Рішення від 29.09.2025 по справі 460/8590/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 року м. Рівне №460/8590/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в частині проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" без врахування ч.2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок пенсії відповідно до ч.4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахування ч.2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За змістом позовної заяви, вимоги позивача обґрунтовані тим, що оскільки при призначенні пенсії позивачем було обрано умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом №796-XII, то і перерахунок пенсії управлінням відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058 - IV має здійснюватися з врахуванням частини 2 статті 56 Закону №796 - XII, а саме перерахування доплати до пенсії за понаднормовий стаж має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для неї мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік. А отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області мало би провести перерахунок пенсії відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону №1058-IV з врахуванням при цьому частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ.

Ухвалою суду від 19.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Відзив відповідачем не подано, а відтак у відповідності до вимог ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду по справі №460/10994/23 від 24.05.2023 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії за понаднормовий стаж ОСОБА_1 , встановивши із 01.03.2023 доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений ч. 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.

Починаючи з 01.03.2023 позивачу встановлено доплату за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку за кожен рік роботи понад 20 років - 5008,90грн. (19265,00грн. - заробітна плата х 26%).

З 01.03.2023 розмір пенсії позивача становив 14186,11грн.. в тому числі 5008,90 грн. - доплата за 26 років понаднормованого стажу, встановлена на виконання рішення суду у справі №460/10994/23. Виплату пенсії у розмірі 14186,11грн. розпочато з червня 2024 року.

З 01.03.2025, на підставі заяви від 04.03.2025, проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії за віком.

Після зазначеного перерахунку з 01.03.2025, розмір пенсії позивача, визначений з урахуванням стажу 48 років 11 місяців 29 днів (зарахований по 31.01.2025 - на підставі відомостей реєстру застрахованих осіб, наявних на дату проведення такого перерахунку пенсії), коефіцієнт якого - 0,48917 та заробітної плати 23190,31 грн. (за період з 01.07.2000 по 30.11.2014, коефіцієнт якої 2,60161), становить 11234,30 грн. у тому числі доплата за 13 років понаднормованого стажу, визначена відповідно до норм статей 28,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із урахуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на дату працевлаштування позивача (1074 грн.) - 139,62 грн. (1074 грн. х 13 %).

Разом з тим, при здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в електронному кабінеті Пенсійного фонду України в протоколі перерахунку пенсії було зазначено особливості, які не враховані відповідачем, а саме: II кат. - Ліквідатори на ЧАЕС; призначення надбавки за понаднормовий стаж за рішенням суду - з 01.03.2023 довічно.

17.03.2025 позивачем через портал Електронних послуг Пенсійного фонду України подано заяву, згідно якої зазначено, що в березні 2025 року проведено перерахунок пенсії (рішення №956120817627 від 12.03.2025) в результаті якого пенсія зменшилася на 2952,11грн. Позивач просив здійснити корегування перерахунку пенсії з врахуванням судового рішення у справі №460/10994/23, встановивши доплату до пенсії за понаднормовий стаж у розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років.

14.04.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області надано відповідь за №7752-6797/А-02/8-1700/25, згідно якої повідомлено, що рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 у справі №460/10994/23 виконано в межах покладених зобов'язань; інші зобов'язання, у тому числі проводити наступні перерахунки пенсії на Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не покладено.

Позивач вважає, що такі дії відповідача є неправомірними та порушують його законні права та інтереси, а тому звернувся до суду із позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України, є Закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон №1058-ІУ). Цим законом держава визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Зі змісту ч. 4 статті 42 Закону №1058-ІУ, якою визначені порядок та підстави перерахунку пенсії, вбачається, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Законом України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності 11.11.2017, частина 4 статті 42 Закону № 1058-ІУ була доповнена абзацом п'ятим, згідно якого органи Пенсійного фонду України щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Тобто зазначеною правовою нормою встановлені чіткі вимоги та підстави для проведення перерахунку пенсії застрахованим особам, які після призначення пенсії продовжували працювати.

Так, відповідно до абзацу шостого ч. 4 статті 42 Закону №1058- IV обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Отже, нормою частини 4 статті 42 Закону №1058-ІУ встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Закон №796-ХІІ).

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Згідно із статтею 55 Закону №796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям громадян провадиться відповідно до Закону № 1058-ІУ і Закону №796-ХІІ.

Відповідно до п.2 статті 56 Закону №796-ХІІ (в редакції, чинній до 11 жовтня 2017 року), право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, З, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Суд зазначає, що оскільки пенсія за віком призначена позивачу до внесення змін до пункту 2 статі 56 Закону № 796-ХІІ, то в силу вимог статті 58 Конституції України, такі зміни не позбавляють позивача права на пенсію в повному розмірі із доплатою за понаднормовий стаж, оскільки таке право він набув значно раніше, ніж набрав чинності Закон № 2148- VIII, яким було внесено зміни до пункту 2 статі 56 Закону № 796-ХІІ.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду Касаційного адміністративного суду від 25.06.2024 у справі №300/3435/21.

Згідно з частиною другою статті 27 Закону № 1058-ІУ за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

У разі здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача на умовах, визначених ч. 2 статті 27 Закону № 1058-ІУ він фактично застосовує до спірних правовідносин положення Закону №2148-УІІІ та нову редакцію ч. 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, які на них не поширюються, та порушує право позивача на пільгове обчислення розміру пенсії, оскільки після такого перерахунку розмір пенсії зменшується, а не збільшується.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця величина має пільговий характер, визначений в частині 2 статті 56 Закону №796 - XII.

Таким чином, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік.

При цьому, як було вказано вище частиною 4 статті 42 Закону №1058-IV визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

З наведеного слідує, що вказаною нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу.

Такий перерахунок може здійснюватися або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і з заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.

Тобто перерахунок пенсії особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС із застосуванням положень Закону № 1058 - IV не виключає можливість для використання для цієї категорії осіб розрахунку пенсії на підставі Закону №796 - XII.

Крім того, право на такий перерахунок встановлено рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 24.05.2023 по справі №460/10994/23.

Враховуючи вищевикладене, оскільки при призначенні пенсії позивачем було обрано умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом №796 - XII, то і перерахунок пенсії управлінням відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058 - IV має здійснюватися з врахуванням частини 2 статті 56 Закону №796 - XII, а саме перерахування доплати до пенсії за понаднормовий стаж має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для неї мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

А отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області мало би провести перерахунок пенсії відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону №1058-IV з врахуванням при цьому частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, виходячи з положень законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до норм ст.139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" без врахування ч.2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахування ч.2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.03.2025.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 29 вересня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя С.А. Борискін