Ухвала від 22.09.2025 по справі 711/8615/25

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/8615/25

Номер провадження 1-кс/711/2143/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року м.Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

слідчого - ОСОБА_4 ,

захисника - адвоката ОСОБА_5 ,

підозрюваної - ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідувань злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.2 ст.201-4 та ч.3 ст.209 КК України про скасування арешту з майна та його реалізацію шляхом безоплатної передачі, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС відділу розслідувань злочинів загальнокримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Черкаській області ОСОБА_4 , звернувся з клопотанням про скасування арешту з майна та його реалізацію шляхом безоплатної передачі.

Клопотання обґрунтовує тим, що ОСОБА_7 та голова ГО «Вільні Волонтери», код ЄДРПОУ 44740333 ОСОБА_6 , діючи за попередньою змовою між собою, будучи достовірно обізнаними про порядок ввезення в Україну підакцизних товарів, керуючись єдиним умислом, спрямованим на вчинення контрабанди, умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їхні суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, у період часу з 08.06.2024 по 25.01.2025, здійснили контрабанду 6 автомобілів - Mercedes-Benz ML 350, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2011 року випуску, Subaru Forester, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , 2011 року випуску, Volkswagen Golf, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , 2002 року випуску, Volvo XC90, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , 2003 року випуску, Kia Sorento, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , 2004 року випуску, Volvo V50, ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , 2005 року випуску, куплених ОСОБА_7 поза межами митної території України за грошові кошти, тобто переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів у спосіб умисного подання до митного органу як підстави для переміщення документів, які містять завідомо неправдиві відомості щодо пільгового ввезення автомобілів під видом гуманітарної допомоги, загальною вартістю предметів такої контрабанди 1 408 545, 85 грн, що становить значний розмір.

Крім того, встановлено, що у період часу з 08.06.2024 по 25.01.2025 ОСОБА_7 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , яка перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , діючи умисно, з корисливою метою, будучи головою ГО «Вільні Волонтери», яка зареєстрована в Єдиному реєстрі Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги під №ЄР2532, маючи у розумінні ст. 18 КК України статус службової особи, застосовуючи комп'ютерну техніку, здійснювала вхід Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги за допомогою Кваліфікованого електронного підпису, виданого ОСОБА_6 за №4454624186E4B18704000000CE120300FA8D0B00, та вносила до офіційних документів - декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №24UA1200010010РТН2 від 08.06.2024, №24UA120001002LWSН0 від 16.11.2024, №24UA120001002МК3Н9 від 18.11.2024, №25UA1200010002F3H0 від 10.01.2025, №25UA1200010002F9H5 від 10.01.2025, №25UA12000100083ОH4 від 25.01.2025, завідомо неправдиві відомості, в результаті чого автомобілі Mercedes-Benz ML 350, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , 2011 року випуску, Subaru Forester, 2011 року випуску, ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , Volkswagen Golf, 2002 року випуску, ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 , Kia Sorento, 2006 року випуску, ідентифікаційний номер: НОМЕР_5 , Volvo XC90, ідентифікаційний номер: НОМЕР_4 , 2003 року випуску, Volvo V50, ідентифікаційний номер: НОМЕР_6 , 2005 року випуску, фіктивно набували статусу гуманітарної допомоги, в подальшому ОСОБА_6 подавала вказані декларації в електронному вигляді до Львівської митниці Державної митної служби України.

Також, встановлено, що за період часу з не раніше 09.06.2024 по 06.03.2025, ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , діючи умисно, з корисливих мотивів, організованою групою, згідно з попередньо розробленим планом вчинення злочину, єдиним для всіх учасників групи та відповідно до розподілених функцій, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи, та за попередньою змовою з ОСОБА_6 , на постійній основі з метою незаконного збагачення умисно, з корисливих мотивів, в порушення вимог Законів України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», «Про благодійну діяльність та благодійні організації», «Про гуманітарну допомогу», Постанови КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» незаконно здійснили легалізацію (відмивання) майна, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, тобто 6 автомобілів, переміщених контрабандним шляхом через митний кордон України з приховуванням від митного контролю під виглядом гуманітарної допомоги, отримувачем якої нібито виступила ГО «Вільні Волонтери», код ЄДРПОУ 44740333, а саме: Mercedes-Benz ML 350, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2011 року випуску, ринкова вартість якого станом на 09.06.2024 складала 656 766,77 грн, Subaru Forester, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , 2011 року випуску, ринкова вартість якого станом на 18.11.2024 складала 178 588, 30 грн., Volkswagen Golf, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , 2002 року випуску, ринкова вартість якого станом на 21.11.2024 складала 82 365, 07 грн., Volvo XC90, ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , 2003 року випуску, ринкова вартість якого станом на 10.01.2025 складала 180 932, 24 грн., Kia Sorento, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , 2004 року випуску, ринкова вартість якого станом на 14.01.2025 складала 179 618, 74 грн., Volvo V50, ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , 2005 року випуску, ринкова вартість якого станом на 25.01.2025 складала 130 274, 73 грн.

