Справа № 308/13153/25
1-кс/308/5656/25
24 вересня 2025 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади відносно: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця смт. Міжгір'я, Міжгірського району, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який працює на посаді провідного інженера технічного нагляду Служби відновлення та розвитку інфраструктури в Закарпатській області, депутат Міжгірської селищної ради VIII скликання Хустського району Закарпатської області, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, у кримінальному провадженні №12025070000000401, відомості про яке 28.08.2025 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
Прокурор Ужгородської окружної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади у рамках кримінального провадження №12025070000000401, відомості про яке 28.08.2025 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В обґрунтування клопотання посилається на те, що відповідно до сертифікату серії АТ 008547 від 24.12.2020, виданого всеукраїнською громадською організацією «Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об'єктів архітектури», ОСОБА_4 , будучи за кваліфікацією інженером технічного нагляду ІІ категорії та маючи відповідну спеціалізацію - «технічний нагляд за будівництвом автомобільних доріг», у період з 24.12.2020 по 31.12.2022 являвся інженером технічного нагляду з правом здійснення технічного нагляду за будівництвом доріг.
З 09.04.2021 ОСОБА_4 , наказом начальника Служби автомобільних доріг у Закарпатській області № 27, як провідного інженера відділу якості, технічного контролю та новітніх технологій Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, закріплено відповідальним за проведення технічного нагляду з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина-Хуст на ділянці км 76+900 - км 96+076 Закарпатської області.
У відповідності до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно - розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, якими особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Згідно п. 6 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903, особа, що здійснює технічний нагляд має право вимагати від підрядника: виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої документації, дотримання вимог нормативних актів щодо порядку виконання та прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасне повідомлення їм про такі випробування; усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення для здійснення технічного нагляду; зупинення виконання робіт до оформлення акту огляду прихованих робіт.
Таким чином, у період з 09.04.2021 по 31.12.2022 ОСОБА_4 являвся службовою особою Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, яка виконує організаційно-розпорядчі функції за спеціальними повноваженнями, наданими йому наказом № 27 від 09.04.2021.
Як встановлено досудовим розслідуванням, у період з 09.04.2021 по 23.12.2022, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду провідного інженера відділу якості, технічного контролю та новітніх технологій Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, являючись особою, яка здійснює професійну діяльність, пов'язану з наданням публічних послуг, зокрема послуг по технічному нагляду на підставі кваліфікаційного сертифікату інженера технічного нагляду (серії АТ № 008547 від 24.12.2020), був наділений повноваженнями, передбаченими Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 (далі Порядок), а саме: пп. 1 п. 5 - проводити перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду; пп. 2 п. 5 - вести облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками; пп. 3 п. 5 - проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів; пп. 4 п. 5 - повідомляти підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; пп. 5 п. 5 - оформляти акти робіт, виконаних з недоліками; пп. 7 п. 5 - виконувати інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
Проте останній, під час здійснення технічного нагляду за виконанням ТзОВ «ПБС» робіт з поточного середнього ремонту дороги державного значення Р-21 Долина - Хуст на ділянці км 76+900 - км 96+900 у Закарпатській області, на підставі наказу № 27 від 09.04.2021, діючи умисно, зі злочинною самовпевненістю, передбачаючи, що внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків, охоронюваним законом інтересам держави може бути завдано шкоду, легковажно розраховуючи на її відвернення, маючи реальну можливість діяти так, як того вимагають інтереси замовника - Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, діяв у порушення установленого Порядку.
