ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про відкриття провадження
"29" вересня 2025 р. справа №300/6486/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ),
до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ),
Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ),
про визнання протиправним та скасування наказу та зобов'язання прийняти рішення про звільнення з військової частини і виключити солдата зі списків особового складу військової частини, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 11.09.2025 звернувся в суд із адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 надалі по тексту також - відповідачі) про визнання протиправним та скасування наказу та зобов'язання прийняти рішення про звільнення з військової частини і виключити солдата зі списків особового складу військової частини.
Підставою звернення до суду, на переконання позивача, є протиправна бездіяльність щодо відмови звільнити від проходження військової служби у зв'язку з релігійними переконаннями.
Ухвалою суду від 16.09.2025 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху у зв'язку із невідповідністю адміністративного позову вимогам, встановлених статтею 61 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс).
17.09.2025 позивач у строк, встановлений судом, подав заяву про усунення недоліків від 17.09.2025.
Відповідно до частини 3 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України), якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
У відповідності до частини 8 статті 171 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху.
На час вирішення питання про відкриття провадження у справі суддя немає достатніх підстав вважати, що позовна заява після усунення недоліків не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України.
Позивач є особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, подано з дотриманням правил підсудності та в строк, установлений законом.
Інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України немає.
Справа підсудна Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
Справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Одночасно з адміністративним позовом представник позивач подав клопотання про витребування доказів від 11.09.2025, в якому просить витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 копію наказу про мобілізацію ОСОБА_1 та у Військової частини НОМЕР_1 копію наказу про зарахування ОСОБА_1 до особового складу даної військової частини.
Розглянувши вище коментоване клопотання позивача, суддя вказує на наступне.
Приписами частини 1, 3 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Докази суду надають учасники справи.
Згідно вимог частин 1, 2, 4 статті 79 КАС України, учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу.
Статтею 80 коментованого Кодексу передбачено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено, поряд з іншим, заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З наведеного слідує, що учасник справи, заявляючи клопотання про витребування доказів судом, зобов'язаний зазначити у такому клопотанні про заходи, яких ним вжито для отримання цього доказу самостійно або причини неможливості самостійного отримання цього доказу, а також подати докази на підтвердження здійснення усіх залежних від нього дій, спрямованих на отримання такого доказу.
Як встановлено суддею із матеріалів позовної заяви позивач вказує, що із витребуваними наказами його не ознайомлено та отримати їх він не має змоги, тому просить їх витребувати у клопотанні. З незалежних від позивача причин його звернення не були задоволені.
Таким чином, у зв'язку із вказаним, суддя дійшов висновку про необхідність витребування у відповідача необхідних доказів для повного та всебічного розгляду даної адміністративної справи, а отже клопотання про витребування доказів слід задовольнити.
Окрім того, згідно частини 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Як встановлено судом із матеріалів адміністративного позову ОСОБА_1 звертався із письмовим поясненням та проханням щодо звільнення від проходження військової служби у зв'язку з релігійними переконаннями до Військової частини НОМЕР_2 від 24.07.2025.
Зважаючи на те, що позивач звертався до Військової частини НОМЕР_2 із проханням щодо звільнення від проходження військової служби у зв'язку з релігійними переконаннями, то прийняття рішення судом по суті та вирішення заявлених позовних вимог може вплинути на права, інтереси або обов'язки вказаного суб'єкта владних повноважень.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі в справі як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Військову частину НОМЕР_2 .
Враховуючи наведене, керуючись статтями 171, 248, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу та зобов'язання прийняти рішення про звільнення з військової частини і виключити солдата зі списків особового складу військової частини.
2. Розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами.
3. Клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів в ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 - задовольнити.
4. Залучити до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Військову частину НОМЕР_3 (ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_4 , АДРЕСА_4 ).
5. Встановити відповідачам з дня вручення цієї ухвали п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і подання всіх письмових та електронних докази (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Зобов'язати відповідачів надіслати (надати) іншим учасникам справи копію відзиву та доданих до нього документів одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
5.1. Роз'яснити, що відповідно до частини 4 статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
6. Встановити позивачу - для подання відповіді на відзив, а відповідачам - для подання заперечення, - п'ятиденний строк з дня отримання відзиву чи відповіді на відзив, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
7. Встановити третій особі з дня вручення цієї ухвали п'ятнадцятиденний строк для подання письмових пояснень по справі, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
8. Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 та Військової частини НОМЕР_2 , крім відзиву та пояснень на позовну заяву:
8.1. оформленні і засвідчені відповідно до вимог статті 94 КАС України копії наступних письмових доказів про обставини:
8.1.1. всіх облікованих матеріалів особової справи, сформованих на ОСОБА_1 , які перебувають в розпорядженні районного територіального центру комплектування та військової частини (в тому числі послужного списку).
8.1.2. подання та реєстрації ОСОБА_1 на ім'я командира/начальника районного територіального центру комплектування, Військової частини НОМЕР_1 та Військової частини НОМЕР_2 всіх рапортів/заяв, із усіма доданими документами (про звільнення у зв'язку з релігійними переконаннями чи отримання відстрочки/зміни військового обов'язку за призовом під час мобілізації альтернативною (невійськовою) службою, мотивованого у зв'язку з релігійними переконаннями).
