Рішення від 29.09.2025 по справі 580/8506/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року справа № 580/8506/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду у порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Іванова А.А. від імені ОСОБА_1 до ЦЕНТРАЛЬНОЇ ВІЙСЬКОВО-ЛІКАРСЬКОЇ КОМІСІЇ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ про визнання протиправним і скасування рішення, визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

25.07.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Іванова А.А. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до ЦЕНТРАЛЬНОЇ ВІЙСЬКОВО-ЛІКАРСЬКОЇ КОМІСІЇ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ (01133, Україна, місто Київ, вулиця Госпітальна, будинок, 16; код ЄДРПОУ 08356179) (далі - відповідач) про:

визнання незаконним і скасування протоколу від 27 березня 2025 року №2025-0327-0940 засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань, яке одержав солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у частині формулювання: «... захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК пов'язані з проходженням військової служби»;

зобов'язання відповідача змінити протокол засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань у колишнього військовослужбовця № 2025-0327-0940 від 27 березня 2025 року стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виклавши її в наступній редакції: «Захворювання солдата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 …, - захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК, пов'язані із захистом Батьківщини»;

стягнення з відповідача на її користь сплаченого судового збору за подання позовної заяви.

Обґрунтовуючи зазначено, що військовослужбовець, з якими вона мала фактичні шлюбні відносини, помер внаслідок травм, отриманих в районі Донецької області. Тому вважає, що спірне рішення не відповідає нормам чинного законодавства.

Ухвалою від 29.07.2025 суд прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі, вирішив її розглянути правилами спрощеного позовного провадження. Вказану ухвалу відповідач отримав 29.07.2025, що підтверджується відомостями довідки ЄСІТС.

Відповідач правом подати відзив у встановлений судом строк не скористався, про причини суд не повідомив.

Усі подані документи суд долучив до матеріалів адміністративної справи.

Оскільки обґрунтовані клопотання від учасників спору про розгляд справи у судовому засіданні з їх викликом суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити у справі експертизу або викликати та допитати свідків, суд дійшов висновку розглянути справу без виклику сторін у судове засідання за наявними письмовими доказами.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Посвідченням серії НОМЕР_2 від 11.03.2019 підтверджується, що ОСОБА_2 надані пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Виписка з історії хвороби стаціонарного хворого №327 містить інформацію, що ОСОБА_2 (дата надходження до відділення хірургії - 27.01.2023, дата виписки - 14.02.2023) мав вогнепально-осколкове поранення правого плеча, стан після ПХО ран (23.01.2023), акубаротравма, інсомічний астено-депресивний синдром.

04.09.2023 військово-лікарська комісія при військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь» видала довідку №1454-12 солдату ОСОБА_2 , якою підтверджується факт проведення медичного огляду ВЛК терапевтичного профілю Національного військово-медичного клінічного центру «ГВКГ» МО України 04.09.2023. Встановлено діагноз та постанову ВЛК про причинний зв'язок захворювання: (1) помірно виражений астено-невротичний синдром складного генезу з виходом в компенсацію; (2) захворювання, так, пов'язане з проходженням військової служби. На підставі ст.17-г графи II Розкладу хвороб: придатний до військової служби.

11.12.2023 уповноваженою особою військової частини НОМЕР_3 видана довідка 584/44 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), якою встановлено факт одержання солдатом за мобілізацією ОСОБА_2 вогнепального осколкового сліпого поранення правого плеча, забій правого стегна за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьтківщини, а саме, виконання бойових завдань у складі підрозділу військової частини НОМЕР_3 в районі Донецької області.

Виписка із медичної картки стаціонарного хворого №289/71 підтверджує факт знаходження ОСОБА_2 на стаціонарному лікуванні в хірургічному відділенні з 26.01.2024 до 06.02.2024 з діагнозом виразкової хвороби ДПК, шлунково-кишкової кровотечі. За результатами вказаного стаціонарного лікування виписаний на амбулаторне лікування в задовільному стані під нагляд лікаря загальної практики сімейної медицини.