Так, 23.07.2020 між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області» (замовник) в особі виконувача обов'язків начальника ОСОБА_6 та ТзОВ «ПБС» (підрядник) в особі директора ОСОБА_7 , укладено договір № 43 на закупівлю послуг з «Поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина - Хуст на ділянці км 76+900 - км 96+076 Закарпатської області» (далі Договір), відповідно до умов якого Товариство з обмеженою відповідальністю «ПБС» зобов'язалось у порядку та на умовах визначених Договором, своїми силами і засобами, на власний ризик надати послуги з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина - Хуст на ділянці км 76+900 - км 96+076 Закарпатської області, згідно технічного завдання та відомостей робіт в обумовлений договором термін. Замовник зобов'язався прийняти належним чином надані згідно з цим договором та чинним законодавством України послуги після перевірки фізичних та вартісних показників та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів на його рахунок. Ціна договору становить 456 615 655 гривень, в тому числі ПДВ. Пунктом 4.1. Договору визначено, що розрахунки проводяться замовником виключно підряднику після підписання сторонами «Актів приймання виконаних будівельних робіт» (форм КБ-2в) і «Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат» (форма КБ-3), складених у відповідності з положеннями чинних ДСТУ та СОУ, які складаються підрядником і подаються для підписання замовнику не пізніше як за 5 робочих днів до кінця звітного місяця. Пунктом 4.3. Договору визначено, що за підсумками наданих послуг підрядник визначає обсяги та вартість наданих послуг, що підлягають до оплати, готує відповідні документи, погоджує їх з відповідними відділами Служби автомобільних доріг в Закарпатській області у порядку, визначеному внутрішніми нормативними актами замовника та подає їх для підписання замовнику.
21.12.2020 між Службою автомобільних доріг у Закарпатській області в особі виконувача обов'язків начальника ОСОБА_6 та ТзОВ «ПБС» в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду № 43/1 до Договору, згідно умов якої у п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 456 615 655 гривень з ПДВ, із них на 2020 рік складає 50 000 000 гривень, на 2021 рік - 406 615 655 гривень. 23.12.2020 між вказаними вище суб'єктами укладено додаткову угоду № 43/2 до Договору, згідно умов якої у п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 456 615 655 гривень з ПДВ, із них на 2020 рік вартість робіт складає 150 000 000 гривень (з яких 100 000 000 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 50 000 000 гривень за рахунок Спеціального фонду державного бюджету), на 2021 рік - 306 615 655 гривень. 09.03.2021 укладено додаткову угоду № 43/3 до Договору, згідно умов якої у п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 456 615 655 гривень з ПДВ, із них на 2020 рік вартість робіт складає 150 000 000 гривень (з яких 100 000 000 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 50 000 000 гривень за рахунок Спеціального фонду державного бюджету), на 2021 рік - 49 000 000 гривень, на 2022 рік - 257 615 655 гривень. 18.11.2021 укладено додаткову угоду № 43/4 до Договору, згідно умов якої у п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 456 615 655 гривень з ПДВ, із них на 2020 рік вартість робіт складає 150 000 000 гривень (з яких 100 000 000 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 50 000 000 гривень за рахунок Спеціального фонду державного бюджету), на 2021 рік - 79 000 000 гривень, на 2022 рік - 227 615 655 гривень. 23.11.2021 укладено додаткову угоду № 43/5 до Договору, згідно умов якої у п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 456 615 655 гривень з ПДВ, із них на 2020 рік вартість робіт складає 150 000 000 гривень (з яких 100 000 000 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 50 000 000 гривень за рахунок Спеціального фонду державного бюджету), на 2021 рік - 129 000 000 гривень (з яких за рахунок спеціального фонду Державного бюджету - 99 000 000 гривень та за рахунок загального фонду державного бюджету 30 000 000 гривень), на 2022 рік - 177 615 655 гривень. 14.12.2021 укладено додаткову угоду № 43/6 до Договору, згідно умов якої у п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 456 615 655 гривень з ПДВ, із них на 2020 рік вартість робіт складає 150 000 000 гривень (з яких 100 000 000 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 50 000 000 гривень за рахунок Спеціального фонду державного бюджету), на 2021 рік - 137 000 136 гривень (з яких за рахунок спеціального фонду Державного бюджету - 107000136 гривень та за рахунок загального фонду державного бюджету 30 000 000 гривень), на 2022 рік - 169 615 518, 53 гривень. 