Рішення від 29.09.2025 по справі 705/6166/24

Справа №705/6166/24

2-а/705/22/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року м.Умань

Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Єщенко О.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі від 16.10.2024 серії АВ № 00001507, від 16.10.2024 серії АВ № 00001508, від 21.10.2024 серії АВ № 00001756, від 21.10.2024 серії АВ № 00001757, від 21.10.2024 серії АВ № 00001766,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі від 16.10.2024 серії АВ № 00001507, від 16.10.2024 серії АВ № 00001508, від 21.10.2024 серії АВ № 00001756, від 21.10.2024 серії АВ № 00001757, від 21.10.2024 серії АВ № 00001766 та просив: поновити строк звернення до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов про накладення адміністративного стягнення від 16.10.2024 серії АВ № 00001507, від 16.10.2024 серії АВ № 00001508, від 21.10.2024 серії АВ № 00001756, від 21.10.2024 серії АВ № 00001757, від 21.10.2024 серії АВ № 00001766; скасувати постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі від 16.10.2024 серії АВ № 00001507, від 16.10.2024 серії АВ № 00001508, від 21.10.2024 серії АВ № 00001756, від 21.10.2024 серії АВ № 00001757, від 21.10.2024 серії АВ № 00001766, винесені Державною службою України з безпеки на транспорті, відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП; стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті сплачений судовий збір.

В обґрунтування позову зазначив, що інспекторами відділу систем автоматичної фіксації порушень департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті неправомірно винесені відносно нього як власника транспортних засобів наступні постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, а саме:

1) постанова від 16.10.2024 серії АВ № 00001507 за ч.2 ст. 132-1 КУпАП на суму штрафу 8500 грн. Відповідно до цієї постанови начебто 13.10.2024, за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., на автоматичному зважувальному комплексі WIN-21, зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_1 з перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,125% ( 3.65 тон), при невірному нормативному показнику 40 тонн. Фактична маса з урахуванням встановленої законом похибки склала 43,650 тонн. Проте з урахуванням передбаченої законом вагової норми 44,000 тонни, відсутні жодні перевищення 5-відсоткової шкали, при досягненні якої передбачено застосування штрафів;

2) постанова від 16.10.2024 серії АВ № 00001508 за ч.2 ст. 132-1 КУпАП на суму штрафу 8500 грн. Відповідно до цієї постанови начебто 13.10.2024, за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., на автоматичному зважувальному комплексі WIN-21, зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_2 з перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,000% (3.2 тон), при невірному нормативному показнику 40 тонн. Фактична маса з урахуванням встановленої законом похибки склала 43,200 тонн. Проте з урахуванням передбаченої законом вагової норми 44,000 тонни, відсутні жодні перевищення 5-відсоткової шкали, при досягненні якої передбачено застосування штрафів;

3) постанова від 21.10.2024 серії АВ № 00001756 за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП на суму штрафу 8500 грн. Відповідно до цієї постанови начебто 16.10.2024, за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., на автоматичному зважувальному комплексі WIN-21, зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_1 з перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,463% (3.785 тон), при невірному нормативному показнику 40 тонн. Фактична маса з урахуванням встановленої законом похибки склала 43,785 тонн. Проте з урахуванням передбаченої законом вагової норми 44,000 тонни, відсутні жодні перевищення 5-відсоткової шкали, при досягненні якої передбачено застосування штрафів;

4) постанова від 21.10.2024 серії АВ № 00001757 за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП на суму штрафу 8500 грн. Відповідно до цієї постанови начебто 16.10.2024, за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., на автоматичному зважувальному комплексі WIN-21, зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_2 з перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,000% (3.2 тон), при невірному нормативному показнику 40 тонн. Фактична маса з урахуванням встановленої законом похибки склала 43,200 тонн. Проте з урахуванням передбаченої законом вагової норми 44,000 тонни, відсутні жодні перевищення 5-відсоткової шкали, при досягненні якої передбачено застосування штрафів;

5) постанова від 21.10.2024 серії АВ № 00001766 за ч.2 ст. 132-1 КУпАП на суму штрафу 8500 грн. Відповідно до цієї постанови начебто 17.10.2024, за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., на автоматичному зважувальному комплексі WIN-21, зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.480 д.н.з. НОМЕР_3 з перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,550% (3.02 тон), при невірному нормативному показнику 40 тонн. Фактична маса з урахуванням встановленої законом похибки склала 43,020 тонн. Проте з урахуванням передбаченої законом вагової норми 44,000 тонни, відсутні жодні перевищення 5-відсоткової шкали, при досягненні якої передбачено застосування штрафів.

