29 вересня 2025 рокуСправа № 500/7712/24 пров. № А/857/11912/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Качмара В.Я.,
суддів - Гудима Л.Я., Онишкевича Т.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕРМОПАНЕЛІ» до Міністерства економіки України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Міністерства економіки України на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 березня 2025 року (суддя Грицюк Р.П., м.Тернопіль, повний текст складено 12 березня 2025 року), -
У грудні 2024 року Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕРМОПАНЕЛІ» (далі - ТОВ) звернулося до суду з позовом до Міністерства економіки України (далі - Міністерство), в якому просило:
визнати протиправною бездіяльність щодо неприйняття рішення за результатами звернення позивача про відповідність «Порядку та критеріям визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 (далі - Постанова №76, Порядок №76 відповідно);
зобов'язати відповідача прийняти рішення за результатами звернення позивача на відповідність Порядку №76.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 березня 2025 року задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства щодо неприйняття рішення за зверненням ТОВ від 19.07.2024 з подальшими доповненнями. Зобов'язати Міністерство розглянути звернення ТОВ від 19.07.2024 з подальшими доповненнями та прийняти за результатами його розгляду рішення. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, в частині задоволених позовних вимог, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
В апеляційній скарзі вказує, що рішення про відповідність чи не відповідність організації критеріям зазначеним у пункті 2 «Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період» затвердженим Постановою №76 (далі - Критерії та порядок) приймається відповідним центральним органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України (за сферою управління чи галуззю національної економіки) або до обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації на території юрисдикції яких вони розташовані. Зазначає, що позивачем не доведено, що він здійснює господарську діяльність на інших територіях областей України, крім Тернопільської області. Також не доведено, що його діяльність відноситься до сфери формування та/або реалізації політики якої забезпечує Мінекономіки.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.
Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що Мінекономіки не може ухилитися від розгляду звернення позивача, оскільки заявник володіє обґрунтованим правом бути детально проінформованим про причини і мотиви невідповідності товариства Критеріям і порядку критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Такі висновки суду першої інстанції, відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з правильним застосуванням норм матеріального права і дотриманням норм процесуального права, з таких міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що ТОВ 19.07.2024 звернулось із листом №1 до Міністерства про визначення товариства критично важливим для галузі національної економіки.
Посилаючись на вимоги підпункту 4 пункту 2 Порядку та критерії, наказу Міністерства економіки України від 17.02.2023 № 952 «Про затвердження критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузей національної економіки», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 03.03.2023 за №396/39452 (далі - Наказ №952, Критерії-1), позивач просив Мінекономіки прийняти рішення про належність його до переліку підприємств, які мають важливе значення для галузі національної економіки у сфері виробництва клінкерних термопанелей в Україні в особливий період.
Позивач листами від 26.08.2024 №2 та 04.09.2024 №0409-1 додатково долучив документи на підтвердження доводів визначення його критично важливим для функціонування економіки.
У відповідь на вказані звернення листом від 20.09.2024 №27-12/69839-07 Мінекономіки повідомило позивача, що комісією Мінекономіки із визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - Комісія) 11.09.2024 розглянуто звернення ТОВ щодо визначення підприємства критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період і за результатами розгляду матеріалів, наданих ТОВ листами від 19.07.2024 № 1, від 26.08.2024 № 2, від 04.09.2024 № 0409- 1, Комісією рекомендовано відмовити ТОВ у визначенні підприємства таким, що є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Відповідачем констатовано, що рішення про визначення ТОВ критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період не прийнято.
Відповідач обґрунтовуючи правомірність таких дій, зазначає, що за відсутності документів, що підтверджують здійснення товариством діяльності на території трьох і більше областей України, а також віднесення діяльності позивача до сфери, формування та/або реалізацію політики якої забезпечує Мінекономіки, відповідач був позбавлений як можливості так і правових підстав прийняти рішення про відповідність чи про невідповідність ТОВ Критеріям.
За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до абзацу 4 статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі Закон № 3543-XII), мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до статті 24 Закону № 3543-XII бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.
Пунктом 4 частини 1 статті 25 Закону № 3543-XII передбачено, що бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють або проходять службу, зокрема, на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 2-3 статті 25 Закону № 3543-XII, порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.
Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.
Механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія) військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу, визначає Порядок.
Відповідно до пункту 2 Критеріїв (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється за такими критеріями:
1) загальна сума сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, та сума сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою контролюючого органу, в якому на обліку перебуває підприємство, установа, організація;
2) сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро, визначений за середньозваженим офіційним курсом Національного банку за той самий період, що підтверджується довідкою відповідного обслуговуючого банку;
3) підприємство, установа, організація має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 83 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 20, ст. 555);
4) підприємство, установа, організація має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади. Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, встановлюються органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) з урахуванням потреб територіальної громади;
5) відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується довідкою про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, або витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами, засвідченим керівником підприємства, установи, організації;
6) розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб - працівників на підприємстві, в установі, організації за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією;
7) підприємство, установа, організація є резидентом Дія Сіті.
До критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період підприємств, установ та організацій належать:
спеціалізовані установи ООН, закордонні дипломатичні установи в Україні, закордонні дипломатичні установи України, представництва міжнародних організацій згідно з переліком, затвердженим МЗС;
представництва донорських установ, виконавці проектів міжнародної технічної допомоги згідно з переліком, затвердженим Секретаріатом Кабінету Міністрів України;
Дослідницька служба Верховної Ради України, а також підприємства, установи та організації, що перебувають у сфері управління органів, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, згідно з переліками, затвердженими відповідними органами управління;
підприємства, установи та організації протезно-ортопедичної галузі, що визначені Мінсоцполітики критично важливими для функціонування економіки в особливий період у сфері соціального захисту населення, які безпосередньо здійснюють протезування/ортезування;
підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, які є операторами протимінної діяльності, що визначені Мінекономіки критично важливими для функціонування економіки в особливий період та проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства.
Підприємства, установи та організації, які виробляють товари, виконують роботи і надають послуги з розроблення, виготовлення, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів, їх складових частин для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, а також уповноважені суб'єкти управління об'єктами державної власності, які здійснюють регулювання, контроль та координацію діяльності таких підприємств, установ та організацій, визначаються Мінстратегпромом як критично важливі для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у разі відповідності критерію, визначеному підпунктом 4 цього пункту.
Підставою для прийняття рішення про визначення підприємства, установи, організації, крім підприємств, установ та організацій, зазначених в абзацах 2 - 6 цього пункту, критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є відповідність трьом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку (пункт 3).
Визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період здійснюється центральним органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України, за відповідною сферою управління та галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (пункт 4 Критеріїв та порядку)
З метою визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період такі підприємство, установа, організація у разі відповідності критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, звертається до центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України (за сферою управління чи галуззю національної економіки), або до обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, (військової адміністрації у разі її утворення), на території юрисдикції яких вони розташовані.
Орган, зазначений у пункті 5 цих Критеріїв та порядку, до якого надійшло звернення підприємства, установи, організації, зобов'язаний у строк не більш як 10 робочих днів з дня його отримання розглянути його на відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, та за результатами розгляду прийняти одне з таких рішень:
про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку.
Рішення про відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період повинне містити інформацію про код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ; податковий номер платника податків; повне та скорочене найменування підприємства, установи, організації; критерії, яким відповідає підприємство, установа, організація.
Рішення про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, повинне містити інформацію про відмову у визначенні підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період з обґрунтуванням невідповідності критеріям (пункт 6).
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку Наказом № 952 затверджено відповідні Критерії-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Відповідно до пункту 1 Критеріїв-1 підприємства, установи, організації визначаються такими, що мають важливе значення для галузей національної економіки, якщо вони відповідають хоча б одному з таких критеріїв:
1) здійснення підтримки та супроводження інвестиційних проєктів відповідно до рішення Кабінету Міністрів України (відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні») або Мінекономіки;
2) здійснення відповідно до законів реалізації державної політики, за формування якої відповідає Мінекономіки;
3) отримання фінансової державної підтримки у вигляді грантів згідно з Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні», Порядком реалізації експериментального проекту щодо надання на конкурсних засадах фінансової підтримки стартапам в Україні, у тому числі в сфері інформаційних технологій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року № 736, Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2022 року № 738, Порядком надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року № 739, у 2022-2023 роках;
4) виконання робіт та надання послуг для Мінекономіки на підставі договорів (угод, меморандумів, контрактів), укладених на строк не менше шести місяців;
5) перебування у сфері управління Мінекономіки та виконання державних замовлень;
6) середня заробітна плата працівників підприємства, установи, організації, що здійснює діяльність у сфері, формування та/або реалізацію політики якої забезпечує Мінекономіки, складає: не нижче середньої заробітної плати по країні помноженої на коефіцієнт 1,5 - для підприємств, установ, організацій, які мають середню кількість застрахованих осіб - працівників не менше 50 осіб; не нижче середньої заробітної плати по країні помноженої на коефіцієнт 3 - для підприємств, установ, організацій незалежно від кількості застрахованих осіб - працівників;
7) провадження діяльності на території трьох і більше областей України, у сфері, формування та/або реалізацію політики якої забезпечує Мінекономіки, що підтверджується документами на право власності або оренду нерухомого майна, а також витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за місцезнаходженням філії, представництва, іншого відокремленого підрозділу;
8) провадження виду виробництва або надання послуг, яке забезпечує потреби інших підприємств, установ, організацій в матеріально-технічних ресурсах, сировині і матеріалах, комплектувальних виробах, відсутність яких призведе до повної зупинки виробництва продукції або надання послуг, у сфері, формування та/або реалізацію політику якої забезпечує Мінекономіки;
9) здійснення протимінної діяльності (надання послуг та/або виконання робіт з гуманітарного розмінування території України).
Наказом Міністерства від 06.02.2023 № 849 «Про утворення комісії із визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період» затверджено Положення про комісію із визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - Положення).