15.12.2021 укладено додаткову угоду № 43/7 до Договору, згідно умов якої у п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 456 615 655 гривень з ПДВ, із них на 2020 рік вартість робіт складає 150 000 000 гривень (з яких 100 000 000 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 50 000 000 гривень за рахунок Спеціального фонду державного бюджету), на 2021 рік - 169 000 000 гривень (з яких за рахунок спеціального фонду Державного бюджету - 139 000 000 гривень та за рахунок загального фонду державного бюджету 30 000 000 гривень), на 2022 рік - 137 615 655 гривень. 22.12.2021 укладено додаткову угоду № 43/8 до Договору, згідно умов якої у п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 456 615 655 гривень з ПДВ, із них на 2020 рік вартість робіт складає 150 000 000 гривень (з яких 100 000 000 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 50 000 000 гривень за рахунок Спеціального фонду державного бюджету), на 2021 рік - 189 000 000 гривень (з яких за рахунок спеціального фонду Державного бюджету - 139 000 000 гривень та за рахунок загального фонду державного бюджету 50 000 000 гривень), на 2022 рік - 117 615 655 гривень. 23.12.2021 укладено додаткову угоду № 43/9 до Договору, згідно умов якої у п. 3.1. основного договору внесені зміни, за якими ціна договору становить 456 615 655 гривень з ПДВ, із них на 2020 рік вартість робіт складає 150 000 000 гривень (з яких 100 000 000 гривень за рахунок залучених кредитних коштів та 50 000 000 гривень за рахунок Спеціального фонду державного бюджету), на 2021 рік - 204 000 000 гривень (з яких за рахунок спеціального фонду Державного бюджету - 154 000 000 гривень та за рахунок загального фонду державного бюджету 50 000 000 гривень), на 2022 рік - 102 615 655 гривень.
Таким чином, на виконання Договору та додаткових угод до нього, підрядником, у період з жовтня 2020 року по грудень 2022 року, виконано робіт з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина-Хуст на ділянці км 76+900 - км 96+076 Закарпатської області, на загальну суму 358 526 888 гривень, про що свідчать акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, зокрема: акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 21.05.2021 за травень 2021 року на суму 7 969 088, 87 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 14.07.2021 за липень 2021 року на суму 16 596 570, 04 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 17.09.2021 за вересень 2021 року на суму 10 350 802, 82 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 13.10.2021 за жовтень 2021 року на суму 14 083 538, 27 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 18.11.2021 за листопад 2021 року на суму 30 000 000 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 23.11.2021 за листопад 2021 року на суму 50 000 000 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 14.12.2021 за грудень 2021 року на суму 8 000 136, 47 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 15.12.2021 за грудень 2021 року на суму 31 999 863, 53 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 22.12.2021 за грудень 2021 року на суму 3 569 391, 35 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 22.12.2021 за грудень 2021 року на суму 4 957 016, 99 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 22.12.2021 за грудень 2021 року на суму 938 670, 21 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 22.12.2021 за грудень 2021 року на суму 10 534 921, 45 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 23.12.2021 за грудень 2021 року на суму 15 000 000 гривень; акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в від 23.12.2022 за грудень 2022 року на суму 4 526 888, 06 гривень.
Однак, в ході проведення досудового розслідування встановлено факт завищення обсягів та вартості виконаних будівельних робіт з поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина-Хуст на ділянці км 76+900 - км 96+076 Закарпатської області, а саме внесення дублюючих відомостей про витрати матеріальних ресурсів, зокрема щебенево-піщаної суміші С-7 (ЩПС) та сумішей асфальтобетонних для влаштування призми на вказаній ділянці дороги, хоча, ні локальним кошторисом не передбачено виконання робіт із влаштування такої призми, ні у самих актах не містяться відомості про виконання будівельних робіт по влаштуванню призми, із використанням вказаних матеріальних ресурсів.
