м. Львів
29 вересня 2025 рокусправа № 380/15697/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо визначенням розміру середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_2 для призначення ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням без урахування положень абзаців другого та третього пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393;
- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити із 01 лютого 2025 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника із врахуванням в загальному розмірі грошового забезпечення ОСОБА_2 для призначення пенсії в разі втрати годувальника розміру середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, починаючи з січня 2023 по грудень 2024, на 24, а також здійснити виплати пенсії із врахуванням раніше проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з метою реалізації свого права на перерахунок пенсії звернувся до відповідача з оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення, але отримав відмову.
Ухвалою судді від 04.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
21.08.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Вказав, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі визначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Формування грошового забезпечення, з якого проводиться призначення (перерахунок) пенсій призначених відповідно до цього закону не входить до компетенції органів Пенсійного фонду України.
Крім того, зазначає, що підстави для обрахунку пенсії з грошового забезпечення ОСОБА_2 за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, починаючи з січня 2023 по грудень 2024 року є безпідставними, оскільки ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 тому для обрахунку пенсії вірно враховано додаткові види грошового забезпечення з квітня 2020 року по березень 2022 року (останні 24 календарні місяці служби).
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до протоколу про призначення пенсії від 01.02.2025 позивачу на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 Nє 2262-ХII (надалі - Закон 2262-XII) із 01.02.2025 року призначена пенсія в разі втрати годувальника сина ОСОБА_2 .
Відповідно до Протоколу про призначення пенсії від 01.02.2025 розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії становить:
- Посадовий оклад - 2470,00 гривень;
- Оклад за військовим званням - 1000,00 гривень;
- Процентна надбавка за вислугу років 25% - 867,50 гривень;
- Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 6959, 66 гривень у т.ч.: надбавка за особливо важливі завдання - 40%, премія - 256,097%;
- В т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 11297, 16 гривень.
гривень.
Згідно Протоколу про призначення пенсії від 01.02.2025 позивачу призначено загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі 7908,01 гривень з 01.02.2025 довічно на 1 утриманців.
Головним управлінням національної поліції на адресу відповідача скеровано лист №160863-2025 від 19.05.2025 з довідкою про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію від 16.05.2025 №66/75 щодо ОСОБА_2 , згідно якої розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення визначений за період із січня 2023 по грудень 2024 і становить 404 502,90 гривень.
29.05.2025 позивачем на адресу відповідача скеровану заяву про перерахунок розміру її пенсії у відповідності до нової (оновленої) довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за № 66/75 від 16.05.2025 року, виготовленої Головним управлінням Національної поліції у Львівській області.
Листом від 13.06.2025 за № 12099-12489/C-5218-1300/25 відповідачем повідомлено позивача про те, що підстави для перерахунку пенсії в разі втрати годувальника відповідно до довідки від 16.05.2025 №66/75 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення відсутні.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Змістом спірних правовідносин, які склалися між сторонами, є здійснення перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки, виданої компетентним органом, про розмір грошового забезпечення.
До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон № 2262-ХІІ.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій визначено ст. 63 Закону №2262-ХІІ, ч. 1 та 2 якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII).
Законом № 900-VIII ст. 63 Закону № 2262-XII доповнено новою ч. 3, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №988 (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено, зокрема, схему окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів поліцейських, пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 1 Постанови № 988 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260), яким встановлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (п. 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9); доплата за вчене звання (п. 10); доплата за службу в нічний час (п. 11).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 (далі - Постанова №103).
Пунктом 5 Постанови № 103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1, 2 пункту 5 Порядку № 45 (зі змінами) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою № 103 Порядок № 45 доповнено додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки до складу грошового забезпечення включено: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний», доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», премія.
Постановою правління правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1).
Пунктом 2 Порядку № 3-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються, зокрема, грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку).
Додаток 8 до Порядку №3-1 визначає форму довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до складу якої включено: щомісячні додаткові види грошового забезпечення, премію.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб (далі - Порядок №393).
Згідно абз. 1-3 п. 7 Порядку №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу в Національній поліції із 07.11.2015 по 16.01.2025. Наказом Головного управління Національної поліції у Львівській області «Про особовий склад» від 20.01.2025 №34/ос припинено службу в поліції відповідно до абз.2 ч.4 ст.77 Закону України «Про національну поліцію», звільнивши зі служби в поліції та виключивши зі списків особового складу старшого сержанта ОСОБА_2 з 16.01.2025. Підставою для видання наказу від 20.01.2025 №34/ос слугувало рішення Радехівського районного суду Львівської області від 17.12.2024 у справі №451/1706/24, яке набрало законної сили 16.01.2025 та яким ОСОБА_2 оголошено померлим.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється Цивільним кодексом України (далі - ЦК України).
