони України щодо рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яке було введено в дію Указом Президента України від 12 квітня 2025 року № 231/2025;

- Протоколу № 11 засідання Ради національної безпеки і оборони України від 12 квітня 2025 року у повному обсязі з інформацією для службового користування;

- документу, у якому відображено інформацію про час початку та час закінчення засідання Ради національної безпеки і оборони України, на якому було ухвалено рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яке було введено в дію Указом Президента України від 12 квітня 2025 року №> 231/2025, формат (очно, дистанційно, змішаний формат) проведення засідання та участі в ньому членів Ради національної безпеки і оборони України;

- електронну копію оригіналу паперового Указу Президента України від 12 квітня 2025 року №231/2025, яким уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 квітня 2025 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» (разом із електронною копією оригіналу паперового рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 квітня 2025 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» та разом із електронною копією оригіналу паперового Додатку до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 квітня 2025 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)»), який було отримано Апаратом Ради національної безпеки і оборони України від Офісу Президента України/Президента України після підписання Президентом України 12 квітня 2025 Указу №231/2025 з зазначенням часу його отримання Радою національної безпеки і оборони України;

- документів з супровідними листами, що були отримані Апаратом Ради національної безпеки і оборони України та/або Секретарем Ради національної безпеки і оборони України від Президента України Володимира Зеленського та/або Офісу Президента України й стали підставою для введення 12 квітня 2025 року до Державного реєстру санкцій відомостей відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У випадку долучення до відзиву або письмових пояснень документів, які складені іноземною мовою, учаснику судового процесу необхідно подати вказані документи оформленні у встановленому порядку у перекладі на українську мову.

Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу і третім особам.

Встановити позивачу триденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу і третім особам.

Встановити відповідачу триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу і третім особам.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору мають право подати письмові пояснення щодо позову або відзиву у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали або триденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву відповідно.

Встановити третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання витребуваних документів.

Повідомити учасників справи, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив і заперечення, пояснення третіх осіб щодо позову або відзиву повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повідомити учасників справи, що письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема вони подаються в оригіналі або у належним чином засвідченій копії, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема, учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Повідомити учасників справи, що інформацію у справі, яка розглядається, вони можуть отримати за адресою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою: https://supreme.court.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Головуючий Р. Ф. Ханова

Судді О.В. Білоус

І. А. Гончарова

І. Я. Олендер

В.В. Хохуляк