29.08.2025 ОСОБА_7 повідомлено про підозру у контрабанді, тобто переміщенні через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів (крім електричної енергії), вчиненому у значному розмірі, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 201-4 КК України, в пособництві у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27, ч.2 ст.28, ч.1 ст. 366 КК України, а також у володінні, використанні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчиненні правочину з таким майном, переміщенні такого майна, вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження такого майна, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

29.08.2025 ОСОБА_8 повідомлено про нову підозру у володінні, використанні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчинення правочину з таким майном, переміщенні такого майна, вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження такого майна, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, організованою групою тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

29.08.2025 ОСОБА_9 повідомлено про нову підозру у володінні, використанні, розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчинення правочину з таким майном, переміщенні такого майна, вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження такого майна, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, організованою групою тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.

29.08.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у контрабанді, тобто переміщенні через митний кордон України з приховуванням від митного контролю підакцизних товарів (крім електричної енергії), вчиненому у значному розмірі, службовою особою з використанням службового становища, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.201-4 КК України, у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчинених за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.1 ст.366 КК України, а також у вчиненні дій, спрямованих на приховування та маскування походження майна щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, вчинених особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.209 КК України.

01.09.2025 досудове розслідування у кримінальному провадженні завершено та стороні захисту в порядку передбаченому ст.290 КПК України, на підставі доручення прокурора, слідчим в цей же день надано доступ до матеріалів провадження.

Разом з тим під час досудового розслідування було встановлено, що 26.01.2025 на територію України був ввезений автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, який задекларований головою ГО «Вільні Волонтери» ОСОБА_6 як гуманітарна допомога (декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №25UA12000100085ХН4 від 25.01.2025, унікальний код гуманітарної допомоги 24349809).

Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Відповідно до п.п. ґ) п.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», отримувачі гуманітарної допомоги - юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги, зокрема благодійні організації, утворені у порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»

Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та юридичні особи, які потребують допомоги і яким вона безпосередньо надається.

Згідно з ч.2 ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім: транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для отримання і використання Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною спеціальною службою транспорту, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною міграційною службою України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншими державними органами, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, а також для використання військовослужбовцями з метою забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. У такому випадку державні органи, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, мають статус отримувача гуманітарної допомоги, а з моменту використання таких транспортних засобів - статус набувача гуманітарної допомоги.

Відповідно до п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу», тимчасово, на період проведення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за спрощеним порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, визнаються гуманітарною допомогою транспортні засоби, кінцевими набувачами яких є військовослужбовці, для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно з ч.4 ст.8 Закону України «Про гуманітарну допомогу», товари (предмети), що ввозяться (пересилаються) як гуманітарна допомога, підлягають першочерговому безкоштовному спрощеному декларуванню митним органам відповідними установами та організаціями незалежно від форми власності, з обов'язковим проставленням у товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях клейма «Гуманітарна допомога. Продаж заборонено», завіреного печаткою митника.

31.01.2025 ГО «Вільні Волонтери», код ЄДРПОУ 44740333, юридична адреса: м. Черкаси, вул. Самійла Кішки, 210, відносно автомобіля Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, здійснено тимчасову реєстрацію, що підтверджується тимчасовим реєстраційним талоном ХХР №110176.

Разом з цим в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , не маючи відношення до вказаних набувачів гуманітарної допомоги, маючи товариські стосунки з ОСОБА_6 , неправомірно, використовували для власних потреб автомобільь Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, та 06.03.2025 здійснили його продаж.

