Рішення від 29.09.2025 по справі 440/9726/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

/ 29 вересня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/9726/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області, у якій просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) №3742/03-16 від 25.02.2025, яким відмовлено в перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зарахувавши до загального страхового стажу період навчання з 01.09.1983 по 03.07.1984 та з 27.05.1986 по 28.06.1990 починаючи з 27.12.2024.

Позовні вимоги позивач мотивує протиправністю рішення ГУПФУ в Івано-Франківській області №3742/03-16 від 25.02.2025, яким йому відмовлено в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки разом із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 до пенсійного органу подавав диплом про навчання в Горьківському інженерно-будівельному інституті ім. В.П. Чкалова НВ №688634, в якому вказано період його навчання з 1983 року по 28 червня 1990 року на спеціальності "автомобільні дороги". Відповідно до вказаного диплому позивачу присвоєно кваліфікацію інженера-будівельника. Будь-які зауваження до диплому НОМЕР_2 пенсійний орган не висловлював. Диплом не містить виправлень або дописок, в дипломі вказано дату вступу та дату закінчення навчання, диплом містить відповідні підписи уповноважених осіб та скріплений печаткою, достовірність яких відповідачем не спростовується. Докази, які б свідчили про недостовірність диплому про навчання, у відповідача відсутні, внаслідок чого диплом про навчання безпідставно не взятий до уваги при обчисленні страхового стажу та визначенні розміру пенсії позивача. Щодо перетинання періоду навчання із періодом проходження позивачем строкової військової служби, останній зауважує, що оскільки період строкової служби позивача припав на період його навчання, вказане призвело до фактичного збільшення строку навчання. При цьому, військова служба була врахована територіальним органом ПФУ при призначенні пенсії, однак не було зараховано періоду навчання з 01.09.1983 по 03.07.1984 та з 27.05.1986 по 28.06.1990.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.07.2025 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з несплатою судового збору.

У спосіб та строк, встановлені судом, позивач усунув недоліки позовної заяви.

Як наслідок, ухвалою суду від 22.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/9726/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

04.08.2025 до суду надійшов відзив ГУПФУ в Івано-Франківській області на позов, у якому представник управління просить у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 19.05.2024 звернувся через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою щодо допризначення пенсії у зв'язку з додатково наданими документами (дорахування періодів навчання). У зв'язку з впровадженням екстериторіальності, заява ОСОБА_1 розглядалась ГУПФУ в Івано-Франківській області та прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії. В рішенні викладені наступні підстави такої відмови, а саме, відповідно до статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788 (Закон №1788), до стажу роботи, який дає право на пенсію, зараховується навчання у вищих, середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі. Відповідно пункту 8 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження періоду навчання за денною формою здобуття освіти приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів. До заяви ОСОБА_1 надав диплом про навчання в Горьківському інженерно-будівельному інституті ім. В.П. Чкалова НВ №688634, де вказано період навчання з 1983 року по 28 червня 1990 року. Оскільки, зазначений період перетинається з періодом проходження строкової військової служби, необхідно додатково надати уточнюючу довідку про період навчання на денній формі. Поряд з цим, до відновлення дипломатичних відносин з Російською Федерацією періоди трудової діяльності осіб на території РФСР до 01.01.1992 враховуються при обчисленні пенсії за умови зазначення особою в заяві інформації про те, що вона не отримує пенсійних виплат в іншій державі та не може документально підтвердити нездійснення іншою державою пенсійних виплат за зазначені періоди. При цьому, положення абзацу четвертого пункту 4 Порядку про направлення до МЗС запиту щодо підтвердження нездійснення в іншій державі пенсійних виплат до відновлення дипломатичних відносин з Російською Федерацією, не застосовуються. В заяві ОСОБА_1 від 18.02.2025 такої інформації не містилося.

Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до пенсійного органу із заявою від 18.02.2025 про перерахунок та допризначення пенсії у зв'язку із додатково наданими документами (дорахування періодів навчання).