Вказані постанови надійшли Укрпоштою за адресою його місця проживання. У постановах Укртрансбезпекою вказано відомості лише про тягачі, однак умисно приховано відомості щодо напівпричіпів-контейнеровозів. Проте дана обставина є ключовою у даній справі, оскільки саме для контейнеровозів вагова норма становить 44 тонни, а не 40 тонн, як для звичайних вантажівок.

Вважає, що оскаржувані постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності винесені протиправно.

Ухвалою від 13.12.2025 відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали подати відзив на позов згідно із вимогами ст. 162 КАС України. Питання поважності причин пропуску строку звернення до суду та можливість поновлення позивачу цього строку вирішити у судовому засіданні після дослідження представлених сторонами доказів.

06.01.2025 представником відповідача Державної служби України з безпеки на транспорті Мельничук І.В. у системі «Електронний суд» сформовано відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 10.01.2025 відзив на позовну заяву за вх. № 205 від 06.01.2025 в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі від 16.10.2024 серії АВ № 00001507, від 16.10.2024 серії АВ № 00001508, від 21.10.2024 серії АВ № 00001756, від 21.10.2024 серії АВ № 00001757, від 21.10.2024 серії АВ № 00001766 повернуто без розгляду, у зв'язку з тим, що він поданий без додержання вимог ч. 4 ст. 162 та п. 7 ч. 1 ст. 167 КАС України.

15.01.2025 представником Державної служби України з безпеки на транспортні Мельничук І.В. сформовано в системі «Електронний суд» відзив на позовну заяву, який зареєстровано в суді 16.01.2025 за вх. № 1232. У відзиві представник відповідача Державної служби України з безпеки на транспорті Мельничук І.В. вважає, що наявні підстави для відмови в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що кожна оскаржувана постанова про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України відповідають усім вищенаведеним критеріям та містить усю необхідну інформацію, передбачену КУпАП та пунктом 17 Порядку №1174, а отже, зміст оскаржуваних постанов відображає ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 132-1 КУпАП (перевищення встановлених законодавством габаритно- вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами). Також, оскаржувані постанови відповідає додатку 1 Інструкції № 512 (із змінами, внесеними згідно з наказом постанова, що оскаржуються Позивачем у цій справі, за своїм змістом та формою повністю відповідає вимогам вищезазначених нормативно-правових актів та містить необхідну інформацію, згідно якої уповноваженою посадовою особою Укртрансбезпеки було встановлено подію, склад адміністративного правопорушення та правомірно притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 132-1 КУпАП. Позивач здійснював вантажні перевезення контейнеровозом з порушенням правил їх експлуатації в розумінні вищезазначених міжнародних та національних норм, тому у такому разі він мав право перевозити вантаж з дотриманням 22.5 Правил дорожнього руху - не більше 40 т., адже навантаження 42 (44) тони допускається лише у разі експлуатації контейнеровоза за його прямою спеціалізацією при перевезення контейнерів. Використання конструкції, візуально схожої на контейнер є намаганням та штучно збільшити максимальне дозволене навантаження транспортного засобу всупереч нормам законодавства України. Просила прийняти відзив на позовну заяву та врахувати викладені в ньому доводи під час розгляду справи по суті. Відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог.

Крім того, 15.01.2025 представником Державної служби України з безпеки на транспортні Мельничук І.В. сформовано в системі «Електронний суд» клопотання, яке зареєстровано в суді 16.01.2025 за вх. № 1233, про розгляд справи в порядку загального позовного провадження. У клопотанні зазначено, що питання визнання протиправними постанов про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, що зафіксовані в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України має важливе значення для відповідача, третьої особи, а також формування практики притягнення осіб до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, які фіксуються в автоматичному режимі, зокрема при перевищенні встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами. Як відомо, адміністративні стягнення у виді штрафів стягуються в дохід Державного бюджету України, наповнення якого в умовах воєнного стану є надважливим. Загальна сума адміністративних стягнень, накладених Укртрансбезпекою на позивача за вчинені ним адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, що зафіксовані в автоматичному режимі, згідно постанов, які є предметом спору, на думку відповідача, є вагомою для Державного бюджету України. Предметом спору є 29 постанов про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, які зафіксовані в автоматичному режимі, що свідчить про масовість вчинення адміністративних правопорушень в даній сфері, а отже має значний суспільний інтерес, в.т.ч., але не виключно, і для суб'єктів, господарювання, які здійснюють свою діяльність в сфері вантажоперевезень. Судової практики Верховного Суду з питань притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, що зафіксовані в автоматичному режимі немає, а отже її формування має важливе значення для державного регулювання суспільних відносин в даній сфері.

