ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про закриття провадження у справі
"29" вересня 2025 р. Справа № 640/29494/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши клопотання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом Дочірнього підприємства “Дьолер Україна» до Київської митниці про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
19.10.2021 Дочірнє підприємство “Дьолер Україна» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської митниці Держмитслужби про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.11.2021 відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, судову справу №640/29494/21 передано Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
В Івано-Франківському окружному адміністративному суді справа №640/29494/21 зареєстрована 12.03.2025.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2025, справу №640/29494/21 передано головуючому судді Остап'юку С.В.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 справу прийнято до провадження, розгляд справи розпочато з початку за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 замінено відповідача Київську митницю Держмитслужби на його правонаступника - Київську митницю, як відокремлений підрозділ Державної митної служби України.
21.04.2025 представником Київської митниці подано (надіслано) до Івано-Франківського окружного адміністративного суду заяву про закриття провадження у справі, яка мотивована відсутністю предмета позову, оскільки оспорюване позивачем у даній справі рішення про визначення коду товару від 22.09.2021 № КТ-UA100000-0078-2021 самостійно скасоване відповідачем 27.03.2023.
23.04.2025 Дочірнім підприємством “Дьолер Україна» подано заперечення на клопотання (заяву) Київської митниці щодо закриття провадження у справі, яке мотивоване безпідставністю заявленого відповідачем клопотання у зв'язку із не підтвердженням факту скасування оскаржуваного позивачем рішення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.05.2025 у задоволенні клопотання Київської митниці від 21.04.2025 про закриття провадження - відмовлено, та витребувано у Київської митниці належним чином засвідчену копію первинного документу, передбаченого розділом ІІІ Порядку роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, про підтвердження прийнятого рішення про скасування оскаржуваного позивачем у даній справі рішення про визначення коду товару від 22.09.2021 № КТ-UA100000-0078-2021; витяг з бази даних "Класифікаційні рішення" ЄАІС з інформацією про дату скасування рішення; належним чином засвідчену копію повідомлення декларанта, щодо митної декларації якого було прийнято рішення про скасування такого рішення.
19.05.2025 представником Київської митниці подано (надіслано) до Івано-Франківського окружного адміністративного суду доповнення до клопотання про закриття провадження у справі, до якого відповідачем долучені витребувані документи ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.05.2025.
Розглянувши клопотання про закриття провадження в адміністративній справі та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Виключний перелік підстав для закриття провадження у справі зазначено у частині 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, пунктом 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
У розумінні пункту 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі.
При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з'ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.
Тобто для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів. Зокрема, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб'єктом владних повноважень, а також мають бути відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправними.
Предметом позову є визнання протиправним та скасування рішення про визначення коду товару Київської митниці від 22.09.2021 № КТ-UA100000-0078-2021 та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
У поданій заяві представник відповідача вказує, що в Київській митниці службовою запискою Управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД від 22.03.2023 №7.8-15-03-04/1370 скасовано оспорюване позивачем у даній справі рішення про визначення коду товару від 22.09.2021 № КТ- UA100000-0078-2021.
Порядок роботи спеціалізованого підрозділу митного органу з питань класифікації товарів (далі - Підрозділ), підрозділу митного оформлення (далі - ПМО), підрозділу митних компетенцій митного органу під час здійснення контролю правильності класифікації товарів, прийняття рішень щодо класифікації товарів, здійснення митних процедур, пов'язаних з контролем правильності класифікації товарів при митному контролі та митному оформленні товарів, що переміщуються через митний кордон України (далі - товари), порядок взаємодії з іншими структурними підрозділами митного органу при вирішенні питань класифікації товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності визначає Порядок роботи митних органів при вирішенні питань класифікації товарів, що переміщуються через митний кордон України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 650 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.12.2022 № 455) (надалі Порядок № 650).
Розділ ІІІ Порядку № 650 встановлює порядок скасування та анулювання рішень щодо класифікації товарів (далі - Рішення).
Для скасування або анулювання Рішення Підрозділ або підрозділ митних компетенцій подає керівнику митного органу або уповноваженій ним особі службову записку з обґрунтуванням причин необхідності скасування або анулювання Рішення (пункт 6 розділу ІІІ Порядку № 650).
Відповідно до пункту 7 розділу ІІІ Порядку № 650 датою скасування або анулювання Рішення є дата накладення керівником митного органу або уповноваженою ним особою резолюції щодо скасування або анулювання Рішення на службовій записці, передбаченій пунктом 6 цього розділу.
Пунктом 8 розділу ІІІ Порядку № 650 визначено, що у разі накладення керівником митного органу або уповноваженою ним особою резолюції щодо скасування або анулювання Рішення на службовій записці, передбаченій пунктом 6 цього розділу, посадова особа Підрозділу або підрозділу митних компетенцій невідкладно, але не пізніше ніж на наступний робочий день:
вносить в АСМО та до бази даних "Класифікаційні рішення" ЄАІС інформацію про дату скасування або анулювання Рішення, дату втрати чинності Рішенням та номер такої службової записки;
засвідчує внесення інформації із застосуванням кваліфікованого електронного підпису;
у паперовій або електронній формі повідомляє декларанта або уповноважену ним особу, щодо митної декларації якого було прийнято Рішення про скасування або анулювання такого Рішення.
До заяви про закриття провадження від 19.05.2025 представник відповідача долучив документи, які підтверджують скасування рішення Київської митниці від 22.09.2021 № КТ- UA100000-0078-2021.
Оскільки звернення до суду із цим позовом зумовило, на думку позивача, порушення його законних прав та інтересів рішенням Київської митниці від 22.09.2021 № КТ- UA100000-0078-2021, то факт самостійного скасування такого свідчить про виправлення частини допущених відповідачем порушень та часткове відновлення відповідних прав.
Також суд звертає увагу, що предметом спору у межах поданого позову є, серед іншого рішення митного органу - картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення за №UA100340/2021/01028.
Проте, згідно відомостей, заявлених відповідачем разом з клопотанням про закриття провадження у справі, слідує, що відповідачем не вчинялися дії, спрямовані на виправлення становища, що обумовило звернення з позовом до суду в цій частині позовних вимог, відтак відсутні підстави вважати про повне відновлення прав позивача, зокрема, в частині задоволення таких вимог як скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення за UA100340/2021/01028.
Внаслідок чого, відсутні підстави для закриття провадження в цій частині позовних вимог.
Враховуючи наведене, зважаючи на скасування відповідачем оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Київської митниці від 22.09.2021 № КТ- UA100000-0078-2021.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 238, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання Київської митниці про закриття провадження в справі №640/29494/21 - задовольнити частково.
Провадження в адміністративній справі за позовом Дочірнього підприємства «Дьолер Україна» (індекс 02034, вулиця Радосинська, будинок 2-А, місто Київ, код ЄДРПОУ 24918719) до Київської митниці (індекс 03124, бульвар Вацлава Гавела, будинок 8-А, місто Київ, код ЄДРПОУ 43997555) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - закрити в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення від 22.09.2021 за № КТ- UA100000-0078-2021.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її підписання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Суддя Остап'юк С.В.