Справа № 308/11954/25
3/308/5744/25
09.09.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Зарева Н.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, запроваджену Відділом поліції № 1 Ужгородського РУП ГУНП в Закарпатській області щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , освіта - середня загальна, фізична особа підприємець, за ч. 1 ст. 164 КУпАП, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 06.08.2025 серії ВАД № 694298, 6 серпня 2025 року об 11 год. 20 хв. у приміщенні магазину за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_1 , будучи фізичною особою підприємцем, здійснювала продаж алкогольних напоїв без наявної ліцензії на здійснення такої діяльності, чим порушила вимоги ч. 22 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечила наявність у її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, та зазначила, що тільки в липні розпочала свою торгівельну діяльність в якості приватного підприємця, продаж алкогольних напоїв не здійснювала, так як відділ з продажу алкогольних напоїв не праював, позаяк на той час вона ще не отримала ліцензії. Наразі ліцензія вже виготовлена. Просила закрити справу про адміністративне правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суддя дійшов таких висновків.
Процедура притягнення до адміністративної відповідальності в Україні базується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі й презумпції невинуватості, закріпленій в ст. 62 Конституції України.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності лише у тому разі, якщо її вину у вчиненні правопорушення буде доведено поза розумним сумнівом, на підставі належних та допустимих доказів із дотриманням встановленої законом процедури.
Як зазначено в ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Правильність та точність складення протоколу про адміністративне правопорушення впливає на набуття ним доказової сили, однак, виходячи з приписів ст. 251 КУпАП, наявність протоколу не є достатньою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Згідно зі ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, полягає у 1) провадженні господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або 2) без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи 3) здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само 4) без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Разом з цим, з протоколу вбачається, що ОСОБА_1 інкримінується діяння у формі провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, яке виразилось в тому, що вона здійснювала продаж алкогольних напоїв без наявної ліцензії на такий продаж.
На підтвердження наявності в діях ОСОБА_1 об'єктивної сторони діяння, у вчиненні якого вона обвинувачується, особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, надано: протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 694298, рапорт поліцейського від 06.08.2025, рапорт ст. інспектора від 06.08.2025, копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копію ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_2 , фотознімки полиць та холодильних камер з алкогольними напоями.
Визначаючи таку форму об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, як «провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону», законодавець передбачив, що адміністративно-караним є ведення господарської діяльності такого виду, провадження якого може здійснюватись за умови отримання відповідного документу дозвільного характеру (наприклад, дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, на ввезення в Україну і вивезення за її межі об'єктів рослинного світу, тощо). Зокрема, Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, затверджений відповідним Законом 3392-VI від 19.05.2011.
Однак, у ході судового розгляду справи про адміністративне праовопорушення встановлено відсутність доказів провадження ОСОБА_1 господарської діяльності, яка підлягає ліцензуванню, зокрема, хоча б одного факту продажу нею алкогольних напоїв без відповідної ліцензії.
Зокрема, з наданих матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 вбачається, що суб'єктом господарювання, який займається господарською діяльністю за адресою закладу, є ФОП « ОСОБА_1 », ідентифікаційний код НОМЕР_1 . До матеріалів справи долучено фото вітрини з алкогольними напоями, проте на вітрині є попереджувальний напис «Відділ тимчасово не працює».
Жодного доказу на підтвердження здійснення ОСОБА_1 продажу алкогольних напоїв матеріали справи не містять.
Таким чином, слід констатувати, що органом, який склав протокол та запровадив справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , не доведено факт продажу алкогольних напоїв без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
За таких обставин, суддя дійшов до висновку, про недоведеність наявності в діях ОСОБА_1 об'єктивної сторони, а відтак, події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю.
На підставі наведеного, суддя дійшов висновку, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ч. 1 ст. 164, п.1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 251, 255, 280, 283-285 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Н.І. Зарева