Згідно з вимогами ч.2 ч.3 ст.8 Закону України «Про гуманітарну допомогу», порушеннями законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність згідно з законом, є:

- використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням;

- використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку;

Товари (предмети) гуманітарної допомоги, які продаються за грошові кошти або передаються за інші види компенсації, та (або) виручка, отримана за такий продаж, вилучаються або конфіскуються у встановленому законом порядку.

Отримувачі гуманітарної допомоги, які порушили вимоги законодавства про гуманітарну допомогу, втрачають статус отримувача гуманітарної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

06.03.2025 під час проведення обшуку, за адресою: м. Черкаси, вул. 30-річчя Перемоги, 4/1, вилучено придбаний у ОСОБА_8 та ОСОБА_9 в ході проведення контролю за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 .

Вказаний транспортний засіб 06.03.2025 придбаний в ході проведення контролю за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки у ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та в подальшому вилучений, оскільки у розумінні Закону України «Про гуманітарну допомогу» та ст.ст.170-174 КПК України вони не є отримувачами чи набувачами гуманітарної допомоги та законними власниками або володільцями вказаного майна, оскільки автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , являється гуманітарною допомогою, отримувачем якого є ГО «Вільні Волонтери», яка в свою чергу була зобов'язана була передати його відповідному набувачу такої гуманітарної допомоги, визначеного в ч.2 ст.6 та п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу».

06.03.2025 постановою слідчого вище вказаний автомобіль визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні.

11.03.2025 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси на автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , накладено арешт з метою збереження як речових доказів, встановивши заборону володіти, користуватися та розпоряджатися вказаним майном.

За результатами досудового розслідування встановлено, що автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , хоч і є речовим доказом, однак не містить безпосередніх слідів кримінального правопорушення у зв'язку з чим його необхідно зберігати, шляхом фізичного утримання на спеціальному майданчику для зберігання транспортних засобів ЦЗ ГУНП в Черкаській області.

Разом з цим тривале зберігання вказаного транспортного засобу через громіздкість та забезпечення його належного технічного стану для можливості вподальшому використовувати за цільовим призначенням, в умовах сьогодення в умовах воєнного стану, неможливо без зайвих труднощів та відповідних (значних) витрат по забезпеченню спеціальних умов такого зберігання, які є не співмірні з вартістю вказаного транспортного засобу, а також з урахуванням його значення щодо потреб та завдань подальшого здійснення кримінального провадження.

Відповідно до п.2 ч.6 ст.100 КПК України, речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду для реалізації, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження.

Проаналізувавши матеріали досудового розслідування та з урахуванням положень Закону України «Про гуманітарну допомогу» органом досудового розслідування встановлено, що використання автомобіля Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який є гуманітарною допомогою та будь-який продаж його заборонено, можливе виключно за цільовим призначенням, тобто особою, яка може мати статус набувача гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів.

В ході досудового розслідування встановлено, що одержувачем гуманітарної допомоги, яким є ГО «Вільні Волонтери», лише здійснено тимчасову реєстрацію автомобіля Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , та з 17.01.2025 будь-кому із набувачів, визначених в ч.2 ст.6 та п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу», у власність вказаний транспортний засіб не передано.

Тобто законний власник автомобіля Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , на даний час відсутній.

Арешт автомобіля Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , позбавляє можливості використання його за цільовим призначенням за яким він був переданий та завезений до України, тобто та зокрема для потреб Збройних Сил України.

Таким чином, арешт вказаного автомобіля, який є спеціальною гуманітарною допомогою (ч.2 ст.6 та п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу») має особливі наслідки для військового командування України, адже автомобіль необхідний у використанні для потреб Збройних Сил України у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан на території України. Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування необхідно запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

З метою виконання поставлених завдань з оборони держави військовим частинам Збройних Сил України необхідні транспортні засоби, в тому числі такі автомобілі як Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 .

26.06.2022 Кабінет Міністрів України видав розпорядження №186-р від «про передачу майна для потреб Збройних Сил», в якому вказав: Передати необхідне для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та цивільного захисту населення в умовах воєнного стану конфісковане майно, майно, визнане безхазяйним, майно, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання (у тому числі майно, визначене у статті 184 Митного кодексу України), що за правом успадкування чи на інших законних підставах перейшло у власність держави, до сфери управління Державної служби з надзвичайних ситуацій, Міністерства оборони, інших центральних органів виконавчої влади та державних органів, які здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до закону, та правоохоронними органами.