Ухвалою від 24.01.2025 постановлено клопотання представника Державної служби України з безпеки на транспортні Мельничук І.В. про розгляд справи № 705/6166/24 за правилами загального позовного провадження залишити без задоволення.

Суд, перевіривши матеріали справи, дослідивши письмові докази, дійшов таких висновків.

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Судом встановлено, що згідно з постановою по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України від 16.10.2024 серії АВ № 00001507, 13.10.2024 о 14 год. 40 хв. за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,125% ( 3.65 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, відповідальність за що передбачена ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 8500 грн. Дата набрання постановою законної сили не вказана. Строк пред'явлення постанови до виконання не вказаний.

У постанові також вказано, що правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу марки WIM 21, WAGA-WIM35, зав. № 6, та зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2620мм, 2-3: 1340мм, 3-4: 5760 мм; 4-5: 1300 мм; 5-6: 1300 мм, навантаження на вісь 1 - 6200 кг, 2 - 6700 кг, 3 - 11350 кг, 4 -7250 кг; 5 - 8300 кг, 6-8700 кг, загальна маса - 48500 кг, висота - 3,857 м; ширина - 2,542 м; довжина -15,927 м. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу - 43650 кг.

Зазначено, що згідно із частиною другою статті 308 КУпАП в разі несплати позивачем штрафу у строк, встановлений частиною другою статті 300-2 КУпАП, у порядку примусового виконання цієї постанови органи державної виконавчої служби з правопорушника стягують штраф у подвійному розмірі 17000 грн.

Постанова серії АВ № 00001507 направлена ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та отримана ним 30.10.2024 у відділенні Укрпошти за місцем проживання.

Згідно з постановою по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України від 16.10.2024 серії АВ № 00001508, 13.10.2024 о 14 год.41 хв. за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_2 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,000% (3.2 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, відповідальність за що передбачена ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 8500 грн. Дата набрання постановою законної сили не вказана. Строк пред'явлення постанови до виконання не вказаний.

У постанові також вказано, що правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу марки WIM 21, WAGA-WIM35, зав. № 6, та зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2610мм, 2-3: 1350мм, 3-4: 5640 мм; 4-5: 1320 мм; 5-6: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 6850 кг, 2 - 5300 кг, 3 - 9950 кг, 4 -7950 кг; 5 - 9200 кг, 6-8750 кг, загальна маса - 48000 кг, висота - 3,808 м; ширина - 2,513 м; довжина -16,147 м. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу - 43200 кг.

Зазначено, що згідно із частиною другою статті 308 КУпАП в разі несплати позивачем штрафу у строк, встановлений частиною другою статті 300-2 КУпАП, у порядку примусового виконання цієї постанови органи державної виконавчої служби з правопорушника стягують штраф у подвійному розмірі 17000 грн.

Постанова серії АВ № 00001508 направлена ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та отримана ним 30.10.2024 у відділенні Укрпошти за місцем проживання.

Згідно з постановою по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України від 21.10.2024 серії АВ № 00001756, 16.10.2024 о 19 год.01 хв. за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,463% (3.785 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, відповідальність за що передбачена ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 8500 грн. Дата набрання постановою законної сили не вказана. Строк пред'явлення постанови до виконання не вказаний.

У постанові також вказано, що правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу марки WIM 21, WAGA-WIM35, зав. № 6, та зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2620 мм, 2-3: 1340 мм, 3-4: 5760 мм; 4-5: 1300 мм; 5-6: 1300 мм, навантаження на вісь 1 - 6300 кг, 2 - 7050 кг, 3 - 11850 кг, 4 -6850 кг; 5 - 8100 кг, 6-8500 кг, загальна маса - 48650 кг, висота - 3,855 м; ширина - 2,533 м; довжина -15,994 м. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу - 43785 кг.