В свою чергу, в період з 09.04.2021 по 23.12.2022, ОСОБА_4 , під час здійснення технічного нагляду за проведенням робіт на даному об'єкті, всупереч вимогам Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007, відповідно до якого, він взяв на себе зобов'язання по здійсненню технічного нагляду, а також перевірці виконаних робіт згідно актів виконаних робіт форми КБ-2в на об'єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина-Хуст на ділянці км 76+900 - км 96+076 Закарпатської області», недотримуючись норм визначених ст. ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, вимог національного стандарту України ДСТУ Б Д.1.1*1:2013 «Правил визначення вартості будівництва», після отримання складених та підписаних підрядником у 2021-2022 роках вищевказаних актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в із завищеними обсягами фактично виконаних робіт, діючи умисно, зі злочинною самовпевненістю, передбачаючи, що внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків, охоронюваним законом інтересам держави може бути завдано шкоду, легковажно розраховуючи на її відвернення, маючи реальну можливість діяти так, як того вимагають інтереси замовника - Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, діяв у порушення установленого Порядку, належним чином зазначені акти не перевірив, обміри фактично виконаних робіт на даному об'єкті не провів, своїми повноваженнями, визначеними п. 6 Порядку не скористався, а навпаки, знаходячись в приміщенні Служби автомобільних доріг у Закарпатській області, розташованого за адресою: Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 39, у невстановлений слідством точний час та при невстановлених обставинах, підписав як інженер технічного нагляду зазначені вище чотирнадцять актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в.
Таким чином, у період з 09.04.2021 по 23.12.2022, ОСОБА_4 своїм підписом засвідчив, що підрядником, за договором № 43 від 19.10.2020, виконано будівельних робіт (послуг) по об'єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина-Хуст на ділянці км 76+900 - км 96+076 Закарпатської області», на суму 358 526 888, 06 гривень, тоді як фактична вартість виконаних будівельних робіт становила 350 089 704, 37 гривень, тобто наявне завищення обсягів фактично виконаних робіт на суму 8 437 183, 69 гривень.
Таким чином, засвідчення ОСОБА_4 , як інженером технічного нагляду, наведених вище документів із внесеними до них недостовірними відомостями щодо обсягів виконаних будівельних робіт на об'єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина-Хуст на ділянці км 76+900 - км 96+076 Закарпатської області», складених на виконання договору № 43 від 19.10.2020, стало підставою для подальшого перерахування Службою автомобільних доріг у Закарпатській області коштів державного бюджету через ГУДКУ у Закарпатській області, з рахунків UA788201720343291002100018420, НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , на розрахунковий рахунок підрядника UA133281680000000026006193451, відкритий в ПАТ «МТБ» МФО 328168, у сумі 358 526 888,06 гривень.
Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов'язків, замовником сплачено завищену вартість виконаних будівельних робіт та будівельних матеріалів на користь ТзОВ «ПБС», а саме бюджетні кошти в сумі 8 437 183, 69 гривень, чим спричинено державі тяжких наслідків, так як сума матеріальних збитків у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, встановлений на 2022 рік.
09.09.2025 відповідно до статей 276-278, 481 Кримінального процесуального кодексу України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, а саме: неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у інкримінованому йому злочині підтверджується комплексом зібраних у кримінальному проваджені доказів, зокрема: завіреними копіями актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в по даному обєкту, які підписані ОСОБА_4 ; висновком експерта за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи від 20.03.2025, яким встановлено завищення вартості виконаних будівельних робіт в сумі кошти в сумі 8 437 183, 69 гривень, та іншими даними.
У ході провадження досудового розслідування встановлено, що згідно наказу в.о.начальника Служби автомобільних доріг в Закарпатській області від 03.08.2020 ОСОБА_4 працює на посаді провідного інженера відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області (попередня назва Служба автомобільних доріг у Закарпатській області).
10.09.2025 ухвалою слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду відсторонено ОСОБА_4 від посади провідного інженера відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області строком до 26.09.2025.