Таким чином використання всіх майнових ресурсів, до переліку яких належить, зокрема арештований у цьому кримінальному провадженні автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , є одним із заходів для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності.

Виходячи з вищевикладеного, враховуючи наявність суспільного інтересу у забезпеченні нормального функціонування Збройних Сил України, військових частин, служби розвідки з метою відсічі збройної агресії російської федерації проти України, а також враховуючи нагальну потребу Збройних Сил України у автомобільній техніці, вбачається необхідність у вирішенні питання щодо долі автомобіля Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який є речовим доказом у даному кримінальному провадженні, шляхом скасування арешту та передачі його для використання за цільовим призначенням на потреби Збройних Сил України.

На адресу Черкаської обласної прокуратури надійшов лист командира військової частини НОМЕР_9 полковника ОСОБА_10 від 03.09.2025 №4767 із проханням вирішити питання щодо передачі автомобілів на потреби 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_9 , у зв'язку із здійсненням заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави під час збройної агресії російської федерації проти України.

Відповідно до вимог ч.2 ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» військова частина НОМЕР_9 має статус особи, яка має право бути набувачем предметів гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів.

Передача автомобіля Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , для використання автомобіля за цільовим призначенням (за цільовим призначенням для якого він був переданий та завезений на територію України), а саме на потреби Збройних Сил України в особі військової частини НОМЕР_9 , не завдасть шкоду виконання завдань даного кримінального провадження.

Оскільки у органу досудового розслідування відсутня згода законного власника вказаного автомобіля на його реалізацію (передачу на потреби Збройних Сил України), оскільки такий власник відсутній (право власності за будь-ким із набувачів гуманітарної допомоги не зареєстроване), вирішення питання щодо реалізації майна, яке є речовим доказом у кримінальному провадженні, відповідно до положень п.2 ч.6 ст.100 КПК України, відноситься до компетенції слідчого судді.

Згідно із ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Відповідно до положень ч.2 ст.174 КПК України, арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування, зокрема якщо в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба. Таке клопотання про скасування арешту майна розглядає слідчий суддя, суд не пізніше трьох днів після його надходження до суду.

Згідно ч.7 ст.100 КПК України у випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав та пояснив, що під час розслідування кримінального провадження №72024111400000032 від 18.09.2024 було здійснено контрольну закупку автомобіля, який має статус гуманітарної допомоги з метою продажу. Автомобіль Audi S4 було також ввезено на територію України з метою продажу. Тому він є вилученим та ставиться питання про його передачу до військової частини НОМЕР_9 .

Слідчий ОСОБА_4 в судовому засіданні підтримав клопотання та думку прокурора. Додав, що даний автомобіль було завезено на територію України 26.01.2025. А контрольно закуплений у березні 2025 року. Таким чином протягом значного проміжку часу автомобіль не передали, а даний автомобіль було продано. Дане вказує на відсутність справжньої цілі передачі авто військовослужбовцям, а контрольна закупка показала справжню ціль привезення даного автомобіля.

Адвокат ОСОБА_5 підтримав клопотання щодо скасування арешту. Однак заперечує щодо його передачі, так як кримінальне провадження не закінчене, факт контрабанди не доведено, продажу також. Громадська організація бере на себе відповідальність за збереження автомобіля. Крім того, ГО вважає, за необхідне передати автомобіль військовослужбовцю ВЧ НОМЕР_10 . Таким чином заперечує щодо визначеній військовій частині органом досудового розслідування. Додав, що орган досудового розслідування і прокурор не зверталися до ГО щодо відчуження автомобіля. Вказав, що процедура про яку просить прокурор незаконна.

Підозрювана ОСОБА_6 в судовому засіданні підтримала позицію захисника

В судовому засіданні допитаний військовослужбовець ОСОБА_11 , який пояснив, що дійсно є потреба в автомобілях. Знає через побратимів представників ГО, бажає отримати автомобіль для використання за потреби для оборони. Звернувся саме сьогодні перебуваючи в Черкасах.

Заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного.

