Справа № 420/19587/25
29 вересня 2025 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про зупинення провадження у справі №420/19587/25,-
19 червня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 (надіслана засобами поштового зв'язку), у якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо нездійснення перерахунку та виплати грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення за 2022-2023 рік, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (2022 та 2023 відповідно);
зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення за період з 28.02.2022 року по 31.12.2022 року ОСОБА_1 , виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року та грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення за період з 01.01.2023 року по. 19.05.2023 року, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена на суддю Аракелян М.М.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі; постановлено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (ст.262 КАС України).
10.07.2025 року Військова частина НОМЕР_1 подала відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
13.08.2025 року відповідач подав клопотання, у якому просить зупинити провадження у справі №420/19587/25 до встановлення правонаступника військової частини НОМЕР_1 .
В обґрунтування клопотання зазначено, що відповідно до спільної директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 22.05.2025 №Д-321/65/дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2025 році», директиви Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 22.05.2025 № Д-22/ДС «Про проведення додаткових організаційних заходів у Силах територіальної оборони Збройних Сил України в 2025 році», наказу начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 26.05.2025 № 46/дск, з 01.08.2025 введено в дію штат № 58/182-01, яким, зокрема, передбачені організаційні заходи щодо ліквідації військової частини НОМЕР_1 як окремого батальйону територіальної оборони Збройних Сил України, з організаційним та штатним перетворенням в НОМЕР_2 батальйону територіальної оборони військової частини НОМЕР_3 . Зазначені документи містять інформацію з обмеженим доступом, а тому не можуть бути долучені до цієї заяви. На виконання вказаних директив: 1) згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.07.2025 № 216 військову частину НОМЕР_1 наказано вважати розформованою; особовий склад вибув до нових місця служби; озброєння, військову техніку, матеріальні засоби та майно передані відповідно до актів приймання-передачі; службові документи довгострокового та короткострокового зберігання передані військовій частині НОМЕР_3 ; 2) підпунктом 1.1 наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 31.07.2025 № 231, військову частину НОМЕР_1 з 01.08.2025 наказано вважати НОМЕР_2 батальйоном територіальної оборони військової частини НОМЕР_3 , та переведено на штат № 58/182-01. Вказані обставини мають наслідком запровадження іншої організаційно-штатної структури відповідача, позбавлення організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій та повноважень, що у підсумку призводить до втрати відповідачем статусу органу військового управління та суб'єкта владних повноважень. Незважаючи на вже проведену організаційно-штатну реорганізацію відповідача станом на дату подання цієї заяви, передбачені реєстраційні дії, направлені на ліквідацію військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) наразі не
завершені, оскільки відповідне подання тільки подане до розгляду. Зазначений стан справ також виключає можливість вступу до справи процесуального правонаступника військової частини НОМЕР_1 та заміну сторони провадження через те, що наразі ще тривають заходи, передбачені вимогами Настанови з організаційно- штатної роботи у Збройних Силах України (затверджена наказом Міністерства оборони України від 06.10.2022 № 22дск), та описані реєстраційні дії щодо виключення з відомчого обліку військової частини НОМЕР_1 та анулювання ідентифікаційного коду ЄДР ще не проведені. Ці підстави перешкоджають подальшому руху справи до їх усунення. Зазначений стан справ не тільки унеможливлює у подальшому подання відповідачем додаткових доказів (навіть на виконання ухвали суду), заяв, клопотань; подання апеляційної, касаційної скарг; виконання судового рішення у разі задоволення позовних вимог, а і призводить до неможливості продовження участі у судовому процесі через втрату відповідачем правосуб'єктності.
Розглянувши клопотання, суд зазначає наступне.
Приписами ст.236 КАС України визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі.
Відповідно до п.п.1, 2 ч.1 ст.236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі: смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб'єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника; необхідності призначення або заміни законного представника сторони чи третьої особи - до вступу у справу законного представника.