У березні 2024 року військово-лікарська комісія при військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь» видала довідку №7374, якою за результатами медичного огляду у гарнізонній військово-лікарській комісії НВМКД «ГВКТ», 26.03.2024 встановлений діагноз солдата ОСОБА_2 : астено-невротичний стан з вираженою емоційно-вольовою нестійкістю. На підставі статті - графи II Розладу хвороб, графи ГДВ потребує лікування в умовах «КНП Київський обласний центр ментального здоров'я» м.Ворзель з подальшим переглядом ВЛК.

29.04.2024 оформлений виписний епікриз із медичної карти стаціонарного хворого №1077 стосовно ОСОБА_2 у зв'язку з його захворюванням від 2023. Хворий відправлений у стаціонар 28.03.2024, а виписаний 29.04.2024. Встановлений діагноз (основний): ПТСР, тривожний варіант розвитку з емоційно-вольовою нейстійкістю та інсомнією, асоційований з бойовим стресом.

Свідоцтво серії НОМЕР_4 від 28.05.2024 про смерть ОСОБА_2 визначає дату смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Довідкою №149 про причину смерті встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Причина смерті: субдуральний крововилив (гострий) (нетравматичний), набряк та стиснення головного мозку. Супутній діагноз: ДЕП гіпертонічна хвороба II ст.кардіоміопатія.

18.03.2025 Черкаський апеляційний суд у справі №702/740/24 ухвалив постанову, якою встановив факт проживання однією сім'єю позивачки з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 без реєстрації шлюбу в період з 01.04.2019 до 24.05.2024.

Витяг з протоколу засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 27.03.2025 №2025-0327-0940 містить інформацію про те, що захворювання солдата ОСОБА_2 , яке призвело до смерті, та причина смерті, так, пов'язані з проходженням військової служби.

Не погодившись із вказаним причинно-наслідковим зв'язком смерті, позивачка звернулася в суд з позовом.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Згідно з п.1.1 глави І розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до абз.1 п.1.1. глави 1 розділу II Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).

Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Згідно з п.2.1. глави 2 розділу I Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Суд урахував, що спірні правовідносини виникли в період запровадженого в України воєнного стану.

Засади оборони України, а також повноваження органів державної влади, основні функції та завдання органів військового управління, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, обов'язки підприємств, установ, організацій, посадових осіб, права та обов'язки громадян України у сфері оборони встановлює Закон України від 6 грудня 1991 року №1932-XII “Про оборону України» (далі - ЗУ №1932-XII). Основні його поняття вказані в ст.1 ЗУ №1932-XII.

Так, особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно з п.2.2. розділу 2 Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

ВЛК регіону.

Згідно з підп.2.3.1-2. гл.2 розділу І Положення №402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України. Начальник ЦВЛК безпосередньо підпорядковується командувачу Медичних сил Збройних Сил України. Усі штатні ВЛК Збройних Сил України безпосередньо підпорядковуються начальнику ЦВЛК.

На ЦВЛК відповідно до підп.2.3.3. Положення №402 покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також:

розроблення та участь у розробленні проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань військово-лікарської експертизи;

розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України та МОЗ України медичних показань для військово-професійного призначення призовників до видів Збройних Сил України, родів військ та за військовими спеціальностями;

розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства оборони України науково обґрунтованих вимог до стану здоров'я військовослужбовців з метою максимального збереження їх на військовій службі, запобігання необґрунтованого їх звільнення із Збройних Сил України за станом здоров'я;

перевірка якості лікувально-профілактичної роботи у цілях військово-лікарської експертизи серед військовослужбовців у військових частинах і закладах охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України;

організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти);

розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи;

аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК, здійснення контролю за роботою підпорядкованих ВЛК та надання їм методичної і практичної допомоги;

проведення спільно з головними (провідними) медичними спеціалістами та іншими лікарями-спеціалістами аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших контингентів, розробка пропозицій для покращення військово-лікарської експертизи;

організація та керівництво науковою роботою з питань військово-лікарської експертизи у підпорядкованих ВЛК;

підготовка та вдосконалення персоналу для ВЛК;

прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України;

проведення спільно з МОЗ України аналізу та узагальнення результатів лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників і призовників, медичного огляду призовників та розроблення пропозицій щодо покращення цієї роботи.