Згідно зі ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, - протягом шести місяців, а за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Згідно ч. 1 ст. 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Відповідно до п. 9 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24 грудня 2010 року №3307/5), органи державної реєстрації актів цивільного стану повідомляють органам праці та соціального захисту населення відомості про померлих в установленому законодавством порядку.
Згідно п. 5 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або зниклих безвісти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 884 виплата визначеним особам грошового забезпечення здійснюється щомісяця на підставі наказів командирів (начальників, керівників) військових частин (установ, організацій) щодо:
військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, інтернованих у нейтральних державах, - до дня з'ясування в установленому порядку обставин щодо добровільної здачі військовослужбовців у полон або до дня їх звільнення з полону (дати складення актового запису про смерть) включно;
військовослужбовців, зниклих безвісти, - до дня набрання законної сили рішенням суду про визнання їх безвісно відсутніми або дати складення актового запису про смерть включно.
В усіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовців із списків особового складу військової частини (установи, організації).
19.05.2025 Головним управлінням національної поліції на адресу відповідача скеровано лист №160863-2025 з довідкою за формою визначено додатком 8 до Порядку №3-1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію від 16.05.2025 №66/75 щодо ОСОБА_2 . Згідно довідки від 16.05.2025 №66/75 розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення визначений за період із січня 2023 по грудень 2024 і становить 404 502,90 гривень, з чого суд робить висновок, що середньомісячна сума додаткових видів забезпечення для призначення пенсії становить 16 854,29 гривень (404 502,90/24).
29.05.2025 позивачем на адресу відповідача скеровану заяву про перерахунок розміру її пенсії у відповідності до нової (оновленої) довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за № 66/75 від 16.05.2025 року, виготовленої Головним управлінням Національної поліції у Львівській області.
Листом від 13.06.2025 за №12099-12489/C-5218-1300/25 відповідачем повідомлено позивача про те, що підстави для перерахунку пенсії в разі втрати годувальника відповідно до довідки від 16.05.2025 №66/75 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення відсутні.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із запитом від 05.07.2025 про надання детальної інформації про стан призначення та виплати пенсії в разі втрати годувальника.
На зазначений запит позивача від 05.07.2025 відповідачем листом від 11.07.2025 №1300-5203-9/92533 надано копії запитуваних документів.
Зважаючи на зазначене, з урахуванням положень, викладених в абз. 1-3 п. 7 Порядку №393, суд приходить до висновку, що для розрахунку призначення пенсії позивачу в разі втрати годувальника слід брати до уваги період із січня 2023 по грудень 2024, тобто за 24 календарних місяці служби перед звільненням ОСОБА_2 .
Викладене в сукупності зумовлює висновок суду про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру грошового забезпечення, зазначеного в оновленій довідці № 66/75 від 16.05.2025 року, виготовленої Головним управлінням Національної поліції у Львівській області.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доводи відповідача про правомірність своєї поведінки спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Тому такі доводи судом до уваги не беруться.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах не відповідає визначеному ч. 2 ст. 2 КАС України критерію законності, та порушує право позивача на перерахунок пенсії на підставі довідки Головного управління Національної поліції у Львівській області № 66/75 від 16.05.2025.
Згідно з п. 10 ч. 2 ст. 245 у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфер публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З огляду на викладене, із врахуванням заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 із 01.02.2025 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника на підставі оновленої довідки Головного управління Національної поліції у Львівській області №66/75 від 16.05.2025 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виданої ОСОБА_2 , із врахуванням раніше проведених виплат.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов потрібно задовольнити повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 139 КАС України і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо визначення розміру пенсії в разі втрати годувальника ОСОБА_1 .
3. Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 із 01.02.2025 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника на підставі оновленої довідки Головного управління Національної поліції у Львівській області №66/75 від 16.05.2025 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виданої ОСОБА_2 , із врахуванням раніше проведених виплат.
4. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів; ЄДРПОУ 13814885).
Повне рішення суду складено 29.09.2025.
Суддя Кондратюк Юлія Степанівна