Рішення від 07.08.2025 по справі 171/3275/24

Номер справи 171/3275/24

Номер провадження 2-о/171/32/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.08.25 м. Апостолове

Апостолівський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Ліпчанського С.М., присяжних: Чекіної А.М., Солтис М.В., за участю секретаря судового засідання Бахтіярової Н.В., заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за клопотанням ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Грушівської сільської ради Дніпропетровської області, про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною,

встановив:

20.12.2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду із клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним, посилаючись на те, що рішенням Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 09.06.2020 року визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - недієздатним. Встановлено опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Судом був встановлений строк дії вказаного рішення - 2 роки з дня набрання рішенням законної сили. 20.01.2023 року рішенням Апостолівського районного суду Дніпропетровської області продовжено до 20 січня 2025 року строк дії рішення Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 09.06.2020 року про визнання недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначено ОСОБА_1 опікуном.

У зв'язку з тим, що строк дії рішення Апостолівського районного суду Дніпропетровської області закінчується, заявник вимушена звернутися до суду з даним клопотанням.

В судовому засіданні заявник підтримала свої вимоги та просить їх задовольнити.

Представник Виконавчого комітету Грушівської сільської ради Дніпропетровської області у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, проти задоволення клопотання не заперечує.

Суд, заслухавши пояснення заявника, дослідивши матеріали справи, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 09.06.2020 року визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - недієздатним. Встановлено опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Судом був встановлений строк дії вказаного рішення - 2 роки з дня набрання рішенням законної сили.

20.01.2023 року рішенням Апостолівського районного суду Дніпропетровської області продовжено до 20 січня 2025 року строк дії рішення Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 09.06.2020 року про визнання недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

24.12.2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з клопотанням про продовження дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним, посилаючись на те, що останній продовжує неусвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, оскільки має хронічний, стійкий розлад здоров'я.

Згідно ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

За змістом ст. 300 ЦПК України, у рішенні суду про визнання особи недієздатною, слід визначити строк його дії, який не може перевищити двох років.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до закінчення строку який не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Як встановлено під час розгляду справи, що згідно висновку судово - психіатричного експерта № 146-Ц від 05.05.2025 року Дніпровської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає на хронічний стійкий психічний розлад у формі атипового аутизму. Рухи незграбні, кутасті. Зацікавленості в огляді не проявляє. Запитання не осмислює, на допомогу не реагує. Перодично під час огляду спостерігаються посмикування головою у різні боки, ходить по колу. Анамнестичні відомості повідомити не може. Не розуміє мету теперішнього обстеження, призначеної експертизи. Не прогнозує можливі наслідки своїх дій. Емоції незрілі, недиференційовані. Мислення конкретне судження примітивні, легковагі. Кругозір вузький. Грамотою, рахунком, письмом не володіє. Інтереси обмежені утилітарними. Жодні загальножиттєві питання вирішити не може. Показники пам'яті надто низькі. Психотичної симптоматики (марення, галюцинацій) не виявляє. Критична оцінка свого психічного стану та ситуації, що склалася, у іспитованого грубо порушена. Психічний стан за останні два роки не покращав.

Таким чином, встановлений діагноз ОСОБА_2 не змінився, що свідчить про те, що існують ознаки не усвідомлення ним своїх дій та можливості керувати ними, у зв'язку з чим це дає підстави суду дійти висновку про необхідність продовження строку дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатним ще на два роки.

Керуючись ст. 300 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Клопотання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Грушівської сільської ради Дніпропетровської області, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною - задовольнити.

Продовжити строк дії рішення Апостолівського районного суду Дніпропетровської області від 20.01.2023 року по справі № 171/2457/19 провадження 2-і/171/1/22 про визнання недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на два роки з дня набрання даним рішенням законної сили, призначити ОСОБА_1 опікуном.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи через Апостолівський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М.Ліпчанський

Присяжні: Чекіна А.М.

Солтис М.В

Попередній документ
130575342
Наступний документ
130575344
Інформація про рішення:
№ рішення: 130575343
№ справи: 171/3275/24
Дата рішення: 07.08.2025
Дата публікації: 01.10.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Апостолівський районний суд Дніпропетровської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:; про визнання фізичної особи недієздатною
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (07.08.2025)
Дата надходження: 20.12.2024
Предмет позову: про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною
Розклад засідань:
16.01.2025 11:00 Апостолівський районний суд Дніпропетровської області
25.02.2025 10:30 Апостолівський районний суд Дніпропетровської області
12.03.2025 11:15 Апостолівський районний суд Дніпропетровської області
19.03.2025 11:00 Апостолівський районний суд Дніпропетровської області
07.08.2025 11:30 Апостолівський районний суд Дніпропетровської області