Зазначено, що згідно із частиною другою статті 308 КУпАП в разі несплати позивачем штрафу у строк, встановлений частиною другою статті 300-2 КУпАП, у порядку примусового виконання цієї постанови органи державної виконавчої служби з правопорушника стягують штраф у подвійному розмірі 17000 грн.

Постанова серії АВ № 00001756 направлена ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та отримана ним 30.10.2024 у відділенні Укрпошти за місцем проживання.

Згідно з постановою по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України від 21.10.2024 серії АВ № 00001757, 16.10.2024 о 19 год.01 хв. за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_2 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,000% (3.2 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, відповідальність за що передбачена ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 8500 грн. Дата набрання постановою законної сили не вказана. Строк пред'явлення постанови до виконання не вказаний.

У постанові також вказано, що правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу марки WIM 21, WAGA-WIM35, зав. № 6, та зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2610 мм, 2-3: 1340 мм, 3-4: 5640 мм; 4-5: 1320 мм; 5-6: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 7050 кг, 2 - 4850 кг, 3 - 10350 кг, 4 -7950 кг; 5 - 9100 кг, 6-8700 кг, загальна маса - 48000 кг, висота - 3,818 м; ширина - 2,515 м; довжина -16,074 м. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу - 43200 кг.

Зазначено, що згідно із частиною другою статті 308 КУпАП в разі несплати позивачем штрафу у строк, встановлений частиною другою статті 300-2 КУпАП, у порядку примусового виконання цієї постанови органи державної виконавчої служби з правопорушника стягують штраф у подвійному розмірі 17000 грн.

Постанова серії АВ № 00001757 направлена ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та отримана ним 30.10.2024 у відділенні Укрпошти за місцем проживання.

Згідно з постановою по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України від 21.10.2024 серії АВ № 00001766, 17.10.2024 о 13 год.58 хв. за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.480 д.н.з. НОМЕР_3 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,550% (3.02 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон, відповідальність за що передбачена ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, та притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 8500 грн. Дата набрання постановою законної сили не вказана. Строк пред'явлення постанови до виконання не вказаний.

У постанові також вказано, що правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу марки WIM 21, WAGA-WIM35, зав. № 6, та зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2610 мм, 2-3: 1340 мм, 3-4: 5740 мм; 4-5: 1310 мм; 5-6: 1310 мм, навантаження на вісь 1 - 6400 кг, 2 - 6050 кг, 3 - 10400 кг, 4 -7850 кг; 5 - 9100 кг, 6-8000 кг, загальна маса - 47800 кг, висота - 3,492 м; ширина - 2,436 м; довжина -15,899 м. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу - 43020 кг.

Зазначено, що згідно із частиною другою статті 308 КУпАП в разі несплати позивачем штрафу у строк, встановлений частиною другою статті 300-2 КУпАП, у порядку примусового виконання цієї постанови органи державної виконавчої служби з правопорушника стягують штраф у подвійному розмірі 17000 грн.

Постанова серії АВ № 00001766 направлена ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та отримана ним 30.10.2024 у відділенні Укрпошти за місцем проживання.

Позивач у позовній заяві просив поновити строк звернення до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов про накладення адміністративного стягнення від 16.10.2024 серії АВ № 00001507, від 16.10.2024 серії АВ № 00001508, від 21.10.2024 серії АВ № 00001756, від 21.10.2024 серії АВ № 00001757, від 21.10.2024 серії АВ № 00001766.

На обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду позивачем було надано копії зворотного боку оскаржуваних постанов, на яких вказано штрих-код Укрпошти та відповідно до трекінгів постанови були отримані 30.10.2024.

З матеріалів справи вбачається, що адміністративний позов було подано до суду 07.11.2024.

За таких обставин суд доходить висновку про можливість поновлення встановленого ст. 289 КпАП України 10-денного строку на оскарження постанов, оскільки відповідно до ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 ОСОБА_1 є власником транспортного засобу MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_1 , маса якого без навантаження 7800 кг, повна маса 25700 кг, колір: білий.

Відповідно до протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу № 00934-00227-24 від 19.03.2024 проведено міжнародний технічний огляд транспортного засобу MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_1 . Транспортний засіб після технічного контрою визнано технічно справним.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 ОСОБА_1 є власником спеціалізованого напівпричепа н/пр контейнеровоз, переобл. у 2021 універс. для перевез. конт.1А або 1С або кузов. один. вигот.для перевез. насип. вантажів, д.н.з. НОМЕР_6 , маса без навантаження 4100 кг, повна маса 34000 кг, колір: сірий.

