Постанова від 29.09.2025 по справі 560/16613/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/16613/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.

29 вересня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Шидловського В.Б.

суддів: Капустинського М.М. Сапальової Т.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення пенсії по втраті годувальника без врахування довідок про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження відповідно до яких йому призначалась пенсія та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" згідно з довідками про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження, відповідно до яких йому була призначена пенсія, починаючи з 15.01.2024.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо розрахунку ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника без врахування довідок про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження відповідно до яких йому призначалась пенсія.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2024 перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням довідок про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження відповідно до яких йому була призначена пенсія, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 968,96 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Проаналізувавши вимоги та підстави апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивачка - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 15.01.2024 отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника в розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до статті 54 Закону України Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Померлий годувальник, ОСОБА_2 , з 06.10.2009 визнаний особою з інвалідністю 2 групи від захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Отримував пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків ОСОБА_2 , обчислену на підставі постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2013 у справі №2-а/679/84/2013, на підставі довідок про заробітну плату в зоні відчуження, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінеті Міністрів України від 23.11.2011 №1210.

У жовтні 2024 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просила повідомити причини відсутності станом на 02.10.2024 перерахунку пенсії по втраті годувальника із застосуванням заробітку її померлого чоловіка за липень 1986 року, з якого визначалась його пенсія.

Листом від 09.10.2024 відповідач повідомив, що пенсія по інвалідності померлому годувальнику ОСОБА_2 обчислювалась на підставі постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2013 у справі №2-а/679/84/2023. Проте обчислити розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" із врахуванням заробітної плати годувальника не має підстав, оскільки достовірність довідки про заробітну плату від квітня 1999 року №26 перевірити не можливо.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо призначення пенсії по втраті годувальника без врахування довідок про заробітну плату ОСОБА_2 , позивачка звернулася з позовом до суду.

Приймаючи оскаржуване судове рішення, суд першої інстанції виходив з часткової обґрунтованості заявлених позовних вимог.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ст.308 КАС України, перевіряючи дотримання судом першої інстанцій норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, колегія суддів виходить із наступного.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII).

Відповідно до статті 10 Закону №796 учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з статтею 54 Закону №796-XII пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Статтею 57 Закону №796 визначено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Суд враховує, що позивачка з 15.01.2024 отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника (чоловіка ОСОБА_2 ) в розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно до статті 54 Закону України Закону №796.

Пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків ОСОБА_2 обчислювалась на підставі постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2013 у справі №2-а/679/84/2013, якою зобов'язано здійснити перерахунок пенсії по інвалідності виходячи з наданих довідок про заробітну плату в зоні відчуження, відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінеті Міністрів України від 23.11.2011 №1210.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Постанова №1210) затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 57 Закону №796-XII.

За змістом пункту 9 Порядку №1210 (чинного на момент призначення пенсії по втраті годувальника) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою:

П = Зс х Кзс х (Кв/100%),

де П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124;

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою

Кзс = Ск/К,

де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) (Кз1 + Кз2 + Кз3 + + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках;

К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу).

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою

Кз = Зв/Зсм

де Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зв - сума заробітної плати (доходу) за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу),за період 1986-1990 років;

Зсм - показник середньомісячної заробітної плати (доходу) робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1783 "Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян", за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), за період 1986-1990 років.

Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається, зокрема, для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім'ї до кількості таких членів сім'ї з урахуванням потерпілого (у відсотках)

Кв = Ку/Ку+1 х 100,

де Ку - кількість непрацездатних членів сім'ї.

Відповідно до пункті 10, 11 Порядку №1210 призначення пенсії із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або за вибором особи призначення пенсії провадиться відповідно до №796-XII у розмірах, визначених частиною третьою статті 54 цього Закону. Розмір пенсії, призначеної відповідно до цього Порядку, не може бути меншим за розміри, визначені частиною третьою статті 54 Закону №796-XII.

Мінімальний розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, становить:

на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника;

на двох і більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.

Таким чином, розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальника залежить від розміру пенсії померлого годувальника.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 13.06.2013 у справі №2-а/679/84/2023 встановлене право ОСОБА_2 на визначення розміру пенсії на підставі довідки про заробітну плату від квітня 1999 року №26.

Тому, відмова пенсійного органу від обчисленні розміру пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону №796-XII на підставі зазначеної довідки є безпідставною.

Відтак, позивачка має право на розрахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника враховуючи довідки про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження відповідно до яких йому була призначена пенсія.

Вирішуючи вимоги щодо дати, з якої слід здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону №796-XII, судом першої інстанції враховано, що частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Звертаючись до відповідача з заявою (вперше) від 22.03.2024 позивачка просила здійснити перерахунок пенсії. Тому, відповідно до частини 4 статті 5 Закону №1058-IV, перерахунок пенсії має бути проведений з першого числа наступного місяця - 01.04.2024.

Відтак, порушене право позивача належним чином відновлене шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2024 перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням довідок про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження відповідно до яких йому була призначена пенсія, з урахуванням раніше виплачених сум.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Згідно із п.1 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Шидловський В.Б.

Судді Капустинський М.М. Сапальова Т.В.