Рішення від 26.09.2025 по справі 580/2494/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2025 року справа № 580/2494/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання неправомірною відмови, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у переведенні позивача з пенсії за вислугу років призначену згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 29.01.2025 року за № 230850000060, про відмову у переведенні позивача з пенсії за вислугу років призначену згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в Україні за 2022-2023-2024 роки;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити переведення позивача з пенсії за вислугу років призначену згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та виплатити позивачу пенсію за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2022-2024 роки, починаючи з 09.01.2025 з урахуванням раніше сплачених коштів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу з 30.04.2018 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення». 09.01.2025 позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про переведення із пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2022-2023-2024 роки. Проте, відповідач протиправно відмовив у такому переведенні, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову. Відповідач зазначив, що ОСОБА_1 було надано архівну довідку про заробітну плату №123/03-01 від 16.02.2023 за період з січня 1985 року по грудень 1990 року. Довідка видана Трудовим архівом Драбівської територіальної громади Черкаської області, яка потребує перевірки. Заробітна плата буде переглянута після надходження акту проведеної перевірки достовірності та обгрунтованості видачі довідки. Також, вказує, що згідно частини третьої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині перший статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), якій враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Первинне право на довічне призначення пенсії позивач вже використав у 2018 році. Враховуючи вищезазначене, підстав для переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням заробітної плати по довідці № 123/03-01 від 16.02.2023 та застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в Україні за 2022-2023-2024 роки, відсутні.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області.

З 30.04.2018 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

09.01.2025 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою про переведення із пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058 IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі- Закон № 1058), із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки.

29.01.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області за принципом екстериторіальності прийнято рішення № 230850000060, яким відмовлено позивачу у переведенні із пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

У вказаному рішенні зазначено, що абзацом п'ятим частини першої статті 40 Закону встановлено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Таким чином, органи Пенсійного фонду України при призначенні (перерахунку) пенсій проводять розрахунок заробітної плати за період до 01.07.2000 на підставі довідок, виданих підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником, архівними установами після проведення перевірки відповідності первинних документів змісту довідок про заробітну плату. ОСОБА_1 було надано архівну довідку про заробітну плату № 123/03-01 від 16.02.2023 за період з січня 1985 року по грудень 1990 року видана Трудовим архівом Драбівської територіальної громади Черкаської області яка потребує перевірки. Заробітна плата буде переглянута після надходження акту проведеної перевірки достовірності та обгрунтованості видачі довідки. Також, ОСОБА_1 , в заяві про переведення з пенсії за вислугу років Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено про перерахунок з застосування нового показника середньої заробітної плати по Україні. Згідно частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Враховуючи вищезазначене, підстав для переведення ОСОБА_1 з пенсії за вислугу років на пенсію за віком Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати по довідці № 123/03-01 від 16.02.2023 та застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в Україні за 2022-2023-2024 року, відсутні.

Позивач не погоджуючись з вищезазанечним рішенням, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV встановлено ,що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Згідно із пунктом 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.

Частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

З наведених законодавчих приписів випливає, що частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV встановлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Однак, у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Суд звертає увагу, що позивачу було призначено пенсію за вислугу відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.

Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернувся вперше 09.01.2025.

У випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно із частиною 3 ст.атті 45 Закону № 1058-IV.

Отже, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення, а саме за 2022- 2024 роки.

Наведене відповідає правовим висновкам Великої Палати Верховного Суду, які викладені в постанові від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17.

Що стосується посилась пенсійного органу в рішенні від 29.01.2025 №230850000060 про відсутність підстав для переведення позивача на пенсію за віком з урахуванням заробітної плати по довідці №123/03-01 від 16.02.2023, то суд зазначає, що із змісту позовних вимог вбачається, що позивач оскаржує спірне рішення в частині щодо відмови у переведенні на пенсію за віком із застосуванням нового показника середньої заробітної плати, а не врахування відомостей про заробітну плату згідно довідки №123/03-01 від 16.02.2023.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 29.01.2025 №230850000060 є протиправним в частині відмови у переведенні ОСОБА_1 із пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2022, 2023 та 2024 роки та підлягає скасуванню.

Стосовно способу захисту порушеного права позивача, суд зазначає наступне.

Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

Суд зазначає, що у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин, оскільки адміністративний суд не вправі перебирати на себе повноваження суб'єкта публічної адміністрації, реалізуючи за нього процедурні дії, ухвалювати рішення чи проводити адміністративну процедуру. Таке втручання може мати місце лише у випадку, якщо судом буде встановлено, що в адміністративній процедурі фізична (юридична) особа виконала всі приписи закону, а суб'єкт владних повноважень у відповідь необґрунтовано й незаконно не вчинив належну дію чи не ухвалив необхідне рішення.

Тобто, призначення, нарахування та виплата пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. У такому випадку, суд може лише зобов'язати пенсійний орган повторно розглянути заяву про призначення пенсії.

Разом з цим, з метою захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення із пенсії за вислугу років на пенсію за віком від 09.01.2025, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, що в даному випадку буде достатнім та належним способом захисту порушеного права позивача.

Що стосується позовних вимог про визнання неправомірною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у переведенні позивача з пенсії за вислугу років призначену згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то вони не підлягають задоволенню з огляду на те, що правові наслідки для позивача створює саме рішення від 29.01.2025 №230850000060 як рішення суб'єкта владних повноважень, правова оцінка якому надана судом вище, інших неправомірних відмов, які б створювали правові наслідки для позивача або мали вплив на права, обов'язки та інтереси позивача позивачем не наведено, а судом не виявлено.

За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 29.01.2025 за № 230850000060 в частині відмови у переведенні ОСОБА_1 із пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2022, 2023 та 2024 роки.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про переведення із пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.01.2025, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