Відповідно до протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу № 00934-00228-24 від 19.03.2024 проведено міжнародний технічний огляд транспортного засобу 04, TRAILOR SYY 3CX д.н.з. НОМЕР_6 . Транспортний засіб після технічного контрою визнано технічно справним.

Згідно із фотозображенням транспортного засобу MAN TGX 26.440, здійсненим в автоматичному режимі в момент вчинення правопорушення, яке долучене до матеріалів відзиву, 13.10.2024 о 14:40 та 13.10.2024 о 14:41 за адресою М-01, км 49+495, Київська область, зафіксовано проїзд транспортного засобу MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом-контейнеровозом.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_7 ОСОБА_1 є власником транспортного засобу MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_2 , маса якого без навантаження 8315 кг, повна маса 25700 кг, колір: білий.

Відповідно до протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу № 00934-00087-24 від 08.02.2024 проведено міжнародний технічний огляд транспортного засобу MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_2 . Транспортний засіб після технічного контрою визнано технічно справним.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_8 ОСОБА_1 є власником спеціалізованого напівпричепа н/пр контейнеровоз, д.н.з. НОМЕР_9 , маса без навантаження 4280 кг, повна маса 43000 кг, колір: зелений.

Відповідно до протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу № 00934- 00088-24 від 08.02.2024 проведено міжнародний технічний огляд транспортного засобу 04, TURBO'S HOET 20PC д.н.з. НОМЕР_9 . Транспортний засіб після технічного контрою визнано технічно справним.

Згідно із фотозображенням транспортного засобу MAN TGX 26.440, здійсненим в автоматичному режимі в момент вчинення правопорушення, яке долучене до матеріалів відзиву, 13.10.2024 о 14:41 та 16.10.2024 о 19:01 за адресою М-01, км 49+495, Київська область, зафіксовано проїзд транспортного засобу MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_2 з напівпричепом-контейнеровозом.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_10 ОСОБА_1 є власником транспортного засобу MAN TGX 26.480 д.н.з. НОМЕР_3 , маса якого без навантаження 7200 кг, повна маса 23700 кг, колір: білий.

Відповідно до протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу № 00934-00465-24 від 24.05.2024 проведено міжнародний технічний огляд транспортного засобу MAN TGX 26.480 д.н.з. НОМЕР_3 . Транспортний засіб після технічного контрою визнано технічно справним.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_11 ОСОБА_1 є власником спеціалізованого напівпричепа н/пр контейнеровоз Е, д.н.з. НОМЕР_12 , маса без навантаження 3790 кг, повна маса 35000 кг, колір: зелений.

Відповідно до протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу № 00934- 00466-24 від 24.05.2024 проведено міжнародний технічний огляд транспортного засобу 04, SCHMITZ SCS 24L-1362ЕВ д.н.з. НОМЕР_12 . Транспортний засіб після технічного контрою визнано технічно справним.

Згідно із фотозображенням транспортного засобу MAN TGX 26.480, здійсненим в автоматичному режимі в момент вчинення правопорушення, яке долучене до матеріалів відзиву, 17.10.2024 о 13:58 год. за адресою М-01, км 49+495, Київська область, зафіксовано проїзд транспортного засобу MAN TGX 26.480 д.н.з. НОМЕР_3 з напівпричепом-контейнеровозом.

У силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, оскаржуваними постановами ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, яка передбачає відповідальність за порушення Правил дорожнього руху.

Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

На виконання вимог абзацу 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті та підпорядкувавши Службі, що утворюється, Державну спеціальну службу транспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).

Відповідно до п. 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Укртрансбезпека у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства (п. 3 Положення).

Згідно з п.п. 1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.

За приписами п. 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: 2) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; 15) здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів у зонах габаритно-вагового контролю; 29) у випадках, передбачених законом, складає протоколи про адміністративні правопорушення, розглядає справи про адміністративні правопорушення і накладає адміністративні стягнення.

Згідно з п. 7 Положення Укртрансбезпека для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема: використовувати у своїй діяльності транспортні засоби, спеціалізовані та засоби вимірювальної техніки; у разі виявлення порушень законодавства щодо габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) копіювати, сканувати документи, які пред'являють водії транспортних засобів під час проведення такої перевірки, та використовувати їх як доказ під час розгляду справ про порушення законодавства; використовувати засоби фото- і відеофіксації процесу перевірки, зокрема в автоматичному режимі.