До вказаної заяви позивачем було додано диплом про навчання у Горьківському інженерно-будівельному інституті ім. В.П. Чкалова серії НВ №688634 від 28.06.1990 з додатком до нього (випискою із залікової відомості), що пенсійним органом справи не заперечується.

ГУПФУ в Івано-Франківській області за принципом екстериторіальності розглянуло заяву позивача та прийняло рішення №3742/03-16 від 25.02.2025 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ПС №164850013378.

Вказане рішення вмотивоване тим, що відповідно до статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788 (Закон №1788), до стажу роботи, який дає право на пенсію, зараховується навчання у вищих, середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі. Відповідно пункту 8 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, період навчання за денною формою здобуття освіти у закладах вищої освіти (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у закладах вищої освіти), професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження періоду навчання за денною формою здобуття освіти приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів. До заяви ОСОБА_1 надав диплом про навчання в Горьківському інженерно-будівельному інституті ім. В.П. Чкалова НВ №688634, де вказано період навчання з 1983 року по 28 червня 1990 року. Оскільки, зазначений період перетинається з періодом проходження строкової військової служби, необхідно додатково надати уточнюючу довідку про період навчання на денній формі.

Позивач, вважаючи протиправним рішення ГУПФУ в Івано-Франківській області №3742/03-16 від 25.02.2025 про відмову у перерахунку пенсії, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

За приписами пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Умови призначення пенсії за віком визначає стаття 26 Закону №1058-IV.

При цьому, приписами статті 24 Закону №1058-IV встановлено, зокрема, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності до пункту "д" частини 3 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788 до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Частинами 1 та 3 статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Частинами 4, 5 статті 45 Закону №1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Аналогічна норма передбачена пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 2 Порядку №637 у разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Таким чином, аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17 та від 07 березня 2018 року у справі №233/2084/17.

Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що основним документом, який підтверджує трудовий стаж працівника є його трудова книжка. При цьому, лише у разі відсутності трудової книжки або записів в ній органи пенсійного фонду мають право встановлювати трудовий стаж на підставі інших первинних документів чи показань свідків.

На момент навчання позивача правовідносини у сфері освіти регулювалися Законом Української Радянської Соціалістичної Республіки від 28.06.1974 № 2778-VIII "Про народну освіту" (далі - Закон № 2778-VIII).

Відповідно до статті 55 Закону № 2778-VIII вища освіта здійснюється в університетах, інститутах, академіях та інших навчальних закладах, віднесених у встановленому порядку до вищих навчальних закладів.

У вищих навчальних закладах може проводитися денне, вечірнє і заочне навчання.

Навчання у вищих навчальних закладах без відриву від виробництва є формою здобуття спеціальності і підвищення кваліфікації особами, які працюють у різних галузях народного господарства.

За приписами статті 60 Закону № 2778-VIII особам, які закінчили вищі навчальні заклади, присвоюється кваліфікація відповідно до здобутої спеціальності, видається диплом і нагрудний знак встановленого зразка.

Особам, які закінчили вищі навчальні заклади і добилися великих успіхів у навчанні та виявили себе в науковій і громадській роботі, видається диплом з відзнакою.

Як вбачається з предмету спору дослідженню підлягає правомірність дій відповідача щодо не зарахування до страхового стажу позивача періоду навчання з 01.09.1983 по 03.07.1984 та з 27.05.1986 по 28.06.1990 згідно диплому серії НОМЕР_2 від 28.06.1990 в Горьківському інженерно-будівельному інституті ім. В.П. Чкалова.

Пунктом 8 Порядку № 637 встановлено, що час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Як слідує з копії диплому НОМЕР_2 , виданого позивачу 28.06.1990 та зареєстрованого за №87, позивач навчався з 1983 по 28.06.1990 в Горьківському інженерно-будівельному інституті ім. В.П. Чкалова за спеціальністю "автомобільні дороги" та якому по закінченню навчання присвоєно кваліфікацію "інженера-будівельника".