Відповідно до 2.3.4. ЦВЛК має право:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи;

перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах;

перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи;

запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме:

виписки (витяги) з матеріалів службового (спеціального) розслідування, матеріалів дізнання, досудового розслідування, а також витяги з наказів, актів;

особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі запиту оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу);

архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років);

залучати головних медичних фахівців Збройних Сил України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи;

перевіряти у ТЦК та СП і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів;

направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів;

запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи;

надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та інших осіб;

розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України;

надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).

Підпунктом 2.3.5 вказаного розділу Положення №402 вказано, що рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до п.2.8 Положення №402 після закінчення медичного огляду кожний лікар вносить до облікової картки призовника та інших документів, передбачених цим Положенням, дані про встановлений діагноз, висновок про придатність до військової служби, про обмеження призначення за видами (родами військ) Збройних Сил України та іншими військовими формуваннями, дату проходження медичного огляду і засвідчує своїм підписом та скріплює особистою печаткою. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань згідно з національним класифікатором хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я (далі - НК 025) та класифікатором медичних інтервенцій (далі - НК 026), затверджених наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року № 360 “Про затвердження та скасування національних класифікаторів».

Дані про медичний огляд та встановлений діагноз вносяться до відповідного реєстру ЕСОЗ.

На призовників, у яких виявлені захворювання або відхилення від норм, що визначають їх тимчасово непридатними (непридатними) до військової служби, оформляється висновок лікаря у відповідності з ТДВ. Висновок підписується лікарем з обов'язковим зазначенням дати огляду, висновком про придатність до військової служби, обмеженням за видами (родами) військ (сил), іншими військовими формуваннями та лікарем - членом комісії з питань взяття на військовий облік служби (комісії з питань направлення для проходження базової військової служби).

Лікар - член комісії з питань взяття на військовий облік перевіряє повноту записів, висновків лікарів, обґрунтованість установлених діагнозів та робить висновок про придатність призовника до військової служби за певною спеціальністю чи навчання у ВВНЗ або про необхідність додаткового лікування (обстеження), аналізує результати медичного огляду громадян і після закінчення роботи комісії з питань взяття на військовий облік бере участь у складенні звіту про результати взяття на військовий облік та списків осіб, які потребують лікування.

Лікар - член комісії з питань направлення для проходження базової військової служби перевіряє повноту записів, висновків про придатність призовника до військової служби, необхідність додаткового лікування та за результатами готує подання щодо придатності призовника до військової служби на розгляд ВЛК при ТЦК та СП.

Лікар - член комісії з питань направлення для проходження базової військової служби доповідає голові комісії щодо кожного громадянина про стан його здоров'я, фізичний розвиток, придатність до військової служби і можливість призначення до того чи іншого виду (роду) військ (сил) Збройних Сил України, іншого військового формування, а стосовно громадян, які мають захворювання,- про необхідність надання їм відстрочки від направлення для проходження базової військової служби за станом здоров'я або направлення їх на додаткове лікування (обстеження).

Згідно з п.2.9 Положення №402 за результатами проведеного медичного огляду призовників ВЛК при ТЦК та СП приймає постанови згідно з главою 20 цього розділу.

Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби призовників оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються засобами інформаційно-комунікаційної системи “Медична інформаційна система Збройних Сил України» (далі - ІКС) на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення).

Постанови ВЛК ТЦК та СП у формулюванні “Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)» не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду, направляються з метою контролю до ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП.

Паперова копія електронного документа з постановою ВЛК виготовляється ТЦК та СП, засвідчується печаткою ТЦК та СП та вноситься до облікової карти призовника (картки медичного огляду призовника на збірному пункті) та до особової справи призовника.