Частиною 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмірі плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

У силу п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізником Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху України, на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Відповідно до пп. 4 п. 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879), габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідальності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрами і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до п. 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Отже, положеннями чинного законодавства визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю.

Аналогічного змісту правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі № 917/210/19.

Відповідно до ст. 132-1 КУпАП порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, уповноважених з питань безпеки перевезення небезпечних вантажів, громадян - суб'єктів господарської діяльності - у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20%; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30%. Ухилення або відмова від проходження габаритно-вагового контролю, а так само перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, розташування транспортних засобів на проїзній частині, вчинення правопорушень, передбачених частиною шостою статті 121 цього Кодексу, в зоні габаритно-вагового контролю - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Примітка. Дія частини першої цієї статті не поширюється на правопорушення, пов'язані з перевищенням габаритних та/або вагових параметрів. Підставою для звільнення від відповідальності, передбаченої частинами першою і другою цієї статті, є наявність дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Суб'єкт відповідальності за правопорушення за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП визначено ст. 14-3 КУпАП.

Так, адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені ч. 2 ст. 122-2, ч.ч. 2, 3 ст. 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

Участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у п. 22.5 ПДР, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративна відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2018 № 1197 затверджено Порядок внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, відповідно до якого підставами для внесення до Реєстру відомостей про належного користувача є: визначення належного користувача безпосередньо власником транспортного засобу у зв'язку з передачею фізичній особі транспортного засобу в користування; визначення керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу або отримала в установлений законодавством спосіб право користуватися ним, свого працівника належним користувачем; оформлення на фізичну особу нотаріально посвідченої довіреності на право користування транспортним засобом; користування фізичною особою транспортним засобом на підставі договору оренди (найму, позички); користування фізичною або юридичною особою транспортним засобом на підставі договору фінансового або оперативного лізингу; оформлення на фізичну особу, щодо якої вносяться відомості як про належного користувача, тимчасового реєстраційного талона. Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначено Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174.

Відповідно до п.п. 16-17 указаного Порядку у постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.

Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови від 16.10.2024 серії АВ № 00001507, 13.10.2024 за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,125% (3.65 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.

Відповідно до оскаржуваної постанови від 16.10.2024 серії АВ № 00001508, 13.10.2024 за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_2 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,000% ( 3.2 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.

Відповідно до оскаржуваної постанови від 21.10.2024 серії АВ № 00001756, 16.10.2024 за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_1 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 9,463% (3.785 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.

Відповідно до оскаржуваної постанови від 21.10.2024 серії АВ № 00001757, 16.10.2024 за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.440 д.н.з. НОМЕР_2 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 8,000% (3.2 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.

Відповідно до оскаржуваної постанови від 21.10.2024 серії АВ № 00001766, 17.10.2024 за адресою М-01, км 49+495, Київська обл., автоматичним пунктом фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксовано транспортний засіб MAN TGX 26.480 д.н.з. НОМЕР_13 , відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 7,550% (3.02 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.

Отже, суд доходить висновку, що оскаржувані постанови містять посилання на технічні засоби, спеціалізовані напівпричіпи, номери свідоцтв про їх повірку та строк їх дії, що призводить до можливості їх точної ідентифікації.

Відповідно до п. 3 Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 27.09.2021 № 512, (далі - Інструкція № 512) під час опрацювання матеріалів інформаційного файлу та встановлення факту вчинення адміністративного правопорушення, розгляд якого віднесено до компетенції Державної служби України з безпеки на транспорті, уповноважена посадова особа виносить сформовану системою в автоматичному режимі постанову без складання протоколу про адміністративне правопорушення. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, оформлюється відповідно до додатка 1 до цієї Інструкції.

Відповідно до ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна мітити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.

Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.