За змістом пункту 3 Положення основними завданнями комісії є: 1) визначення відповідності підприємства, установи і організації критеріям, зазначеним у пункті 2 Порядку та критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економікита забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі - Порядок та критерії);
2) підготовка пропозицій про: відповідність підприємств, установ і організацій критеріям, зазначеним у пункті 2 Порядку та критеріїв, визначення їх критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
невідповідність підприємств, установ і організацій критеріям, зазначеним у пункті 2 Порядку та критеріїв;
3) підготовка пропозицій щодо критеріїв, за якими здійснюватиметься визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузі національної економіки;
4) підготовка пропозицій про підтвердження статусу критично важливого підприємства, установи і організації для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період або про позбавлення такого статусу.
Відповідно до пункту 4 Положення Комісія для виконання покладених на неї завдань:
1) здійснює розгляд звернень та заяв підприємств, установ і організацій, які надійшли відповідно до пунктів 5 та 8 Порядку та критеріїв;
2) подає керівництву Мінекономіки розроблені за результатами своєї роботи рекомендації та пропозиції.
На своїх засіданнях комісія розробляє пропозиції та рекомендації з питань, що належать до її компетенції. Пропозиції та рекомендації фіксуються у протоколі засідання, який підписується головуючим на засіданні та секретарем і надсилається усім членам комісії (пункт 7).
Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що пунктом 6 Критеріїв встановлений обов'язок органу державної влади, до якого надійшло звернення підприємства, установи, організації, (у даній справі відповідача - Мінекономіки) у строк не більш як 10 робочих днів з дня його отримання розглянути його на відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, та за результатами розгляду прийняти одне з таких рішень: про відповідність чи не відповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, і іншого способу розгляду звернень підприємств, установ чи організації про їх відповідність критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та порядку, окрім як прийняття органом державної влади процесуального документа у формі письмового рішення законодавством не передбачено.
Відтак, у разі, якщо законодавство передбачає прийняття лише певного конкретного рішення, то це не є реалізацією дискреції (повноважень), а є виконанням обов'язку.
На підтвердження такого висновку, вказує той самий пункт 6 Критеріїв і порядку, яким встановлено вимоги і форму процесуального документу у формі рішення, що повинне містити інформацію про код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ; податковий номер платника податків; повне та скорочене найменування підприємства, установи, організації; критерії, яким відповідає підприємство, установа, організація у разі встановлення їх належності до критично важливих.
Ба більше, рішення про невідповідність підприємства, установи, організації критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, повинне містити інформацію про відмову у визначенні підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період з обґрунтуванням невідповідності критеріям.
Виходячи зі змісту цієї норми, суд застосовує буквальне її тлумачення, що полягає у обов'язку органу державної влади, до якого надійшло звернення підприємства, установи, організації за результатами розгляду такого звернення прийняти рішення, при цьому щодо даних спірних правовідносинах - з обґрунтуванням невідповідності критеріям.
При цьому, апеляційний суд звертає увагу на те, що обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги Міністерство чітко в апеляційній скарзі вказує причини за яких позивач не може бути визначений до підприємств, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, однак свою неможливість прийняття рішення за наслідками звернення пояснює тим, що діяльність ТОВ за видом економічної діяльності не відноситься до сфери управління та галузі національної економіки, реалізацію якої забезпечує Міністерство, а тому ТОВ належить звернутися до відповідного державного органу за територіальною належністю місцезнаходження підприємства.
Апеляційний суд, зауважує, що Постановою №76, Критеріями та переліком, Положенням чітко визначено порядок прийняття та розгляду відповідних звернень, як Комісією так і відповідним державним органом до якого таке звернення надійшло.
Відповідно Комісія за результатами своєї роботи подає Міністерству рекомендації та пропозиції, а Міністерство в силу пункту 6 Критеріїв і Порядку приймає одне із передбачених у цьому пункті рішень.
При цьому, переліченими законодавчими нормами не передбачено, які дії має вчинити державний орган у разі отримання спірного звернення, яке не належить до розгляду за сферою його управління, як і не передбачено наслідки для суб'єкта який подав таке звернення до державного органу сфера управління якого не поширюється на його діяльність.
Відтак, ТОВ не позбавлене права подавати таке звернення саме до відповідача, якщо вважає, що його діяльність охоплюється сферою дії Міністерства.
В розрізі викладених обставин та правових норм, апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову у спосіб, що наведений в оскаржуваному рішенні, так як фактично відповідне рішення за наслідками розгляду звернення прийнято не було.
А позиція ж скаржника фактично націлена на покладення на суд повноважень щодо встановлення відповідності чи не відповідності ТОВ критеріям, зазначеним у пункті 2 Критеріїв та порядку, що, відповідно, не є можливим в силу викладених законодавчих норм.
Наведені ж в апеляційній скарзі доводи не спростовують і не містять вагомих та обґрунтованих аргументів, які б давали підстави стверджувати про інше.
Відповідно до положень частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Підсумовуючи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС суд,
Апеляційну скаргу Міністерства економіки України залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 12 березня 2025 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.
Суддя-доповідач В. Я. Качмар
судді Л. Я. Гудим
Т. В. Онишкевич