8.1.3. всі документи, що подані ОСОБА_1 з рапортом/заявою про звільнення зі служби (за кожним із таких рапортів окремо).
8.1.4. результати розгляду рапорта(ів)/звернення(нь) ОСОБА_1 про звільнення зі служби чи отримання відстрочки/зміни військового обов'язку за призовом під час мобілізації альтернативною (невійськовою) службою, мотивованого у зв'язку з релігійними переконаннями.
8.1.5. які засвідчують реєстрацію районного територіального центру комплектування, Військової частини НОМЕР_1 та Військової частини НОМЕР_2 як суб'єкта владних повноважень та присвоєння відповідного коду ЄДРПОУ чи ідентифікаційного коду юридичної особи.
8.2. письмові пояснення, в яких зазначити:
- чи мало місце подання до командування/начальника (безпосереднього командира) районного територіального центру комплектування та військової частини ОСОБА_1 рапорта про звільнення зі служби, отримання відстрочки/зміни військового обов'язку за призовом під час мобілізації альтернативною (невійськовою) службою, мотивованого у зв'язку з релігійними переконаннями?
- які юридичні і фактичні причини відмови у звільненні із військової служби, отримання відстрочки/зміни військового обов'язку за призовом під час мобілізації альтернативною (невійськовою) службою, мотивованого у зв'язку з релігійними переконаннями?
- чи командир Військової частини НОМЕР_1 та Військової частини НОМЕР_2 наділений або не наділений повноваженнями на видачу наказу на звільнення військовослужбовця ОСОБА_1 (за званням і посадою, аналогічної до позивача), в тому числі з підстав - у зв'язку з релігійними переконаннями?
9. Витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_1 , крім відзиву на позовну заяву, письмове пояснення із правовим обґрунтуванням:
- чи надходила заява від ОСОБА_1 про відстрочку від мобілізації (зміни військового обов'язку за призовом під час мобілізації альтернативною (невійськовою) службою) була направлена мною засобами поштового зв'язку на ім'я керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 (отримано 10.07.2025), скерована поштовим відправленням 774013823721?
- які результати розгляду заяви про відстрочку від мобілізації (зміни військового обов'язку за призовом під час мобілізації альтернативною (невійськовою) службою), яка була направлена засобами поштового зв'язку ( НОМЕР_5 ) на ім'я керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 ?
10. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 , Військову частину НОМЕР_1 і Військову частину НОМЕР_2 подати письмові пояснення щодо аргументів, викладених позивачем у позові, зокрема:
10.1. "Так, релігійна організація "Свідки Єгови" включена до переліку віросповідань, що мають право на відстрочку від мобілізації, оскільки їхнє віровчення забороняє користування зброєю. Саме Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) приймає рішення про реєстрацію релігійних організацій та веде відповідні переліки.".
10.2. "Заява про відстрочку від мобілізації була направлена мною засобами поштового зв'язку на ім'я керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 , даний лист отримано ним 10.07.2025 року, однак відповіді на даний час так і не отримано.".
10.3. "Разом з тим, позивач відповідно до вимог Правил військового обліку подав заяву та відповідні документи з метою розгляду питання про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», був протиправно поставлений на облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 , начальник якого не розглянув і не врахував.".
10.4. "Натомість, за наслідком розгляду заяви позивача відповідне рішення про надання відстрочки чи про відмову у її наданні прийнято не було, натомість видано протиправний наказ на мобілізацію, в результаті якого позивача було неправомірно зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .".
10.5. "Отже, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації свідчить про те, що вказані накази є протиправними та на час призову на час їх винесення позивач не підлягав мобілізації позивача було насильно проти його волі бусифіковано працівниками поліції та ТЦК.".
10.6. "З наведеного слід дійти висновку, що обов'язок щодо перевірки наявності відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу та підстав для її надання покладено на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а тому начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 мав перевірити наявність чи відсутність у позивача права на відстрочку від призову за мобілізацією, ураховуючи відповідне повідомлення збоку позивача.".
11. Виконання вимог пунктів 5 - 10 резолютивної частини даної ухвали суду необхідно здійснити позивачу, відповідачам і третій особі у строк до 17 жовтня 2025 року.
12. Інформацію по даній справі учасники справи можуть отримати за веб-адресою: http://adm.if.court.gov.ua/sud0970/.
13. Надіслати ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військовій частині НОМЕР_1 та Військовій частині НОМЕР_2 копії позовної заяви разом з доданими документами.
14. З метою отримання судом відзиву на позов, пояснення, письмових доказів про обставини, визначені в пунктах 5 - 6 даної ухвали суду, представник позивача, відповідач, третьої особи вправі подавати в суд такі документи і процесуальні заяви по справі за електронною адресою Івано-Франківського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
15. Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Представнику позивача та відповідачу, третій особі ухвалу надіслати через підсистему "Електронний суд". Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету відповідача в розділ "Мої справи".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Ухвала набрала законної сили "____" вересня 2025 року.
Суддя ______________ Чуприна О.В.
/підпис/
"____" ______________ 2025 року
м.п.