Згідно з п. 4 Інструкції № 512 під час опрацювання матеріалів інформаційного файлу з використанням системи уповноважена посадова особа з'ясовує: наявність фактичних даних учинення адміністративного правопорушення, ознаки якого зафіксовані на фотознімках, відеозаписі (за наявності) в інформаційному файлі; відповідність символів номерного знака транспортного засобу на отриманих фотознімках, відеозаписі (за наявності) символам, розпізнаним системою; наявність та повноту інформації про зафіксований транспортний засіб; відповідність типу, марки та моделі зафіксованого транспортного засобу його реєстраційним даним, отриманим із системи; наявність у системі інформації про те, що до моменту вчинення правопорушення зафіксований транспортний засіб вибув із володіння особи, зазначеної у статті 14-3 КУпАП, внаслідок протиправних дій інших осіб або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать цьому транспортному засобу; наявність та повноту інформації про особу, зазначену у статті 14-3 КУпАП, зафіксованого транспортного засобу; наявність інформації про обставини, що виключають адміністративну відповідальність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; наявність і відповідність дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, або документу про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Опрацювання матеріалів інформаційного файлу здійснюється в один або два етапи (рівні) залежно від наявності та повноти інформації про зафіксований транспортний засіб або про особу, яка притягається до відповідальності, а також оцінки інших матеріалів інформаційного файлу у справі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до п.п. 5, 6 Інструкції № 512 зафіксовані в автоматичному режимі, на першому етапі (рівні) за результатами опрацювання матеріалів інформаційного файлу уповноважена посадова особа:

1) за наявності відомостей у справі про адміністративне правопорушення стосовно осіб, зазначених у частинах першій та другій статті 14-3 КУпАП, щодо відповідності символів номерного знака зафіксованого транспортного засобу, наявності та повноти інформації про зафіксований транспортний засіб та відповідальну особу або особу, яка ввезла такий транспортний засіб на територію України, відсутності інформації про протиправне використання зафіксованого транспортного засобу або його номерних знаків іншими особами та відсутності обставин, що виключають адміністративну відповідальність особи, виносить із використанням засобів системи постанову, зміст якої відповідає вимогам статті 283 КУпАП, з підтвердженням прийнятого рішення шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису та створення кваліфікованої електронної печатки;

2) у разі потреби додаткової перевірки фактичних даних учинення адміністративного правопорушення, відсутності достовірної та/або повної інформації щодо зафіксованого транспортного засобу, особи, яка притягається до відповідальності, постанову не виносить, а матеріали адміністративної справи невідкладно передає з використанням засобів системи на другий етап (рівень) іншій уповноваженій посадовій особі із зазначенням підстав передання для продовження їх розгляду шляхом детального опрацювання та уточнення наявних матеріалів інформаційного файлу, іншої інформації стосовно транспортного засобу та особи, яка притягається до відповідальності, отриманої із системи, з подальшим прийняттям відповідного рішення;

3) невідкладно передає з використанням засобів системи в автоматизовному режимі таку інформацію до відповідної функціональної підсистеми єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України (далі - ФП ЄІС МВС). При цьому постанова не виноситься.

На другому етапі (рівні) уповноважена посадова особа опрацьовує не пізніше 2-х місяців з дня вчинення правопорушення, передані на розгляд з першого етапу (рівня) матеріали інформаційного файлу, аналізує їх та у разі потреби уточнює необхідні відомості для прийняття рішення у справі шляхом отримання інформації відповідно до законодавства та за результатами опрацювання:

1) у разі наявності у матеріалах інформаційного файлу відомостей про вчинення адміністративного правопорушення, відсутності в матеріалах інформаційного файлу даних про протиправне використання зафіксованого транспортного засобу або його номерних знаків іншими особами, відсутності обставин, визначених статтею 247 КУпАП, з використанням засобів системи виносить адміністративну постанову, зміст якої відповідає вимогам статті 283 КУпАП, з накладенням кваліфікованого електронного підпису;

2) за наявності хоча б однієї з обставин, визначених статтею 247 КУпАП, закриває провадження у справі без винесення постанови з унесенням відповідної інформації до системи та накладенням кваліфікованого електронного підпису;

3) у разі отримання відомостей про протиправне використання зафіксованого транспортного засобу або його номерних знаків іншими особами невідкладно передає в автоматизованому режимі таку інформацію до ФП ЄІС МВС з метою інформування відповідних органів (підрозділів) Національної поліції України для прийняття рішення згідно із законодавством. При цьому постанова не виноситься.

Суд зазначає, що оскаржувані постанови у повній мірі відповідають вимогам Інструкції № 512.

За приписами ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженням з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у п. 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно з п. 22.5 ПДР за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Відсоткове значення перевищення максимально допустимої маси транспортних засобів отримується з врахуванням допустимої похибки вимірювання вагового комплексу, яка складається до 10% щодо визначення загальної маси транспортного засобу.