Будь-які зауваження до диплому серії НОМЕР_2 пенсійний орган не висловлював. Диплом не містить виправлень або дописок, в дипломі вказано дату вступу та дату закінчення навчання, диплом містить відповідні підписи уповноважених осіб та скріплений печаткою, достовірність яких відповідачем не спростовується. Докази, які б свідчили про недостовірність диплому про навчання, у відповідача відсутні.

При цьому, згідно із записами, що містяться у військовому квитку позивача серії НОМЕР_3 , вбачається, що ОСОБА_1 у період з 04.07.1984 по 26.05.1986 проходив строкову військову службу у складі радянської армії.

Вказаний період строкової служби зарахований пенсійним органом до страхового стажу позивача при призначенні йому пенсії, що відповідачем не заперечується.

Згідно мотивування спірного рішення ГУПФУ в Івано-Франківській області до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1983 по 03.07.1984 та з 27.05.1986 по 28.06.1990 згідно диплому серії НОМЕР_2 від 28.06.1990 в Горьківському інженерно-будівельному інституті ім. В.П. Чкалова, оскільки навчання перетинається з періодом проходження позивачем строкової військової служби.

Разом з тим, суд акцентує, що відповідач відповідно до наданих йому законом повноважень, не вправі самовільно встановлювати період навчання позивача, оскільки такий період закріплений відповідним документом про його зарахування на навчання та про відрахування його з числа студентів навчального закладу.

Разом із тим, наявність сумнівів у відповідача, як територіального органу ПФУ щодо достовірності поданих документів для призначення пенсії може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду навчання у повному обсязі до страхового стажу, однак не можуть нівелювати відомості диплому серії НОМЕР_2 від 28.06.1990 та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею стажу.

Вищевказане узгоджується з позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 у справі №127/9055/17.

Натомість жодних дій щодо перевірки сумнівних обставин чи інформації викладеної в документах позивача суб'єктом владних повноважень вчинено не було.

Разом із тим, незважаючи на подані позивачем документи, на підтвердження навчання у спірний період, відповідач протиправно не врахував диплом про навчання при обчисленні страхового стажу та, як наслідок, безпідставно відмовив позивачу у перерахунку пенсії із зарахуванням до страхового стажу періоду навчання з 01.09.1983 по 03.07.1984 та з 27.05.1986 по 28.06.1990 згідно диплому серії НОМЕР_2 від 28.06.1990 в Горьківському інженерно-будівельному інституті ім. В.П. Чкалова.

За таких обставин суд дійшов висновку, що рішення ГУПФУ в Івано-Франківській області №3742/03-16 від 25.02.2025 про відмову у перерахунку пенсії не відповідає критеріям законності, обґрунтованості та пропорційності, визначеним статтею 2 КАС України, що є підставою для визнання такого рішення протиправним і скасування.

Суд також акцентує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

За таких обставин, суд вважає належним та необхідним способом захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 27.12.2024 перерахунок та виплату (з урахуванням вже виплачених сум) пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зарахувавши до загального страхового стажу період навчання з 01.09.1983 по 03.07.1984 та з 27.05.1986 по 28.06.1990 диплому серії НОМЕР_2 від 28.06.1990 в Горьківському інженерно-будівельному інституті ім. В.П. Чкалова.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання даного адміністративного позову до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 968,96 грн, який згідно з інформацією, наявною в комп'ютерній програмі "Діловодство спеціалізованого суду" зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України.

Отже, в силу приписів статті 139 КАС України сплачений судовий збір в розмірі 968,96 грн підлягає відшкодуванню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №3742/03-16 від 25.02.2025 про відмову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 27.12.2024 перерахунок та виплату (з урахуванням вже виплачених сум) пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зарахувавши до загального страхового стажу період навчання з 01.09.1983 по 03.07.1984 та з 27.05.1986 по 28.06.1990 диплому серії НОМЕР_2 від 28.06.1990 в Горьківському інженерно-будівельному інституті ім. В.П. Чкалова.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.О. Чеснокова