Рішення від 29.09.2025 по справі 480/5717/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року м. Суми Справа № 480/5717/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Сумській області, третя особа - Державна судова адміністрації України, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Стислий виклад позицій сторін. Заяви сторін. Процесуальні дії суду.

Позивач звернулася до суду з позовною заявою, в якій, з урахуванням уточнень, просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та не виплати позивачу заробітної плати за період з 06.03.2024 до 18.04.2024 включно з врахування коефіцієнта 1,5 до посадового окладу на підставі постанови КМУ № 391 від 25.04.2023; зобов'язати відповідача нарахувати та виплати позивачу суму недоплаченої заробітної плати, обчисленої з урахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу за період з 06.03.2024 до 18.04.2024 включно, на підставі постанови КМУ № 391 від 25.04.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач працює в Ковпаківському районному суді м. Суми на посаді секретаря судового засідання. Позивач вважає, що оскільки з 06.03.2024 м. Суми включено до переліку територій можливих бойових дій, то вона має право на отримання заробітної плати з урахуванням посадового окладу з коефіцієнтом 1,5, у відповідності до приписів Постанови № 391, саме з 06.03.2024. Водночас відповідач проводив виплату заробітної плати з урахуванням такого коефіцієнту лише з 19.04.2024. Тому позивач звернувся до суду.

Судом відкрито провадження у справі 01.07.2024.

До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити позивачу у задоволенні заявлених вимог.

Відзив відповідачем мотивовано тим, що наказ від 12.04.2024 № 108, яким внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, та віднесено м. Суми Сумської територіальної громади з 06.03.2024 до території можливих бойових дій, набрав чинності лише з 19.04.2024. Таким чином, відповідач не мав правових підстав для самостійного прийняття рішення щодо визначення дати нарахування та виплати заробітної плати з урахуванням коригуючого коефіцієнту 1,5. Тому поведінка відповідача щодо не нарахування позивачу заробітної плати за період з 06.03.2024 до 18.04.2024 з урахуванням коригуючого коефіцієнту є правомірною.

Позивачем подано відповідь на відзив, у якій підтримує позовні вимоги.

ДСА України правом подання пояснень не скористалось. Тому суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Встановлені судом фактичні обставини.

З 17.03.2011 позивач працює на посаді секретаря судового засідання в Ковпаківському районному суді м. Суми, що підтверджується записом №24 у трудовій книжці від 13.03.1990 серії НОМЕР_1 . У період з 06.03.2024 до 18.04.2024 позивач працював на вказаній посаді, що не заперечується сторонами.

У спірний період позивачу виплачувалася заробітна плата, без урахуванням коригуючого коефіцієнту 1,5, що підтверджується розрахунковими листами за березень - квітень 2024 року.

Оскільки відповідач у період з 06.03.2024 до 18.04.2024 не виплачував позивачу заробітну плату, з урахуванням коригуючого коефіцієнту 1,5, то позивач звернувся до суду з даним позовом.

Висновки суду та їх мотиви.

Положенням ст. 43 Конституції України кожному гарантовано право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Відповідно до ст. 94 КЗпП України заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.

Частиною 2 ст.50 ЗУ "Про Державну службу" передбачено, що заробітна плата державного службовця складається зі: сталої заробітної плати - посадового окладу, надбавки за вислугу років, надбавки за ранг державного службовця; варіативної заробітної плати - премії за результатами щорічного оцінювання службової діяльності, місячної або квартальної премії. Стала заробітна плата державного службовця є фіксованою виплатою та основною винагородою за виконання посадових обов'язків, яка гарантується цим Законом.

Абзацом 4 пп.1 п.1 Постанови КМУ № 391 від 25.04.2023 установлено на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, посадові оклади, визначені відповідно до законодавства у схемах (розмірах) посадових окладів (тарифних ставок), визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.

Підпунктом 2 п.1 Постанови № 391 встановлено, що підвищення розмірів посадових окладів з урахуванням коефіцієнтів, передбачених пп.1 цього пункту, здійснюється з урахуванням фактично відпрацьованого часу протягом місяця. Заробітна плата працівникам державних органів нараховується відповідно до абз.1 цього підпункту з урахуванням підвищених розмірів посадових окладів, передбачених пп.1 п.1 цієї постанови, які визначені та затверджені у штатному розписі відповідного державного органу.

Для цілей цієї постанови розташування робочого місця працівника визначається керівником державного органу (керівником державної служби, суб'єктом призначення) шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії (Пп. 3 п.1 постанови 391).

Пунктом 4 Постанови № 391 закріплено, що вона набирає чинності з дня її опублікування і застосовується до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, який затверджено законом, в України введено воєнний стан. У період з 06.03.2024 по 18.04.2024 такий стан тривав.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 12.04.2024 № 108, який набрав чинності з 19.04.2024, були внесені зміни до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 та віднесено м. Суми Сумської ТГ до території можливих бойових дій з 06.03.2024.

Враховуючи те, що м. Суми Сумської ТГ віднесено наказом відповідного міністерства до території можливих бойових дій з 06.03.2024, то відповідач зобов'язаний за період з 06.03.2024 до 18.04.2024 нарахувати та виплатити позивачу заробітну плату з урахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу. Тому бездіяльність відповідача щодо такого не нарахування не відповідає критеріям правомірності, які встановлені нормою ч.2 ст.2 КАС України.

Посилання відповідача на те, що наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 108 набрав чинності лише 19.04.2024, а тому не може застосовуватися до правовідносин щодо оплати праці, які виникли до цієї дати, суд визнає необґрунтованими, оскільки правовідносини щодо оплати праці працівників державних органів, з урахуванням коригуючого коефіцієнту 1,5, врегульовані абз.4 пп.1 п.1 Постанови № 391, а тому є обов'язковим до виконання, тоді як наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 (зі змінами, внесеними наказом № 108) лише встановлено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ.

Отже, вимоги задовольняються судом частково, а саме суд визнає протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування позивачу заробітної плати з урахуванням коефіцієнту та зобов'язує його нарахувати та виплатити позивачу таку заробітну плату за період з 06.03.2024 до 18.04.2024.

В задоволенні вимоги визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не виплати позивачу заробітної плати, то суд відмовляє, у зв'язку з передчасністю, оскільки така вимога може бути задоволена судом виключно у разі здійснення відповідачем нарахування заробітної плати, чого у даному випадку не було.

Судові витрати.

Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі норми п.1 ч.1 ст.5 Закону України ''Про судовий збір'', його розподіл не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області, третя особа - Державна судова адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області щодо ненарахування ОСОБА_1 заробітної плати за період з 06.03.2024 до 18.04.2024, з урахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" від 25.04.2023 № 391.

3. Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області (вул. Українських Перемог, 4, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 26270240) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) недоплачену заробітну плату, обчислену з урахуванням коефіцієнту 1,5 до посадового окладу, за період з 06.03.2024 до 18.04.2024, на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" від 25.04.2023 № 391.

4. В задоволенні іншої частини вимог ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України - відмовити.

5. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

6. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано суддею 29.09.2025.

Суддя А.І. Сидорук