Можлива максимальна дозволена похибка автоматичного комплексу габаритно-вагового контролю, відсоткове перевищення загальної маси транспортного засобу здійснюється за формулою: (Мфакт-Ммакс-10%*Мфакт)/Ммакс)*100, (Мфакт - фактична маса транспортного засобу, зафіксована в автоматичному режимі; Ммакс - максимально допустима п. 22. Правил дорожнього руху України, загальна маса транспортного засобу), а навантаження на строєні осі за формулою: (Мфакт-Ммакс-16%*Мфакт)/Ммакс)*100.

Відповідно до п. 12.5 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363, для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху, випадати з кузова, волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху.

Пунктом 8.20 Глави 8 Правил № 363 визначено, що водій зобов'язаний перевірити відповідність кріплення і складання вантажу на рухомому складі умовам безпеки руху та забезпечення цілості рухомого складу, а також сповістити Замовника про виявлені недоліки у кріпленні та складанні вантажу, які загрожують його збереженню.

Отже, водій, який здійснює вантажні перевезення, зокрема подільного вантажу автомобільним транспортом зобов'язаний дотримуватись встановлених правил, з метою уникнення порушень законодавства про автомобільний транспорт та створення небезпеки для пішоходів та інших учасників дорожнього руху. Переміщення вантажу під час руху є неприпустимим, оскільки його переміщення спричиняє збільшення динамічної маси транспортного засобу при гальмуванні, а також порушує стійкість транспортного засобу.

Вказані негативні переміщення вантажу під час руху можуть призвести до непередбачуваних катастрофічних наслідків та є загрозою для безпеки дорожнього руху. Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у справі № 803/1540/16 від 24.07.2019. Завантажуючи вантажний автомобіль у межах дозволеної фактичної маси, перевізник зобов'язаний враховувати дозволені навантаження на осі транспортного засобу, нерівномірний розподіл маси вантажу на осі, зміну маси транспортного засобу та можливе перевищення вагових параметрів після здійснення заправки автомобіля пальним, та використовувати, в таких випадках, транспортний засіб з відповідними технічними параметрами.

З метою збереження автомобільних доріг від руйнування через значні навантаження на дорожнє покриття законодавцем установлено заборону перевезення вантажів транспортними засобами та їх составами, що перевищують установлені параметри фактичної маси та навантаження на вісь (осі).

У контексті п. 22.5 ПДР перевізник, зважаючи на особливості та характер вантажу, зобов'язаний обрати вагу, яка не перевищуватиме як повну масу транспортного засобу, так і навантаження на осі.

Враховуючи вищенаведені положення закону, суд доходить висновку, що зміст оскаржуваних постанов відображає усі істотні ознаки складу адміністративного правопорушення, а тому помилковими є доводи позивача про те, що оскаржувані постанови є необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню.

Відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

За таких обставин та, враховуючи наявні у справі докази, суд вважає, що відповідач під час винесення оскаржуваних постанов від 16.10.2024 серії АВ № 00001507, від 16.10.2024 серії АВ № 00001508, від 21.10.2024 серії АВ № 00001756, від 21.10.2024 серії АВ № 00001757, від 21.10.2024 серії АВ № 00001766 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, та накладення на нього адміністративних стягнень у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн відповідно по кожній постанові, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відтак підстав для скасування оскаржуваних постанов судом не встановлено, а тому позовну заяву слід залишити без задоволення за недоведеністю та необґрунтованістю позовних вимог, залишивши рішення суб'єкта владних повноважень без змін.

З урахуванням приписів ст. 139 КАС України, оскільки суд дійшов висновку про залишення адміністративного позову без задоволення, судові витрати у справі позивачу не відшкодовуються.

Керуючись ст. ст. 132-1, 251, 252, 280, 283 КУпАП, ст. ст. 2, 72-77, 121, 241-246, 250, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк на оскарження постанов у справі про адміністративні правопорушення від 16.10.2024 серії АВ № 00001507, від 16.10.2024 серії АВ № 00001508, від 21.10.2024 серії АВ № 00001756, від 21.10.2024 серії АВ № 00001757, від 21.10.2024 серії АВ № 00001766.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі від 16.10.2024 серії АВ № 00001507, від 16.10.2024 серії АВ № 00001508, від 21.10.2024 серії АВ № 00001756, від 21.10.2024 серії АВ № 00001757, від 21.10.2024 серії АВ № 00001766 залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його складення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.І.Єщенко