Ухвала від 29.09.2025 по справі 300/5073/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про витребування доказів

"29" вересня 2025 р. справа № 300/5073/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання про витребування доказів в адміністративній справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання виключити з Єдиного державного реєстру, призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі по тексту також - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання виключити з Єдиного державного реєстру, призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку.

Дана позовна заява до суду надійшла через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 18.07.2025" та підписана електронно-цифровим підписом адвоката Зубченко Ірина Іванівна, яка діє на підставі ордера серії АТ №1088451 від 04.06.2025.

Підставою звернення ОСОБА_1 із вказаним позовом є протиправна, на переконання позивача, відмова ІНФОРМАЦІЯ_1 у виключенні даних з Єдиного державного реєстру, призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку позивачем.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.07.2025 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами, згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України).

Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 23.07.2025 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_3 оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії письмових доказів і пояснення.

На виконання вимог вказаної ухвали суду від 23.07.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 скерував до суду пояснення від 25.07.2025 за №6/725, реєстрацію яких здійснено в суді 31.07.2025 за вх.№20411/25.

У поданий поясненнях ІНФОРМАЦІЯ_4 зазначив, що засобами "СЕДО" направлено на ім'я Начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 вимогу про виконання ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.07.2025.

Судом ухвалою від 03.09.2025 витребувано в ІНФОРМАЦІЯ_1 оформлені і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії письмових доказів і пояснень, зокрема, щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення за статтями 210, 2101, 211 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

На виконання вимог ухвали суду від 03.09.2025 ІНФОРМАЦІЯ_1 скерував до суду пояснення від 22.09.2025 за №19730, які зареєстровано в суді 23.09.2025 за вх.№24915/25.

У поданих поясненнях відповідачем зазначено, що ОСОБА_1 не притягнуто до адміністративної відповідальності, оскільки він особисто не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 для подання відповідної заяви та винесення постанови і не активізував функцію "Сплачу онлайн" в Резерв+.

Окрім вказаного, до пояснень від 22.09.2025 за №19730 ІНФОРМАЦІЯ_6 долучено копію облікової картки № НОМЕР_1 до військово-облікового документу серії АВ №641802 на ім'я ОСОБА_1 .

До коментованої облікової картки № НОМЕР_1 відносно ОСОБА_1 внесено відомості "Порушник ВО з 26.03.2025" та в графі "Судимість" міститься інформація "Номер справи F2555371 з 17 серпня 2025 по Статті 2101 КУпАП".

Суд резюмує, що пояснення відповідача про не притягнення позивача до адміністративної відповідальності суперечать даним облікової картки, де зазначено про "Номер справи НОМЕР_2 з 17 серпня 2025 по Статті 2101 КУпАП".

Статтею 2101 КУпАП передбачено, що порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

За змістом статті 249 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається відкрито, крім справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксованих за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 1322 цього Кодексу та, а також статтями 210 і 2101 цього Кодексу, у випадках, якщо особа не оспорює допущене порушення, згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності та подала про це відповідну заяву, про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), та випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної таємниці.

Згідно зі статтею 276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 2101 цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем перебування на військовому обліку особи, яка вчинила такі адміністративні правопорушення, або за місцем їх виявлення.

Статтею 2799 КУпАП унормовано, що у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 2101 цього Кодексу, але не пізніше дня розгляду справи про таке адміністративне правопорушення, особа може звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, в якому вона перебуває на обліку, із заявою, в якій особа зазначає, що не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності. Зазначена заява подається особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, особисто в письмовій формі або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, начальник Служби мобілізації та територіальної оборони, регіонального органу Служби безпеки України, посадова особа уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України протягом трьох днів після отримання такої заяви зобов'язані перевірити викладені у ній фактичні дані про визнання особою правопорушення та надання нею згоди на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності і з дотриманням вимог статей 247, 280, 283 цього Кодексу винести постанову по справі, у тому числі без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

У постанові про накладення адміністративного стягнення керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, начальник Служби мобілізації та територіальної оборони, регіонального органу Служби безпеки України, посадова особа уповноваженого Головою Служби зовнішньої розвідки України підрозділу Служби зовнішньої розвідки України визначають розмір штрафу на рівні мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією статті (частиною статті) цього Кодексу за вчинення такого правопорушення.