На даний час у даному кримінальному провадженні призначено судову почеркознавчу експертизу, а тому закінчити досудове розслідування у даному кримінальному провадженні в строк до 26.09.2025 не має можливості. Разом із тим, на думку органу досудового розслідування перебування ОСОБА_4 на посаді провідного інженера відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області дає підстави вважати, що, він може продовжити свою протиправну діяльність, оскільки по роду своєї діяльності буде здійснювати технічний нагляд за проведення робіт з поточного та капітальног ремонту доріг державного значення на території Закарпатської області
Крім того підозрюваний ОСОБА_4 , працюючи досить тривалий час в органах місцевого самоврядування та маючи таким чином певного роду авторитет серед посадових та службових осіб в державних та правоохоронних органах Закарпатської області, перебуваючи на посаді та використовуючи своє службове становище, може скористатися своїми професійними та соціальними зв'язками з метою вплинути на хід досудового розслідування у кримінальному провадженні.
У кримінальному провадженні на даний час ще не встановлені всі та не допитані як свідки працівники Служби віднолвення та розвитку інфораструктури у Закарпатській області, та інші особи щодо обставин, що мають доказове значення у даному провадженні, а також вирішується питання щодо призначення та проведення судових експертиз, стороною обвинувачення витребовуються документи, що можуть мати доказове значення, а тому сторона обвинувачення, враховуючи службове становише відповідно до займаної посади підозрюваного ОСОБА_4 не виключає можливості вчинення ним безпосередньо чи за посередництва інших осіб з метою уникнення кримінальної відповідальності спроб незаконного впливу на вказаних осіб, та інших учасників кримінального провадження, з метою переконати їх не надавати відносно нього викривальні покази, а також може вчинити спроби знищення, спотворення чи підроблення документів, що можуть мати доказове значення.
ОСОБА_4 може вживати заходів до знищення чи спотворення вже існуючих документів, які можуть бути доказами вчинення кримінального правопорушення, що розслідується у провадженні. Так, для з'ясування всіх обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, вчиняються слідчі (розшукові) дії. Окремі із них спрямовані на отримання та вивчення документів, які, зокрема, пов'язані із виконання робіт на обєкті поточного середнього ремонту автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина- Хуст на ділянці км 76+900 - км 96+076 Закарпатської області. Відтак, перебування підозрюваного на робочому місці, при виконанні обов'язків провідного інженера відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області може негативно вплинути на досягнення завдань кримінального провадження (підозрюваний буде обізнаним у зборі цих доказів).
На підставі, наведеного прокурор просить продовжити у кримінальному провадженні №12025070000000401 строк відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади провідного інженера відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, в межах строку досудового розслідування, тобто до 09.11.2025.
Прокурор у судовому засіданні клопотання про відсторонення від посади підтримав та просив задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у клопотанні та додані до нього матеріали кримінального провадження.
Захисник підозрюваного - адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечила проти задоволення клопотання, зазначивши, що експертизи вже практично всі проведені, крім почеркознавчої, потрібно також врахувати той факт, що підозрюваний не уникає слідства. Відсутність роботи позбавить підозрюваного від заробітку, що може спричинити скрутне становище особи, враховуючи той факт, що ОСОБА_4 має третю групу інвалідності та має на утриманні своїх батьків.
Підозрюваний ОСОБА_4 у судовому засіданні підтримав позицію свого захисника та просив відмовити в задоволенні клопотання.
