29 вересня 2025 року м. Львівсправа № 380/19182/25
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Клименко О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Цепко Ірини Степанівни звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 про визнання незаконною та скасування постанови № 005768Е від 12 вересня 2025 року та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 23 вересня 2025 року головуючою суддею у справі № 380/19182/25 визначено Клименко Оксану Миколаївну.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частиною другою цієї ж статті визначено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
В главі 11 «Особливості позовного провадження в окремих категоріях адміністративних справ» параграфу 2 «Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ» КАС України, зокрема в статті 286 визначено порядок та особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.
Так, згідно з частиною першою статті 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Аналіз наведених норм вказує, що КАС України чітко визначає розмежування предметної юрисдикції між місцевими загальними судами як адміністративними судами та окружними адміністративними судами, зокрема у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Предметом оскарження у цій справі є постанова ІНФОРМАЦІЯ_1 № 005768Е від 12 вересня 2025 року про накладення на позивача адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення.
Тож, зважаючи на вищенаведені норми КАС України та предмет позову у цій справі, суд уважає, що цей спір підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом.
Частиною першою статті 6 Європейської конвенції з прав людини, яка визначає право на справедливий суд, встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Аналіз норм КАС України вказує, що ним не врегульовано дій суду у разі порушення правил предметної підсудності. Однак окружний адміністративний суд не уповноважений розглядати спір, що належить до предметної юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного суду, оскільки відповідно до частини першої статті 6 Європейської конвенції з прав людини не є тим судом, який встановлений законом для розгляду справ цієї категорії.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з частиною шостою статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Отже, задля реалізації права позивача на справедливий і публічний розгляд його справи судом, встановленим законом, застосовуючи за аналогією закону пункт 2 частини першої статті 29 КАС України, а також ураховуючи адресу місця проживання (перебування) позивача ( АДРЕСА_1 ), цю адміністративну справу належить передати на розгляд до Личаківського районного суду м. Львова (місцевого загального суду як адміністративного суду).
Керуючись ст.ст. 20, 29, 248, 286 КАС України, суд,-
Передати адміністративну справу № 380/19182/25 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання незаконною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення на розгляд до Личаківського районного суду м. Львова (вул. Богдана Лепкого, 16, м. Львів, 79007).
Передачу адміністративної справи № 380/19182/25 здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено 29 вересня 2025 року.
СуддяКлименко Оксана Миколаївна