Статтею 1 Кримінально процесуального кодексу України визначено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до ст.131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є арешт майна.

Відповідно до ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Згідно п.1 ч.2 ст.170 КПК України арешт на майно накладається з метою забезпечення збереження речових доказів.

Відповідно до ч.3 ст.170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Речовими доказами згідно ч.1 ст.98 КПК України є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Так, арешт на майно, що є речовим доказом у кримінальному провадженні, за правилами ч.3 ст.170 КПК України може бути накладений незалежно від суб'єкту, що є його власником, процесуального статусу останнього, розміру шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням, можливості застосування спеціальної конфіскації або конфіскації майна як виду покарання.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.2 ст.201-4 та ч.3 ст.209 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, у період з 01.12.2023 на території м. Черкаси та Черкаської області, представники ГО «Вільні Волонтери», ЄДРПОУ 44740333, за попередньою змовою та спільно з іншими особами, під час воєнного стану, здійснюють продаж товарів гуманітарної допомоги та укладають правочини щодо розпорядження таким майном з метою отримання прибутку.

06.03.2025 під час проведення обшуку, за адресою: м. Черкаси, вул. 30-річчя Перемоги, 4/1, вилучено придбаний у ОСОБА_8 та ОСОБА_9 в ході проведення контролю за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 .

Вказаний транспортний засіб 06.03.2025 придбаний в ході проведення контролю за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки у ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та в подальшому вилучений, оскільки у розумінні Закону України «Про гуманітарну допомогу» та ст.ст.170-174 КПК України вони не є отримувачами чи набувачами гуманітарної допомоги та законними власниками або володільцями вказаного майна, оскільки автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , являється гуманітарною допомогою, отримувачем якого є ГО «Вільні Волонтери», яка в свою чергу зобов'язана була передати його відповідному набувачу такої гуманітарної допомоги, визначеного в ч.2 ст.6 та п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу».

06.03.2025 постановою старшого слідчого ВР ЗЗКС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 вище вказаний автомобіль визнано речовим доказом у даному кримінальному провадженні.

19.03.2025 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси в рамках кримінального провадження №72024111400000032 від 18.09.2024 накладено арешт на майно, яке належить ГО «Вільні Волонтери», ЄДРПОУ 44740333, керівником якої є ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: автомобіль марки VOLVO V50, реєстраційний номер НОМЕР_11 , вилучений в ході обшуку 06.03.2025, біля буд. №8 по вул. Героїв Майдану, м. Черкаси; автомобіль марки SAAB 9-5, реєстраційний номер НОМЕР_12 , тимчасовий реєстраційний талон НОМЕР_13 на даний автомобіль, документи іноземного зразка на даний автомобіль на 4 арк., ключ від автомобіля з написом СЄ0560, вилучені в ході обшуку 06.03.2025 біля буд. №199 по вул. Самійла Кішки, м. Черкаси; автомобіль марки «Ауді S4» реєстраційний номер НОМЕР_8 , наказ від 05.03.2025 та заяву від 05.03.2025 видані ГО «Вільні Волонтери», вилучені під час обшуку 06.03.2025, за адресою: вул. 30-річчя Перемоги, 4/1, м. Черкаси; автомобіль марки Volvo V90, реєстраційний номер НОМЕР_14 , вилучений в ході обшуку 06.03.2025, біля буд. №12 по вул. Прикордонника Лазаренка, м. Черкаси, з метою збереження як речових доказів, встановивши заборону володіти, користуватися та розпоряджатися вказаним майном.

За результатами досудового розслідування встановлено, що автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , є речовим доказом, однак не містить безпосередніх слідів кримінального правопорушення, одночасно будучи предметом посягання.

Також встановлено, що одержувачем гуманітарної допомоги, яким є ГО «Вільні Волонтери», здійснено тимчасову реєстрацію автомобіля Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , та з 17.01.2025 будь-кому із набувачів, визначених в ч.2 ст.6 та п.3-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про гуманітарну допомогу», у власність вказаний транспортний засіб не передано.

Законний власник автомобіля Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , на даний час відсутній.

Відповідно до п.2 ч.6 ст.100 КПК України, речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду для реалізації, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження.