Заслухавши думку прокурора, підозрюваного та його захисника з приводу внесеного клопотання, дослідивши клопотання та дослідивши додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Як встановлено слідчим суддею у судовому засіданні, Головним управлінням Національної поліції в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025070000000401, відомості про яке 28.08.2025 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Згідно короткого викладу обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення зазначеному в Єдиному реєстрі досудових розслідувань, що в ході здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні №12023070000000022 від 20.01.2023 додатково встановлено, що в період з 09.04.2021 по 23.12.2022, Інженер технічного нагляду Служби автомобільних доріг у Закарпатській області ОСОБА_4 підписав чотирнадцять актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2а із завищеними обсягами чим самим своїм підписом засвідчив, що Товариством з обмеженою відповідальністю «ПБС» за договору № 43 від 19.10.2020, виконано будівельних робіт (послуг) по об'єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина-Хуст на ділянці км 76+900 км 96+076 Закарпатської області» в сумі 358 526 888,06 гривень в тому числі у 2021-2022 роках в сумі 208 526 888,06 гривень, тоді як фактична вартість виконаних будівельних робіт згідно висновку експерта № 282/25 від 20.03.2025 становила 350 089 704, 37 гривень, завищення обсягів фактично виконаних робіт складає 8 437 183, 69 гривень. Таким чином, власноручне засвідчення ОСОБА_4 , як інженером технічного нагляду. таких документів із внесеними до них недостовірними відомостями щодо обсягів виконаних будівельних робіт на об'єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги державного значення Р-21 Долина-Хуст на ділянці км 76+900 - км 96+076 Закарпатської області» на підставі договору № 43 від 19.10.2020, усунуло перешкоди для подальшого перерахування Службою автомобільних доріг у Закарпатській області коштів державного бюджету на через ГУДКУ у Закарпатській області з рахунків НОМЕР_3 , НОМЕР_1 , НОМЕР_2 на розрахунковий рахунок ТОВ «ПБС» НОМЕР_4 , відкритий в ПАТ «МТБ» МФО 328168, в сумі 358 526 888,06 гривень у 2021-2022 роках в сумі 208 526 888,06 гривень. Внаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов'язків, із державного бюджету, як оплату за завищену вартість виконаних будівельних робіт та будівельних матеріалів, вилучено на користь ТОВ «ПБС» бюджетні кошти в сумі 8 437 183, 69 гривень, чим самим спричинено державі тяжких наслідків, так як сума матеріальних збитків в 250 разів і більше перевищує встановлений на 2022 рік неоподаткований мінімум доходів громадян.
У рамках даного кримінального провадження 09.09.2025 року повідомлено про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Відповідно до наказу Служби автомобільних доріг у Закарпатській області про прийняття ОСОБА_4 №101-к від 03.08.2020, ОСОБА_4 прийнято на посаду провідного інженера відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби автомобільних доріг у Закарпатській області з 04 серпня 2020 року в порядку переведення з посади начальника філії «Міжгірський райавтодор» ДП «Закарпатський облавтодор».
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області №308/13153/25 від 10.09.2025 клопотання начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Закарпатській області підполковника поліції ОСОБА_8 , погодженого прокурором Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади відносно: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, у кримінальному провадженні №12025070000000401, відомості про яке 28.08.2025 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань-задовольнити. Відсторонити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади провідного інженера відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, до 26 вересня 2025 року, включно.
До клопотання також додано наказ №27 від 09.04.2021; постанова про призначення судової почеркознавчої експертизи від 28.08.2025.
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року № 1700-VII особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст.131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.
У відповідності до ч. 1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Відповідно до ч.2 ст.157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2)достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Згідно положень ч.1 ст.157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 158 КПК України, прокурор має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому ст. 156 цього Кодексу. Суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що: обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Злочин, у якому підозрюється ОСОБА_4 , вчинено саме під час перебування на вказаній посаді з використанням наданих йому повноважень, що викладено у формулюванні підозри, тобто перебування його на цій посаді сприяло вчиненню злочину.
Враховуючи правову підставу для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, те, що стороною захисту не доведено беззаперечними доказами настання негативних наслідків відсторонення від посади ОСОБА_4 , слідчий суддя вважає клопотання прокурора обґрунтованим, оскільки обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати та сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Керуючись ст. ст. 131, 132, 154-157, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади відносно: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, у кримінальному провадженні №12025070000000401, відомості про яке 28.08.2025 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань - задовольнити.
Відсторонити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади провідного інженера відділу якості, технічного контролю та нових технологій Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Закарпатській області, до 08 жовтня 2025 року, включно.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складено 29 вересня 2025 року.
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області ОСОБА_1