З доказів, доданих до клопотання вбачається, що Військова частина НОМЕР_1 формально не ліквідована, код ЄДРПОУ існує, запис про припинення указаної особи до державного реєстру не внесені. Тобто, юридична особа - Військова частина НОМЕР_1 не втратила правосуб'єктність і може брати участь у справі.
Згідно ст.52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
В свою чергу підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень.
Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 31.07.2025р. № 231, відповідно до спільної директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 22 травня 2025 року № Д-321/65/дск “Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2025 році", директиви Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України віл 22 травня 2025 року № Д-22/ДС "Про проведення додаткових організаційних заходів у Силах територіальної оборони Збройних Сил України в 2025 році та наказу начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 26 травня 2025 року №46/дск, з 01 серпня 2025р. введено в дію штат № 58/182-01 - військова частина НОМЕР_3 та згідно п. 1.6 військову частину НОМЕР_1 вважати НОМЕР_2 батальйоном територіальної оборони військової частини НОМЕР_3 .
Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.07.2025р. № 216 відповідно до спільної директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 22 травня 2025 року №Д-321/65/дск "Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2025 році"; директиви Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 22 травня 2025 року №Д-22/ДС "Про проведення додаткових організаційних заходів у Силах територіальної оборони Збройних Сил України в 2025 році", військову частину НОМЕР_1 вважати розформованою. Пунктом 4 наказу визначено службові документи довгострокового зберігання та короткострокового зберігання передано правонаступнику (військова частина НОМЕР_5 ).
Станом на 29.09.2025р. згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 31.07.2025р. № 231 та витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 31.07.2025р. № 216, на виконання вимог спільної директиви Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України від 22 травня 2025 року № Д-321/65/дск “Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2025 році", директиви Командувача Сил територіальної оборони Збройних Сил України віл 22 травия 2025 року № Д-22/ДС "Про проведення додаткових організаційних заходів у Силах територіальної оборони Збройних Сил України в 2025 році та наказу начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони " ІНФОРМАЦІЯ_1 " Сил територіальної оборони Збройних Сил України від 26 травня 2025 року №46/дск, Військову частину НОМЕР_1 розформовано та її правонаступником визначено військову частину НОМЕР_3 .
Як зазначено представником Військової частини НОМЕР_1 процедура її ліквідації та внесення відповідного запису до ЄДР наразі не завершена, ця військова частина не ліквідована та не визначено у встановленому законодавством порядку її правонаступника, що фактично не заперечується відповідачем.
Враховуючи вищезазначене, підстави для зупинення провадження у справі відсутні.
Разом з цим, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Згідно з ч.4 ст.46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до ч.3 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно з ч.ч.5-7 ст.48 КАС України під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача. Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Суд враховує, що предмет спору - це об'єкт спірних правовідносин щодо якого виник спір між позивачем і відповідачем. Під предметом спору розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підстави позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Судом встановлено, що Військову частину НОМЕР_1 розформовано, процедура ліквідації Військової частини НОМЕР_1 не завершена.
Але суд вважає, що за відсутності належних та допустимих доказів щодо припинення Військової частини НОМЕР_1 та аргументів позивача, слід залучити до участі у справі №420/19587/25 у якості другого відповідача Військову частину НОМЕР_3 та витребувати у цієї особи докази, що стосуються позивача.
Керуючись ст. ст.46, 48, 236, 241-243, 248, 257-258, 256, 262, 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі.
Залучити до участі у справі №420/19587/25 у якості другого відповідача - Військову частину НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ; адреса: АДРЕСА_1 ).
Роз'яснити, що після залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Направити Військовій частині НОМЕР_3 копію позовної заяви з додатками в її «Електронний кабінет» та усім учасникам справи копію ухвали.
Встановити Військовій частині НОМЕР_7 для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. Заява із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження подається у строк, визначений для надання відзиву на позовну заяву.
Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив на позовну заяву - сім днів з дня отримання відзиву.
Встановити відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив - сім днів з отримання відповіді на відзив.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Справа розглядатиметься суддею одноособово.
Ухвала окремо не підлягає оскарженню та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя М.М. Аракелян