В судовому засіданні досліджено лист, який надійшов від командира військової частини НОМЕР_9 полковника ОСОБА_10 від 03.09.2025 №4767 до Черкаської обласної прокуратури із проханням вирішити питання щодо передачі автомобілів на потреби 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_9 , у зв'язку із здійсненням заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави під час збройної агресії російської федерації проти України.

Відповідно до вимог ч.2 ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» військова частина НОМЕР_9 має статус особи, яка має право бути набувачем предметів гуманітарної допомоги у виді транспортних засобів.

Під час судового розгляду адвокат ОСОБА_5 заявив клопотання про передачу автомобіля Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску військовослужбовцю вч НОМЕР_10 - ОСОБА_11 .

Слідчий суддя вважає, що вказане клопотання адвоката не підлягає до задоволення оскільки в судовому засіданні встановлено, що автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску 26.01.2025 був ввезений на територію України та задекларований головою ГО «Вільні Волонтери» ОСОБА_6 , як гуманітарна допомога (декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №25UA12000100085ХН4 від 25.01.2025, унікальний код гуманітарної допомоги 24349809), 31.01.2025 ГО «Вільні Волонтери» відносно вказаного автомобіля, здійснено тимчасову реєстрацію, що підтверджується тимчасовим реєстраційним талоном ХХР №110176.

Тобто з моменту ввезення вказаного автомобіля на територію України і станом до моменту розгляду клопотання про скасування арешт слідчим суддею, пройшов значний проміжок часу, що не заважало звернутися ГО «Вільні Волонтери» з клопотанням для передачі автомобіля Audi S4 на потреби Збройних Сил України.

Однак, заява військовослужбовця ОСОБА_11 належно не доводить, що вказаний автомобіль буде відповідати потребам ЗСУ в умовах воєнного стану задля забезпечення надання відсічі країні агресору та належного захисту. Жодна військова частина не уповноважувала даного військовослужбовця на отримання вказаного автомобіля та відповідно допомоги, що порушує порядок отримання гуманітарної допомоги та належної реєстрації даного конкретного автомобіля, що є речовим доказом.

Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Отже, законодавством чітко визначено, що арешт може бути скасовано тільки у тому разі, якщо буде доведено, що в подальшому застосування цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Крім того, беручи належно до уваги, що даний автомобіль був предметом закупки, не містить реальних власників та слідів злочину на собі, його реалізація не буде мати негативних наслідків для кримінального провадження.

Враховуючи викладене вище, а також обставини даної справи, наявність суспільного інтересу у забезпеченні нормального функціонування Збройних Сил України, військових частин, служби розвідки з метою відсічі збройної агресії російської федерації проти України, а також враховуючи нагальну потребу Збройних Сил України у автомобільній техніці, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання в частині скасування арешту на автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який є речовим доказом у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024, підлягає до часткового задоволенню.

Разом з тим, передати автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , для використання за цільовим призначенням на потреби Збройних Сил України.

Керуючись ст.ст.7, 170, 174, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідувань злочинів загальнокримінальної спрямованості СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28, ч.1 ст.366, ч.2 ст.201-4 та ч.3 ст.209 КК України про скасування арешту з майна та його реалізацію шляхом безоплатної передачі - задовольнити частково.

Арешт, накладений на автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , ухвалю слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси від 19.03.2025 (справа №711/2152/25, провадження №1-кс/711/621/25) - скасувати.

Змінити спосіб зберігання автомобіля Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 .

Реалізувати речовий доказ - автомобіль Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , який є предметом гуманітарної допомоги, шляхом його передачі для використання за цільовим призначенням на потреби Збройних Сил України, а саме військовій частині НОМЕР_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_15 , через її керівника (командира), або за його письмовим дорученням іншого військовослужбовця цієї частини, з подальшою постановкою вказаного транспортного засобу на облік у вказаній військовій частині.

Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_9 , код ЄДРПОУ НОМЕР_15 або за його письмовим дорученням іншого військовослужбовця цієї частини, прийняти зазначений транспортний засіб за актом приймання-передачі, забезпечити його належне використання.

У задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_5 щодо передачі транспортного засобу Audi S4, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2004 року випуску військовослужбовцю вч НОМЕР_10 ОСОБА_11 - відмовити.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 .

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 5 днів з дня її проголошення безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.

Повний текст ухвали складено та проголошено 26.09.2025.

Слідчий суддя: ОСОБА_1