У разі якщо особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, подала зазначену у цій статті заяву через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, копія постанови по справі може бути направлена їй засобами електронного зв'язку на адресу електронної пошти, зазначену в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, або в її електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 за №3 затверджено Інструкцію зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення (надалі по тексту також - Інструкція №3).

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 розділу ІІ Інструкції №3 протокол складає уповноважена посадова особа територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

За змістом абзацу 2 пункту 1 розділу ІІ Інструкції №3 протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 2101 КУпАП, щодо особи, яка не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки підтвердних документів про отримання особою виклику.

Протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 2101 КУпАП, якщо особа подала відповідну заяву, в якій вона не оспорює допущене порушення, та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності (надалі по тексту також - заява про визнання правопорушення) (абзац 3 пункту 1 розділу ІІ Інструкції №3).

Приписами пункту 8 розділу ІІ Інструкції №3 передбачено, що протокол (у разі його складення) та матеріали про адміністративне правопорушення формуються у справу про адміністративне правопорушення (далі - справа).

У випадках, зазначених в абзацах другому та третьому пункту 1 цього розділу, справа формується без протоколу.

У разі подання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, заяви про визнання вчинення нею правопорушення, така заява долучається до матеріалів справи.

Справа прошивається і нумерується за аркушами. Справа містить титульний аркуш, на зворотному боці якого оформлюється опис документів, що містяться в справі, за формою, наведеною в додатку 3 до цієї Інструкції.

Кожен документ у справі про адміністративне правопорушення повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достатню інформацію щодо вчиненого адміністративного правопорушення та відповідати вимогам законодавства. За наявності технічної можливості справа формується в електронній формі.

Матеріали справи про адміністративне правопорушення подаються уповноваженою посадовою особою, якій надано право складати протоколи про адміністративні правопорушення, керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки, для її розгляду у порядку, визначеному КУпАП (пункт 9 розділу ІІ Інструкції №3).

Абзацами 1-5 пункту 10 розділу ІІ Інструкції №3 унормовано, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомляється про дату, місце і час розгляду справи не пізніше ніж за три доби до дня розгляду справи.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повідомляється про місце і час розгляду справи при підписанні протоколу (у разі його складення) або окремим повідомленням про розгляд справи (додаток 8), яке вручається особі особисто під підпис або надсилається (в тому числі централізовано) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу місця проживання (перебування), зазначену особою під час уточнення облікових (персональних) даних, або на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не повідомляється про місце і час розгляду справи у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 2101 КУпАП, якщо особа подала заяву про визнання правопорушення.

У разі оформлення повідомлення про розгляд справи на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки засвідчує його особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.

В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів.

Відповідно до пункту 11 розділу ІІ Інструкції №3 розглянувши справу про адміністративне правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до статті 283 КУпАП виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення (додаток 4).

Згідно з абзацами 1-3 пункту 12 розділу ІІ Інструкції №3 у справі керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який її розглядає, відповідно до статті 284 КУпАП виносить одну з таких постанов:

про накладення адміністративного стягнення - за формою згідно з додатком 4, а у разі подання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, заяви про визнання правопорушення - за формою згідно з додатком 6;

про закриття справи - за формою згідно з додатком 5, а у разі подання особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, заяви про визнання правопорушення - за формою згідно з додатком 7.

Згідно з абзацами 1-2 пункту 15 розділу ІІ Інструкції №3 постанова відповідно до статті 285 КУпАП оголошується негайно після закінчення розгляду адміністративної справи.

Копія постанови протягом трьох днів вручається або надсилається особі, щодо якої цю постанову винесено. Копія постанови вручається особі, притягнутій до адміністративної відповідальності, особисто під підпис. У постанові зазначається дата її вручення і ставиться підпис правопорушника. У разі якщо копія постанови надсилається поштою, про це робиться відповідна відмітка у справі, до якої долучається повідомлення про вручення поштового відправлення.

