29 вересня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3861/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
Головне управління ДПС у Чернівецькій області (далі - позивач) звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить:
- стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на загальну суму 1075,21 грн, в тому числі 225,81 грн до державного бюджету та 849,4 грн до місцевого бюджету.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача наявний податковий борг у розмірі 1075,21 грн. за платежем: 11010100 "Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати" у розмірі Податковий борг у вказаному розмірі залишається не погашеним, у зв'язку з чим позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 13.11.2024 р.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 14.11.2024 зупинено провадження у справі № 600/3861/24-а до набрання законної сили судового рішення по справі № 600/3705/24-а.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 01.09.2025 поновлено провадження у справі. Призначено підготовче судове засідання у справі на 09:00хв. 17 вересня 2025 р., про що повідомити учасників справи.
Від представника позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог та заява про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи по суті.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи приписи ст. 194 КАС України та подання учасниками справи заяв про розгляд справи у порядку письмового провадження без їх участі, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Суд заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, встановив наступне.
Так за позивачем рахується податковий борг на суму 1075,21 грн.
На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20. пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, ст.79, п.82.7 ст. 82 Податкового кодексу України, п.2 ч. 1 ст.13 Закону України від "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану", наказу Головного управління ДПС у Чернівецькій області №23-п від 08.01.2024 р. посадовими особами позивача на підставі заяви про припинення підприємницької діяльності (номер державної реєстрації припинення - 2000310060011000791 від 05.01.2024 р.) проведена документальна позапланова невиїзна перевірка діяльності платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, дотримання норм законодавства щодо ввезення, виробництва чи реалізації підакцизних товарів за період з 01.01.2017 р. по 05.01.2024 р. з питань обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 р. по 05.01.2024 р., за результатами якої 29.02.2024 р. складено акт №2283/Ж5/24-13-24-04/2594719970.
Зазначеною перевіркою позивача, встановлено наступне порушення:
- пп.168.1.2, пп.168.1.4, пп.168.1.5, пп.168.1 ст.168, пп129.1.3 п.129.1, пп.129.3.1 п.129.3, п.129.4 ст.129, пп.176.2.а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року 2755-VI (зі змінами та доповненнями), а саме: несвоєчасна сплата (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб з порушенням строків, встановлених Кодексом для місячного податкового періоду (протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового місяця) та не єдиним платіжним за червень 2022 року, за липень 2022 року, за серпень 2022 року, за квітень 2023 року, за липень 2023 року та за листопад 2023 року на суму 20303,62 грн, у результаті чого допущено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб з заробітної плати найманих працівників до бюджету в періоді, що перевірявся.
За результатами виявленого порушення 20.03.2024 р. було прийнято податкове повідомлення-рішення № 00000/2662/Ж10/24-13-24-04, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем сума грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податки на доходи фізичних осіб на суму 1075,21 грн.
У зв'язку із наявністю податкового боргу позивачу було виставлено податкову вимогу форми "Ф" від 21.11.2023 року №0004399-1309-2413, яку було направлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення, та вручено відповідачу.
Таким чином, станом на дату подання позову відповідач має узгоджений податковий борг на суму 1075,21 грн.
Надаючи оцінку вказаним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Пунктом 8.1 та п. 8.3 ст. 8 ПК України встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень (п. 41.2 ст. 41 ПК України).
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету передбачено статтею 168 ПК України.
Відповідно до пп.168.1.2. п.168.1. ст.168 ПК України податок сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки, небанківські надавачі платіжних послуг приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платіжної інструкції на перерахування цього податку до відповідного бюджету або платіжної інструкції на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений статтею 35-1 цього Кодексу.
Згідно пп.168.1.4. п.168.1. ст.168 ПК України, якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох операційних днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).
У відповідності до пп.168.1.5. п.168.1. ст.168 ПК України, якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Приписами пп. 129.1.3 п.129.1 ст. 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.
Згідно пп. 129.3.1 п.129.3 ст. 129 ПК України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті) у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань
Пунктом 129.4. ст. 129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
На суми заниження податкового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.2 та 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті, нараховується пеня за кожний календарний день заниження податкового зобов'язання, включаючи день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
На суми несвоєчасно сплачених та/або несплачених (неперерахованих) податковим агентом визначених податкових зобов'язань відповідно до підпункту 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті контролюючим органом нараховується пеня за кожний календарний день такої несплати (неперерахування), включаючи день погашення податкового зобов'язання, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
У відповідності до пп 176.2.а) п.176.2 ст.176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Як вже зазначалось, посадовими особами позивача на підставі заяви про припинення підприємницької діяльності (номер державної реєстрації припинення - 2000310060011000791 від 05.01.2024 р.) проведена документальна позапланова невиїзна перевірка діяльності платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, дотримання норм законодавства щодо ввезення, виробництва чи реалізації підакцизних товарів за період з 01.01.2017 р. по 05.01.2024 р. з питань обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 р. по 05.01.2024 р., за результатами якої 29.02.2024 р. складено акт №2283/Ж5/24-13-24-04/2594719970.
Зазначеною перевіркою позивача, встановлено порушення пп.168.1.2, пп.168.1.4, пп.168.1.5, пп.168.1 ст.168, пп129.1.3 п.129.1, пп.129.3.1 п.129.3, п.129.4 ст.129, пп.176.2.а) п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року 2755-VI (зі змінами та доповненнями), а саме: несвоєчасна сплата (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб з порушенням строків, встановлених Кодексом для місячного податкового періоду (протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового місяця) та не єдиним платіжним за червень 2022 року, за липень 2022 року, за серпень 2022 року, за квітень 2023 року, за липень 2023 року та за листопад 2023 року на суму 20303,62 грн, у результаті чого допущено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку на доходи фізичних осіб з заробітної плати найманих працівників до бюджету в періоді, що перевірявся.
За результатами виявленого порушення 20.03.2024 р. було прийнято податкове повідомлення-рішення № 00000/2662/Ж10/24-13-24-04, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем сума грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податки на доходи фізичних осіб на суму 1075,21 грн.
Варто зазначити, що податкове повідомлення-рішення було направлено на адресу відповідача.
Доказів оскарження чи скасування вказаного вище податкового повідомлення-рішення на день розгляду справи відповідачем не надано.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що борг за податковим повідомленням-рішенням є узгодженим.
Таким чином, відповідно до розрахунку загальна сума податкового боргу відповідача складає 1075,21 грн.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 59.1 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання у встановлені строки, контролюючим органом надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми "Ф" від 21.11.2023 року №0004399-1309-2413, яку було направлено засобами поштового зв'язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення, та вручено відповідачу.
Суд зазначає, що з моменту направлення вимоги борг не переривався та на час розгляду справи не сплачений, що підтверджується карткою особового рахунку.
Відповідач не скористався своїм правом адміністративного або судового оскарження вказаної вимоги, доказів самостійної сплати податкового боргу матеріали справи також не містять, а відтак сума заборгованості у розмірі 1075,21 грн перед бюджетом є узгодженою та підлягає сплаті.
Згідно з п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 1075,21 грн, який на час розгляду справи не сплачений.
Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму податкового боргу у встановлені законодавством строки до бюджету не сплатив, наявність у відповідача податкового боргу підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та доцільність задоволення позову повністю.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертиз. За відсутності вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на загальну суму 1075,21 грн, в тому числі 225,81 грн до державного бюджету та 849,4 грн до місцевого бюджету.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200 А, м. Чернівці, 58006, Код ЄДРПОУ 44057187);
Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Суддя І.В. Маренич