Оформлення постанов ВЛК регулюється нормами розділу 22 вказаного Положення.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні», №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону №2011-XII, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (абзац 1 пункту 2). Абзацами 2 - 4 пункту 2 Постанови №168 передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

На виконання вимог Закону №2011-XII постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до пункту 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.

Аналізуючи вказані норми Верховний Суд в постанові від 17.07.2024 у справі №600/548/23-а зауважвив, що за своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), а тому виключення із кола осіб, які мають право на отримання допомоги, дитини військовослужбовця з підстав дати її народження не відповідає змісту і меті закону. Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу». Військовозобов'язані та резервісти вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, служби у військовому резерві, за умов, визначених Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», указами Президента України (частина 3 статті 16 Закону №2011-XII).

Для належної правової оцінки суд урахував, що встановлення причинно-наслідкового зв'язку смерті військовослужбовця є сферою дискреційних повноважень відповідача, обумовленою спеціальними знаннями в галузі охорони здоров'я, оцінки лікування тощо, в яку суд може допустити втручання шляхом надання виключно правової оцінки. У цьому контексті суд акцентує, що поняття виконання військового обов'язку є ширшим за поняття виконання безпосередніх заходів захисту Батьківщини, надання відсічі ворогу тощо.

Встановлені діагнози свідчать про отримання поранення солдатом ОСОБА_2 на території активних бойових дій. Періоди лікування після поранення, що спричинило лікування, зважаючи на встановлену ВЛК після такого поранення придатність до військової служби, обгрунтовує підставу спірного рішення відповідача. Факт погіршення здоров'я внаслідок виконання ним військового обов'язку не є спірним між сторонами. Водночас, як свідчать вказані вище докази, солдат після лікування отриманого поранення був виписаний з лікування з іншим діагнозом (основний): ПТСР, тривожний варіант розвитку з емоційно-вольовою нейстійкістю та інсомнією, асоційований з бойовим стресом. Смерть наступила через місяць після виписки - 24.05.2024. Причина смерті, встановлена лікарями: субдуральний крововилив (гострий) (нетравматичний), набряк та стиснення головного мозку, супутній діагноз: ДЕП гіпертонічна хвороба II ст.кардіоміопатія. Враховуючи значний проміжок часу з дати отриманого порання до дати смерті, факт смерті на території, де активних бойових дій не вчинено, встановлену ВЛК причину поранення - пов'язаність з проходженням військової служби, а не із-за захисту Батьківщини, відсутність спростувань встановлених діагнозів лікування в сфері спеціальних знань, відсутні достатні докази вважати свавільним оскаржуване рішення відповідача.

Встановлені факти свідчать про обгрунтованість спірного рішення та відсутність сукупності достовірних доказів вважати його протиправним. Порушення відповідачем вказаних вище норм права не встановлено, а доводи позовної заяви не підтверджені. Тому суд дійшов висновку про відсутність обґрунтованих підстав для задоволення позову та відшкодування понесених позивачкою судових витрат, згідно з ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 44-45, 72-79, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову адвоката Іванова А.А. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ЦЕНТРАЛЬНОЇ ВІЙСЬКОВО-ЛІКАРСЬКОЇ КОМІСІЇ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ (01133, Україна, місто Київ, вулиця Госпітальна, будинок, 16; код ЄДРПОУ 08356179) про:

визнання незаконним і скасування протоколу від 27 березня 2025 року №2025-0327-0940 засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань, яке одержав солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у частині формулювання: «... захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК пов'язані з проходженням військової служби»;

зобов'язання відповідача змінити протокол засідання військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України по встановленню причинного зв'язку захворювань у колишнього військовослужбовця № 2025-0327-0940 від 27 березня 2025 року стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виклавши її в наступній редакції: «Захворювання солдата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 …, - захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК, пов'язані із захистом Батьківщини».

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів.

Суддя Анжеліка БАБИЧ