Відтак, зважаючи на необхідність встановлення обставин справи (наявності/відсутності порушення правил військового обліку позивачем) та підтвердження їх відповідними письмовими доказами, суд ставить питання про витребування у відповідача відповідні пояснення, письмові докази із відповідними поясненнями про обставини, які засвідчують такі документи.

Відповідно до статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом (частина 1 статті 74 КАС України).

Згідно з статтею 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до частини 1 статті 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Зважаючи на характер спірних правовідносин, визначених в позовній заяві, та встановлених обставин, в суду відсутня можливість повного та всебічного розгляду даної адміністративної справи без підтвердження належними та допустимими доказами обставин, які потребують доказування.

Згідно зі статтею 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Крім того, суд вживає передбачені законом заходи необхідні для з'ясування обставин справи, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (частини 3, 8 статті 80 КАС України). У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 149 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.

Враховуючи наведене, керуючись частинами 3, 4 статті 48, статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 , крім відзиву на позовну заяву:

1.1. оформлені і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії наступних письмових доказів:

1.1.1. копію матеріалів всієї адміністративної справи, сформованої відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил військового обліку), оформленої відповідно до вимог Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 за №3.

1.1.2. копію протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил військового обліку), оформленого відповідно до вимог Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 за №3.

1.1.3. витяг з журналу обліку протоколів про адміністративні правопорушення ІНФОРМАЦІЯ_1 , в частині, що містить інформацію відносно ОСОБА_1 .

1.1.4. копію постанови по справі про адміністративне правопорушення (про закриття справи про адміністративне правопорушення) відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил військового обліку), оформленої відповідно до вимог Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 за №3.

1.1.5. копію повідомлення про розгляд справи про адміністративне правопорушення, яким інформовано ОСОБА_1 про розгляд справи про адміністративне правопорушення (із долученням доказів, що засвідчують обставину його вручення/направлення).

1.2. письмові пояснення, в яких зазначити:

1.2.1. які фактичні і юридичні причини формування (не формування) відносно ОСОБА_1 адміністративної справи про вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил військового обліку)?

*зазначити, яким нормативно-правовим актом керувався ІНФОРМАЦІЯ_7 при формуванні (НЕ формуванні) такої адміністративної справи.

1.2.2. які фактичні і юридичні причини складання (не складання) відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил військового обліку)?

*зазначити, яким нормативно-правовим актом керувався ІНФОРМАЦІЯ_7 при складанні (НЕ складанні) такого протоколу.

1.2.3. які фактичні і юридичні причини винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення (про закриття справи про адміністративне правопорушення) відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил військового обліку)?

*зазначити, яким нормативно-правовим актом керувався ІНФОРМАЦІЯ_7 при винесенні (НЕ винесенні) такої постанови.

1.2.4. чи вручалось особисто під підпис або надсилалось (в тому числі централізовано) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу місця проживання (перебування), зазначену особою під час уточнення облікових (персональних) даних, або на адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання ОСОБА_1 повідомлення про розгляд справи про адміністративне правопорушення?

*якщо не вручалось (не надсилалось) зазначити причини такого не вручення (не надсилання)

1.2.5. які фактичні і юридичні причини слугували підставою для внесення до облікової картки № НОМЕР_1 до військово-облікового документу серії АВ №641802 на ім'я ОСОБА_1 в графу "Судимість" наступних відомостей: "Номер справи F2555371 з 17 серпня 2025 по Статті 2101 КУпАП"?

*зазначити, яким нормативно-правовим актом керувався ІНФОРМАЦІЯ_7 при винесенні до облікової картки позивача таких відомостей.

2. Виконання вимог ухвали суду необхідно здійснити ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 3 (трьох) робочих днів з дня отримання даної ухвали.

3. Інформувати ІНФОРМАЦІЯ_7 про те, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом трьох днів з дня вручення ухвали..

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені КАС України.

4. Інформацію по даній справі учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.if.court.gov.ua/sud0970/.

5. Ухвалу надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає.

Суддя Чуприна О.В.